Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-09, 19:08   #661
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina?

adica nu poti face nimic cu acel cuplul daca motorul nu se invarte, de exemplu sau ca nu poti avea putere fara cuplu sau turatie. cam complicat sa explici asa ceva .
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 19:10   #662
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina?

pai cum m-ai inchis tu pe mine trebuia sa te inchid si eu pe tine oricum, concluzia mea oricum e aceeasi si anume : BENZINA
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 20:33   #663
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
cuplul maxim castiga cursele
Ca in cazul unei masini de Formula1?

CP*736=C*rpm/60*2Pi Asta ar fi o formula completa la puterii.Deci fie ca ai cuplu mai mare, sau turatii mai multe, e benefic.Ca este cazul unui cuplu de 500Nm ai unui 3.0TDI, care merge pina pe la 4000 rpm, sau e vorba de ~210Nm dar 8000+ rpm ai Hondei S2000 ... obtii dupa cum spun si datele tehnice ale celor 2 masini, aceeasi putere.Performantele efective (linie dreapta sau circuit) sa spunem ca nu le discutam, sunt masini prea diferite ( 3.0tdi-ul sa zicem ca ar fi pe un A6).

Last edited by carutasu; 23-02-09 at 20:48.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 20:52   #664
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina?

domnilor...voi discutati doar doua probleme! cai putere si cuplu.

vad ca nu luati in considerare GREUTATEA, CUM PUNE MASINA PUTEREA PE DRUM, ETCAETERA ETCAETERA ETCAETERA.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 20:55   #665
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina?

Pai astia sunt factori care nu mai depind de carburant, ci de mestesug....de cat de bine e construita masina.Ori asta nu mai depinde ca e motorinara sau benzinara.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:22   #666
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Ca in cazul unei masini de Formula1?
Stii prea bine la ce fel de curse ma refeream si S2000 nu se compara cu Audi A6, sunt 2 masini total diferite, de fapt una e masina alta e limuzina(balena).
Cu riscul de a ma repeta, dieselul nu e pentru sportivitate! Simplu : vrei ceva sport alegi benzina, vrei sa-ti duci familia la mare si sa mergi ca omu' pe autostrada cu 180 km/h fara sa auzi motorul cum iti huruie in creieri alegi diesel
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:34   #667
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina?

Pai si aici depinde de marimea motorului.Pentru un 330i nu va fi o problema sa mearga silentios la 180km/h.Un XF-R va fi in mod sigur mai silentios si la 250/h decat un diesel de capacitate mare.La motoare mici si medii insa in general dieselul poate oferi confort mai bun la drum lung.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:38   #668
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Angry Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by enkiduro View Post
Am citit primele 10 pagini dupa care nu am mai avut rabdare.
Motoarele diesel Common Rail de ultima generatie sunt foarte performante, vezi Audi 2.0 Tdi 170 Cp si 350 Nm, Opel Insignia 2.0 CDTi 160 CP si 350 Nm sau varianta Bi Turbo de 190 CP , chiar si motorul pe care il am conceptie 2004 : 1.9 CDTi 16V 150 CP mi se pare incredibil de elastic si puternic. De asemenea este foarte silentios, nu suna ca un diesel normal cu batai de tractor. La viteza mare este mult mai silentios ca un benzinar. Accelereaza puternic de la 2000 pana la 4500 ture, la ce imi trebuie mai mult? Toata lumea lauda benzina, creste puterea pe masura ce cresti in ture, etc: pai nu e mai bine ca am puterea de la inceput, nu ma rog de ea sa se tureze ca sa apuc si eu cativa cai in plus si sa simt ca trage. Benzina turbo este intr-adevar super puternica, dar intrebarea mea catre un posesor de focus ST de vreo 225 cp model 2008: ce consum mediu ai? El zice: vreo 22. Eu: nu, nu ma refer cand ii dai in gura, ma refer mediu! El: PAI DA! Mediu am 22! Nu stiu ce stil de condus avea, dar sa fim seriosi.
De ce toata lumea spune ca e scumpa intretinerea la diesel?
Daca e benzina aspirat, nu mai discutam, e net inferioara dieselului modern.
Daca discutam de benzina turbo, de ce ar fi mai ieftina intretinerea ca la un diesel turbo? Eu pun ulei bun, filtre de marca si manopera si nu trec de 4 mil. E scump asta? Probleme n-am avut, sunt la al doilea diesel in 6 ani, so...
Nu toate dieselurile sunt extraordinare, dar cele puternice sunt cam tot ce mi as putea dori de la o masina!
No offense, asta e parerea mea!

cu ce e frate motorul aspirat pe benzina NET inferior diesel-ului ?!!!? Cu ce e un motor diesel mai superior unuia pe benzina ? Ca-ti consuma cu 2 litri mai putin? Ca simti ca trage? Iti spun eu ca e varza,cu riscul ca fac sa se simta multi prost,dar asta e,pana la urma devine enervant! Am de amandoua motoarele ,si diesel (325TDS) si benzina (320i 528i),am mers si cu alte diesel-uri (320d,530d,330xd) si cu alte benzinare (325i,328i,330i,M3 evo) si-ti spun inca o data,motorina nu e de noi,e pt varsta a 3-a sau pt cei care s-au nascut pe strazi aglomerate. Vrei argumente,iti dau : in primul rand ca diesel-urile cu pompa de injectie sunt la pamant cand e vorba de intretinere,pompele de injectie cad intr-o veselie (doar daca nu conduci ca bunicu`),injectoarele se duc dracu daca gresesti si alimentezi cu o motorina proasta calitativ,dupa cativa ani se aude ca o moara stricata,la turbina ai limita de kilometri si de forja,dupa care iti cade,iar de reparat n-o mai repari asa cum era,iti trage..,da doar pe 20-30 km,mai mult e senzatia,schimbi 3 trepte pana la 100km,faci scurta la incheietura daca incerci sa mergi sportiv,iar in timp o sa ajungi sa vibrezi odata cu caroseria de la un motor diesel tratat drept benzinar.Intr-un diesel bagi bani fara numar comparativ cu un benzinar care cat de omoirat ar fi tot tine mai mult ca un diesel.Numeste un motor diesel de "n" cmc3 care sa fie mai bun ca un benzinar de acceasi cilindree!!!?!!!! Daca scotea bavarezii un motor de motor din diesel , se afisau cu diesel,nu cu benzina. Da,benzina creste in putere pe masura turatiilor si nu simti ca trage pt ca au cursa muuuult mai lunga decat un diesel si se duc in fiecare treapta dublu fatza de diesel. Motorul pe benzina a fost primul dat in folosintza pe masini performante,dieselul a aparut ca o alternativa,dat spre folosintza celor cu mai putine pretentii si mai saraci de bani (pt combustibil). Discutia asta nu-si are rostul daca vorbim de performantza, topicul asta trebuia sa sune ceva de genu : "benzina sau motorina pe strazile aglomerate de astazi?" si atunci,ma inclin in fatza diesel-ului. Sa nu mai vorbim de performantza,un diesel nu poate tine pasul nici macar cand are acelasi numar de cai si mult mai mult cuplu decat un benzinar. Si tot ce spun spun din experientza,din probe si din o gramada de bani investiti in masini (mai ales in diesel,de care nici nu mai vreau sa aud cand e vorba de intretinere)
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:42   #669
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Stii prea bine la ce fel de curse ma refeream si S2000 nu se compara cu Audi A6, sunt 2 masini total diferite, de fapt una e masina alta e limuzina(balena).
Cu riscul de a ma repeta, dieselul nu e pentru sportivitate! Simplu : vrei ceva sport alegi benzina, vrei sa-ti duci familia la mare si sa mergi ca omu' pe autostrada cu 180 km/h fara sa auzi motorul cum iti huruie in creieri alegi diesel
am vazut intr-un test de 3 bmw 335d tunate unu avea vreo 340 cp si 760NM si avea repriza 80-120 la fel ca un porsche 997 turbo...deci pot sa te contrazic si cu un diesel se poate face sport si cred ca porsche 997 turbo e o referinta in masini sport...
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:43   #670
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Pai si aici depinde de marimea motorului.Pentru un 330i nu va fi o problema sa mearga silentios la 180km/h.Un XF-R va fi in mod sigur mai silentios si la 250/h decat un diesel de capacitate mare.La motoare mici si medii insa in general dieselul poate oferi confort mai bun la drum lung.

si care e faza cu silentiosul ? asta numesti un avantaj la diesel,ca se aude mai putin la "n" km/h ? da ce,sta cineva sa-l asculte la viteza aia ? din contra,un motor puternic trebuie sa urle sub capota,sa-l simti , ca doar nu e unul de 1200 cmc. Nu stiu care e mai satisfacator la zgomot,un Mustang sau o honda!!
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:51   #671
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina?

ON:repriza e altceva fata de sprint. si normal ca dieselu sa aiba castig de cauza. am vazut diferente de reprize de 1.1-1.6 secunde la 2 2.0 TDI , unu PD si unu CR. va las pe voi sa ghiciti care si care.

Last edited by aleks; 23-02-09 at 23:28.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:55   #672
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina?

Pot fi cazuri.Un diesel insa e foarte costisitor la tuning ( nu punem la socoteala bietul cip-tuning).Odata trecut acest prag al remapului, costurile pentru prepararea unui diesel sunt mai mari si oricum cu rezultate mult mai limitate.
Acuma ce e si cu aceste reprize: nu vreau sa para ca tin cu ursu' , dar se stie ca testele de repriza sunt standard, toate dupa acelasi calapod...60-100 in tr a 4-a, 80-120 in treapta a 6-a etc.E normal ca un diesel avand cuplul maxim pe la 2000rpm va avea un avantaj fata de un benzinar, care are cuplul mai sus.Cred ca si acel 997 turbo are cuplul maxim cu minim 1000rpm mai sus.Daca insa reprizele s-ar face la fiecare pe treapta sa ( 60-80 sau chiar 80-120 pe treapta 3 cu benzinarul)...situatia s-ar mai putea schimba.
@ Printr-un oarecare avantaj ma referam la faptul ca schimbi mai rar vitezele, ca poate acea silentiozitate place mai mult familiei ( nevestei care e langa tine, copilului care sta pe bancheta din spate etc).Sunetul de WRX STI sau de EVO e cool, dar nu cred ca la drum lung acel urlet o sa-ti incante peste masura consoarta.Un EVO sau o Honda S2000 va fi un hobby de-al tau.Nici un diesel nu egaleaza senzatia oferita de ele...dar la plecatul in concediu...nu mai merge asa bine.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 22:05   #673
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina?

cred ca incepem sa deviem de la bunu simt..nu sunt manelar si nici nu am bmw..am incercat sa fiu cat mai obiectiv..si daca e noi o mai sfarsim la nesfarsit pentru ca fiecare va veni cu cate un argument in favoarea benzinei sau a motorinei si pana la urma ne referim la o paleta mare de motoare si la o categorie si alta aici inclusand cdi de pe brabus pana la V12 de pe audi R10 plus benzinarele..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 22:15   #674
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina?

sa mai discutat cred de 3 ori de cam orice se putea discuta aici
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 22:21   #675
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina?

no bine atuncea hai sa facem comparatie numai intre modele de aceasi clasa sau 2 modele de un brand anume ..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -