Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-05-10, 12:14   #2551
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Pentru asta exista filtre.
Si sunt destul de ieftine sa le poti schimba mai des.
Motorina proasta, dieselul merge mai departe.

O sa va dati cu benzina in loc de parfum peste 15 ani atat de scump o sa fie
Cine o sa miroasa a benzina va fi idolul la femei :P
la fel va fi si cu motorina..o sa fie doar combustibili BIO facuti din plante si masinute electrice ..

ce diferente sau avantaje sunt intre benzina Efix 95 benzina Alto 101 de la Rompetrol?
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 12:46   #2552
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Diferenta este la pret, la miros si la cum trage masina. Daca ai 50CP nu prea o sa simti mare lucru, daca ai 100CP parca parca, daca ai 300CP si o pui pe dyno o sa vezi cativa CP. Si sunetul motorului difera de la o benzina proasta la una buna si evident consumul. Aia de la Petrom mi se pare ca zboara intr-o veselie si nu sunt singurul.

PS @ bluey - nu e chiar asa, majoritatea motoarelor diesel noi sunt foarte sensibile la calitatea motorinei, pui ceva de calitate indoielnica si o sa bagi bani in motor destul de repede. Filtrul ala are si el rolul lui dar nu poate transforma o motorina plina de gunoaie, apa, fara aditivi si cu cine stie ce alte ingrediente in Alto 55 oricat de des l-ai schimba. Chiar si TIR-urile moderne sunt sensibile la motorina proasta. Am un prieten care trebuie sa schimbe un injector de Renault (36 milioane) si pe un Iveco Stralis cineva deja le-a schimbat pe toate (undeva la 200 milioane), de atunci numai motorina de peco intra in TIR, s-au lecuit.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 30-05-10 at 12:49.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 13:30   #2553
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Diferenta este la pret, la miros si la cum trage masina. Daca ai 50CP nu prea o sa simti mare lucru, daca ai 100CP parca parca, daca ai 300CP si o pui pe dyno o sa vezi cativa CP. Si sunetul motorului difera de la o benzina proasta la una buna si evident consumul. Aia de la Petrom mi se pare ca zboara intr-o veselie si nu sunt singurul.

PS @ bluey - nu e chiar asa, majoritatea motoarelor diesel noi sunt foarte sensibile la calitatea motorinei, pui ceva de calitate indoielnica si o sa bagi bani in motor destul de repede. Filtrul ala are si el rolul lui dar nu poate transforma o motorina plina de gunoaie, apa, fara aditivi si cu cine stie ce alte ingrediente in Alto 55 oricat de des l-ai schimba. Chiar si TIR-urile moderne sunt sensibile la motorina proasta. Am un prieten care trebuie sa schimbe un injector de Renault (36 milioane) si pe un Iveco Stralis cineva deja le-a schimbat pe toate (undeva la 200 milioane), de atunci numai motorina de peco intra in TIR, s-au lecuit.
de simtit nu prea am simtit diferenta la 120 de cp doar ca de 1 mil benzina de 95 adica 22L am facut poate mai putin decat 19L benzina Alto 100...
deci povesti cu motorina de Petrom si Lukoil auzi la tot pasul unii ca e cea mai buna altii ca strica injectoare eu zic ca nu conteaza de unde o bagi ci cine lucreaza acolo daca lucra gheorghe si arunca 5 galeti de apa sau cine stie ce mai face asta e..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 13:33   #2554
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Carburantul de la Petrom nu e cel mai stralucit. Zilele astea am avut tangenta si cu motorina lor, am avut pe mana masina unui prieten (320d steptronic) pentru cateva zile. Avea in rezervor motorina Petrom, am terminat-o pe toata (cred ca mai erau maxim 2 litri) si am alimentat de 100 lei de la Rompetrol cu Alto. Diferenta era vizibila, orice nesimtit si-ar fi dat seama si consuma si mai putina. M-am plimbat de 100 lei de mi s-a acrit in timp ce sfertul ala de rezervor de la Petrom s-a evaporat prea repede.

Last edited by _anaconda_; 30-05-10 at 13:36.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 00:49   #2555
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
mai iulian 2476, tu uiti un lucru esential: motorina asta furata pe care o cumperi tu , nu vine din statiile petrom sau mai stiu eu de unde.
rebu de exemplu, are rezervoare in care depoziteaza combustibil pt masinile lor, rezervoare care doar rahat nu au in ele. degeaba toarna petromul motorina curata in rezervorul ala mare daca jegul in rezervor cat si in rezervorul masinilor e cat china.
un astfel de rezervor urias este si in portul constanta si de acolo alimenteaza toate utilajele. nu am cuvinte sa explic in ce hal se infunda filtrele de la motoarele utilajelor.
ce sa-i faci !!!
Habar nu ai ce vorbesti. Ce rezervoare la REBU si motorina furata vorbesti tu? Motorina care o au aia de la ADP, REBU si alte intreprinderi de stat este de la statiile de Petrom, Mall, Lukoil, etc, de unde baga toata lumea. Am nimerit de multe ori in spate la masinile REBU cand alimentau si la cele care uda cu apa strazile. Scuteste-ma cu povesti d-astea, cu motorina murdara si filtre infundate si aiureli.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 11:59   #2556
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
mai iulian 2476, tu uiti un lucru esential: motorina asta furata pe care o cumperi tu , nu vine din statiile petrom sau mai stiu eu de unde.
Ba fix de acolo vine, acum pana si camioanele trebuie sa indeplineasca anumite norme de poluare deci trebuie sa foloseasca si ei tot motorina euro 4 sau 5 inclusiv la vechile Saviemu-ri si Raba. De fapt nici nu cred ca mai exista undeva motorina non-euro.

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
rebu de exemplu, are rezervoare in care depoziteaza combustibil pt masinile lor, rezervoare care doar rahat nu au in ele. degeaba toarna petromul motorina curata in rezervorul ala mare daca jegul in rezervor cat si in rezervorul masinilor e cat china.
Sa iti zic eu una "mai tare" : am fost la peco sa alimentez si pe partea dreapta a pompei curgea greu greu tare ca la stropitoare, pe stanga "tzeava" curgea super tare, dar era coada. Si il intreb pe 'Nea Caisa de ce curge asa greu si imi spune " s-a infundat iar filtrul, acu 3zile l-au curatat" la care au intreb : si pe stanga, de curge asa tare? iar el zice : " pe stanga l-au scos " deci unde crezi ca ajungea toata mizeria? in....rezervorrrr
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 13:21   #2557
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Sa iti zic eu una "mai tare" : am fost la peco sa alimentez si pe partea dreapta a pompei curgea greu greu tare ca la stropitoare, pe stanga "tzeava" curgea super tare, dar era coada. Si il intreb pe 'Nea Caisa de ce curge asa greu si imi spune " s-a infundat iar filtrul, acu 3zile l-au curatat" la care au intreb : si pe stanga, de curge asa tare? iar el zice : " pe stanga l-au scos " deci unde crezi ca ajungea toata mizeria? in....rezervorrrr
Mda, la Mol curg cam repede
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 15:04   #2558
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

La MOL curge destul de greu, chiar si la Petrom. La Rompetrol ceva mai repede, cel mai repede mi se pare la PetromV. Sigur nu este asta un criteriu de calitate decat intr-o situatie ca cea de sus, unde la o pompa e filtru iar la alta nu este desi e cam greu de crezut.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 09:03   #2559
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Stiu ca e greu de crezut, dar la ce oameni avem in toate domeniile e de asteptat. Uitati-va numai la unele service-uri ale marcilor celebre ce oameni lucreaza acolo, daca ar lucra numai mecanici si ingineri straini ar fi o treaba dar asa romanii nostri au tendinta de a "maneliza" tot ce prind. Ca un exemplu: ce reprezinta BOSCH, OMW etc in Romania si cum e vazut in Vest.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 20:39   #2560
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Incredibil unde a ajuns si aceasta discutie !!

Apropo de benzina de 95 si cea de 100 . Incercati la motocicleta sa vedeti acolo diferenta intre ele Cu benzina de 100 zici ca zboara, e o diferenta mare dar cred ca o si consuma mai repede .
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 21:59   #2561
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu am incercat la motocicleta, dar la scuter efectul e opus. Cu benzina buna merge cam 90, si cu benzina proasta merge cam 95, si are si acceleratie mai buna.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 22:06   #2562
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Nu am incercat la motocicleta, dar la scuter efectul e opus. Cu benzina buna merge cam 90, si cu benzina proasta merge cam 95, si are si acceleratie mai buna.
Ciudat Eu am avut vreo 4 scutere si la toate mergea semnificativ mai bine cu benzina de 95 si de la o statie buna. Cand luam de la o staie no-name mergea foarte prost.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 22:10   #2563
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Ciudat Eu am avut vreo 4 scutere si la toate mergea semnificativ mai bine cu benzina de 95 si de la o statie buna. Cand luam de la o staie no-name mergea foarte prost.
Pai eu puneam de la Lukoil. Cand puneam benzină scumpă trăgea mai puţin. Oricum, cred că mai depinde şi de motor, de tipul de aprindere, de mai multe alea, că şi mie mi s-a părut suspect tare...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 22:35   #2564
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Incredibil unde a ajuns si aceasta discutie !!

Apropo de benzina de 95 si cea de 100 . Incercati la motocicleta sa vedeti acolo diferenta intre ele Cu benzina de 100 zici ca zboara, e o diferenta mare dar cred ca o si consuma mai repede .
da,e testata si de mine chestia cu benzina la motoare.. Arde mai repede si trage mai bine.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 23:10   #2565
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

rapoarte de compresie mai mari
Bryan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -