Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-09, 13:17   #1486
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ca tot era discutia aia (stupida) despre reprize (80-120 de exemplu) in aceeasi treapta de viteza, am gasit prin casa o carticica despre Peugeot 207 si m-am uitat pe acolo.

1.4 16V 90/133 cp/nm

80-120 tr4 = 12.2

80-120 tr5 = 18

1.6 HDI 90/215 cp/nm

80-120 tr4 = 9.8

80-120 tr5 = 12.4

1.6 16V 110/147 cp/nm

80-120 tr4 = 10.7

80-120 tr5 = 16.4

1.6 HDI 110/240 cp/nm

80-120 tr4 = 8.8

80-120 tr5 = 11.4

Dupa cum se vede diesel-ul este mult mai putin afectat de tr5 la reprize gen 80-120 comparativ cu benzina si o bate clar (treapta mult prea mare pentru 80-120 cand vrei sa vezi ce poate), in treapta 4 situatia se mai apropie dar tot dezechilibrat. Din pacate nu dau repriza asta in tr3, benzina cel putin o poate folosi lejer pentru 80-120 unde scoate cele mai bune performante si sunt sigur ca sunt cel putin la fel ca ale diesel-ului omolog indiferent de treapta folosita (de dieseL), in cazul in care poate si el cu a 3. De aia comparatia in general din carti (unde se da a 5, eventua la 4) nu este deloc relevanta, diesel tot timpul da mai bine acolo la motoare echivalente, dar motorul pe benzina este capabil de mult mai mult atunci cand se vrea performanta maxima, treapta 3 sau chiar 2 daca masina e "suparata", si egaleaza / depaseste diesel-ul.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 13-09-09 at 13:20.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 15:27   #1487
OctavianF

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 22
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
vreau sa te vad si eu cum mergi prin traficul din bucuresti cu 7-800 de cai
Dupa cum spuneam fiecare dupa cat il duce capu'...
Daca voi din ce am exemplificat eu atat ati inteles discutia e inutila...
Oricum replicile voastre au fost pline de argumente solide si sunt pur si simplu siderat de intelepciunea raspunsurilor primite...
OctavianF is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 16:21   #1488
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by OctavianF View Post
Dupa cum spuneam fiecare dupa cat il duce capu'...
Daca voi din ce am exemplificat eu atat ati inteles discutia e inutila...
Oricum replicile voastre au fost pline de argumente solide si sunt pur si simplu siderat de intelepciunea raspunsurilor primite...
Te rog să nu jigneşti colegii de forum, deja ai făcut-o în două postări.
Şi de asemeni te rog să cobori din înaltele astre ale raspunsurilor pline de pilde şi să postezi doar cu date concrete, care nu pot fi interpretate greşit.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 17:00   #1489
OctavianF

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 22
Default Re: Benzina sau motorina ?

Imi cer scuze da' poti sa-mi arati si mie unde si pe cine am jignit eu?
Cred ca datele pe care le-am postat sunt destul de concrete si nu sunt nici replici inteligente din filme si nici glumite de cartier cum posteaza altii...

Last edited by OctavianF; 13-09-09 at 17:05.
OctavianF is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 17:25   #1490
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Referirile la colegii de forum nu sunt constructive. Singurul lucru pe care-l poţi ataca sunt părerile lor.
Sigur că nu toţi postează la fel de strict argumentat, dar cele două postări ale tale la care am făcut referire sigur nu aduceau niciun plus topicului.
Te rog din nou să nu postezi decât atunci când ai de spus ceva interesant, util sau folositor celorlalţi.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 17:30   #1491
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by OctavianF View Post
Dupa cum spuneam fiecare dupa cat il duce capu'...
Daca voi din ce am exemplificat eu atat ati inteles discutia e inutila...
Oricum replicile voastre au fost pline de argumente solide si sunt pur si simplu siderat de intelepciunea raspunsurilor primite...
eu nu inteleg ce nu ti-a placut? te-am intrebat simplu: cum o sa conduci masina cu 800 de cai prin bucuresti". Nu mai incercati ( e un apel la toata lumea ), sa ne dati 1000 de argumente cum ca benzina e pt fuga si diesel pt consum. E LA MINTEA COCOSULUI ! E normal, logic, ca la 800 de cai sa fie mai indicata benzina decat dieselul. Dar noi aici nu vorbim de 800 de cai ! Vorbim de 150-200 de cai care te duc la servici cu 5km/h. Unde e rostul?

Pe mine m-a dus capul...am dat si argument si raspuns. Pe tine inca nu te duce capul sa iti dai seama ca in viata nu conteaza cati cai ai sub capota sau ca masina prinde 3s la 0-100.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 20:17   #1492
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
eu nu inteleg ce nu ti-a placut? te-am intrebat simplu: cum o sa conduci masina cu 800 de cai prin bucuresti". Nu mai incercati ( e un apel la toata lumea ), sa ne dati 1000 de argumente cum ca benzina e pt fuga si diesel pt consum. E LA MINTEA COCOSULUI ! E normal, logic, ca la 800 de cai sa fie mai indicata benzina decat dieselul. Dar noi aici nu vorbim de 800 de cai ! Vorbim de 150-200 de cai care te duc la servici cu 5km/h. Unde e rostul?

Pe mine m-a dus capul...am dat si argument si raspuns. Pe tine inca nu te duce capul sa iti dai seama ca in viata nu conteaza cati cai ai sub capota sau ca masina prinde 3s la 0-100.
dolb, uiti un mic detaliu : pe majoritatea romanilor 75 de cai de logan ,sau , masini mai vechi de 20 si ceva de ani ii duc la serviciu pentru ca nu toata lumea are posibilitati ...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 02:18   #1493
OctavianF

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 22
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Pe tine inca nu te duce capul sa iti dai seama ca in viata nu conteaza cati cai ai sub capota sau ca masina prinde 3s la 0-100.
Ooooo... O dam in chestii cu viata...
Pai parca dupa cum spunea domnul moderator trebuie sa nu jignim colegii de forum si sa nu deviem de la subiect si eu fiind mai prost asa de felul meu (si imi cer scuze pentru asta) nu inteleg ce treaba are una cu alta... Ca sa nu mai spun ca nu inteleg ce legatura are acest topic cu condusul unei masini cu multi cai prin Bucuresti... E cumva groapa de gunoi a tarii vreun punct de referinta major in ale condusului? Exista cumva prin Bucuresti (putem generaliza lejer Romania aici) macar o strada pe care sa merite sa conduci ceva (chiar si o bicicleta sa zicem)? Ca mie imi scapa sincer...
Dar sunt sigur ca acest post al tau e ceva foarte interesant, util si folositor celorlalti si aduce foarte multe plusuri acestui topic...
Pot sa rad? Pot?

Last edited by OctavianF; 14-09-09 at 02:45.
OctavianF is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 09:15   #1494
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

dolb şi Octavian, depăşiţi amândoi momentul, puteţi liniştiţi să vă daţi întâlnire şi să vă scuipaţi cât vreţi în afara forumului public, aici postările altfel decât la subiect (în cazul ăsta: motorină sau benzină) vor fi penalizate, nu că n-aţi şti, dar să n-o faceţi pe victimele că moderatorii ăştia este nejte bulangii.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 10:30   #1495
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by OctavianF View Post
Ooooo... O dam in chestii cu viata...
dar in ce sa o dam ? in lumea virtuala? normal ca o dam in chestii de viata ! REALITATEA E ACUM, AICI. Nu traim in America sau in alte parti.. unde peco non stop pretutindeni ! ... aici in RO.. unde traim noi... statiile peco sunt foarte..dar foarte.. RARE ! Asa ca nu vad rostul sa ma duc la servici cu un bolid de 800 de cai ( si nu ca n-as avea bani sa alimentez )..dar nu imi ajunge benzina pana la urmatorul peco.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 10:40   #1496
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
dar in ce sa o dam ? in lumea virtuala? normal ca o dam in chestii de viata ! REALITATEA E ACUM, AICI. Nu traim in America sau in alte parti.. unde peco non stop pretutindeni ! ... aici in RO.. unde traim noi... statiile peco sunt foarte..dar foarte.. RARE ! Asa ca nu vad rostul sa ma duc la servici cu un bolid de 800 de cai ( si nu ca n-as avea bani sa alimentez )..dar nu imi ajunge benzina pana la urmatorul peco.
nu esti corect dolbule...mai devreme (pe acelasi thread)spuneai ca nu prea ti convine sa alimentezi des ca salariul nu prea ti permite.....si acum o dai ca nu sunt suficiente peco la noi?!?!iar un argument pueril,dar de la tine ne am obisnuit.acum depinde si la ce fel de servici(cat de bine platit)sa te duci ,dar eu cred ca te poti duce cu o benzinara de 800 de cai.sunt si dieseluri de 4.2sau 6 care consuma cam mult si totusi s au gasit oameni sa le cumpere si sa se duca la servici cu ele.
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 10:44   #1497
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
nu esti corect dolbule...mai devreme (pe acelasi thread)spuneai ca nu prea ti convine sa alimentezi des ca salariul nu prea ti permite.....si acum o dai ca nu sunt suficiente peco la noi?!?!iar un argument pueril,dar de la tine ne am obisnuit.acum depinde si la ce fel de servici(cat de bine platit)sa te duci ,dar eu cred ca te poti duce cu o benzinara de 800 de cai.sunt si dieseluri de 4.2sau 6 care consuma cam mult si totusi s au gasit oameni sa le cumpere si sa se duca la servici cu ele.
nu ma refeream strict la mine ! Am luat-o prin deducere simpla si logica. Daca iti permiti masina de 800 cai automat iti permiti si carburantul ! problema e ca il gasesti cam greu, daca faci 20 de kilometri cu viteza de 10 ( max ) km/h > > automat carburantul se duce mult mai repede iar statie apropiata .. e cam greu de gasit ! Acu interpretezi cum vrei
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 13:40   #1498
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ca tot era discutia aia (stupida) despre reprize (80-120 de exemplu) in aceeasi treapta de viteza, am gasit prin casa o carticica despre Peugeot 207 si m-am uitat pe acolo.

1.4 16V 90/133 cp/nm

80-120 tr4 = 12.2

80-120 tr5 = 18

1.6 HDI 90/215 cp/nm

80-120 tr4 = 9.8

80-120 tr5 = 12.4

1.6 16V 110/147 cp/nm

80-120 tr4 = 10.7

80-120 tr5 = 16.4

1.6 HDI 110/240 cp/nm

80-120 tr4 = 8.8

80-120 tr5 = 11.4

Dupa cum se vede diesel-ul este mult mai putin afectat de tr5 la reprize gen 80-120 comparativ cu benzina si o bate clar (treapta mult prea mare pentru 80-120 cand vrei sa vezi ce poate), in treapta 4 situatia se mai apropie dar tot dezechilibrat. Din pacate nu dau repriza asta in tr3, benzina cel putin o poate folosi lejer pentru 80-120 unde scoate cele mai bune performante si sunt sigur ca sunt cel putin la fel ca ale diesel-ului omolog indiferent de treapta folosita (de dieseL), in cazul in care poate si el cu a 3. De aia comparatia in general din carti (unde se da a 5, eventua la 4) nu este deloc relevanta, diesel tot timpul da mai bine acolo la motoare echivalente, dar motorul pe benzina este capabil de mult mai mult atunci cand se vrea performanta maxima, treapta 3 sau chiar 2 daca masina e "suparata", si egaleaza / depaseste diesel-ul.
Ce nu pui tu la socoteala este ca rapoartele sunt total diferite, intodeauna rapoartele diesel sunt mai scurte.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 14:36   #1499
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

iar incepem discutia cu rapoartele la diesel , sa mai discutat , raportul cutiei ( raport demultiplicare) nu este scurt la diesel, doar ca nu are turatie mare...in fine in acel exemplu 1.6hdi poate si cu a 3 80-120 km/h (120-125 cam ar fi maximum pe a 3 )
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 15:23   #1500
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Ce nu pui tu la socoteala este ca rapoartele sunt total diferite, intodeauna rapoartele diesel sunt mai scurte.
Cei care au discutat (inutil) pe tema asta au omis faptul ca nu poti face comparatii de genu' in aceeasi treapta.

70-140 nu as fi surprins sa vad un Q7 V12 TDI mai rapid ca cine stie ce masina cu motor pe benzina de turatie (F430 de exemplu), in treapta 6 amandoua dar nu asa se fac comparatii intre masini.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -