Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-09, 13:50   #991
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Aproximativ corect, doar nu uita ca sunt cu totul alte preturi.Nu mai stiu acum exact preturile, dar cand era la benzinar un set de bujii ca lumea 500.000, la diesel era 2mil.Distributia e mai scumpa, pompa de alimentare se inmulteste cu 4 din cate stiu fata de pretul de la benzinar.La filtre e cam la fel.Filtrul de motorina e de cca 3 ori mai scump si se schimba mai des.Ideea e ca daca faci multi km e rentabil dieselul fara discutie.Unii si-au luat insa diesel ca asa li s-a recomandat, asa li s-a parut, asa au considerat ca e la moda.Si acesti oameni, care intamplator faceau 5-10mii de km pe an, normal ca au dat dovada de cum sa-i zic, gandire economica stramba.Cam la fel cum ai da daca ti-ai lua benzinar (mai ales de capacitate mare, de la 3000cc in sus) si ai de facut 50k de km pe an (si fara a fi un tip neaparat full de bani, care nu se mai uita la consum, la banii dati pe carburant etc. ).
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 14:32   #992
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
O intretinere de ce ar fi dubla la diesel? la ambele motoare la revizii schimbi filtrele, la ambele schimbi uleiul, la ambele schimbi bucsaraia care nu are nicio legatura cu motorul, in plus la benzina schimbi si bujiile mai des (30.000 km cum era la a mea), distributia la fel o schimbi la ambele, poate i-mi mai scapa ceva, dar nu vad de ce ar fi mai schimb la diesel..
bucşăraia nu o schimbi la revizii decāt dacă tragi lemne din munte cu ea, iar procedelel deşi sunt aceleaşi la revizii, costurile sunt diferite. mai mari la diesel. nu duble, desigur, asta e o altă exagerare...
p.s.: ce bujii schimbi la motoarele pe injecţie la benzinare? că acum nu cred să mai aducem īn discuţie motoarele pe carburaţie, ca argumentaţie īn versus.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 14:39   #993
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

la masinile normale...ieftine...costurile nu sunt exagerate! asa cum am exemplificat in posturile anterioare, costul unei revizii diesel este cu 100 - maxim 200 ron mai scumpa! Insa sunt cazuri in care si benzinara depaseste dublu pretul dieselului
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 15:14   #994
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
bucşăraia nu o schimbi la revizii decāt dacă tragi lemne din munte cu ea, iar procedelel deşi sunt aceleaşi la revizii, costurile sunt diferite. mai mari la diesel. nu duble, desigur, asta e o altă exagerare...
p.s.: ce bujii schimbi la motoarele pe injecţie la benzinare? că acum nu cred să mai aducem īn discuţie motoarele pe carburaţie, ca argumentaţie īn versus.
bucsaraie se verifica la revizii si eventual se schimba daca e nevoie (asta poate sa fie si odata la 3 ani), nu e nevoie sa tragi la munte cu ea ca e destul cu gropile din tara. Poate e putin mai scump la diesel revizia, in functie de caz si de masina si de service-ul care face revizia, dar nici dublu nu costa cum a spus adrian*nt_11_ady. Iar in cazul meu revizia la diesel m-a costat la fel ca la benzinar..
Despre bujii la fostul meu benzinar scria ca trebuie schimbate la 30.000 km (clio 1.4) si nu era pe carburatie (din cate stiu)..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 22:05   #995
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Multi ani de zile ....eu am fost de parere ca benzina e ce-a mai buna..dar nu e asa tinand cont ca am o masina cu care se merge normal si se schimba treptele la 3500..nu te poti bucura de ce poate masina......un diesel..trage de la 2000 pana la 3500...si nu omor masina si ea chiar trage.
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 22:11   #996
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by negoitacata View Post
Multi ani de zile ....eu am fost de parere ca benzina e ce-a mai buna..dar nu e asa tinand cont ca am o masina cu care se merge normal si se schimba treptele la 3500..nu te poti bucura de ce poate masina......un diesel..trage de la 2000 pana la 3500...si nu omor masina si ea chiar trage.
adica dupa logica ta, daca un motor urca mai mult in ture inseamna ca e mai putin fiabil ?
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 22:16   #997
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by negoitacata View Post
Multi ani de zile ....eu am fost de parere ca benzina e ce-a mai buna..dar nu e asa tinand cont ca am o masina cu care se merge normal si se schimba treptele la 3500..nu te poti bucura de ce poate masina......un diesel..trage de la 2000 pana la 3500...si nu omor masina si ea chiar trage.
Nu o lua in nume de rau, vad ca ai 17 ani si spui ca de multi ani de zile erai de parere ca benzina e mai buna, tu conduceai masini pe atunci ?
Si legat de ture, la un benzinar abea de la 3500 - 4000 incepe distractia, la diesel acolo se termina..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 13:46   #998
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
Nu o lua in nume de rau, vad ca ai 17 ani si spui ca de multi ani de zile erai de parere ca benzina e mai buna, tu conduceai masini pe atunci ?
Si legat de ture, la un benzinar abea de la 3500 - 4000 incepe distractia, la diesel acolo se termina..
ma refer..pur si simplu la o masina de familie....ca nu poti sa ii dai 5mi jumate..sa fuga....asa dieselu..e super oki..pt o masina de familie
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 21:19   #999
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Aproximativ corect, doar nu uita ca sunt cu totul alte preturi.Nu mai stiu acum exact preturile, dar cand era la benzinar un set de bujii ca lumea 500.000, la diesel era 2mil.Distributia e mai scumpa, pompa de alimentare se inmulteste cu 4 din cate stiu fata de pretul de la benzinar.La filtre e cam la fel.Filtrul de motorina e de cca 3 ori mai scump si se schimba mai des.Ideea e ca daca faci multi km e rentabil dieselul fara discutie.Unii si-au luat insa diesel ca asa li s-a recomandat, asa li s-a parut, asa au considerat ca e la moda.Si acesti oameni, care intamplator faceau 5-10mii de km pe an, normal ca au dat dovada de cum sa-i zic, gandire economica stramba.Cam la fel cum ai da daca ti-ai lua benzinar (mai ales de capacitate mare, de la 3000cc in sus) si ai de facut 50k de km pe an (si fara a fi un tip neaparat full de bani, care nu se mai uita la consum, la banii dati pe carburant etc. ).
uite aici 2 exemple:
benzina http://autokarma.ro/catalog_fisa.php...8906&filtru=01
motorina http://autokarma.ro/catalog_fisa.php...8765&filtru=01
poti sa mai compari si alte preturi, dar o sa observi ca sunt cam aceleasi, un pic mai ieftine la benzina.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 15:16   #1000
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ok, filtru...sa zicem...mai departe...cauta dupa bujii, pompa, injectoare.Uita-te cat e un injector de benzinar si cat e unul de common rail.Se stie ca in Romania, injectoarele astea au mari probleme cu motorina autohtona.Degeaba ai spune "daca ai grija de unde o iei...", ca statisticile din service-uri vorbesc clar.Un PD e si mai scump, dar macar ala e mai robust, mai putin sensibil la problema asta.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 15:19   #1001
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu am inteles dinpotriva, ca un PD e mai sensibil decat common rial. Chiar si uleiul de motor pentru PD e mai scump si e o norma anume. Nu te contrazic, dar eu asa am inteles. Ar fi bine daca e mai robust. Eu am citit pe Wikpedia si acolo spune ca primele PD au fost pe ambarcatiuni si motoare mai mari, iar Bosch le-a adaptat si pentru VW, ulterior, abia dupa ce s-a mai progresat pe linie tehnologica.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 15:51   #1002
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Eu am inteles dinpotriva, ca un PD e mai sensibil decat common rial. Chiar si uleiul de motor pentru PD e mai scump si e o norma anume. Nu te contrazic, dar eu asa am inteles. Ar fi bine daca e mai robust. Eu am citit pe Wikpedia si acolo spune ca primele PD au fost pe ambarcatiuni si motoare mai mari, iar Bosch le-a adaptat si pentru VW, ulterior, abia dupa ce s-a mai progresat pe linie tehnologica.
wrong... CR e foarte sensibil la motorina noastra si cam face ravagii
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 20:05   #1003
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tot ce se poate. Ma bucur sa fie asa.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 20:12   #1004
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

spre exemplu...acum multi ani m-am dus la renault sa imi cumpar un megane sedan.. si mi-au aratat baietii niste mostre de motorina din fiecare statie ( lukoil, rompetrol...etc ) mi-au spus ca toate sunt grave( mai ales petrom ) si ca distrug motorul destul de repejor. Vreau sa spun ca era un jeg in motorina.... de iti era mila de masina.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 20:54   #1005
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

aici depinde si de locatie. eu am in oras statiile mele de incredere. am un omv unde e f buna motorina si un rompetrol. am mers prin ardeal pe undeva nu mai stiu unde si am bagat o motorina atat de proasta incat zdranganea motoru si abia tragea.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -