Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-08, 00:02   #181
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Benzina sau motorina??

Quote:
Originally Posted by mad_NSL View Post
ideea e vrei consum mic iti iei diesel .... vrei putere iti iei benzina ....
subscriu si eu la fel
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 00:32   #182
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

cum adica putere benzina? eu stiam ca cele mai puternice sunt dieselurile..dar in fine.. voi stiti nene
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 01:40   #183
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

dolb... chia trebuie sa reluam ce am scris in ultimele nush cate pagini?
steffan is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 11:37   #184
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

pai din cate observi nu eu am reluat! ci unii care nu au citit si ei tot threadul
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 12:48   #185
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

demonstreaza-ne tu ca dieselul este mai puternic! mai sus yo stiu ca scrie contrariul
steffan is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 13:29   #186
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

dieselul este mai puternic, insa benzina este mai sprintena..

atunci cand vrei putere ca sa tragi o masina folosesti benzina
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 15:13   #187
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Depinde acuma daca masinile de care vorbim au aceeasi greutate si aceeasi CP situatia e cam egala,deobicei masinile echipate cu motoare diesel sunt putin mai grele si poate si de aici vine chestia ca benzina e mai rapida.
__________________
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 21:12   #188
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau Motorina?

http://www.automobiletv.ro/calculator.php
aici este un calculator ,si din ce am vazut daca cumperi o masina noua nu se merita diesel
acum sh:
intre un benzinar aspirat si un diesel turbo ,cred ca ultima varianta are un potential mai mare pt tuning.
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 22:39   #189
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by lrazvani View Post
nu mai aratati comparatia intre 535d si 545i in favoarea benzinarului ca ati perceput total gresit...motoru pe motorina de 3 litri 6 cilindri cu toate ca e biturbo , nu credeti ca era prea de tot daca chiar era mai bun ca si 4.5i v8?...oricum sa tinut foarte bine pt. vreo 90 de cai in minus fatza de benzinar....cand a aparut 535d avea doar 274cp si 545i vreo 360 ..deci asta da comparatie...tot ce am inteles e ca la 535d ii trebe un rival foarte puternic pe benzina sa il faca...si in nici un caz ca e slab .
Nu e slab.....dar ideea e ca uite si pe el l-a inselat cuplul mai mare si la turatie mica...Clarkson era clar ca se astepta la mai mult.
Dieselul pot spune inca o data ca are avantajele sale, fara discutie.S-ar mai pune totusi o intrebare.Daca ati avea putere financiara ...respectabila...sau cum sa-i spun, si sa vreti sa va luati masina pe care vi-o doriti, ce ar fi, diesel sau benzinara.
@La motorina cred ca s-a referit dolb in ultima propozitie.

Last edited by carutasu; 15-10-08 at 22:55.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 22:43   #190
cristirzr

Stage 2
 
cristirzr's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 27
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
dieselul este mai puternic, insa benzina este mai sprintena..

atunci cand vrei putere ca sa tragi o masina folosesti benzina
Este exact pe invers...puterea/litraj este mult mai mare la benzina, iar cat vis-a-vis de cuplu/litraj, diesel-ul castiga si il face mai sprinten.

Cand vrei sa tragi ceva iti trebuie cuplu, nu putere, de aceea toate tractoarele sunt diesel !!!

Oricum, benzina pt mine toata ziua, nu suport motorina!
cristirzr is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 01:17   #191
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

daca as avea bani multi as lua ori o masina supersport (gen ferrari, lambo) care evident sunt pe benzina. iar daca vreau sa ma plimb in confort imi iau un A8, serie 7 ceva diesel. de preferat sa aiba block din otel ca mai nou astia fac motoare diesel cu compresie mica si bloc de aluminiu. ce aberatie. oricum dieselu chiar daca are ceva vibratii in plus e mai silentios decat motoru pe benzina.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 02:47   #192
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
daca as avea bani multi as lua ori o masina supersport (gen ferrari, lambo) care evident sunt pe benzina. iar daca vreau sa ma plimb in confort imi iau un A8, serie 7 ceva diesel. de preferat sa aiba block din otel ca mai nou astia fac motoare diesel cu compresie mica si bloc de aluminiu. ce aberatie. oricum dieselu chiar daca are ceva vibratii in plus e mai silentios decat motoru pe benzina.
unde naiba.chiar ma gandeam de mult la aceeasi comparatie si dieselul la 3000 ture behaie si urla ca benzina la 5000.care e diferenta? consumul? se compenseaza
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 03:25   #193
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Benzina sau Motorina?

atata tot o tineti una si buna ca motorina = tractor...parca nu sant tractoare pe benzina sau tot felu de utilaje preistorice.....daca tot vorbim asa prosteste atunci hai zicem ca si benzina = drujba ... zzzzzz ca o musculita firava
Nu au nici o treaba utilajele cu autoturismele .
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 21:03   #194
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Benzina sau Motorina?

Nu prea ai inteles. Se facea referire exact la atu-ul diesel-ului, anume cuplul inca de la turatie joasa.
Pe taramul off-road-ului, diesel-ul este rege. Incontestabil. Acolo trebuie cuplu mult, la turatie joasa. Cu benzina stai pe loc.
Pe circuit se schimba treaba, orice s-ar spune. Da intr-adevar face fata dar nu cot la cot, benzina fiind limitata mult mai jos.

Diesel-ul este mult mai usor de condus, dar benzina este mai placut de condus, asta in cazul in care te pasioneaza sa o mai frigi si sa ai parte de adrenalina. Bineinteles, poti avea parte si cu o motorizare diesel, dar sa nu exageram.

Costurile mai mari la diesel sunt impuse artificial. Adica, teoretic motorina ar trebui sa fie mai ieftina ca benzina. Limitarile impuse benzinei pe care le vedem in competitiile cu motor, sunt oarecum asemanatoare cu cele impuse diesel-ului ca si costuri. De asemenea, reviziile sunt mai scumpe ca asa vrea poola unora, nu ca i-ar face o frectie in plus la dizel.

Incercati sa nu mai aveti ochelari de cal. Daca ai luat diesel, nu te-a facut nimeni prost sau tractorist, ca nah nu esti sportiv. Idem si cu benzina. Fiecare cu avantaje si dezavantaje. Daca erau doar dezavantaje, voi credeti ca se mai cumparau ? Sau majoritatea e prosti, doar unii e destepti ? Sa fim seriosi.
__________________

Last edited by Evil Yuri; 16-10-08 at 21:06.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 22:24   #195
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau Motorina?

Totusi, apropo de offroad....cum ramane cu masinile de raliu...de ce nu se prepara si dieselare pentru raliul Finlandei, Suediei, Cipru sau Mexic.
Considerentul la ideea ca dieselul e superior pe offroad ar fi ma gandesc eu ca imbina capabilitatea aici cu consumul mic, conditii in care o benzinara (turbo) ar fi la fel de capabila, dar ar papa mai mult.
Apropo, alta chestie...(e si multa chestie de marketing aici)...nu mai stiu ce SUV era cel din testul cu trasul avionului.Ma gandesc de ce nu s-ar incerca treaba aia si cu un 65 AMG.I s-ar pune si balast, pentru a i se mari greutatea (si deci aderenta) si ar fi cred ceva interesant de vazut.Are peste 600cp, are 1000Nm....deci...Sa nu ma luati cu newtonii metri diesel si cu aia benzinari ca ma faceti sa rad.
carutasu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -