Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-09, 10:01   #451
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
SOHC 16v?
poate o vrut sa scrie DOHC
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 10:49   #452
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau Motorina?

) nu...sohc

LE: http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_D_engine

Last edited by sKyNeT; 11-01-09 at 10:56.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 10:55   #453
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

honda faceau motoare in 16v cu un singur ax cu came.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 10:59   #454
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
honda faceau motoare in 16v cu un singur ax cu came.
la opel e OHC CU UN SINGUR AX CU CAME
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 11:01   #455
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
am eu un amarat de benzinar 1.6 sohc 16v care sta langa un 1.9 tdi, hdi, jtd.....
iar ontopic: benzina am ales de prima data, benzina voi alege in contiunare diesel poate asa cand plec in vacanta la ski, mare....au autonomie mai mare
pe mine nu ma intereseaza langa ce sta pe linie dreapta! .. poa' sa stea si langa 3.0 TDI.. discutia era ca amaratul ala de 1.6 de care vorbeam eu d'abia urca muntii.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 11:04   #456
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pe mine nu ma intereseaza langa ce sta pe linie dreapta! .. poa' sa stea si langa 3.0 TDI.. discutia era ca amaratul ala de 1.6 de care vorbeam eu d'abia urca muntii.
si eu sugeram ca nu toate motoarele de 1.6 nu stiu sa urce o panta. vad ca facem parte din acelasi club so, cand treci pe la bv da-mi un semn sa-ti aratat ca si un 1.6 cu cuplul maxim la 5000 de ture si puterea maxima la 6000 stie sa urce o poiana sau o cheia destul de bine.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 11:09   #457
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

am fost la inceputul lunii.. o sa mai vin prin februarie! te anunt pe PM . Reminder: vorbeam de un 1.6 FSI
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 13:13   #458
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
si eu sugeram ca nu toate motoarele de 1.6 nu stiu sa urce o panta. vad ca facem parte din acelasi club so, cand treci pe la bv da-mi un semn sa-ti aratat ca si un 1.6 cu cuplul maxim la 5000 de ture si puterea maxima la 6000 stie sa urce o poiana sau o cheia destul de bine.
Si cu 1.4 urci sa stii orice panta, la benzina s-a spus si mai sus e sa nu pierzi treptele, mai ales ca benzina da randament la turatii mai maricele, pe cand cu diesel-u majoritatea au cuplu maxim la 2000rpm
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 13:25   #459
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

cu 1.4 urci orice panta? dar una de 60 de grade? o urci? d'abia poti sa pleci dupa loc cu ea..ca tre's sa o tii din ambreiaj si acceleratie..d'apoi sa urci o panta din asta!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 13:34   #460
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cu 1.4 urci orice panta? dar una de 60 de grade? o urci? d'abia poti sa pleci dupa loc cu ea..ca tre's sa o tii din ambreiaj si acceleratie..d'apoi sa urci o panta din asta!
Dolb mereu esti gigi contra si nu vi cu nici un argument concret. Compari mere cu pere. Am mai spus intr-un post da cred ca la sters Alecs, (?) ori ala de conducea masina aia de 1.6 ori masina era praf.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 14:58   #461
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cu 1.4 urci orice panta? dar una de 60 de grade? o urci? d'abia poti sa pleci dupa loc cu ea..ca tre's sa o tii din ambreiaj si acceleratie..d'apoi sa urci o panta din asta!
urci si cu 1.4. aici in brasov este o strada numita Dobrogeanu Gherea care practic traverseaza tampa si urca si batrana dacie 1300 si pleca si din panta....nu stiu cate grade are dar e destul de abrupta.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 16:03   #462
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

unde ai vazut tu drum in rampa de 60 de grade?poate numai daca ai unimog urci aia si offroadurile urca pana la 45 de grade maxim tot balarii vorbiti..cred ca cea mai abrupta portiune e pe cheile bicazului cand urci un ac de par diferenta e asa de mare incat am dat cu carligu de pamant..

Last edited by adrian78bmw; 11-01-09 at 16:06.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 16:24   #463
CT-87-BGN

Stage 4
 
CT-87-BGN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 200
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
o precizare pentru cei care omit intentionat sa precizeze un amanunt extrem de important: nu dieselul trage, TURBINA trage, meritul nu este al motorului diesel, ci al turbinei.
comparam turbo-dieseluri cu benzina aspirat, altfel spus, mere cu pere.
va invit sa fiti cinstiti, si ca comparati motoare turbo pe benzina cu turbo-dieseluir, sua altfel, motoare simple aspirate pe benzian cu motoare diesel simple.
hmmm, parca se schimba situatia, nu?
De acord, turbina trage. Eu nu mi-am luat diesel neaparat pentru consum, insa hai totusi sa ne gandim la comparatiile la nivel financiar intre benzine si dieseluri aspirate sau turbo. Cat costa un benzinar turbo si cat un diesel turbo de la aceeasi fabrica si din acelasi an ? E adevarat ca s-a umplut Romania de cei care nu se uita la bani, dar totusi, multi dintre noi care discutam aici ne uitam cat de cat la bani mai mult sau mai putin. Despre consum la benzina turbo nici numai vorbesc...daca toate benzinarele din romania ar fi turbo, nu ar face fata toate rafinariile din RO sa produca atata benzina. Nu ne uitam la 2-3 litri/100 in plus sau in minus, dar la 15-20 ne uitam stiu caz in care A8 nou 4.2 benzina a pus benzina de 14 milioane (la inceputul lui decembrie inainte sa se scumpeasca de revelion, si fara traficul specific pe Valea Prahovei de sarbatori) doar sa mearga Constanta-Predeal si plimbat pe-acolo pana in Poiana si pana la Bran, 4 zile a stat acolo (eu la 320d 150 cai la fix cam acelasi drum, doar ca am stat 5 zile, nu 4, am folosit motorina de sub 3 milioane si n-am mers incet). Cred ca un acelasi a8 diesel consuma motorina de jumatate din bani. In oras ii consuma 35. Eu inteleg ca e A8 nou si si-o permit doar oamenii cu bani multi rau, dar trebuie mentionate si lucrurile astea aici la sectiunea de versus benzina-diesel. Stiu, s-a mai zis, vorbim de motoare sub 2500 cmc, dar am mentionat totusi si de acel A8

Zicea cineva ca diesel aspirat consuma mai mult decat diesel turbo ? Are un prieten golf4 1.9sdi 68 CP si merge numai in talpa cu el, pentru ca doar asa trage. Consuma 7 maxim in oras (de cele mai multe ori sub 7) in conditii de mers pe timpul zilei cu trafic si tot ce trebuie (a avut inainte Lupo 1.7 sdi 60 de cai si i-a consumat Constanta-Bucuresti pe autostrada 3.1 litri/100 ). A pus cand a ajuns in Bucuresti la Mol de la iesire de pe autostrada vreo 8 litri sau ceva in jur de.

Au 2 prieteni de-ai mei bmw E93 (ultimul seria 3 cabrio). Unul are 320i, celalalt 320d. Am mers cu amandoua ca sa fac comparatie intre exact aceeasi masina cu motoare diferite (benzina 2.0 170 de cai, diesel 2.0 177 de cai, deci si cai extrem de apropiati). M-a impresionat maxim dieselul in comparatie cu benzina. NU SE AUZEA DELOC zgomot inauntru, cum nici afara nu prea se auzea, Insa dupa gustul meu si daca ar fi trancanit afara...putea sa trancane cat vroia in exterior atat timp cat inauntru eu n-auzeam. Iar la depasiri nu trebuia ca la benzina sa-i dau inferioare pana ajungea la ture multe. Faceam extrem de lejer depasirile cu dieselul. Este doar parerea mea. Mie nu-mi place sa turez o masina pana ii scot mucii din ea...nu-mi place sa fortez ambreiaju ala sa-l patinez la plecare. Nu-mi place sa trebuiasca sa o turez si sa dau inferioare la o depasire. Zicea cineva ca dieselul la 4000-4500 numai trage. Si ce daca numai trage ? A tras de la 2000 la 4000 cat trage benzina de la 2000 la 6000. Pe mine ma intereseaza sa ma uit in bord si sa vad ca la 4500 mai trage sau nu ? Si ma intereseaza sa aiba masina ture multe? Sau ma intereseaza sa fuga si sa-mi fie usor sa-i dau, nu sa trebuiasca sa pierd timp sa-i dau inferioare ca s-o aduc la ture multe incat sa simt ca trage? Pe mine personal ma doare-n fund ca la 5000 se termina ceasul turometrului atat timp cat de la 2000 la 4000 are zvacul care face cat trasul lin al unei benzine de aceeasi teapa de la 2000 la 6000.
__________________

2004 BMW 320d, 6gang Getriebe (150 PS)

EX : 2002 Opel Astra G Coupe 2.0 DTI (101 PS)
CT-87-BGN is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 18:13   #464
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

sa mergi cu a8 de 4000 diesel, sau cu un v6 diesel sa vezi cum consuma, cu galeata...
astea nu-s masini de consum, nu asta e rostul lor.
iar 320d trage mai bine decat 320 i???
ok... daca spui tu, ma duc sa-mi urc masina pe un piedestal, am o sportiva pur-sange si n-am stiut...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 18:18   #465
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
sa mergi cu a8 de 4000 diesel, sau cu un v6 diesel sa vezi cum consuma, cu galeata...
astea nu-s masini de consum, nu asta e rostul lor.
iar 320d trage mai bine decat 320 i???
ok... daca spui tu, ma duc sa-mi urc masina pe un piedestal, am o sportiva pur-sange si n-am stiut...
da eu zic ca sunt egale aproape un mic avantaj pentru diesel..cred ca au audi A8 4.2 TDI consum mediu 14 3.0TDI vreo 9.5
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -