Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-08-09, 09:00   #1246
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
eu vorbeam de cuplu (la roata), si ala are al dracului de multa legatura cu transmisia.Iar referitor la putere ma referam la raportul cp/kg.Acuma chiar ca o dai rau de tot in diverse, cpm de pisica si magar putere de urs....nu prea mai ai argumente, s-a terminat repertoriul.Stii bine ca nu se compara 736 wati de la una si de la cealalta ci la felul in care poate folosi o benzinara 150cp fata de cum ii foloseste o dieselara.Maisnile sunt diferite, construite diferit, deci nu se pot comporta la fel la aceeasi putere.Indiferent care a mai avantajat, se comporta diferit, asta e ideea.
Puterea se masoara doar in cp. 1whp de diesel = 1whp de benzina din nou
Nu stiu la ce te-ai referit tu
Este adeavarat ca un motor diesel e mai greu ca unul pe benzina la aceeasi capacitate cilindrica dar sa sustii ca 190cp de benzin bat 240 cp de diesel doar pentru ca dieselul e mai prost ca si combustibil e aberant.
Raportul cp/kg este ceea ce l-a avantajat pe mistreku sa castige cursele alea nu faptul ca adversarii erau diesel.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 09:11   #1247
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Puterea se masoara in Wati.CP e o formulare "populara" si un cp este 0,736Kw.
Si nimeni nu a zis ca 190cp de benzinar sunt mai buni decat 240cp de diesel, ci prima masina a fost pur si simplu mai rapida decat a doua, prin tot ansamblu ei.Inchipuie-ti ( vorbind de motoare turbo acuma) ca MR400 (Evo) are 400cp din 2 litri.Ca un diesel sa aiba 400cp tre sa aiba 4 litri...cu cat e mai greu deci acest motor, cu cat e mai grea masina.E doar un aspect.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 09:15   #1248
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Radeti degeaba ca nu prea sunteti convinsi de ce radeti ...prin constructia masinilor si prin modul in sine de functionare al motoarelor (benzinar si diesel), 1cp benzinar cara mai putin (benzinara de aceeasi capacitate e mai usoara...considerand ca are si un numar aprox egal de cai la aceeasi cilindree).Deci raportul cp/kg.Referindu-ne numai la motor in sine...daca reusesti sa faci un motor diesel de 2000cc sa zicem, usor ca unul benzinar de aceeasi capacitate si sa se tureze cam la fel, ai rezolvat problema, bati oricand benzinarul .Apoi in ceea ce priveste cuplul, prin faptul benzinarele au rapoarte de trasmisie mai mari decat dieselarele, la roata ajunge un cuplu comparabil, se recupereaza mult, uneori aproape tot din diferenta de cuplu motor.Ramane apoi acest cuplu pe o plaja mai larga si in fine, e vb de elasticitatea mai mare a motorului.Deci nu e vb ca 1kg de cuie e mai greu decat unul de fulgi, ci mai curand de faptul ca 1 litru de mercur e mai greu decat unul de apa.

Ai dreptate dar vezi ca este raport mai mic la benzina si mai mare la diesel.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 09:22   #1249
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu am calculat...ce am apucat sa vad e ca 325-ul are 1295kg, iar 330d, 1675.Ideea era doar ca un benzinar de aceeasi cilindree ( si in general avand cel putin tot atatia cp) e mai usor.Cum s-a intamplat ce s-a intamplat in filmulet, nu stiu...dar s-a intamplat.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 12:30   #1250
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Ai comparat niste masini cu aer conditionat,airbaguri,multimedia,etc, motoare stock (care stim ca au alte curbe de cuplu si putere) cu o pisica modificata
Si te mai si lauzi ca le-ai facut
Asta da realizare.
nu ma laud cu nimic, iti arat doar ca diesel cu cai mai multi o ia de benzina cu cai mai putini.
cati cai crezi ca am mai pus eu cu soft si evac? mai mult de 20 nu cred. si masina mea are 350.000km. chiar crezi ca motorul ala mai are 192 de cai stock? eu zic ca au murit desptui la km astia. si acum, spune-mi tu cum de nu m-au batut a4 241bhp si 500nm, 330d 231bhp si 500nm, a8 330bhp si cat o mai avea si ala cuplu, etc.. tu zici ca diesel e mai performant decat benzina. diesel-urile astea toate au mult mai multi cai decat mine cu tot chipu meu, si cuplu dublu, la aceiasi cilindree! si mai snt si de generatie noua. care sa fie explicatia? si nici macar la cilindreea lor nu snt..
p.s. airbaguri, multimedia, motor stock am si eu..

@carutasu: 325 au aproape 1400kg..
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 13:07   #1251
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

1400...deci am fost indulgent cu concurenta ...te-am facut mai usor.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 14:49   #1252
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

@carutasu: vorba ta.. se vor gasi motive mereu.. cred ca e cam munca in zadar.. daca oamenii si-au luat diesel (din motive economice) si cineva le-a zis ca pot sa faca si performanta din asta mai bine decat din benzina, nu o sa le mai scoti asta din cap. eu personal o sa dau un cinstit unsubscribe la thread, ca nu avem nici o sansa. )
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 18:30   #1253
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

daca nu va convina e36 325i sa comparati cu astea de 240 cai de diesel atunci comparatie placuta cu un 325i 2008 si iara se inchid 400 mii de guri pline cu fum de motorina. sau un 328i de 2008 care bate un 335d de 2008 . Pai cum mai spuneti amatori de tzitzei ca dieselul piu piu mac mac . Fiecare isi apara ce are , e un lucru normal dar nu stiu de ce nu e si normal sa admita fiecare ce are si ce poate fara sa mai abereze atata. Da ce mai vreti sa comparati cand sunt atatea cifre si atatea informatii care pun dieselul pe o treapta inferioara benzinei ? da chiar e caterinca cum se zbate dieselul sa faca ceva, ca un peste pe uscat.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 21:00   #1254
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

https://www.youtube.com/watch?v=z7tPF4Vgzyo
2.0tdi 140cp vs 528i
https://www.youtube.com/watch?v=Hb8wLp-NDFk
2.0tdi 140cp vs St 150cp
https://www.youtube.com/watch?v=cDVjN9_dhsE
2.0tdi 140cp vs slk200kompressor vs 325i
https://www.youtube.com/watch?v=uDK1wzHKFQA&NR=1
2.0tdi 140cp vs r5turbo

Filmuletele au cel putin un an vechime si nici una din masinile din filme nu mai trage asa.
Am tot zis ca nu o amestec pe a mea dar vad ca nu se mai poate dom`le

Last edited by bluey; 18-08-09 at 21:03.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 22:04   #1255
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tot 140 de cai aveai la momentul filmărilor?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 22:04   #1256
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

bluey...ca sa pun si eu paie pe foc...eu de la tdi am trecut la benzina
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 22:15   #1257
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Ca sa iti pun eu tie paie pe foc cred ca pe 400m tractorul tau era mai rapid sau egal decat clio ala din avatar (daca l-am vazut bine).
Tin minte ca eu de-abia te ajungeam si cand eram doar cu soft masina mea tragea cu putin sub un clio rs.
Bine , nu poti compara nimic intre cele 2 masini ca senzatii oferite , una e de pe Marte si cealalta de pe Venus.

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Tot 140 de cai aveai la momentul filmărilor?
Nici una din masinile din film nu era stock.
Poate 528i-ul dar nu sunt sigur.
Eu aveam exact 180cp, asta inseamna ca r5-ul si st-ul erau singurii care ar fi putut avea puteri mai mici ca a mea.
Dar cei care cunosc masinile stiu ca nu sunt chiar "orice" masini si soferii lor sunt artisti la covrig.

Last edited by aleks; 19-08-09 at 09:39. Reason: merged
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 22:24   #1258
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Ca sa iti pun eu tie paie pe foc cred ca pe 400m tractorul tau era mai rapid sau egal decat clio ala din avatar (daca l-am vazut bine).
Tin minte ca eu de-abia te ajungeam si cand eram doar cu soft masina mea tragea cu putin sub un clio rs.
Bine , nu poti compara nimic intre cele 2 masini ca senzatii oferite , una e de pe Marte si cealalta de pe Venus.
nu sunt de acord cu tine...dar daca e asa cum spui tu,nu pot sa dau vina decat p criza asta si de aia sa zic ca...m-am dat in jos
__________________
0011001100110011
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 22:29   #1259
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
nu sunt de acord cu tine...dar daca e asa cum spui tu,nu pot sa dau vina decat p criza asta si de aia sa zic ca...m-am dat in jos
Nu e chiar asa .
Dar la asta mica e cam greu sa cresti mare
La aia mare si grea stiai ca e intotdeauna loc de mai mult cu o investitie moderata.
Probabil si eu as fi ales la fel in locul tau.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 22:36   #1260
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

da si nu...
tzatzichi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -