Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-09, 17:09   #1651
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu poti zice ca benzina e castigatoare pe forumul asta! ( judecand dupa un amarat de poll )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 17:11   #1652
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Intr-adevar, nu poti spune ca benzina e castigatoare pe forumul asta ! E impropriu spus, doar e castigatoare peste tot nu numai aici. Astea 111 pagini s-au scris degeaba ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 17:14   #1653
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

touche!
sageata is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 17:17   #1654
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ştiţi bine că topicurile pe versus nu se închid niciodată
Ne-am plictisi cu toţii dacă ar fi altfel
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 18:14   #1655
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Intr-adevar, nu poti spune ca benzina e castigatoare pe forumul asta ! E impropriu spus, doar e castigatoare peste tot nu numai aici. Astea 111 pagini s-au scris degeaba ?
nu poti pt ca sunt multi oameni subiectivi! asa cum am mai zis..toti copiii viseaza benzinare de 10.000 cmc ( ca doar munceste taticu pt 30l/100km ) . Asa cum si la marcile consacrate , audi si bmw, se voteaza subiectiv! Orice ai compara pe langa un bmw sau audi ( ma refer in poll ).. una din ele 2 iese castigatoare. Daca compari seria 5 GT cu Ferrari f430 scuderia, .. apoi seria 5 iese castigatoare ( in poll ) ca doar avem 316i.

Din multimea de pe aici, putini sunt cunoscatori/pasionati ( Care chiar fac ceva cu masina, sau macar au permis ), restul sunt fie fite, fie copii.

Asa cum a mai zis si cineva mai incolo. Sunt socat ca s-a votat de toata lumea benzinarul, atata timp cat pe toate strazile vezi "tractorase "
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 18:30   #1656
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

De fapt asta e natura omului, e foarte greu (daca nu imposibil) sa fii 100% impartial, subiectivitatea influenteaza mult alegerea fiecaruia. Ciudat totusi ca asta vine de la tine, esti departe de a fi obiectiv.

Quote:
Din multimea de pe aici, putini sunt cunoscatori/pasionati ( Care chiar fac ceva cu masina, sau macar au permis ), restul sunt fie fite, fie copii.
Tu unde te incadrezi ? .

Sustinerea asta cu inversunare de consum sau cine stie ce chestii relatate la cost le poti discuta linistit pe www.4family.ro nu aici. Ah, dupa cum spuneam intr-un post precedent las-o mai moale cu atitudinea asta. Cine nu te stie zice ca oi fi vreun om pe la 40 de ani, cu familie, care isi rupe carca 8 ore pe zi sa scoata un ban sa traiasca. Nu uita ca esti "low 20" .

Last edited by _anaconda_; 03-11-09 at 18:33.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 18:43   #1657
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
De fapt asta e natura omului, e foarte greu (daca nu imposibil) sa fii 100% impartial, subiectivitatea influenteaza mult alegerea fiecaruia. Ciudat totusi ca asta vine de la tine, esti departe de a fi obiectiv.



Tu unde te incadrezi ? .

Sustinerea asta cu inversunare de consum sau cine stie ce chestii relatate la cost le poti discuta linistit pe www.4family.ro nu aici. Ah, dupa cum spuneam intr-un post precedent las-o mai moale cu atitudinea asta. Cine nu te stie zice ca oi fi vreun om pe la 40 de ani, cu familie, care isi rupe carca 8 ore pe zi sa scoata un ban sa traiasca. Nu uita ca esti "low 20" .
subiectul se refera la benzina vs motorina nu la varsta mea, care by the way, merg pe 23. E o mica mare diferenta, avand in vedere ca pana la varsta asta am apucat destule masini sa conduc ( ce sa zic, sunt mai norocos ).
Ca tot ma stresezi cu 4family, ca vai dom'le asta e forum de tuning, te intreb si eu. Cate masini expuse pe acest forum sunt cu adevarat modificate ? 90% din masinile expuse pe aici sunt: bimmere, vw, audi, dacii, toate cu prize de aer pe capota si nike. Repet, sunt mult prea putine masini cu adevarat modificate.

Referitor la categoria in care ma incadrez eu, as zice : pasionat, nu cunoscator, nu fite.
Vorbesc ca un om de 40 pt ca asa gandesc, si stai linistit ca nu ma refer la tine cand zic de toti copiii ( din cate am inteles, iti iei plasticu ala - felicitari ), ma refer la cei cu varste intre 10-16 ani, care vin pe aici si expun pareri de conaisseur sau cuvinte de genul : " belea " "misto" "super tare asta", si mai ales voteaza in necunostinta de cauza. Sa nu se inteleaga gresit, nu ii exclud, dar nici sa nu vii sa imi zici ca cei 73% care au votat benzinara, detin cu adevarat o benzinara, sau macar au condus/au permis. Multi voteaza ce isi doresc, nu ce prefera sau au experimentat.

Asa cum am mai zis, poll-ul nu corespunde cu ce e pe strazi.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 19:03   #1658
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

- nu am zis ca ai fix 20 de ani ci low 20, se incadreaza
- "asa cum am zis, poll-ul nu corespunde cu ce e pe strazi" - gresesti, din 2 puncte de vedere.

1) Ca si numar motoarele pe benzina domina copios, numai cate masini sub sigla Dacia sunt benzinare (de la 1100 la Logan/Sandero) si fac mult mai multe decat toate germanismele diesel

2) Nici nu trebuie sa reflecte ce e pe strazi. Aici fiecare discuta => voteaza ce i se pare lui mai bun, asta nu inseamna ca daca ai diesel inseamna ca e si cel mai bun si aia trebuie sa votezi ca deh doar esti posesor. De aia sunt suficienti useri care detin diesel care au spus ca vor si au votat benzina, dar din anumite considerente in realitate au ales => cumparat diesel, care s-a pretat mai bine in situatia lor din realitate.

Daca mergem pe principiul "ce am eu e cel mai bun si inevitabil aia votez" nu o sa ajungem sa facem decat niste statistici (ce motorizare detii, ce brand detii si asa mai departe) nu discutii (constructive) despre ce crede fiecare ca e mai bun (argumentat) chiar daca el nu are acel "ceva".
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 19:04   #1659
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

dolb.. e logic ca pe strazi sa nu fie ce e pe 4tuning. 4tuning se adreseaza pasionatilor de motorsport, pe strazi 80% snt oameni normali, cu alte prioritati decat arsul cauciucurilor. iar rezultatul poll-ului e logic sa fie favorabil benzinei, pe un forum de aceasta natura. tu acum vrei pe 4tuning (drag, drift, tuning forum) sa implementezi ideea prea puternicului si economicului 1.9TDI? c'mon..
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 19:13   #1660
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Benzina sau motorina ?

topicul asta o sa se termine dupa disparitia petrolului
pana atunci nu ajungem la nici un rezultat.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 20:53   #1661
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

ma intreba tzepozzz de diametrul pistoanelor. nu se poate compara chiar cu 1.4 , dar un 2.0 tdi are acelasi diametru cu un 1.6 fsi. exemplu:2.0 tdi are 81 x 95.5 mm , un 1.4 tsi are 76x79 mm, iar 1.6 fsi are 81 x 77.4 mm.

See my point?
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 22:24   #1662
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Thumbs up Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
subiectul se refera la benzina vs motorina nu la varsta mea, care by the way, merg pe 23. E o mica mare diferenta, avand in vedere ca pana la varsta asta am apucat destule masini sa conduc ( ce sa zic, sunt mai norocos ).
Ca tot ma stresezi cu 4family, ca vai dom'le asta e forum de tuning, te intreb si eu. Cate masini expuse pe acest forum sunt cu adevarat modificate ? 90% din masinile expuse pe aici sunt: bimmere, vw, audi, dacii, toate cu prize de aer pe capota si nike. Repet, sunt mult prea putine masini cu adevarat modificate.

Referitor la categoria in care ma incadrez eu, as zice : pasionat, nu cunoscator, nu fite.
Vorbesc ca un om de 40 pt ca asa gandesc, si stai linistit ca nu ma refer la tine cand zic de toti copiii ( din cate am inteles, iti iei plasticu ala - felicitari ), ma refer la cei cu varste intre 10-16 ani, care vin pe aici si expun pareri de conaisseur sau cuvinte de genul : " belea " "misto" "super tare asta", si mai ales voteaza in necunostinta de cauza. Sa nu se inteleaga gresit, nu ii exclud, dar nici sa nu vii sa imi zici ca cei 73% care au votat benzinara, detin cu adevarat o benzinara, sau macar au condus/au permis. Multi voteaza ce isi doresc, nu ce prefera sau au experimentat.

Asa cum am mai zis, poll-ul nu corespunde cu ce e pe strazi.
urmaresc topicul de foarte mult timp, dar nu am indraznit sa raspund la el...
nu am in spate atata experienta cat au unii...
dar acest raspuns al lui DOlb ma facut sa spun...
Jos palaria!
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 23:05   #1663
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dolb e copil batran
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 05:16   #1664
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Topicul nu are rost sa se inchida atat timp cat exista DOLB. :P
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 12:55   #1665
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
ma intreba tzepozzz de diametrul pistoanelor. nu se poate compara chiar cu 1.4 , dar un 2.0 tdi are acelasi diametru cu un 1.6 fsi. exemplu:2.0 tdi are 81 x 95.5 mm , un 1.4 tsi are 76x79 mm, iar 1.6 fsi are 81 x 77.4 mm.

See my point?
are diametrul pistoanelor mai mare....asa si? cum se concretizeaza diferenta asta? are cuplu mai mare? are putere mai mare? pe mine tot nu m-ai lamurit in problema asta (poate sunt eu mai batut in cap si nu inteleg ce vrei sa zici)
tot vorbesti vorbe, dar nu zici nimic.

PS: observ ca multa lume de pe forumul asta are probleme cu cititul (ori nu stiu sa citeasca, ori inteleg ce vor ei)
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -