Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-09, 10:03   #481
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

nu. puteam sa merg si fara maini pe volan. masina mergea drept. tiam mai zis ca pe ka nu il ajuta motoru da il ajuta manevrabilitatea si stabilitatea.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 10:25   #482
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

diesel vs otto....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 19:50   #483
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
dar nu inteleg..cum poti sa iti iei masina de oras si sa pleci la drum lung cu ea!

Din acelasi motiv pentru care iti iei Pathfinder si mergi prin oras cu ea. Hai sa o lamurim unii strang bani o viata si vine un copil si le spune sa-si ia 1.4 sau 1.2, intradevar e copil. DAR multi isi cumpara masini grele cu motoare mici, acolo e buba, ca de e mai ieftin, uite pentru 308 am ales o putere mai mare pentru ca am considerat ca masina grea, plus 4 oameni plus bagaje, nu vreau sa trag de ea, alt exemplu cred eu opusul logan 1.4, masina merge ok, dar cand bagi in ea abia se misca, nebun sa fii sa nu iti dai seama. La noi cei care au bani au o mentalitate de ***, daca iti permiti un a8, ceva luxos, nu iti permiti o masina de oras mica, sau cumva se face ala de ras????? Unii nu au bani de asa ceva, dar mi se pare tiganesc ce se intampla in tara. Dar daca observi multi prefera sa-si ia o masina MARE care o folosesc la plecari Bucuresti de cateva ori pe an. Iar altii o masina mica/medie un porbagaj pe masina si pleaca.

Totusi zic eu ca pentru cineva care face destul de multi km pe an, rentabil va fi intotdeauna un diesel,
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 20:03   #484
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Benzina sau Motorina?

true
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 20:10   #485
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

chestiunea cu rentabilitatea diesel devine discutabila, chiar si pentru cei care fac multi km, mai ales in exterior, ca nu numim multi km aia facuti in oras, ala poate doar mediu.
diferentele de pret, de intretinere, nu se amortizeaza asa de usor, facusem calcule la anumite modele in care iti trebuiau intre 7 si 15 ani, la o medie de multi km pe an ca sa egalezi valoarea.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 21:23   #486
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Orice masina zic eu fie ea benzina sau diesel, nu poate fi rentabila niciodata, consider ca singurele masini care isi pot amortiza investitia sunt utilitarele, care sunt folosite ca utilitare. In rest daca mi-as permite nu as tine o masina mai mult de 60-70 de mii de km
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 21:41   #487
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
diesel vs otto....
DIESOTTO !!!
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 21:44   #488
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

ALEA SUNT tot diesel
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 23:08   #489
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
chestiunea cu rentabilitatea diesel devine discutabila, chiar si pentru cei care fac multi km, mai ales in exterior, ca nu numim multi km aia facuti in oras, ala poate doar mediu.
diferentele de pret, de intretinere, nu se amortizeaza asa de usor, facusem calcule la anumite modele in care iti trebuiau intre 7 si 15 ani, la o medie de multi km pe an ca sa egalezi valoarea.
eu inainte aveam ceva benzinare..bine .. nu eu, tata ca eram mic pe vremea aia si din calcule asa ce auzeam, costau destul de mult la intretinere si mai ales consum ! La mine in familie se fac f multi km. Eu fiind mezinul , fac vreo 30-40.000 de an ( depinde dupa caz ), tata face vreo 100.000 pe an. Sor'mea vreo 10.000 pe an! cel mai idiot dintre toti a fost sor'mea care si-a luat masina de teren cu care merge numai in oras. Chiar daca e diesel , ii "suge" 12 la suta. Eu si tata la fel avem diesel, lui ii consuma 9-10 la suta. Eu chiar daca sunt cel mai "nervos" si "reisar" la volan am un 7 la suta! pt ca mi-am ales masina destul incat sa consume si putin dar sa traga si bine. In fine.. ideea era ca unii isi iau benzinar ca poate fac doar 10.000 km pe an, altii isi iau diesel ca la 100.000 km pe an nu isi permit sa se joace cu banii.

Avantajul dieselului este siguranta si usurinta in a conduce! Daca la un diesel iti moare motorul in mers , inseamna ca nu ai ce cauta la "covrig"
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 00:03   #490
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau Motorina?

tot nu v-ati convins pana acum ca cine are diesel sustine dieselu' si cine are benzinar sustine benzinara?! ce naiba e asa greu? pt ca, din punctul meu de vedere, benzinar convins fiind, n-o sa fiu nebun sa scriu ca ador dieselu' si ca ma ud tot cand il aud cum toarce pe strada! e chiar simpla treaba! si la mine in familie au existat si inca mai exista ceva dieseluri, pe care am ocazia sa le conduc zilnic, insa tot adeptul benzinei raman! si dolb, newsflash pentru tine, un diesel e mult mai greu de intretinut decat un benzinar
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 04:12   #491
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
ALEA SUNT tot diesel
wrong - benzina
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 07:20   #492
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

ca sa iti zic asa : benzina si motorina sunt 2 combustibili. motorul diesel si motorul otto sunt concepte diferite si se pot alimenta cu tot felul de combustibili. deci ala este un diesel alimentat cu benzina.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 08:36   #493
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

@dolb: tatal tau avea dreptate in calculele facute LA VREMEA ACEEA acum s-au schimbat lucrurile, costurile carburantilor difera, si nu numai ei.
punem mana pe pix si hartie, luam un model de masina mediu si-l comparam, vedem ce iese. sa zicem un logan varianta 1.4 mpi si 1.5 dci, noi, cu diferentele de pret, si 2-3 modele straine populare in Romania, dati-mi voi exemple.
comparam amortizarile, costul reviziilor la un numar mediu de km(10 mii, 15 mii) costul carburantului/10.000 de km, si vedem cand devine rentabila una, si cand cealalta.
eu spun ca e destul de simplu de facut calculul, atat pentru un model nou cat si pentru un model s.h. cu aprox 100-150.000 de km(luam asta ca valoare orinetativa, pentru masinile care se cumpara in medie in Romania, aia ne intereseaza pe noi, nu ce curent fura testele americane sau britanice de exemplu, cu care noi n-avem nicio legatura)
@fasso: am si benzinar si diesel, nu le sustin pe niciuna sincer sa fiu, amandoua imi papa banii, ideal ar fi o masina pe apa sau pe aer, ca sigur se poate, abia pe aia as sustine-o

Last edited by aleks; 13-01-09 at 08:45.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 09:37   #494
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

aleks. te inseli ! s-au mai ieftinit combustibilii. Trage un ochi aici: http://www.gazonline.ro/index.php?jud_cod=DB&loc_id=

uita-te la preturi, iar apoi uita-te in poza aia unde am adaugat eu preturile la carburanti si un consum teoretic. Am considerat ca pretul automobilului nu are prea mare influenta! poti gasi benzinare mai scumpe ca diesel si invers. Depinde de norocul tau

de jucat te poti juca cu acel "script" aici: http://www.automobiletv.ro/calculator.php

Acu sa trecem la subiect: Din cate vezi, economisesc 21.54 RON la 100 de km! Dat fiind faptul ca eu fac ~ 600 km cu un rezervor plin de 50 L . Eu economisesc 130 RON la un rezervor. Si tot asa la infinit...

Acum ajungem la intretinere unde toti va vaicariti de parca cine stie ce ar fi intretinerea. La golful meu "intretinerea" , adica mai bine zis, revizia, a costat 550 RON. La un prieten la un Seat Leon benzinar , a costat 350 ron ( fara filtrele de polen si aer. ). Diferenta dupa cum vezi nu e asa mare, diferenta care poate fi amortizata de cat economisesc la motorul diesel.


Bine, acum cazul asta e discutabil, pt ca daca ai o benzinara si o tii sa iesi cu ea din an in paste sau doar in weekend, normal ca se merita! Insa daca circuli ca mine, zilnic si faci 100-150 km zilnic, mai ales prin oras, crede-ma! Iti trebuie un Diesel.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	145
Size:	97.8 KB
ID:	753214  
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 09:57   #495
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

desigur dolb, ma insel, ca deobicei, ti-am mai zis ca tu esti fixist si esti in stare sa gasesti orice urma de argument sau pseudo argument doar pentru a demonstra ca TU ai dreptate, si nu ca sa vezi cum stau defapt lucrurile.
omule, intelege, eu nu sustin niciuna din variante pentru ca ambele-s dezavantajoase, doar propuneam un calcul comparativ ca sa te lamuresti si tu, ca eu mi l-am facut.
benzina e mai economicoasa cu 2 mill la revizie, zici?
la 10 revizii pe an, la 100.000 de km inseamna 20 de mill, dintr-un foc.
continuam calculele?

Last edited by aleks; 13-01-09 at 10:00.
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -