Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-09, 22:55   #541
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
dieselurile de la bmw sunt cele mai silentioase.. la vw si motoarele pe benzina sunt zgomotoase..
deunde concluzile acestea fara sustinere reala ?
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 23:01   #542
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
deunde concluzile acestea fara sustinere reala ?
am fost si cu 530d si 320d ..am fost si cu vw golf4 si skoda octavia si audi a4 tdi..in plus varu meu are polo 1.4 din 2001 la rece motoru ala suna aproape ca un diesel..vw polo 1.2 75 cp 3 cilindri oare ai fost si tu cu unu sa vezi cum se aude?si nu e numai parerea mea in toate articolele din revista auto in orice test era criticat mororu TDI ptr zgomot si se intrebau cand vor trece si ei la CR
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 23:05   #543
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

io inebunesc cand imi aduc aminte ca nu mai fac decat 2 motoare PD astia de la vw, unu din ele e pe nou lancer si are 143 cp.gresesc? si unu pe golf si passat de 105. un obosit. aveau si ei un motor de performanta si acum au bagat numai commonrail.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 14:09   #544
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
am fost si cu 530d si 320d ..am fost si cu vw golf4 si skoda octavia si audi a4 tdi..in plus varu meu are polo 1.4 din 2001 la rece motoru ala suna aproape ca un diesel..vw polo 1.2 75 cp 3 cilindri oare ai fost si tu cu unu sa vezi cum se aude?si nu e numai parerea mea in toate articolele din revista auto in orice test era criticat mororu TDI ptr zgomot si se intrebau cand vor trece si ei la CR
tu pui motoare foarte vechi de la Audi, gen 1.9 TDI. Incearca un 3.0 TDI de pe A5, sa vezi atunci surpriza

PS: desi PD are anumite dezavantaje, avantajele sunt mai numeroase, dar din cauza costurilor de productie, trecerea la CR este iminenta
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 15:26   #545
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
tu pui motoare foarte vechi de la Audi, gen 1.9 TDI. Incearca un 3.0 TDI de pe A5, sa vezi atunci surpriza

PS: desi PD are anumite dezavantaje, avantajele sunt mai numeroase, dar din cauza costurilor de productie, trecerea la CR este iminenta
polo era din 2001 skoda era noua din 2005 530d era din 2001 deci ..da PD are multe avantaje consum redus reprize bune ..deja CR este pe audi a4 si passat si golf 6 2-0 tdi 143 cp..V6 emult mai echilibrat decat decat cel R4
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 15:34   #546
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

o scurta descriere a prescurtarilor care insotesc principalele motorizari diesel sau pe benzina:

p.s.: multumesc Trixi pentru ajutor

CDI
CDT
CDTI
CRD
CRDi
CRDI
CTDi
D-4D
dCi
Di
DI-D
DDiS
DiTD
DTi
HDi
i-CTDi

JTD
MUTD
TD
TD4
TCDI
TDCi
TDi
TiD
VDi
Mercedes
Rover
Opel
Chrysler
Hyundai
Kia
Honda
Toyota
Renault
Nissan
Mitsubishi
Suzuki
Mazda
Opel
Groupe PSA
Honda

Groupe Fiat
Groupe Fiat
"générique"
Land Rover
Chevrolet
Ford
Groupe VW
Saab
Nissan
Common rail Diesel Injection
Common rail Diesel Turbo
Common rail Diesel Turbo direct Injection
Common Rail Diesel
Common Rail Diesel direct injection
Common Rail Diesel direct Injection
Common rail Turbo Diesel direct injection
Diesel - 4 valve Direct injection
diesel Common rail à injection directe
Direct injection
Direct Injection Diesel
Direct Diesel Injection by Suzuki
Direct injection Turbo Diesel
Diesel Turbo Direct Injection
Hight Pressure Diesel direct Injection
Intelligent Common rail Turbo Diesel
direct injection
Jet Turbo Diesel
Multijet Turbo Diesel
Turbo Diesel
Turbo Diesel 4 valve
Turbo Common rail Direct Injection
Turbo Diesel Common rail direct Injection
Turbo Diesel direct Injection
Turbo direct Injection Diesel
Variable intake Diesel direct injection
----------------------------------------------------
FSI
CGI
FSI
GDI
HPi
JTS
MPI
Sci
TFSI
T-jet
VVC
VVT
VVT-i
VVTL-I

Groupe VW
Mercedes
Groupe VW
Mitsubishi
Groupe PSA
Groupe Fiat
"générique"
Ford
Groupe VW
Groupe Fiat
Rover
Suzuki
Toyota
Toyota
Fuel Stratified Injection
stratified Charged Gasoline Injection
Fuel Stratified Injection
Gasoline Direct Injection
Hight Pressure Petrol direct Injection
Jet Thrust Stoichiometric
Multi Port Injection
Smart Charge Injection
Turbo Fuel Stratified Injection
Turbo - injection directe
Variable Valve Control
Variable Volume and Temperature
Variable Valve Timing-Inteligent
Variable Valve Timing and Lift with Intelligence
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 18:34   #547
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Alfa Romeo - Double continuous variable valve timing. CVVT is used on inlet and exhaust valves.
BMW - Double VANOS.
BMW/PSA Peugeot Citroën, Volvo, Kia - Hyundai(cvvt for kia huyndai provides continuous variable valve timing on Intake, Fuel System and Exhaust all independently controlled), - Continuous variable valve timing (CVVT)
Chrysler - dual Variable Valve Timing (dual VVT). Used on Chrysler GEMA "World" engine.
Daihatsu - Dynamic variable valve timing (DVVT)
Ford - Variable valve timing (VVT)
General Motors - Variable valve timing (VVT) provides continuous variable valve timing.
Honda - The i-VTEC system uses VTC (Variable Timing Control) to provide continuous timing variation of the intake camshaft on DOHC i-VTEC engines.
Mazda - S-VT - The ECU calculates intake timing and actuates an oil control valve to modulate oil pressure.
Mitsubishi - MIVEC system for the 4B1 engine family - intake and exhaust cam timing is continuously and independently controlled
MG Rover - Variable Valve Control (VVC)
Nissan - Continuous Variable Valve Timing Control System (CVTCS). The ECU adjusts the engine's timing continuously to prevent detonation/pinging and optimize gas mileage.
Porsche - VarioCam and VarioCam Plus.

niste adaugiri pt vvt-uri :P
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 22:20   #548
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
consumul dupa un drum plin de forje, pe iarna, serpentine, munti si zapada? 6.5%. la mine forja inseamna sa omori motorul, nu stiu sa am mila de o masina
Quote:
depasind dieselari din clasa premium "la pachet" pe serpentine de nu imi venea sa cred...am iesit cu un consum mediu de 6.5/100
Quote:
trixi stie bine ce vorbeste
E trist de vazut ca si de partea benzinei sunt povesti nemuritoare
6,5 consum pentru o masina de 92 CP (pe benzina) alergata ?
Ce gluma de 2 lei ! 10 ar fi putin,dar mergem pe ideea ca e drumul aglomerat si mai mergi in coloana ca nu poti depasi.Pe drum liber 12 e de bun simt.
Ori ati mers pensionareste (blana pana la 3500 apoi schimbat,nu retrogradez ca mi-e lene etc. nu inseamna forja apropo),ori mintiti amandoi cu nerusinare.Nu de alta,dar la ~31 litri/ora pentru fiecare 100 CP (BSFC pentru benzina aspirata) si medie de 80 km/h (mare pentru sepentine,dar sa zicem) inseamna ca ati folosit in medie 15 CP ...si nu glumesc.Daca e nevoie urc un filmulet cu consum instantaneu la capat de a 2-a (acceleratie 2000-6500 RPM) 28,4 l/100 km la o masina foarte asemanatoare (98 CP),care nu e deloc eroare ci purul adevar calculabil matematic.
aleks,macar tu pareai om serios la un moment dat

Quote:
M-am referit la E93 320d nou (2007), adica 177 cai. Acel de 150 era fabricat intre anii 2002-2005. Eu am de 150 iar acel de 177 tragea mult mai bine decat al meu de 150
Ma indoiesc sincer.Masurat cu G-Tech (nu am pretentia ca e real,dar e acelasi aparat deci rezultate comparabile) 320d E46 150 CP are 16,1@137 sfetul,525d E60 177 CP are 16@138. Cum E93 e sensibil mai greu ca E90 si ca E46,si probabil mai greu chiar decat 525-ul respectiv (care are 1670 kg in talon,la fel cat are un 320i Cabrio pe site-ul BMW si 320d-ul Cabrio sigur e mai greu),un 320d E93 merge aproape la fel ca un 320D E46 in stare buna.Oricum e diferenta minora,pe care o simti cu cronometrul sau la intrecere in paralel,nicidecum la volan.Repet,cu E46-le in stare buna.
Tind sa cred ca intre 320d si 320i,ambele E93,va castiga Diesel-ul,pentru ca are putere mai mare,curba de putere mai buna si masa nu cu mult mai mare.

Motorul de x25d e mult mai silentios si vibreaza mai putin pentru ca e in 6 cilindri (fata de altele in 4) si e I6 fata de altele care sunt V6.

Am votat benzina,pentru ca nu vad sensul in a da mai multi bani pe un motor de putere mai mica,mai greu,care cere combustibil mai scump si care consuma nesemnificativ mai putin in sarcina.Si nu sunt taximetrist sa fac 130.000 km/an in oras la mers stil "60 in ultima treapta" ca sa conteze consumul mai mic in sarcini partiale.Si nici nu mi-e frica de ultima treime a turometrului
Race is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 22:27   #549
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Race, sa ne intelegem:urmaresti cu atentie orice greseala posibila a ei, e ok, dar sa ma faci mincinos, e cam mult.
NU sustin benzina, sa fie clar, aduc argumente doar pentru a-mi prezenta partea, si ceea ce spun e fix cum s-a intamplat.
Nimeni nu m-a prins vreodata cu mincina, si nici Trixi nu e omul care sa inventeze povesti, stiu bine ce spun.
E execat cum s-a intamplat, si asa s-a mers. vorbesti in necunostinta de cauza si despici firul in 4 doar ca sa-ti rezolvi rafuieli personale, nu e ok.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 22:31   #550
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

asta e un om destept. cam rar gasesti pe forumu asta.

Ah si vezi ca nu e neaparat sa fie 31 l/ ora pt fiecare 76 kW. asta variaza in functie de eficienta motorului. dar nu fuge departe. minim un 25. insa puterea necesara pentru a mentine o viteza ramane aceeasi, dar cea care rtebuie sa o dezvolte motoru e putin mai mare din cauza pierderilor de putere. cam la 80 e viteza optima de consum. si da s folosesc 15 cp. la 100 la ora e 22-23.

Last edited by DarkJEDI; 14-01-09 at 22:40.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 22:41   #551
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by Race View Post
E trist de vazut ca si de partea benzinei sunt povesti nemuritoare
6,5 consum pentru o masina de 92 CP (pe benzina) alergata ?
Ce gluma de 2 lei ! 10 ar fi putin,dar mergem pe ideea ca e drumul aglomerat si mai mergi in coloana ca nu poti depasi.Pe drum liber 12 e de bun simt.
Ori ati mers pensionareste (blana pana la 3500 apoi schimbat,nu retrogradez ca mi-e lene etc. nu inseamna forja apropo),ori mintiti amandoi cu nerusinare.Nu de alta,dar la ~31 litri/ora pentru fiecare 100 CP (BSFC pentru benzina aspirata) si medie de 80 km/h (mare pentru sepentine,dar sa zicem) inseamna ca ati folosit in medie 15 CP ...si nu glumesc.Daca e nevoie urc un filmulet cu consum instantaneu la capat de a 2-a (acceleratie 2000-6500 RPM) 28,4 l/100 km la o masina foarte asemanatoare (98 CP),care nu e deloc eroare ci purul adevar calculabil matematic.
aleks,macar tu pareai om serios la un moment dat


Ma indoiesc sincer.Masurat cu G-Tech (nu am pretentia ca e real,dar e acelasi aparat deci rezultate comparabile) 320d E46 150 CP are 16,1@137 sfetul,525d E60 177 CP are 16@138. Cum E93 e sensibil mai greu ca E90 si ca E46,si probabil mai greu chiar decat 525-ul respectiv (care are 1670 kg in talon,la fel cat are un 320i Cabrio pe site-ul BMW si 320d-ul Cabrio sigur e mai greu),un 320d E93 merge aproape la fel ca un 320D E46 in stare buna.Oricum e diferenta minora,pe care o simti cu cronometrul sau la intrecere in paralel,nicidecum la volan.Repet,cu E46-le in stare buna.
Tind sa cred ca intre 320d si 320i,ambele E93,va castiga Diesel-ul,pentru ca are putere mai mare,curba de putere mai buna si masa nu cu mult mai mare.

Motorul de x25d e mult mai silentios si vibreaza mai putin pentru ca e in 6 cilindri (fata de altele in 4) si e I6 fata de altele care sunt V6.

Am votat benzina,pentru ca nu vad sensul in a da mai multi bani pe un motor de putere mai mica,mai greu,care cere combustibil mai scump si care consuma nesemnificativ mai putin in sarcina.Si nu sunt taximetrist sa fac 130.000 km/an in oras la mers stil "60 in ultima treapta" ca sa conteze consumul mai mic in sarcini partiale.Si nici nu mi-e frica de ultima treime a turometrului
Ma indoiesc sincer.Masurat cu G-Tech (nu am pretentia ca e real,dar e acelasi aparat deci rezultate comparabile) 320d E46 150 CP are 16,1@137 sfetul,525d E60 177 CP are 16@138?????ce e asta?si chestia aia cu consumu de 28 e un consum instantaneu dupa care nu poti sa faci nici o medie..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 22:58   #552
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Benzina sau Motorina?

si al masini care apre instantaneu de 80 l / 100km ?
ca s-au vazut din astea in accelerari.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 22:59   #553
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

numerele alea reprezinta timpu in secunde in care parcurge 400 m probabil si viteza de iesire.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 23:00   #554
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Benzina sau Motorina?

race,tin sa iti raspund,pentru ca dupa ce am avut tot timpul de pe lume sa ma obisnuiesc cu oamenii ca tine si nu ma mai supar ca femeie....ca proprietara de swift insa nu pot sa tac.sunteti prea multi deja care nu sunteti in stare nici macar sa va informati inainte sa dati cu parul.
stiu bine ca eu nu am sa te conving.insa te rog tare mult citeste la fel de atent ca posturile mele un alt forum(gasesti usor ), unde mai multi proprietari isi posteaza experientele,obiectiv. (adica glume de 2 lei)
__________________
WARNING!!!I have an attitude,and I know how to use it!

Last edited by Trixi; 14-01-09 at 23:03.
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 00:29   #555
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
am fost si cu 530d si 320d ..am fost si cu vw golf4 si skoda octavia si audi a4 tdi..in plus varu meu are polo 1.4 din 2001 la rece motoru ala suna aproape ca un diesel..vw polo 1.2 75 cp 3 cilindri oare ai fost si tu cu unu sa vezi cum se aude?si nu e numai parerea mea in toate articolele din revista auto in orice test era criticat mororu TDI ptr zgomot si se intrebau cand vor trece si ei la CR
"dieselurile de la bmw sunt cele mai silentioase" - pai sustine asta, in lumea intreaga nu doar bmw si VAG fac motoare diesel, sau daca vrei doar de la cei doi producatori, macar ia exemple concrete, 3.0tdi - 3.0d, 4.2tdi - 40/5d etc..

"la vw si motoarele pe benzina sunt zgomotoase" - ai dat exemplu o masina de 8 ani, care cine stie peunde a fost, spune concret, GTI, R32, R36, W12 sunt zgomotoase (peste limita) ?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -