Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-12-08, 17:32   #241
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

si consumu asta l-ai visat sau cum?
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 17:38   #242
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

cum adica l-am visat? pai dupa datele tehnice de pe vw.ro reiese asa :

motor 2.0 TDI de 170 de cai : 4.8 / 5.9 / 7.8 . Sa zicem ca dupa ce il modifici sa il duci in 200 cp o sa iti faca un consum urban de 8-9 % ! ti se pare ca visez?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 17:53   #243
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau Motorina?

datele tehnice privitoare la consum sunt bune pentru o orientare si pentru a le compara cu alte date tehnice.Cam intotdeauna ele in realitate difera.Un 2 litri benzinar de vreo 150-170cp care are scris in cartea tehnica un consum in oras de cca 11.5 in realitate nu scapa fara 14 fara discutie, mai ales daca traficul e aglomerat.Dar tot asa si la diesel daca un 170cp are trecut 8 consum urban, real urca pina la 10.Am vazut dieselare care conform datelor tehnice trebuiau sa aiba un consum mixt de 6.2, dar sub 7.3-7.4 nu iesea.
Si nu e vorba de tuning neaparat (de cip).Parerea celor care fac treaba asta e ca dupa o cipare, la o folosire relativ normala, fara talpa continua la blana, consumul nu creste, in unele cazuri poate scadea cu cca jumate de litru.Avand mai multi cai si Nm la aceeasi cilindree, motorul cara aceeasi masina, la vitezele normale dinainte mai usor, la turatii mai mici....teoretic cel putin si daca nu-ti devine obicei sa profiti tot timpul de noile performante.
Oricum nu prea scapi nici cu tdi-ul ala de 170cp numai cu 7.8 in oras.

Last edited by carutasu; 01-12-08 at 17:55.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 17:54   #244
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

daaa. dar zic asa ... de ce sa ai un 15-18 % cand poti avea un 10 ?! ( ma refer la mers cu talpa de taran )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 19:49   #245
B 07 TWK

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 57
Default Re: Benzina sau Motorina?

Benzina. Am avut Dacia 1310, Logan 1.4 si in curand Honda Civic Type-R . Deci benzina 4 life!
B 07 TWK is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 12:27   #246
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Benzina sau Motorina?

probabil sunt eu mai imatur si inca am ramas la stadiul asta dar prefer benzina
Spark is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 15:12   #247
r0xanicutza

Stage 4
 
r0xanicutza's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Benzina sau Motorina?

eu as alege benzina... printre altele imi place ca e mult mai silentioasa decat un diesel
ca si consum... motorina e mai rentabila... dar pt un mers "talpa" cum spuneai tu... tot benzina as alege
r0xanicutza is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 23:02   #248
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Benzina clar. Mult mai multe calitati si nu in ultimul rand, pretul.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 15:19   #249
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau Motorina?

eu mor pe cei care,cand aud ca ai motor pe benzina la masina,prima intrebare este,pe un ton compatimitor:'si cat iti consuma?'...consuma cat vrea ea! doar nu bag benzina din buzunaru altuia.
mie unul imi place la nebunie "linistea de care am parte intr o masina pe benzina.intr un diesel nici nu se compara!!!singurul motor diesel care mi s a parut cat de cat mai silentios,este 2.2 u de la honda accord.
daca chiar ai ajuns la un stadiu in care sa ti permiti o masina calumea,nu cred ca ar trebui sa primeze consumul,ci alte lucruri.ai bani sa ti iei un mercedes,dar nu ti iei pe benzina ca iti papa mult?!?!?asta chiar e culmea!!
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 15:44   #250
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Astfel, pretul de referinta pentru benzina Premium fara plumb 95 va fi 2,83 lei pe litru, benzina Top Premium fara plumb 99+ va fi 3,16 lei pe litru, iar sortimentele de benzina OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 vor costa 2,93 si respectiv 3,56 lei pe litru.

In ceea ce priveste motorina, sortimentul Top Euro Diesel 4 se va vinde cu 3,40 lei pe litru, OMV Sprint Diesel cu 3,45 lei pe litru, in timp ce sortimentul de motorina Euro Diesel 4 va costa 3,32 lei, iar OMV Premium Diesel 3,73 lei pe litru.



luati-va diesel.
ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 16:31   #251
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
eu mor pe cei care,cand aud ca ai motor pe benzina la masina,prima intrebare este,pe un ton compatimitor:'si cat iti consuma?'...consuma cat vrea ea! doar nu bag benzina din buzunaru altuia.
mie unul imi place la nebunie "linistea de care am parte intr o masina pe benzina.intr un diesel nici nu se compara!!!singurul motor diesel care mi s a parut cat de cat mai silentios,este 2.2 u de la honda accord.
daca chiar ai ajuns la un stadiu in care sa ti permiti o masina calumea,nu cred ca ar trebui sa primeze consumul,ci alte lucruri.ai bani sa ti iei un mercedes,dar nu ti iei pe benzina ca iti papa mult?!?!?asta chiar e culmea!!
DECI BRAVOOOOOO !!!!! ai luat premiul pentru cel mai amuzant post al anului !!!!!

cum frate sa te simti mai in liniste intr-un benzinar?! ia zi-mi tu mie .. pe autostrada.. la 140-160 te simti linistit? pai tu cu benzinaru mergi incordat si turat si se aude de zici ca sare tabla de pe ea , iar eu la diesel merg relaxat si am liniste si la 200 km/h !

Treaba cu linistea in masina nu tine neaparat de benzina/diesel , ci de cat de buna e masina in sine! intr-un logan e logic ca se va auzi la fel si cu diesel si cu benzina, insa intr-un mondeo..sau focus, dieselul va fasai si nu vei auzi nimic .. pe cand benzina..va fasai si ea dar vei auzi un racnet al motorului si nu cred ca poti strabate 200 km in timp ce masina face : RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 16:49   #252
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Am ramas surprins! In urma voturilor, benzina este mai bine cotata decat motorina

Eu am votat motorina dar nu pentru ca sunt neaparat fan diesel. Am avut benzinara, dar sunt mai incantat de diesel. Oricum pe viitor sper sa trec si eu la benzina, dar neaparat ceva cu Turbo
__________________
By the way are you watching, how the world says goodbye?

Last edited by KTA87; 08-12-08 at 20:42.
KTA87 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 17:55   #253
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Nu`i motorina ca benzina ! ))
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 18:05   #254
nanutzu


Stage 5
 
nanutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,266
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Benzina sau Motorina?

benzina!!! motor silentios!!! nu conteaza cat consuma!!!
nanutzu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 17:39   #255
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
DECI BRAVOOOOOO !!!!! ai luat premiul pentru cel mai amuzant post al anului !!!!!

cum frate sa te simti mai in liniste intr-un benzinar?! ia zi-mi tu mie .. pe autostrada.. la 140-160 te simti linistit? pai tu cu benzinaru mergi incordat si turat si se aude de zici ca sare tabla de pe ea , iar eu la diesel merg relaxat si am liniste si la 200 km/h !

Treaba cu linistea in masina nu tine neaparat de benzina/diesel , ci de cat de buna e masina in sine! intr-un logan e logic ca se va auzi la fel si cu diesel si cu benzina, insa intr-un mondeo..sau focus, dieselul va fasai si nu vei auzi nimic .. pe cand benzina..va fasai si ea dar vei auzi un racnet al motorului si nu cred ca poti strabate 200 km in timp ce masina face : RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
Exagerezi.Nu ai cum sa mergi relaxat la 200 din moment ce acolo esti aproape de viteza maxima.Acolo tu ai cam 3600-3700rpm, care e echivalentul a 5000rpm (daca nu mai bine) la un benzinar.Un benzinar la 2 litri la 5000rpm are si el linistit 200 pe ceas.Daca vorbesti de motoare benzinare de 1.4, alea sunt intr-adevar destul de muncite pe la 160.Pentru motoare mai mari insa, mai aleas de la 2000cc in sus nu e absolut nici o problema.Eu de exemplu trec cu ceva de 4000 (cam 4200-4300) la 170km/h (pe ceas).Tu probabil ai avea cam 3000rpm.Hai sa fim seriosi acuma, nu poti spune ca la 3000 pe diesel ai nivel mai scazut de zgomot decat un benzinar de aproximativ aceeasi capacitate la 4000.Ca sa-ti dau alt exemplu, amicul meu cu al lui Mondeo (care tocmai a iesit din rodaj), daca accelereaza de pe loc si schimba la 3500 se aude cam ca la mine daca as urca pina in 5000.Normal ca masina lui e mai puternica, are 2200cc, are 175cp si cuplu mare, dar ideea cu zgomotul cred ca se intelege.
Pe scurt, un 1.8 sau 2 litri dieselar, care are puterea in intervalul 115-130cp (chiar pina la 140) va fi si el solicitat la 200km/h, indiferent ca sunt reali sau pe ceas.

Last edited by carutasu; 10-12-08 at 17:42.
carutasu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -