Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-09, 17:22   #526
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

@ arrowhead
Quote:
Originally Posted by DarkJEDI;
Motorul diesel cum fusese el proiectat de la tata lui trebuia sa functioneze cu aer comprimat combinat cu diversi combustibili grei. in timp a evoluat si procesele de injectare sau separat. dieselu nu poate sa mearga bine fara turbina entru ca nu poate produce o compresie suficient de mare. se mai fac motoare diesel aspirate, Vag face un 1.9 si 2.0 tdi cu pd de 68 si 82 cp,iar ford europa sar putea sa faca pentru tranzit-connect un 1.8 pompa clasica. nu stiu exact, dar e posibil. dieselu aspirat sa folosit din motive de costuri. nu de consum, deoarece e foarte ineficient si consuma mai mult decat unu turboalimentat. ca sa fie valabila comparatia trebuie pus un diesel turbo si benzina aspirat sau diesel bi-turbo si benzina turbo.nu difera prea mult intre ele , doar modul in care este livrata puterea.
La o masina de 2.5 tone, care o mai si incarci, clar dieselu merge mai bine cu ea , deoarece se descurca mai usor cu masa mare.

Last edited by DarkJEDI; 13-01-09 at 17:24.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 19:30   #527
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Apropo, hai sa facem tir-uri pe benzina. Ca de se amortizeaza investitia. Sunt fel si fel de cazuri, dar nu are rost sa va mai contraziceti, asta e avantajul unui diesel, iau un golf 1.6, si pentru 1000-2000 iei 1.9 tdi. Daca vreti sa comparati 2.0Tdi cu 2.0 tfsi, pai da atunci ia vedeti pretu???
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 19:39   #528
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

cand vorbim de utilaje se schimba situatia sindrom, motoare de 300-500 de cai numai cuplu, trebuie sa miste de pe loc 45-50 de tone, e alta mancare de peste, sa nu confundam lucrurile
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 19:43   #529
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau Motorina?

am venit eu cu un argument...culmea in favoarea dieselului : prefer diesel in situatia in care nu vreau ca de fiecare data cand depasesc o masina sa aud cum imi canta lautarii din toba si sa vad turometru cum creste prea mult ca sa aiba putin cuplu...singura masina diesel care intr-adevar mi-ar place ar fi un A-6 de 4.2 TDI, eventual sa fie si quattropana atunci tot benzinar raman

Last edited by fasso; 13-01-09 at 19:45.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 19:59   #530
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
am venit eu cu un argument...culmea in favoarea dieselului : prefer diesel in situatia in care nu vreau ca de fiecare data cand depasesc o masina sa aud cum imi canta lautarii din toba si sa vad turometru cum creste prea mult ca sa aiba putin cuplu...singura masina diesel care intr-adevar mi-ar place ar fi un A-6 de 4.2 TDI, eventual sa fie si quattropana atunci tot benzinar raman
sa stii ca fac astia de la audi pentru tine o editie speciala A6 4.2 tdi
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 20:08   #531
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
sa stii ca fac astia de la audi pentru tine o editie speciala A6 4.2 tdi
cum ma, nu exista?! pai parca am vazut eu intr-o zi scris pe "fundu' " unui a6, 4.2 tdi ! ma rog...sorry daca ma insel...poate era a 8... in orice caz, ala-i singuru motor diesel care ma incanta...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 20:25   #532
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

v 10 tdi cu PD? v12 tdi , astea nu sunt bune? insa au atat de mult cuplu incat nu pot fi folosite decat prin convertoare de cuplu, aka cutii automate.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 21:17   #533
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau Motorina?

R8 V12 TDI era manual sau ma insel eu ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 21:19   #534
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Benzina sau Motorina?

Dolb avem acelasi motor dar pe caroserii diferite... in Contanta mers alergat sub 8.5 nu scot consumul. Iar la benzinara 14-15 in condintiile in care este un motor cu capacitate cilindrica aproape dubla, insa vei ramane uimit seara cand e liber imi consuma 10 deci daca as conduce in Targoviste mi-ar consuma 10-11 dar sti tu vorba aia "am cu ce" cand vine vorba de depasiri. A si alta problema al diesel-ului este ca se incalzeste foarte greu, eu plec de acasa si abia prin Agigea ( cine stie ) incepe sa urce acul la apa, mai merg putin si ajung la birou, pe cand la benzinara pana o scot din garaj si inchid portile/usile am deja apa la 90 asta in conditiile in care ambele masini stau in garaj la 20 grade. Si sa nu mai vorbim de consumul la diesel cand e rece ( 10-12 ).


A si inca odata suntem pe un forum de tuning da? Va deranjeaza turele? daca da mergeti cu troleibuzul.

Dolb te astept cu argumente
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 21:40   #535
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Benzina sau Motorina?

placeri si placeri... fiecare isi trage partea, dieselul la cuplu, benzinarul la ture si noise ... a cata nspe mia oara e cand se spune asta?
relax and drive, diesele sau benzina, ce va place...
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 21:44   #536
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
placeri si placeri... fiecare isi trage partea, dieselul la cuplu, benzinarul la ture si noise ... a cata nspe mia oara e cand se spune asta?
relax and drive, diesele sau benzina, ce va place...
Dar cand ai si cuplu si ture si noise? ce alegi tot diesel?
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 22:16   #537
ulyse

Stage 5
 
ulyse's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 357
Default Re: Benzina sau Motorina?

cumnatamiu are un 525 model 2002 intradevar motorul se aude bine dabea de iti dai seama ca e diesel e aspirat are 163 de cai (nu are turbo)
in schimb 2500 dupa audi grohane rau sunt zgomotase rau motoarele
am o prietena care si-a luat un golf 5 gt 0 km si vreau sa spun ca se aude rau motorul
in final eu as alege un diesel
Cei de la AMG au anuntat ca in viitor vor lansa modele diesel
ulyse is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 22:24   #538
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by ulyse View Post
cumnatamiu are un 525 model 2002 intradevar motorul se aude bine dabea de iti dai seama ca e diesel e aspirat are 163 de cai (nu are turbo)
in schimb 2500 dupa audi grohane rau sunt zgomotase rau motoarele
am o prietena care si-a luat un golf 5 gt 0 km si vreau sa spun ca se aude rau motorul
in final eu as alege un diesel
Cei de la AMG au anuntat ca in viitor vor lansa modele diesel
2.5d 163 fara turbo?ce tot visezi acolo..singuru diesel fara turbo de la bmw e 2.4 82 cp dar ala era acuma 20 de ani..dieselurile de la bmw sunt cele mai silentioase.. la vw si motoarele pe benzina sunt zgomotoase..AMG au mai avut un diesel C30CDI 231cp 540NM

fasso toate motoarele vw diesel urla din cauza sistemului PD

Last edited by adrian78bmw; 13-01-09 at 22:47.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 22:40   #539
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by ulyse View Post

in schimb 2500 dupa audi grohane rau sunt zgomotase rau motoarele
daca e intretinut cum trebuie motorul iti garantez ca nu grohane, nu behaie si nu face in niciun fel diferit de un alt diesel de capacitatea sa
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 22:52   #540
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Daca unul e Common Rail si altul e TDI, common rail-ul va fi mai silentios la aceeasi capacitate cilindrica.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -