Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-08, 18:06   #256
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

aici depinde si de evacuarea masinii. daca motoru e turbo (cum e cazul la diesel) o sa se auda destul de tare. dar sa zicem un 1.4 tsi la 5000 rpm o sa cam urle saracu. nu o sa ai asa multa liniste. uitete-te la evacuarea la mot. pe benzina aspirat de 2000 si uitete la un tdci de 1.8 sa vezi diferenta.
si alta chestie. diselu nu se aude decat in acceleratie puternica. la benzina ca sa ajunga la 5000 trebuie sa cam ai pedala la fund.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 23:53   #257
CT-87-BGN

Stage 4
 
CT-87-BGN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 200
Default Re: Benzina sau Motorina?

Imi place sa conduc diesel. Am o masina care nu trancane decat nesemnificativ, cel putin inauntru nu se aude chiar deloc, iar eu oricum nu sunt prea fan al sunetului benzinar.

Hai sa nu vorbesc de costuri pentru ca s-a tot vorbit. Hai sa nu vorbim de viteze maxime.

Eu stau in Constanta si, din pacate, a inceput de ceva timp sa fie foarte aglomerat ziua la ore de varf. Am un 2.0d 150 de cai si ma ajuta cand e aglomerat (ex. cand vreau sa ies de pe o straduta laterala sa intru in bulevard si am doar foarte putin timp la dispozitie, mi-e foarte usor cu dieselul sa-l urc la 3000 de ture (nu 7000 ca la benzina) si sa zbughesc imediat. La fel, daca vad ca in fata mea pe banda 3 cineva franeaza pentru a face stanga, vad in oglinda ca cel de pe banda 2 e mai in spate dar totusi aproape si vreau sa trec si eu pe 2pentru a nu astepta in spatele celui de pe 3 care vrea sa faca stanga (eventual peste linia dubla continua) e simplu sa apas acceleratia in treapta in care sunt pentru a trece pe banda 2, si nu trebuie sa pierd timpu pentru a da inferioare ca la benzina.

Am condus multe benzine, si pot sa zic ca atunci cand eram obosit mi se intampla sa opresc motorul la semafor la plecare, lucru care la diesel nu mi se intampla niciodata (mi s-a intamplat doar la un clio lesinat 1.5dci 85 de cai). Am vreo 200 de mii de km la activ si consider ca nu sunt ultimul corigent in materie de condus, dar efectiv nu imi place sa accelerez masina la plecare de pe loc sa-i scot pistoanele pe toba, pentru ca stiu bine ce se intampla acolo si ma doare de ambreiajul meu si de gume. Si stiti ce simplu e la 2 noaptea cand sunt obosit sa conduc si sa schimb vitezele cum vreau fara sa imi bat capu sa nu tremure masina, sa nu opresc motorul, etc...?

Eu clar am optat tot timpul pentru diesel, desi am avut si benzina si am condus multe benzine. Mi se pare TOTUL mai bun la diesel din toate pctele de vedere, cel putin la un diesel bun.
__________________

2004 BMW 320d, 6gang Getriebe (150 PS)

EX : 2002 Opel Astra G Coupe 2.0 DTI (101 PS)
CT-87-BGN is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 08:04   #258
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
aici depinde si de evacuarea masinii. daca motoru e turbo (cum e cazul la diesel) o sa se auda destul de tare. dar sa zicem un 1.4 tsi la 5000 rpm o sa cam urle saracu. nu o sa ai asa multa liniste. uitete-te la evacuarea la mot. pe benzina aspirat de 2000 si uitete la un tdci de 1.8 sa vezi diferenta.
si alta chestie. diselu nu se aude decat in acceleratie puternica. la benzina ca sa ajunga la 5000 trebuie sa cam ai pedala la fund.
Foarte corect, depinde mult de evacuare si de antifonare (daca te referi la zgomotul care il ai inauntru).Cu ultima chestiune iarasi depinde mai mult de cilindree.Intr-un fel ajungi la 5000 cu un 1.6 sa zicem (mai ales daca e si unul cu 8 valve) si in altul cu un 2.4i de exemplu de pe Honda Accord.
Acuma intr-adevar, fara discutie, diferente la motoare mici si medii (pina in 2000-2200cc) se vor vedea in urcari (la deal).Daca autostrada urca de exemplu, cu mai putin efort vei urca de la 130 la 160 la deal cu un 2.0tdi sa zicem decat cu un 2.0i.La capacitati mai mari deja nu mai e deloc o problema.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 08:38   #259
dydysoft

Stage 5
 
dydysoft's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,467
Default Re: Benzina sau Motorina?

personal conduc benzinar de 2 litri 150cp si ma satisface... am in familie inca 2 dieseluri care nu imi plac cum se comporta.
ideea este ca fiecare combustibil este destinat unui anumit sector de piata
fiecare isi achizitioneaza automobilul in functie de nevoi, unii prefera dieselul, altii benzinarul.
ca si consum, dieselul castiga, dar in rest pierde la fiabilitate, consumabile, etc.
mie personal mi se pare lenes un diesel, nu imi pace sunetul motorului, pica mult mai des piesele de pe diesel, etc...
fac maxim 5000 km/an, deci nu am ce face cu un diesel, pe cand benzinarul meu ma satisface din toate punctele de vedere, inclusiv consumul (max 12% in oras).
pentru cei ce fac peste 20.000 km/an, probabil se renteaza un diesel.
Bafta.
dydysoft is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 09:05   #260
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Benzina sau Motorina?

Timp de 3 ani am condus diesel, si eram fan diesel din cauza cuplului oferit, dar asta pana sa-mi cumpar un benzinar cu motor mare. Nu se compara senzatia si feelingul oferit. Aproape ca m-am saturat de rontaitul dieselului.

Apropo de ce zicea BGN mai sus ca un benzinar ca sa se strecoare repede trebuie sa-l urce la 7000 rpm, asta e valabil la motoarele de pana in 120cai, eu spre exemplu nu trebuie sa urc peste 3500rpm ca sa fac aceasta manevra.

Fiecare are +/- cel mai bine e sa le ai pe amandoua
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 20:19   #261
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau Motorina?

da, dar cati isi cumpara masini pe benzina cu multi cp ca a ta?

Majoritatea ne dorim o masina comoda care sa aibe pana in 150-160 cp.... de aceea sunt multi care prefera masinile pe motorina, consum mai scazut, cuplu mai mare la turatii mai joase, mai practice...etc. si sunt multe diesel-uri care sunt destul de silentioase....cdi, i-ctdi, hdi, d-4d etc. de pilda cele common-rail... eu as alege benzina doar daca mi-as cumpara o masina cu peste 200 cp....cu toate ca sd-ul de la bmw de 286 cp mi-ar da de gandit ).
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 20:23   #262
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Benzina sau Motorina?

******votez benzina,am doua benzinare si sunt multumit.

=====================
ai p.m., fii ponderat.

Last edited by aleks; 12-12-08 at 00:17.
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 23:02   #263
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Eu sunt genul de om care folosesc o masina 95 % numai in oras! pentru mine este mult mai rentabil un diesel datorita consumului scazut chiar si la mers sportiv! un 9% ( sportiv ) in oras ma satisface pe deplin, dat fiind faptul ca pretul EFIX EURO 4 a scazut la 3.5 RON ! , iar la un rezervor de 50 L , uit cateodata sa mai bag motorina! Motorul ma multumeste pe deplin cu cei 140 cp (TDI ) ai sai , recte 150 la Cdi. Insa daca vreau o masina cu care "sa ma dau peste cap" si sa imi fac damblaua , fara indoiala as alege un benzinar puternic! Ele pt asta conteaza mai mult. Treaba cu silentiozitatea e expirata de mult! Au aparut motoare diesel care sunt mult mai silentioase ca unele benzinare! Luati exemplu 2.5 TDI de la Audi / VW sau 2.5-ul Diesel de la Bmw ( in special 525). Cati dintre voi ati ascultat motoarele astea? Pentru mine sunt f silentioase. Si pana la urma ceee atata silentiozitate?! cat vreti mai mult?! e destul..doar nu scoate 150 db dieselul.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 12:56   #264
dydysoft

Stage 5
 
dydysoft's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,467
Default Re: Benzina sau Motorina?

tu zici ca este rentabil dieselul pentru ca scoti 9% consum in oras la pretul de 3.5 lei litrul de motorina?
eu scot in medie 10% in oras si pretul la benzina fara plumb din petrom este 2.9 lei, eu chiar uit sa mai fac plinul, avand in vedere ca circul numai in oras, maxim 5000 km/an
motorina se renteaza doar daca faci drumuri multe in exterior, unde consumul este mult mai mic, altfel nu vad avantajele...
dydysoft is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 13:22   #265
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

eu fac aprox zilnic 100 km numai in oras! daca mai plec si pe la constanta sau pe la munte deja sar calul ! in total ar fi approx 30.000 km / an .

Si in legatura cu faptul ca faci tu 10l/100 in oras nu o cred! .. 10 L sunt in datele tehince(acu depinde si de ce masina vb ) insa asa cum am mai zis M-AM REFERIT LA MERS SPORTIV! ..ca daca merg ca tot omul, am un consum de 7/100 . Daca as merge sportiv cu o benzinara de 2000cmc in oras sub 14 nu cred ca ar scadea consumul. Pentru mine e mai rentabil diesel. Fiecare percepe cum vrea.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 13:29   #266
dydysoft

Stage 5
 
dydysoft's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,467
Default Re: Benzina sau Motorina?

daca tu reusesti sa mergi sportiv in oras cu un consum de 14%, esti tare, probabil intr-un oras nelocuit...
eu rareori am loc sa urc de 2000 de ture, unde intr-adevar creste si consumul, dar media este undeva la 10%, nu crezi, haide in Sibiu si facem un test
14% consuma in bucuresti, unde traficul este diferit de Sibiu
eu vorbesc de E34 vanos, 150cp. condus normal, nu "racer".
iar daca faci 30.000 km/an, atunci pentru tine este rentabil un diesel, pentru mine, nu este.
Bafta.
dydysoft is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 13:34   #267
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

ma refer la mers in Targoviste unde e asa-si-asa traficul! ... de la 12 la 14 e un pic trafic mai mult ..in rest e liber ca cerul Am un prieten cu o Astra Sedan din asta noua, cu motor de 1.6 benzina, merge ca omul ..normal...nu e genul care sa se grabeasca si are un 11.7 in oras!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 13:42   #268
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dydysoft View Post
eu scot in medie 10% in oras si pretul la benzina fara plumb din petrom este 2.9 lei,
Ce motor pe benzina consuma 10l in Bucuresti? Ca eu am avut Fabia de 1.2 si trebuia sa fiu foar "tandru" cu acceleratia ptr a scoate macar 8% consum mixt.
__________________
By the way are you watching, how the world says goodbye?
KTA87 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 13:43   #269
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Benzina sau Motorina?

e cu dus si intors , pe de o parte dieselul castiga pe parte de cuplu , cp oferiti la turatii mai joase, consum redus de carburant , nu se balbaie cand actionezi diferiti consumatori cum ar fi aer conditionat, proiectoare, dezaburire etc + o anumita comoditate la drum lung.
o benzina aspirata este mai ieftin de intretinut , trebuie masina tinuta in ture ca sa miste , consumul este direct proportional cu apasarea pe acceleratie.
o benzina turbo este super dar si aici intalnim anumite aspecte negative cum ar fi: benzina de proasta calitate , apar detonatii , revizii din 7500 in 7500de km deci un cost mai mare de intretinere, consum mai bun ca la benzina aspirata dar co98 musai .
intre 2l turbo benzina si 2L turbo diesel as alege 2l turbo benzina clar dar in rest as alege diesel . daca ai o masina de peste 1300kg atunci un diesel de 150-160cp zic eu ca iti face viata mai usoara.
pentru cineva care vrea sa investeasca in masina , deci nu o cumpara doar pentru a o folosi ca un mijloc de transport e clar ca trebuie musai o benzinara atat pentru un sound deosebit cat si pentru a scapa de dara de fum lasata de un diesel la o talpa accentuata.
este strict opinia mea , nu o luati in nume de rau.
o zi buna
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 13:50   #270
dydysoft

Stage 5
 
dydysoft's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,467
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by KTA87 View Post
Ce motor pe benzina consuma 10l in Bucuresti? Ca eu am avut Fabia de 1.2 si trebuia sa fiu foar "tandru" cu acceleratia ptr a scoate macar 8% consum mixt.
daca citeai atent, observai ca era vorba de Sibiu, nu de Bucuresti, unde se merge ca melcul si este normal sa consume mult, orice masina.
dydysoft is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -