Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-09, 10:57   #676
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
am vazut intr-un test de 3 bmw 335d tunate unu avea vreo 340 cp si 760NM si avea repriza 80-120 la fel ca un porsche 997 turbo...deci pot sa te contrazic si cu un diesel se poate face sport si cred ca porsche 997 turbo e o referinta in masini sport...
da sef, stiu, insa eu vorbeam de preferintele mele, EU daca vreau sportivitate imi aleg benzina, nea caisa X sa spunem daca vrea sportivitate isi alege dieselc a asa zice el ca e mai bine! e vorba de alegerea fiecaruia si dreptul la opinie! Cum nici eu nu pot sa te conving pe tine ca exista fantome nici tu nu poti sa ma convingi pe mine ca dieselul e mai bun din toate punctele de vedere(am facut o comparatie destul de stupida, dar care poate fi inteleasa de toata lumea)
fasso is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 12:26   #677
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina?

chestia e ca motoru diesel ar trebui sa functioneze cu o cutie in 5 trepte, dar multi constructori de masini pun 6 trepte la masini pentru un condus mai usor si le cam taie din avant, neputand folosi avantajele unor trepte lungi.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 13:06   #678
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
22 nu are cum sa ia...sigur ai inteles gresit.In schimb seful mi-a povestit ca a facut un drive-test pe autostrada si a prins zona fara limita de viteza.A prins si trafic aerisit si a tinut-o ceva la 240.Atunci a vazut ca ii ia undeva catre 25%.
Cat despre ce da cartea, aia intr-adevar nu pot nici eu crede.Estimez ca si la un 130/h constant pe autostrada, te cam apropii de cat da cartea ca si consum mediu.
In Romania intradevar nu te poti lua dupa ce zice cartea, însa în Germania nici mie nu mi-a venit sa cred ca un 3.5 benzina poate avea o medie urbana de 12-13 L / 100 km.
__________________

Last edited by Bogdan_mb; 24-02-09 at 14:09.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 13:33   #679
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
la un diesel normal(fara cipuri,modificari si alte alea)prima treapta e degeaba...ajungi imediat la 4500 de ture si tre sa skimbi,a doua putin mai bine...dar si la a doua,la 4500 de ture,abia ai in jur de 70 de km /h.la o benzina skimbi din 1 in 2 la 60km/h iar din 2 in trei la 100km/h.io zic ca e mult mai bine la benzina...
sa-ti dau exemplu masina mea care nu e de curse...astra 1.7 DTI, 75 CP
cu a 2-a m-am dus pana la 80km/h~ 4250 RPM, mai mult nu i-am dat, dar pun pariu ca i-a si 90km/h.
la alfa romeo 1.6 120CP, cu a 2-a la 90km/h am 6500 RPM parca, deci sa zici ca si asta i-a 100km/h cu a -2a.
diferenta intre masini din punctul asta de vedere e de 10 km/h,deci mare rahat nu e, in schimb benzinara are 45CP in plus.
oricum la diesel nu-i trebuie turatii d-astea mari ca n-ai ce face cu ele
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 13:40   #680
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
sa-ti dau exemplu masina mea care nu e de curse...astra 1.7 DTI, 75 CP
cu a 2-a m-am dus pana la 80km/h~ 4250 RPM, mai mult nu i-am dat, dar pun pariu ca i-a si 90km/h.
la alfa romeo 1.6 120CP, cu a 2-a la 90km/h am 6500 RPM parca, deci sa zici ca si asta i-a 100km/h cu a -2a.
diferenta intre masini din punctul asta de vedere e de 10 km/h,deci mare rahat nu e, in schimb benzinara are 45CP in plus.
oricum la diesel nu-i trebuie turatii d-astea mari ca n-ai ce face cu ele
si cutia aia de viteze pentru ce e ? de fantezie ? ai auzit de rapoarte ?
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 13:50   #681
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Benzina sau motorina?

mai citeste o data ca poate n-ai inteles...eu i-am dat raspuns omului strict la ce a scris, nu m-am legat de nici o cutie de viteze sau de rapoarte, am pus valorile pentru RPM strict informativ, nu ca sa fac vreo diferenta intre benzina si diesel.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 13:54   #682
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
mai citeste o data ca poate n-ai inteles...eu i-am dat raspuns omului strict la ce a scris, nu m-am legat de nici o cutie de viteze sau de rapoarte, am pus valorile pentru RPM strict informativ, nu ca sa fac vreo diferenta intre benzina si diesel.
pai ce ai scris si tu si el tine mai mult de cutia de viteze decat de puterea motorului.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 15:30   #683
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
In Romania intradevar nu te poti lua dupa ce zice cartea, însa în Germania nici mie nu mi-a venit sa cred ca un 3.5 benzina poate avea o medie urbana de 12-13 L / 100 km.
problema e ca la noi e proasta si benzina si motorina chiar nu inteleg chestia asta...alfa romeo 33 1.6 consum franta 6l consum romania 7.5l
audi a8 4.2 viena deva un plin deva-viena benzina ajunge pana aproape de austria si cred ca mai sunt multe exemple de genu asta...
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 18:11   #684
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina?

ST-ul de care vorbeam a fost alergat in Germania, deci cu benzina buna.Oricum, daca calci o masina la maxim cu benzina buna trage mai binisor dar nu cred ca e diferenta asa de mare la consum (strict mergand cu viteza maxima).La regim de croaziera este.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 18:19   #685
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina?

Consumul m-a interesat mai putin, pentru ca senzatiile de la volan merita cu prisosinta multi litri de benzina. Cu toate acestea am observat ca 1,4-le turbo de 160 CP de pe Scirocco este genul de motor care poate consuma cat un 1,4 non-turbo in oras, daca mergi normal, dar care poate sari lejer in 16%-18% daca folosesti toti cei 160 CP.

In extraurban, TSI-ul consuma mai putin decat un 1,4 conventional, mai ales daca il tii in plaja 80-130 km/h, in treapta a sasea. Consumul mediu la finalul testului de 500 de kilometri (100 km prin oras) a fost de 9%.

e dintr-un articol..poate si un consum realist de 22 la focus st pare mai credibil dar cred ca forjat in blana rau

Last edited by adrian78bmw; 24-02-09 at 18:36.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 18:29   #686
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
problema e ca la noi e proasta si benzina si motorina chiar nu inteleg chestia asta...alfa romeo 33 1.6 consum franta 6l consum romania 7.5l
audi a8 4.2 viena deva un plin deva-viena benzina ajunge pana aproape de austria si cred ca mai sunt multe exemple de genu asta...
la fel cu masina mea, 2300 km a avut consum de 6,2 in exterior, in tara a crescut la 7,3 cu acelasi stil de condus

deci? unde e buba?
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 18:31   #687
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina?

pot confirma si eu...in germania/austria .. mergea foarte frumos masina, consum foarte mic! in romania s-a schimbat radical treaba cu 2-3L in plus!!!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 19:02   #688
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
sa-ti dau exemplu masina mea care nu e de curse...astra 1.7 DTI, 75 CP
cu a 2-a m-am dus pana la 80km/h~ 4250 RPM, mai mult nu i-am dat, dar pun pariu ca i-a si 90km/h.
la alfa romeo 1.6 120CP, cu a 2-a la 90km/h am 6500 RPM parca, deci sa zici ca si asta i-a 100km/h cu a -2a.
diferenta intre masini din punctul asta de vedere e de 10 km/h,deci mare rahat nu e, in schimb benzinara are 45CP in plus.
oricum la diesel nu-i trebuie turatii d-astea mari ca n-ai ce face cu ele
dieselul nu mai trage aproape deloc in ultima treime a benzii de acceleratie,insa odata cu turatia motorului mai castiga si cativa kilometrii in plus,benzinarul in schimb incepe sa traga tot mai mult pana la finalul benzii cand i se taie benzina. Aia 10 km pe care ii ai in plus la benzina ii obtii prin tras total, diferentza mare fatza de diesel la care iti vine sa te lipsesti de turatii si sa schimbi treapta. 10 km conteaza o gramada,poate k un diesel la turatie mare ii face intr-o secunda,fatza de o benzina care-i face intr-o fjumate sau mai putin.
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 19:07   #689
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by scorpionreptyle View Post
dieselul nu mai trage aproape deloc in ultima treime a benzii de acceleratie,insa odata cu turatia motorului mai castiga si cativa kilometrii in plus,benzinarul in schimb incepe sa traga tot mai mult pana la finalul benzii cand i se taie benzina. Aia 10 km pe care ii ai in plus la benzina ii obtii prin tras total, diferentza mare fatza de diesel la care iti vine sa te lipsesti de turatii si sa schimbi treapta. 10 km conteaza o gramada,poate k un diesel la turatie mare ii face intr-o secunda,fatza de o benzina care-i face intr-o fjumate sau mai putin.
Iti dau exemplu 2 amici de-ai mei,unul cu vectra C 150 cai si unul cu golf variant de 130 cai. S-au dat la liniutza,cel cu golful a schimbat in banda de putere respectiv a terminat in treapta a 3-a la 100km/h,iar cel cu vectra i-a dat blana la prima si a doua treapta pana la 95~ km/h cand s-a trezit ca era pe punctul de a fi facut cu o jumate de metru.
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 19:14   #690
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Benzina sau motorina?

dar din cate stiu si o vectra c e mai masiva masina ca si un golf variant ... deci ..
Spark is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -