Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-08-09, 16:07   #1306
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
La cilindree mai mare nu e diferenta, amandoua motorizarile avand cam aceasi viteza maxima in treptele inferioare ale cutiei.Ma refer aici la motorizari de 3000cm.
nope, te inseli.. dieselul are vitezele mult mai mici decat benzina..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 16:29   #1307
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
nope, te inseli.. dieselul are vitezele mult mai mici decat benzina..
vad ca esti mai priceput , ne spui si de ce ?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 16:48   #1308
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

nu cred ca exista cutie de viteze la diesel cu rapoarte de transimisie asa mari ca la benzinare.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 16:48   #1309
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
vad ca esti mai priceput , ne spui si de ce ?
nu vad rostul ironiilor.. discutam doar despre masini, o pasiune comuna.. o sa-ti raspund totusi: uita-te la clipul asta si vezi ca atunci cand 330d ala termina a doua, eu abia o schimb. si nu am rapoarte mai lungi decat un 330i, din contra.

https://www.youtube.com/watch?v=vlaGcpV3GCs
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 16:52   #1310
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

sunt benzinare care prind suta cu tr a doua, iar majoritatea (macar alea de la 1.6 in sus) ajung pe la 90, abia schimba a treia si sunt la 100km/h.Nu cred ca exista diesel sa prinda viteza asta neintrat bine in tr 3 (de pe la 70).
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 18:08   #1311
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
nu vad rostul ironiilor.. discutam doar despre masini, o pasiune comuna.. o sa-ti raspund totusi: uita-te la clipul asta si vezi ca atunci cand 330d ala termina a doua, eu abia o schimb. si nu am rapoarte mai lungi decat un 330i, din contra.

https://www.youtube.com/watch?v=vlaGcpV3GCs
nu era nici o ironie , ai facut o afirmatie si te am rugat sa o argumentezi , ca tot vb de masini as fi vrut sa mi dai o explicatie mai tehnica , nu un video cu 2 masini care iti dai seama doar tu cand schimba una si cand schimba cealalta .


ideea e ca tu contrazici persoane cu experienta fara a aduce nici un argument tehnic (ca pana la urma la asta se rezuma totu ) si noi trebuie sa te credem .


ontop: daca reusesti sa pui vreodata vreo cutie de diesel pe o benzina s ar putea sa ramai mirat de ce rapoarte lungi are .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 18:15   #1312
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
nu vad rostul ironiilor.. discutam doar despre masini, o pasiune comuna.. o sa-ti raspund totusi: uita-te la clipul asta si vezi ca atunci cand 330d ala termina a doua, eu abia o schimb. si nu am rapoarte mai lungi decat un 330i, din contra.

https://www.youtube.com/watch?v=vlaGcpV3GCs
noi nu vorbim de ursi care se duc in treapta a 2-a pana la 120 la ora! Vorbim de masini moderne, cu limitari si electronica pe ele !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 18:45   #1313
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

e o dif mare intre ursi (e30) si pisici (e36). iar eu tocmai ti-am zis ca am trepatele mai scurte decat un e90/e92 330i (ultima generatie). ca idee, a mea nici 100 nu ia intr-a doua, daramite 120. iar 330i sare de 100 intr-a doua.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 18:48   #1314
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
nu era nici o ironie , ai facut o afirmatie si te am rugat sa o argumentezi , ca tot vb de masini as fi vrut sa mi dai o explicatie mai tehnica , nu un video cu 2 masini care iti dai seama doar tu cand schimba una si cand schimba cealalta
pai eu am venit cu ceva mai bun decat "am citit pe net". ti-am dat exemplu concret. ce nu intelegi cand schimba ala vitezele? se vede cum se ridica de bot pe a doua, si scartaitul specific. iar la mine se aude de asemenea, cat tine a-1a si cand dau a doua. ?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 19:39   #1315
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si de cand o cutie lunga favorizeaza accelerarile?

Stiam ca se pun cutii scurte pentru liniute.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 20:02   #1316
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default

bluey, se vorbeste de altceva.Se vorbeste de viteza maxima pe care o benzinara sau o dieselara o poate prinde pe o treapta (ex. max 100 cu tr a doua, max 150 tr a 3-a etc.).

DOHC...cauta tabele cu rapoartele de transmisie de la masini...dieselare si benzinarele omoloage.Vei constata rapoarte de transmisie substantial mai mari la benzina.De examplu, atat cat tin minte acum pe loc, un 2 litri FSI de la Pasat are cca 3.98 raportul de transmisie pe tr 1, in timp de 2.0tdi de 140cp 3.06, daca tin minte chiar exact.Cca. 3.45 are benzinarul pe treapta a 2-a si in jut de 2.90 dieselul.Daca vrei chiar sa scormonim tabele cu datele masinilor o facem.De asemenea si un final ratio vei gasi la fiecare benzinara mai mare decat la omoloaga ei diesel.E si logic totusi, benzinarul se poate misca pe o anumita treapta pe 4500rpm sau mai mult, dieselul pe 2500.Un benzinar urca la 6500rpm fara a fi ceva iesit din comun, iar la 4000rpm e limita la diesel, cand urla disperat.Or daca ai pune pe un motor de Honda S2000 sa zicem rapoarte gen diesel, ar trebui cutia sa aiba 8 sau 10 trepte.
Aici avusesem si o disputa cu cineva privind cuplul la roata.Pe treapta 1 , 2, 3 dieselul avea inca cuplu la roata mai mare ( desi rapoatrte de transmisie mai mici), atata ca dieselul la 90km/h de exemplu nu are cum sa fie decat in treapta a 3-a, benzinarul poate atinge viteza asta in tr a 2-a.Deci la aceeasi viteza a masinilor, deci aceeasi turatie a rotilor, benzinara inmulteste cuplul motor cu raportul de pe tr a 2, pe cand dieselul cuplul sau cu raportul de pe tr 3, si pe tr 3 era undeva pe la 2.2...ceva de genul.Rezulta la 90 pe ora un cuplu la roata aproximativ egal.

scuze pentru dublu post din nou, dar nu stiu ce se intampla, da eroare la submit si imi cere sa il trimit sin nou.Cand o fac apare postul de 2 ori.
Ca sa fac totusi o completare...daca tot a fost post dublu nu am experienta in liniute, dar nu cred ca e neaparat indicata cutie scurta.Si cand se schimba vitezele se pierde timp.Unul care poate schimba la 100km/h din 2 in 3 si pina la 150 nu mai are treaba, poate fi cateodata avantajat fata de unul care schimba la 70, apoi la 120 (din 3 in 4) etc.Aici cei care se dau insa pot spune exact cum sta treaba.

http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=180543

http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=149809

doua exemple la masini de aceeasi capacitate.330i, cu final ratio 3.15 si 330d cu 2.35

Last edited by aleks; 25-08-09 at 22:40.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 20:52   #1317
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

@carutasu stii tu ceva pe acolo dar doar pe jumatate

in primu rand , un diesel daca nu are viteza mare maxima atinsa intr o treapta nu inseamna ca are raport al cutiei scurt , nu are turatie sa mai urce dar raportul cutiei nu este scurt .

doi la mana ,3.98 la 2.0 fsi si 3.06 la 2.0 tdi (nu stiu daca sunt corecte cifrele) nu inseamna ca raportul este mai mare la benzina pt ca acele cifre se impart cu alti factori si cu cat e mai mic acel raport(in exemplu tau 3.06 dieselu) obtii o cutie mai lunga ...din aceasta cauza valorile scad prima treapta avand cel r mai mare raport 3.98 si dupa o ia decrescator ....pana se ajunge la treapta 6 cu valori de 0.75 etc

si de ce are dieselu rapoarte mai lungi??? pt ca are cuplu mare in turatie joasa si nu are turatie sa urce ca benzina , neavand turatie mare are nevoie de o cutie cu rapoarte mai lungi sa poata atinge anumite viteze fara efort ,compensand astfel prin cuplu mare la turatie mica.


sper ca am lamurit problema rapoartelor "scurte" la diesel care de fapt nu sunt asa scurte ....
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 20:53   #1318
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

si la cuplu ce scrie? si daca tot facem comparatii..de ce trisam si comparam 330i din 2008 cu 330d din 2005 ? http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=180279

care hopa...are fix acelasi 0-100 ca si 330i dar cum e treaba cu cuplul ?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 20:57   #1319
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

cu ce factori se impart rapoartele de la cutie?
dolb...stai sa lamurim problema asta, discutam pe urma si de cuplu
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 21:00   #1320
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
cu ce factori se impart rapoartele de la cutie?
dolb...stai sa lamurim problema asta, discutam pe murma si de cuplu
pai nu stiu...poate gandesc eu aiurea..sau poate pt altii ( nu neaparat tu ) conteaza ca se duce cu a 1-a la 150 la ora ( chiar daca ii ia masinii o juma de ora )..dar hai sa o luam logic .. cu exemplul dat de tine si link-ul corectat de mine: avem un 330i , cu raport 3.93 ( sau cat mama naibii era )..care avea 0-100 in 6.1 s si un 330d cu raport 2.35..care avea tot 0-100 in 6.1. Cu ce naiba ma incalzeste pe mine ca se duce cu a intaia la 60 la ora si cu a doua la 90 ..daca ele .. TEORETIC sunt fix la fel de rapide la 0-100. ??
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -