Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-09, 18:25   #466
CT-87-BGN

Stage 4
 
CT-87-BGN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 200
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
iar 320d trage mai bine decat 320 i???
ok... daca spui tu, ma duc sa-mi urc masina pe un piedestal, am o sportiva pur-sange si n-am stiut...
Nu am spus ca trage mai bine. La liniuta probabil sunt egale. Desi inclin sa cred ca 320d va castiga. Insa daca ai citit corect ce am scris ti-ai dat seama ca m-am referit la senzatia oferita in fiecare din ele, si confortul la condus. Pentru mine 320d a fost extrem mult mai confortabil la condus (nu ma refer la volan si la cum stau in scaun, ci strict la schimbat viteze, la cum raspunde masina cand apas acceleratia si la depasiri).
__________________

2004 BMW 320d, 6gang Getriebe (150 PS)

EX : 2002 Opel Astra G Coupe 2.0 DTI (101 PS)

Last edited by CT-87-BGN; 11-01-09 at 18:27.
CT-87-BGN is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 18:25   #467
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

cam ciudat domnule pt ca eu m-am dat cu un 320 D de 150 cp si l-am facut bine iara cand m-am dat cu un 318 I de aceeasi putere, acelasi an ..m-am tinut bara la bara cu el.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 18:28   #468
CT-87-BGN

Stage 4
 
CT-87-BGN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 200
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cam ciudat domnule pt ca eu m-am dat cu un 320 D de 150 cp si l-am facut bine iara cand m-am dat cu un 318 I de aceeasi putere, acelasi an ..m-am tinut bara la bara cu el.
M-am referit la E93 320d nou (2007), adica 177 cai. Acel de 150 era fabricat intre anii 2002-2005. Eu am de 150 iar acel de 177 tragea mult mai bine decat al meu de 150
CT-87-BGN is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 18:56   #469
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau Motorina?

A8 4.2 TDI nu consuma mult, deci nici 3TDI nu consuma mult. Am un prieten, care are un ML 320 CDI, si un A8 4.2TDI, si consuma in jur de 12 amandoua. Pentru un V8 4.2, mi se pare rezonabil consumul, un 4.2FSI cred ca se duce mult mai mult. Ideea, e ca dieselul, aproape in orice configuratii consuma mai putin decat benzina, chiar daca consuma mult

In legatura cu 320D 177CP, vs 320i, cred ca ar fi putin mai rapid dieselul (in cazul in care ar fi), dar mult mai usor de exploatat dupa cum se stie, de aia da impresia aia ca trage mult mai bine
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 21:49   #470
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Anaconda ala cu 4.2 sta pe loc presupun sau in aglomeratii, pentru ca un A6 3.0tdi, din ce stiu eu unui amic ii cam ia 15-16 chiar 17 daca trage de ea.


Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cu 1.4 urci orice panta? dar una de 60 de grade? o urci? d'abia poti sa pleci dupa loc cu ea..ca tre's sa o tii din ambreiaj si acceleratie..d'apoi sa urci o panta din asta!

Scuza-ma dar cand cineva isi cumpara o masina mica sau medie, ca aici intra cele de 1.2, 1.4, nu cred ca se duce sa urce pante de 60 de grade sau nici prin cap nu se gandeste ca va avea de urcat pante asa abrupte. Am urcat cu matizu ceva pe la 40 de grade si vreau sa zic ca atata timp cat l-am tinut in ture n-am avut probleme. Acum pe bune, crezi ca o masina daca dai 10 mii de euro sau 90 de mii de euro, la noi in tara o vei folosi altfel, decat sa stai in trafic??? Unde alergi cu masina, unde urci pante....asta e cultura romanului, vrea masina totala, sa consume putin, sa se uite lumea dupa ea pe strada, sa urce toate bordurile si nu in ultimul rand sa fie MAAAREEEEEE.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.

Last edited by Sindrom; 11-01-09 at 21:53.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 21:59   #471
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

pai daca romanu vrea masina mare inseamna ca e idiot daca si-o ia cu motor de 1.4 sau 1.2

Sunt oameni care strang toata viata bani sa isi ia masina, si vine un copil care ii zice..ia-ti frate peugeot 107 sau seat ibiza de 1.2 ca e benzinaaaaaaaaaaaa . Si ajunge omu la munte.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 22:23   #472
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai daca romanu vrea masina mare inseamna ca e idiot daca si-o ia cu motor de 1.4 sau 1.2

Sunt oameni care strang toata viata bani sa isi ia masina, si vine un copil care ii zice..ia-ti frate peugeot 107 sau seat ibiza de 1.2 ca e benzinaaaaaaaaaaaa . Si ajunge omu la munte.
soramea are un c1 si vreau sa spun ca motorul de 1.0 vvti e destul de sprinten, pacat de calitatile interioare care sunt din ce in ce mai proaste de la an la an la masinile noi
cu masina mare ai dreptate...passat break frate e masina romanului, veneam intr-o zi de la o plimbare dinspre cheia si in spatele meu un passat break TDI, fac o depasire el in curul meu, o calc un pic si el tot dupa mine, apoi il las sa treaca ca nu-mi mai pun mintea cu el si sa vezi ce fericire era pe zambetul lui si a prietenei lui
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 22:29   #473
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau Motorina?

dolb, sosea cu inclinatie de 60 de grade ? pe care planeta ai gasit asa ceva ? pai nici in cel mai extrem offroad nu ai parte de asa ceva

p.s. ML320 cdi, la drum intins consuma 10-11 %, in oras 14-16 , singurul avantaj la motoare diesel de 3.0L sau mai mari apare in traficul urban din Romania.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 22:33   #474
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
soramea are un c1 si vreau sa spun ca motorul de 1.0 vvti e destul de sprinten, pacat de calitatile interioare care sunt din ce in ce mai proaste de la an la an la masinile noi
cu masina mare ai dreptate...passat break frate e masina romanului, veneam intr-o zi de la o plimbare dinspre cheia si in spatele meu un passat break TDI, fac o depasire el in curul meu, o calc un pic si el tot dupa mine, apoi il las sa treaca ca nu-mi mai pun mintea cu el si sa vezi ce fericire era pe zambetul lui si a prietenei lui
o alerga el gol sau cu 2 pers ca totusi e mica si usoara da cu 3 pers si bagaje si o mica panta adio..cred ca ramane o masina de oras..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 22:37   #475
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

eu am vazut 107 / c1 pe autostrada soarelui..m-am inchinat !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 22:45   #476
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
eu am vazut 107 / c1 pe autostrada soarelui..m-am inchinat !
am mers 3 oameni + bagaje cu 150
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 09:24   #477
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

cred ca vati plictisit pana sa ajungeti la viteza aia. BTW eram in cehia pe autostrada si o tineam constant la 150. la un moment dat apare unu in spate si ma dau la o parte sa treaca. si stau stau stau cand trece asa incet pe langa mine unu cu un 107. cred ca era la viteza maxima masina aia .un 160 asa. am zis poate ii sare naibii motoru la cat de fortat e.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 09:26   #478
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

dar nu inteleg..cum poti sa iti iei masina de oras si sa pleci la drum lung cu ea!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 09:34   #479
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

eu nu ma plimbam constanta bucuresti cu fordu? ce treaba are? important e sa aiba un confort bun sa nu te doara spatele , tigari si benzina.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 09:44   #480
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
eu nu ma plimbam constanta bucuresti cu fordu? ce treaba are? important e sa aiba un confort bun sa nu te doara spatele , tigari si benzina.
si nu-i asa ca daca scoteai mana pe geam , masina se intorcea 90 de grade?
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -