Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-08, 22:31   #196
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

off road-ul si rally sunt doua chestii total diferite
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 22:34   #197
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau Motorina?

de ce sunt chiar atat de total diferite?
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 22:43   #198
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Benzina sau Motorina?

pentru ca in offroad ai nevoie de tractiune maxima si viteza minima. de asta exista diferentiale blocabile,repartitoare etc . dieselul dezvolta cuplu mare la turatii mici si este mai usor de controlat din ambreiaj pe cand la benzina e mai dificil sa o pastrezi pe o traiectorie dorita pe un drum offroad.
stiai ca au fost si Aro pe benzina? probabil ca da, dar ai condus asa ceva pe niste hartoape pline de noroi,frunze si hartoape? eu am condus Aro benzina si diesel pe asa un drum si iti spun cu mana pe inima ca dieselul se comporta mult, mult mai bine.
p.s. ca sa nu mai zic ca exista si camioane pe benzina sau cel putin au existat la noi , nu mai stiu exact cum se numeau , ulterior au fost inlocuite motoarele de pe ele cu cele de Saviem . arata ca vidanjele din zilele noastre..cum dracu se numesc? sau ca vechile masini de gunoi de pe timpul lu raposatu. tampenile alea erau benzina si ghici ce ceda prima data la ele? AMBREIAJUL pentru simplu fapt ca trebuiau turate mult mai mult ca un diesel sa plece incarcate si cea mai solicitata veriga ceda.
dc imi aduc aminte de model dau mai multe detalii
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 22:49   #199
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Totusi, apropo de offroad....cum ramane cu masinile de raliu...de ce nu se prepara si dieselare pentru raliul Finlandei, Suediei, Cipru sau Mexic.
Considerentul la ideea ca dieselul e superior pe offroad ar fi ma gandesc eu ca imbina capabilitatea aici cu consumul mic, conditii in care o benzinara (turbo) ar fi la fel de capabila, dar ar papa mai mult.
Apropo, alta chestie...(e si multa chestie de marketing aici)...nu mai stiu ce SUV era cel din testul cu trasul avionului.Ma gandesc de ce nu s-ar incerca treaba aia si cu un 65 AMG.I s-ar pune si balast, pentru a i se mari greutatea (si deci aderenta) si ar fi cred ceva interesant de vazut.Are peste 600cp, are 1000Nm....deci...Sa nu ma luati cu newtonii metri diesel si cu aia benzinari ca ma faceti sa rad.
te referi la VW Touareg... e simplu VW are nevoie de reclama, AMG nu mai are si in plus AMG are cuplu la niste turatii mai ridicate k doar e benzina

cat despre masinile de raliu e simplu au motoare de 2.0L turbo (sper sa nu gresesc, dak o fac corectati-ma) si scot peste destul de mult peste 300 cp, si nam vazut niciun diesel in stare de asa ceva
steffan is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 22:50   #200
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

steagul rosu cumva?
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 22:53   #201
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau Motorina?

Pai care sunt turatiile alea ridicate?65 AMG are 1000Nm intre 2000 si 4000rpm.RS6 5.0 turbo are 650Nm intre 1650 si 5600rpm daca imi aduc aminte corect (sau de pe la 2000 de ture, dar de la 1650 ai cam 85% din cuplu maxim)

MLE : am nedreptatit RS6-le..are intreg cuplul de 650Nm de la 1500rpm pina la 6500rpm, turatie la care atinge puterea maxima, cei 580cp.Ce se poate inchipui mai eficient de atat?Si...5000 de ture plaja de cuplu.

Last edited by carutasu; 17-10-08 at 06:21.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 13:34   #202
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
steagul rosu cumva?
da, celebrele (la vremea lor) "sereuri" de la s.r., camioanele cu botul rotunjit si alungit ca la camioanele americane, doar ca mici si inghesuite, erau destul de comune cand eram eu la gradinita
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 09:12   #203
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Daca vorbim de masinile noi as alege benzina daca as cumpara ceva mic de oras ( corsa, matiz, polo )
Pentru restul pana la supercar-uri as alege motorina.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 18:07   #204
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
te referi la VW Touareg... e simplu VW are nevoie de reclama, AMG nu mai are si in plus AMG are cuplu la niste turatii mai ridicate k doar e benzina

cat despre masinile de raliu e simplu au motoare de 2.0L turbo (sper sa nu gresesc, dak o fac corectati-ma) si scot peste destul de mult peste 300 cp, si nam vazut niciun diesel in stare de asa ceva
chiar asa de tare s-a aplanat discutia incat sa apelati la AMG ? Inseamna ca dieselul chiar e tare .
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 19:45   #205
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau Motorina?

Nicidecum nu era asta ideea, ci faptul ca tot se striga sloganul cu "cuplul diesel", cand de fapt e vorba de cuplu turbo.O benzinara turbo poate avea cuplu pe care un diesel nu-l atinge.Iar un diesel fara turbo e mai slab la cuplu decat un benzinar aspirat.Iar AMG si RS6 erau 2 exemple care detin niste date cat se poate de tabu pentru un diesel, imposibil de atins (1000Nm pe 2500de ture plaja, respectiv 650Nm pe o plaja de 5000 de ture).
Eu chiar nu inteleg, se fac topicuri cu titlu general dupa care se pun restrictii ( "dar fara cutare categorie...dar nu ne referim la din alea, etc").
Nu contest ca dieselul nu a evoluat minunat, dar a nu se face confuzia, greseala, de a considera un benzinar aspirat neajutorat "ca nu te baga in scaun la turatie mica".Faceti rost de rapoartele de transmisie de la 2 masini echivalente (exemplu 2.0tdi 140cp si 2.0fsi 150cp...se pot gasi si altele) si demonstrez matematic ca la aceeasi viteza de deplasare a masinii au cuplu aproximativ egal la roata.

Last edited by carutasu; 05-11-08 at 19:59.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 20:22   #206
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Nicidecum nu era asta ideea, ci faptul ca tot se striga sloganul cu "cuplul diesel", cand de fapt e vorba de cuplu turbo.O benzinara turbo poate avea cuplu pe care un diesel nu-l atinge.Iar un diesel fara turbo e mai slab la cuplu decat un benzinar aspirat.
Omule, ia-le la aceeasi capacitate, nu la capacitati diferite.

Subaru Impretza WRX STI 2000 cmc - putere 286 CP - cuplu 343 NM
Subaru Forester 2.0X TD 2000 cmc - putere 147 CP - cuplu 350 NM

VW Golf GTI - putere 200 CP 2000 cmc - cuplu 280 NM
VW Golf TDI - putere 140 CP 2000 cmc - cuplu 330 NM

si exemplele pot continua.

Dupa cum observi, toate modelele au turbo, cele pe bezina foarte performante, cu puteri net superioare dar cuplu mai mic.

Mai studiaza si tu putin ca ai toate informatiile pe net.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 22:23   #207
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

da gtr-ule dar facem pariu ca eu cu tdiul e 140 cp fac gti-ul ?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 22:25   #208
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

pe 5 metrii sau 400?
steffan is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 22:51   #209
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

daca are cip tdi-u se p*** pe gti de departe. chiar daca are putere mai mica. p orice distanta mai mare de 100 m.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 00:28   #210
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
da gtr-ule dar facem pariu ca eu cu tdiul e 140 cp fac gti-ul ?
Noi vorbeam de cuplu, dar ca motoare standard nu ai ce face si nici daca sunt aman2 tunate.
Al tau tunat cu GTI standard, da, foarte posibil, daca e tunat bine nu are GTI-ul standard ce sa-ti faca.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -