Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-09, 01:02   #1336
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
aaaa..logic ca se refera la o comparatie diesel-benzina .pt ca asta cere thread-ul..despre asta se discuta aici ! Ideea principala e ca.. diesel demareaza mai usor ( fara a fi nevoie de forfecari de ambreiaj si acceleratie )...in plus de asta cuplul il are mai de jos si este mai brusc... masina tragand destul de bine pt inceput ! Daca vorbim de masini normale ..de zi cu zi..benzin vs diesel..dieselul are demaraj mai bun.
Eu nu ma refeream la cat de usor pleci cu ea de pe loc, ci la performante. Cred ca ai inteles si tu asta, si nici la motoare de zi cu zi diesel nu e mai vioi ca o benzina, decat daca soferul e maimutoi si nu are treaba cu soferia, sa nu poata exploata un motor.

Sunt suficiente exemple, nu cred ca are rost sa le insir.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
normal ca la un diesel este cuplu mai mare daca nu stii ce am vrut sa zic atunci mai citeste odata !

ma crezi ca nici macar nu imi pasa? ) eram mult mai interesat de accidentul din spatele vostru..intre astra h si golf.

Ce ? Diesel are cuplu mai mare ? Cred ca faci o confuzie. TURBO are cuplu mai mare ca aspirat. Faptul ca tu compari cuplu de diesel turbo cu benzina aspirat si ai impresia ca diesel are mai mult cuplu e partea a II. Uita-te la 2 motoare de capacitati similare, amandoua turbo sau biturbo si chiar daca benzina are boost mai mic tot are cuplu garla, similar cu diesel numai ca pe o plaja mai mare (RS6 are cuplu maxim pe o plaja de turatii mai mare decat au multe diesel toata turatia, de la 0 pana la limitare) + mult mai multi CP. Deci a NU se confunda diesel + turbo cu cuplu fata de benzina aspirata. Chiar si asa cuplu mai mare nu se traduce prin performante mai bine. Un exemplu este 2TFSI @ Golf GTI vs Civic Type R. Desi au 200CP amandoua, GTI are 280NM iar CTR are 200nm. Deci 40%+ pentru GTI. Exploatate la maxim au performante similare...deci...Faptul ca GTI e mai placut in exploatarea de zi cu zi e alta treaba.

PS: Bertone 2.0 Turbo.

tr1 - 60, tr2 - 110, tr3 -160, tr4 - 200, tr5 - 240+. Astea sunt valori aproximative insa pe aici se invarte, incercat de multe ori. Diesel in tr3 la 160 de ~2000CMC nu vezi asa des.

PS2: Daca 2 masini au 0-100 identic NU inseamna ca la 100km/h o sa fie in paralel si ca sunt la fel de rapide. Suna ciudat dar cu putina logica si fizica iti dai seama ca asa e. Sa luam un exemplu. 2 masini cu 0-100 in 6.1 secunde.

#1 pleaca cu 99km/h de pe loc iar timp de 6 secunde merge cu 99km/h. In 0.1 secunde atinge 100, deci 0-100 in 6.1 sec.

#2 pleaca cu 1km/h de pe loc si timp de 6 secunde merge cu 1km/h. In 0.1 sec atinge 100km/h, deci 0-100 in 6.1 sec dar nu trebuie sa fii Einstein sa iti dai seama ca #1 e in fata.

Asta este o exagerare, SF, dar e simplu sa iti dai seama ca si la scara normala chestia asta se intampla.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 26-08-09 at 01:17.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 01:05   #1337
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

eu cred ca nu vezi nici un diesel de 2000 sa ia 160 intr-a 3-a.. nu ca nu vezi des, nu vezi deloc.. )
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 01:28   #1338
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

cu stima dolb... stii, primul diesel un ursulet din1986...a urmat un 735 benzina1989 apoi un mitsubishi lancer 13 benzina1999...mercedes 240 benzina 1998...evo 7 din 2002...e220 cdi 2004...passat 19tdi2003...bmw 740..1995benzina, acum un c 200 benzina 2002 si un bmw 318 tds 1996....cred ca e o experinta vasta(zic eu) dar vorbind la raport calitate pret diesel merita banii ori cred ca ai sa-ti schimbi parerea si tu cand ai sa ajungi
*nene* si ai sa constati placut ca radare ai luat mai putine...nu mai faci prostii ca altadata nu sta nimeni crispat pe scaun dreapta si mai raman si ceva banuti pt duminica...in 2003 cu evo 7 am facut accident 180km/h... de atunci nu am mai vazut in bord 140 ori daca nu aveam benzinar nu cred ca insista la sprint cu subaru....nu am avut noroc dar am avut sansa.
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 01:36   #1339
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

@mistretu eu nu am spus ca dieselu duce in trepte mai mult decat benzina , tu ai spus de benzina ca are rapoarte mai lungi decat diesel , lucru care nu i adevarat . dieselu se opreste undeva la 4000+ rpm daia nu are viteza in trepte inferioare fata de benzina care mai urca , asta nu inseamna ca dieselu are rapoarte scurte , ba din contra ..atata tot am zis eu dar trebuie sa te pricepi cat de cat sa intelegi ....

p.s. bmw tau = O pt mine
p.p.s. ce faci tu acum le am fumat demult ...iti doresc o maturizare frumoasa
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 01:50   #1340
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
@mistretu eu nu am spus ca dieselu duce in trepte mai mult decat benzina , tu ai spus de benzina ca are rapoarte mai lungi decat diesel , lucru care nu i adevarat . dieselu se opreste undeva la 4000+ rpm daia nu are viteza in trepte inferioare fata de benzina care mai urca , asta nu inseamna ca dieselu are rapoarte scurte , ba din contra ..atata tot am zis eu dar trebuie sa te pricepi cat de cat sa intelegi ....

p.s. bmw tau = O pt mine
p.p.s. ce faci tu acum le am fumat demult ...iti doresc o maturizare frumoasa


dohc, care e faza cu atacurile la persoana ? Am inteles, ai facut ai dres ai fost maretz, acum esti casat, ti-ai luat un Peug diesel de 100 de cai si 2 tone si o masina clasica, ai renuntat la feeling si la coaie in favoarea carenajelor si astepti sa mori in plina glorie in timpu' defilarii, care e faza cu "masina ta = 0" si restul suferintelor? Sa vii in Craiova sa iti dam cheia orasului, fii capitanu nostru!!!
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 01:51   #1341
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
@mistretu eu nu am spus ca dieselu duce in trepte mai mult decat benzina , tu ai spus de benzina ca are rapoarte mai lungi decat diesel , lucru care nu i adevarat . dieselu se opreste undeva la 4000+ rpm daia nu are viteza in trepte inferioare fata de benzina care mai urca , asta nu inseamna ca dieselu are rapoarte scurte , ba din contra ..atata tot am zis eu dar trebuie sa te pricepi cat de cat sa intelegi ....

p.s. bmw tau = O pt mine
p.p.s. ce faci tu acum le am fumat demult ...iti doresc o maturizare frumoasa
nu am spus ca are rapoarte mai lungi, am spus ca are se duce mai mult.. ceea ce e adevarat. daca poti sa sustii contrarul cu ceva argumente, ar fi super.
p.s. ma lasa rece frustrarile tale, nu snt tatal tau sa te consolez.
p.p.s. desigur.. acrii strugurii.. vezi ca NFS nu se pune!
__________________
From WTF to DIY to OMG

Last edited by mistreku; 26-08-09 at 01:53.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 02:17   #1342
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
poate la cilindree mica.. desi nush nici acolo.. din masina iti impresia ca trage mai bine, pt ca e scurta treapta si cuplu de diesel. doar ca benzina se duce cu 1-a cat se duce diesel cu a 2-a..
Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
nope, te inseli.. dieselul are vitezele mult mai mici decat benzina..
Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
nu cred ca exista cutie de viteze la diesel cu rapoarte de transimisie asa mari ca la benzinare.
ce e trist ca chiar sunt oameni care au de spus cate ceva interesant , de folos, din expereinta acumulata in timp , da nu au loc ca altii stiu ei ca asa e si asa e ,si trebuie sa credem cu japca ...in fine asa e omu cand se plafoneaza pe un anumit subiect incepe sa jigneasca

@a3ds o sa ajung si pe la craiova cu siguranta la vreo parada din asta cu masini de epoca , da stii ce i culmea ca primaria plateste tot(platforme dus intors, cazare hotel, mancare etc) ...adica si tu iti multumesc anticipat
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 02:24   #1343
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

pai da mah, si ce ti se pare ca nu e adev? o luam de la capat? benzina atinge viteze mai mari decat dieselul, in aceleasi trepte.. subliniezi evidentul, sau ce faci?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 02:28   #1344
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu am zis ca am descoperit apa calda..faza e ca nu conteaza atat de mult treptele de viteza, precum conteaza CUPLUL ! Degeaba ai masina care se duce cu a 1-a la 100 si a 2-a la 200 ..daca tu ai cuplu 120 nm.
hp = Nm of torque × rpm / 7023.5

Daca mai vrei detalii umareste articolele de mai jos.

http://www.e31.net/torque_e.html
http://www.upscale.utoronto.ca/PVB/H...ginePower.html
http://www.mustangsandmore.com/ubb/D...orqueVsHP.html

Deci puterea este esentiala la acceleratie nu cuplul.


Si uite o dovada in care 87 NM in plus (280 vs 193) sunt egali cu "0" la aceeasi putere - 200 CP.

VW Golf V GTI 197 HP; 280 NM; 1303 Kg; Power to Weight ratio 151.39 hp/tonne
vs
H Civic Type R 198 HP; 193 NM; 1355 Kg, Power to Weight ratio 146.47 hp/tonne

http://www.fastestlaps.com/car46040ec30a4d9.html
http://www.fastestlaps.com/car459bb03276e82.html

Asa ca sa terminam cu discutia cuplului cand este vorba de acceleratie pentru ca este irelevant.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 07:09   #1345
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post

in fine , discutia era de rapoartele "scurte" ale unui diesel , din vasta ta experienta ai ceva de adaugat referitor la treaba asta, eu pe pagina din urma mi am argumentat cele spuse .
pusesem si eu o intrebare....a treia oara nu mai revin pe subiect, nu vreau sa fiu buzarant.Deci, cu ce factori se impart rapoartele unei cutii, reductor, transmisii cu roti dintate in general?Si in primul rand ce inseamna un raport de transmisie, cum e definit?Asa, mai popular, nu trebuie nici o formulare academica.
@dolb, daca cuplul asta ar fi factorul determinant si daca masina s-ar conduce doar in zona de cuplu, atunci toate dieselarele ar trebui sa aibe cutii cu 10 trepte.
Pe urma le luam si noi cum ne convine, daca datele tehnice nu convin, sunt pura teorie si in practica e altfel.In cazul de fata practica nu mai e buna, ca sunt curse facute asa, pe sub tejghea.Spuneti voi cand se pune.

Last edited by carutasu; 26-08-09 at 07:26.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 07:42   #1346
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu am acelasi cod la cutia de viteze ca un G5 GTI. E posibil sa fie alte rapoarte dar daca luam in considerare vitezele mai mici atinse in fiecare treapta direct proportionale cu turatiile mai mici atinse in fiecare trepta, banuiesc ca doar pe tr 5-6 sunt diferite rapoartele ca sa pot ajunge la aceeasi viteza maxima cu o turatie mai mica.

P.S.
Inca va mai chinuiti sa demonstrati ca dieselul e mai slab decat benzina???
Cred ca daca va ziceam ca Obama e alb nu va chinuiati 90 de pagini sa demonstrati ca e negru
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 07:54   #1347
alonzo

Stage 2
 
alonzo's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 28
Default Re: Benzina sau motorina ?

chestia asta cu benzina si diesel e cu 2 taisuri

benzinarul este mai sprinten, intretinerea e mai ieftina dar consuma mai mult
diezelarul este mai lent consuma mai putindar intretinerea este mai scumpa

deci depinde ce cauta si soferul ... ... sa zicem ca este o chestie de gusturi
si gusturile nu se discuta
alonzo is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 08:42   #1348
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

bluey, cam asta e ideea...pe treptele mari rapoartele se echivaleaza (oarecum...).
nu cred ca mai vrea nimeni sa demonstreze nimic...in fond se cam repeta aceleasi lucruri...bla-bla din inertie

Last edited by carutasu; 26-08-09 at 08:50.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 09:01   #1349
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
cand te omoara teoria , veniti cu bagabonteli ieftine si suferiti de curse cu masini .pt mine acum 325 ala E36 = O . l am avut la varsta de 19 ani(acum 6 ani) , l am cumparat cu motoru intre scaunele din fata (dauna totala) , l am reparat in regie proprie (de la varsta de 14 ani cobor din casa si intru in service ) am mers cu el 6 luni si l am vandut , si pana la el am mai avut alte 4 "bijuterii" din astea aka BMW ...asta asa ca idee ca nu suntem chiar copii frustrati care stau in casa si vad masini doar din filme pe youtube , si daca de 20 k euro am preferat buicku de la semnatura in locu la vreo "racheta" de bmw , inseamna ca m am maturizat si mi am schimbat viziunea asupra masinilor si prefer o iesire la o parada cu masini retro intr un oras (platforma pana acolo, cazare, masa platite de primarie, poate ne vedem si la craiova) in schimbu a unor curse de obicei prost organizate ......


in fine , discutia era de rapoartele "scurte" ale unui diesel , din vasta ta experienta ai ceva de adaugat referitor la treaba asta, eu pe pagina din urma mi am argumentat cele spuse .
vorbe destepte spuse de un om inteligent !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 09:36   #1350
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

pai eu spuneam adinoeaori...daca arati date pe hartie, spuneti ca sunt date pe hartie, teorii, practica sta cateodata altfel.Cand vii cu practica spui ca nu e valabila.Si cand arati filme cu teste de reviste, Fifth Gear sau mai stiu ce, nici astea nu merg...ba ca nu se stie daca au fost aceleasi conditii, ba ca sunt subiectivi, ba ca testele si timpii pot fi manariti (se conduc masinile in asa fel incat sa iasa ce vor ei sa iasa) etc.Cateodata ne convin sursele, alteori nu.Dupa ce ne putem lua atunci?

LE:referitor la cuplu...daca spui ca el e important, nu puterea (si e mai important sa ai cuplu superior) as intreba urmatorul lucru: un diesel are cuplul maxim intre 1800 si cca 2600rpm (e un exemplu), iar puterea maxima pe la 3800-4000rpm.Daca un sofer de diesel se baga la liniute, ce zici, in ce interval schimba treapta?

Last edited by carutasu; 26-08-09 at 10:02.
carutasu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -