Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-09, 13:42   #961
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

si mie mi s-a parut ciudat dar am preferat sa tac.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 14:01   #962
stratus

Stage 3
 
stratus's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 81
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
daca un golf gti are 7.2 secunde acc cu acelasi motor si dsg, nu are cum un ditai passat cc sa scaota sub 7. este mai probabil un 7.5 -7.7 si in privinta consumului, oricare are motoru ala imi poate confirma ca nu cade su 8-9 merdiu. cat despre diesel sunt corecte cifrele
in privinta consumului datele sunt de pe siteul oficial audi franta

2.0TFSI manuala 6V tractiune fata - mixt 6.6L
multitronic tractiune fata - mixt 7,1L
S tronic tractiune fata - mixt 7,4L
manuala 6V quattro - mixt 7,4L

pt mot de 211cp var. ech. AMBIENTE

2.0TDI manuala 6V tractiune fata - mixt 5,3L
manuala 6V quattro - mixt 5,9L

pt mot 170cp var. ech. AMBIENTE
stratus is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 15:16   #963
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
daca un golf gti are 7.2 secunde acc cu acelasi motor si dsg, nu are cum un ditai passat cc sa scaota sub 7. este mai probabil un 7.5 -7.7 si in privinta consumului, oricare are motoru ala imi poate confirma ca nu cade su 8-9 merdiu. cat despre diesel sunt corecte cifrele
Ar putea doar dacă ar avea cutia cu trepte mai scurte, dar nu prea cred să fie cazul. Un exemplu grăitor e Cadillac Escalade care are 3,5 tone, motor de 6,2 aspirat, doar 2 valve pe cilindru, 400 cai putere, cutie automată, care datorită rapoartelor scurte atinge 100km/h în sub 5 secunde, dar nici nu atinge viteză mai mare de 170. Ar fi putut dacă mai avea cutia 2-3 trepte.

Last edited by raman; 03-04-09 at 23:45.
raman is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 18:34   #964
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by raman View Post
Ar putea doar dacă ar avea cutia cu trepte mai scurte, dar nu prea cred să fie cazul. Un exemplu grăitor e Cadillac Escalade care are 3,5 tone, motor de 6,2 aspirat, doar 2 valve pe cilindru, 400 cai putere, cutie automată, care datorită rapoartelor scurte atinge 100km/h în sub 5 secunde, dar nici nu atinge viteză mai mare de 170. Ar fi putut dacă mai avea cutia 2-3 trepte.
Eu nu prea cred...arata-mi un test in care e data acceleratia aia.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 22:49   #965
me_alexey

Stage 2
 
me_alexey's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 25
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca si Escalade-ul are acceleratie sub 5 sec...mastodontul ala poate doar sasiul fara nimic pe el sa prinda asa
me_alexey is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 23:45   #966
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am greşit eu. Văzusem în emisiunea auto de pe tvr2, dar am ţinut minte greşit. Are 3,2 tone şi acceleraţie sub 6,5 secunde. Cred că am reţinut greşit că parcă prezentatorul spunea că i s-a părut că scoate şi mai puţin. Poate ca senzaţie, fiind mare.
raman is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 00:37   #967
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
poti sa faci un diesel sa urce mult in ture , dar e complicat, foarte complicat. iti trebuie o turbina cu presiune f mare si un gaz auxiliar (gpl, hidrogen, chiar si protoxid de azot) problema nu e de ardere ci de rezistenta mecanica a pieselor.
Ala deja nu mai e diesel.A pierdut de mult legatura cu modul de ardere al motorinei.Si nimeni nu ar da nici un fel de garantie pe asa ceva, precum nici relevanta nu consider ca are, asa cum nu consider ca are nitratul de azot pus pe o benzinara preparata pentru liniute.Nu stiu pe de alta parte(sa zicem ca te-ai urca intr-o astfel de masina) cat de ieftina ar mai fi o deplasare cu ea, acel atu mult adus pe tapet al dieselului.Ma gandesc ca din moment ce in motorsportul de cel mai inalt nivel nu s-a trecut de acei 140cp/litru, este clar ca trecand (sau incercand sa treaca) la un nivel superior, nu-si mai pot oferi (constructorii) nici un fel de garantie in privinta fiabilitatii.Iar costurile, investitia, ar fi foarte mare si fara sa merite.Deci problema cu arderea la motorina (ea in sine) este.
Apropo...incerc sa ma lamuresc cu problema demarajului de 5.9s (anuntata de producator) la A5 3.0tdi.Cumpar frecvent reviste auto (precum AutoBild sau Auto Zeitung), caut si pe internet, dar inca nu am gasit nici un test care sa confirme acest demaraj.Toate testele pe care le-am citit anunta un rezultat de 6.4-6.6s (ceea ce mi se pare mult mai plauzibil).Bmw-ul 335d (mult mai puternic si mai usor) are un demaraj de 6.1.Deci mi se pare o enigma mult mai mare decat cea dintre Golful GTI si Passatul CC.De curiozitate, are cineva mai multe informatii?Dar din teste concrete, nu date pretinse de constructor, ca alea le stiu.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 07:16   #968
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Ala deja nu mai e diesel.A pierdut de mult legatura cu modul de ardere al motorinei.Si nimeni nu ar da nici un fel de garantie pe asa ceva, precum nici relevanta nu consider ca are, asa cum nu consider ca are nitratul de azot pus pe o benzinara preparata pentru liniute.Nu stiu pe de alta parte(sa zicem ca te-ai urca intr-o astfel de masina) cat de ieftina ar mai fi o deplasare cu ea, acel atu mult adus pe tapet al dieselului.Ma gandesc ca din moment ce in motorsportul de cel mai inalt nivel nu s-a trecut de acei 140cp/litru, este clar ca trecand (sau incercand sa treaca) la un nivel superior, nu-si mai pot oferi (constructorii) nici un fel de garantie in privinta fiabilitatii.Iar costurile, investitia, ar fi foarte mare si fara sa merite.Deci problema cu arderea la motorina (ea in sine) este.
Apropo...incerc sa ma lamuresc cu problema demarajului de 5.9s (anuntata de producator) la A5 3.0tdi.Cumpar frecvent reviste auto (precum AutoBild sau Auto Zeitung), caut si pe internet, dar inca nu am gasit nici un test care sa confirme acest demaraj.Toate testele pe care le-am citit anunta un rezultat de 6.4-6.6s (ceea ce mi se pare mult mai plauzibil).Bmw-ul 335d (mult mai puternic si mai usor) are un demaraj de 6.1.Deci mi se pare o enigma mult mai mare decat cea dintre Golful GTI si Passatul CC.De curiozitate, are cineva mai multe informatii?Dar din teste concrete, nu date pretinse de constructor, ca alea le stiu.
Quattro
bluey is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 20:13   #969
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

scuze, dar am cerut un link cu un test, nu un slogan .Mie de exemplu mi se pare o data tehnica fals pretinsa, pe care cum spuneam, nu am regasit-o in testele efectuate.Peste tot era mult mai mult, deci ramane o data pe hartie, cam cum ar fi calculat-o constructorul.Exemplu

http://www.kabeleins.de/auto/tests/artikel/12050/002/

pagina 2.

Last edited by carutasu; 04-04-09 at 20:19.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-09, 00:44   #970
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sa detaliez?
AWD are timpul 0/100 mai bun decat RWD.Audi nu face nimic cu 3.0 decat cu awd pe cand la BMW exista optiunea de rwd sau x.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 05-04-09, 17:05   #971
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Degeaba imi detaliezi ca nu ai inteles ideea, sau te faci ca ignori.Datele de pe Audi A6 de exemplu (datele de demaraj), sunt mult in urma lui A5, suspect de mare diferenta, tot Quattro fiind.Si nu-mi spune ca ar face cutia o diferenta (pe 3 trepte, de la 0 la 100) de 9 zecimi, ca nu te cred...daca o fi alta cutie.Apoi ideea principala e cea din link.In test scoate 6.6s, scrie negru pe alb, si am mai vazut multe astfel de teste.Nicaieri nu scosese sub 6.4.Deci de unde acel 5.9?BMW-ul 330d macar are ca data de 0-100 6.7, si in test a scos 6.9, deci e mult mai aproape de adevar, el confirma acea data tehnica, A5-ul nu.Pina nu vad deci un test clar cu 5.9, consider la A5 acele secunde burtisme.Deci ca eu sa detaliez, intre ce scrie la el pe hartie si ce scoate in practica e diferenta mare.Nu era vorba de awd vs rwd, sau Audi vs BMW, desi daca comparam cu 335d nu mai are acoperire cu tot awd-ul lui ( sunt 46cp in plus si 86Nm).

Last edited by carutasu; 05-04-09 at 17:21.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-09, 18:18   #972
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

eu nu inteleg de ce va mai bateti capul ! parca am stabilit ca pentru un gratar..motorina e cea mai buna ca se face jarul calumea!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-04-09, 19:46   #973
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
eu nu inteleg de ce va mai bateti capul ! parca am stabilit ca pentru un gratar..motorina e cea mai buna ca se face jarul calumea!
Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
sunt profund emotionat
Explica-i omului de mai sus cum arata stopurile unui diesel la gratar
bluey is offline   Reply With Quote
Old 06-04-09, 21:35   #974
cEaska

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 472
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca vorbiti de fiabilitate ...... de ce crezi ca turbo diesel e mai fiabil ca turbo benzina .... am vazut o gramada de motoare diesel cu motoare crapate si turbine varza de la folosire prea sportiva.
cEaska is offline   Reply With Quote
Old 06-04-09, 21:54   #975
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
eu nu inteleg de ce va mai bateti capul ! parca am stabilit ca pentru un gratar..motorina e cea mai buna ca se face jarul calumea!
e buna cand te dai cu unu de o cilindree mai mica...cateodata nici atunci
sKyNeT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -