Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-09, 15:03   #886
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Benzina sau motorina ?

De acord cu tine la consum. Dar cu motoarele cu detonaţie pe benzină nu va mai fi aşa, asta dacă nu vor fi electricele introduse mai repede, deşi nu cred, că nu mai scoteau cei de le Mercedes motorul diesotto.
raman is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 15:10   #887
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Benzina sau motorina ?

johnny...vezi ca la f1 motoarele au 1.5 litrii si 850 cp...dar este un exemplu extrem..dar SE POATE...

dolb nu stiu de ce te tot certi culumea pe topicul asta.Ai anumite puncte de vedere foarte bune ce ti le expui intr-un mod destul de extremist si ai si anumite idei ce le expui foarte subiectiv..de aceea esti inteles gresit.
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 15:12   #888
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Benzina sau motorina ?

E un exemplu extrem pentru că sunt aspirate, că cel de 1,5 al bmw-ului e din anii 80 şi avea 1500, dar turbo
raman is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 15:17   #889
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
johnny...vezi ca la f1 motoarele au 1.5 litrii si 850 cp...dar este un exemplu extrem..dar SE POATE...

dolb nu stiu de ce te tot certi culumea pe topicul asta.Ai anumite puncte de vedere foarte bune ce ti le expui intr-un mod destul de extremist si ai si anumite idei ce le expui foarte subiectiv..de aceea esti inteles gresit.
se referea la motorul bmw de 1500 cp din 1983 cand au castigat titlu mondial
mai jos aveti un tabel sa analizati vanzarile diesel vs benzina la modele autohtone si import
Attached Files
File Type: pdf 2009-02-Analize.pdf (136.9 KB, 24 views)
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 15:34   #890
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Daca taceai filozof ramaneai!
si daca taceam uite ca nu aflam.. Eu m-am referit la masinile de zi cu zi care le vezi pe strada, nu am vazut pe strada nici un subaru si nici un mitsunishi cu motor de 2 sau 2.5 si cu 1000 cp sub capota.. Asta e tot ce am vrut sa zic..

Daca tot am adus in pool vorba de motoare pe benzina de raliu mai vine cineva si cu motoare diesel de tir-uri si unde mai e comparatia ?
Tin sa cred ca in pool totusi e vorba de motoare puse pe masinile care le vedem zi de zi pe strada..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 15:36   #891
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
si daca taceam uite ca nu aflam.. Eu m-am referit la masinile de zi cu zi care le vezi pe strada, nu am vazut pe strada nici un subaru si nici un mitsunishi cu motor de 2 sau 2.5 si cu 1000 cp sub capota.. Asta e tot ce am vrut sa zic..

Daca tot am adus in pool vorba de motoare pe benzina de raliu mai vine cineva si cu motoare diesel de tir-uri si unde mai e comparatia ?
Tin sa cred ca in pool totusi e vorba de motoare puse pe masinile care le vedem zi de zi pe strada..
pai asa avem exemplu veyron, care se poate considera masina de zi-cu-zi. N-ai vazut subaru/mitsu pe strazi de 1000 cp?.. Inseamna ca n-ai iesit din casa! Sunt chiar doua in RO care mai ruleaza si au 1000cp( cica )
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 15:38   #892
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Benzina sau motorina ?

Vrei să vezi īn Suceava cu 1000 de cai? Au băieţii īn Bucureşti, şi nu numai, şi nu puţine. Degeaba vine oricine cu motoare de tir. Ideea e că dintr-un diesel s-a scos 108 cai pe litru, şi e ffff greu să se mai depăşească, şi chiar dacă se va depăşi, se va depăşi cu puţin. Īn schimb la benzină limita e suuuuus tare...
raman is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 15:45   #893
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by raman View Post
Vrei să vezi īn Suceava cu 1000 de cai? Au băieţii īn Bucureşti, şi nu numai, şi nu puţine. Degeaba vine oricine cu motoare de tir. Ideea e că dintr-un diesel s-a scos 108 cai pe litru, şi e ffff greu să se mai depăşească, şi chiar dacă se va depăşi, se va depăşi cu puţin. Īn schimb la benzină limita e suuuuus tare...
https://www.youtube.com/watch?v=NMnRml-hX3g

De ce sa nu luam in considerare capodopera asta de 2.1 L ? ( eu tin minte ca erau 900..maxim 1000 cp ...nu 1200 ). Insa tin minte ca baietii astia facusera si un TDI sa ajunga pe acolo
dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 15:52   #894
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
deci totu se rezuma asa pentru 10000 15000 de km la o masina noua benzinaru este mai rentabil pentru un rulaj mai mare se preteaza dieselu..iar pentru SH diferenta dintre un diesel si un benzinar se amorseaza mai rpd printr-un consum mai mic..
Cum demonstrezi asta???? Vreau si eu niste date??? vezi ca am facut si eu, au facut si altii niste calcule. Poti face si 5 mii de km pe an, si tot castigi cu diesel-ul.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 15:59   #895
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Cum demonstrezi asta???? Vreau si eu niste date??? vezi ca am facut si eu, au facut si altii niste calcule. Poti face si 5 mii de km pe an, si tot castigi cu diesel-ul.
in visele tale umede..pacat ca nu mai am revista la mine e un auto-motor-si sport de acuma 2 ani au facut un comparativ in cat timp se amorseaza diferenta asta si se baza numai pe pretul de achizitie si consum..de la toyota corolla skoda octavia fiat doblo bmw seria 5 si audi q7 si diferentele era intre 40000 si 100000 de km si deci aia au facut niste teste si sunt mai competenti decat multi dintre noi ..deci uitate si tu la vanzarile dacia logan in romania. de ce 61.7 % isi iau benzina si 38.3 % isi iau motorina?crezi ca diferenta aia de 2000 de euro se amorseaza in 5000 de km?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 16:04   #896
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Cum demonstrezi asta???? Vreau si eu niste date??? vezi ca am facut si eu, au facut si altii niste calcule. Poti face si 5 mii de km pe an, si tot castigi cu diesel-ul.
hai sa nu exageram. ca nu ne-am nascut toti ieri
Spark is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 16:09   #897
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

De ce romanu cumpara logan pe benzina si nu pe motorina?
pai 1 la mana..loganu se presupune ieftin, daca n-ai bani de altceva iti iei logan..deci iti iei ieftin! practic iti iei benzina, ca logan pe motorina e superscump.
2 la mana, ce motor ofera cei de la renault pt benzina si motorina pe logan?..pai 1.5 dci de 65 cp sau cat dracu are.. si 1.6 mpi de 107 cai.. cum romanu s-a nascut pilot...deduci si tu de ce se cumpara logan pe benzina !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 16:12   #898
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Cum demonstrezi asta???? Vreau si eu niste date??? vezi ca am facut si eu, au facut si altii niste calcule. Poti face si 5 mii de km pe an, si tot castigi cu diesel-ul.
Aici chiar ai exagerat, mai mergem şi alţii cu maşina, mai facem şi noi calcule...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 16:15   #899
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
De ce romanu cumpara logan pe benzina si nu pe motorina?
pai 1 la mana..loganu se presupune ieftin, daca n-ai bani de altceva iti iei logan..deci iti iei ieftin! practic iti iei benzina, ca logan pe motorina e superscump.
2 la mana, ce motor ofera cei de la renault pt benzina si motorina pe logan?..pai 1.5 dci de 65 cp sau cat dracu are.. si 1.6 mpi de 107 cai.. cum romanu s-a nascut pilot...deduci si tu de ce se cumpara logan pe benzina !
ma refeream la variantele 1.4 75cp si 1.5 dci 65 cp
unde diferenta e de 2000 de euro..am mai scris asta odata..cred ca vanzarile de 1.6 107 cp sunt minore
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 16:21   #900
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Recunosc am exagerat, dar faza cu logan-u a raspuns dolb in locul meu.

Aleks, se pare ca nu toti pot face calcule, dupa cum se vede chiar daca le faci, pentru unii sunt degeaba.
Sindrom is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -