Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-09, 20:07   #1516
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
si voi chiar vreti sa convertiti un pustan de 17 ani ?
da stiu eu sunt un pusti de 17 ani care viseaza masini zburatoare
eu nu am vazut masini decat in NFS
daca vrei masina sport benzina categoric
daca vrei masina de familie diesel
daca vreti sa fie silentioasa de ce nu va cumparati electrica
voturile pt benzina sunt de 3x mai multe, nu cred ca sunt numai pusti de 17 ani pe aici.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:10   #1517
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ma si eu am mers cu multe benzinare la viata mea, insa nu o sa uit niciodata zgomotul la 160-180 la ora in treapta a 5-a la 5500 - 6000 rpm care pur si simplu MA SURZEA si masina nu era modificata deloc
O masina care are 5500-6000 RPM in TR5 la 160-180 km/h este Logan 1.4 iar aia nu e masina de mers constant cu viteza aia . Ca tot ai adus in discutie de cat de stresat e motorul si alte nebuneli, un diesel e mult mai stresat la viteze mari comparativ cu o benzina. La capitolul silentiozitate nu stiu cum poti spune ca un diesel castiga cand e fix invers, chiar daca au evoluat mult tot nu sunt la fel de "smooth" ca niste benzinare, la drum lung doar daca esti tu suparat si o tii in tr3 la 6000 RPM urla un benzinar dar nici cu un diesel la 4500 RPM nu mi-e frica. In schimb daca mergi cu ea omeneste in ultima treapta o sa ai parte de silentiozitate cat cuprinde.

Ia 2 exemple, A8 4.2 TDI si inca o benzinara tot de 4000-5000 CMC (eventual si turbo ca si 4.2 TDI e biturbo). Uita-te ce RPM are A8 4.2 TDI la 250km/h si uita-te si cat are benzinarul, o sa fii surprins (sau nu?) sa vezi ca A8 este in zona de PMax in timp ce benzinarul e mult mai relaxat, nici vorba sa stea fix in zona de putere maxima in tr6 (vezi RS6, M5).
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 21-10-09 at 20:12.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:55   #1518
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alexbadea12 View Post
daca vrei masina sport benzina categoric
daca vrei masina de familie diesel
voturile pt benzina sunt de 3x mai multe, nu cred ca sunt numai pusti de 17 ani pe aici.
daca vrei o masina sport si sa o folosesti in mod sportiv ai nevoie de o pista destinata pentru asa ceva, cum majoritatea circulam cu masina doar pe drumurile publice nu cred ca o masina pe benzina iese in evidenta mai mult ca una diesel.
Voturile pentru benzina sunt de 3x mai multe pentruca majoritatea celor de forum detin clasicul benzinar de 1.4, iar ca in orice poll majoritatea voteaza cu ceia ce detine.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 21:05   #1519
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
daca vrei o masina sport si sa o folosesti in mod sportiv ai nevoie de o pista destinata pentru asa ceva, cum majoritatea circulam cu masina doar pe drumurile publice nu cred ca o masina pe benzina iese in evidenta mai mult ca una diesel.
Voturile pentru benzina sunt de 3x mai multe pentruca majoritatea celor de forum detin clasicul benzinar de 1.4, iar ca in orice poll majoritatea voteaza cu ceia ce detine.
ai concluzionat tu ca userii 4 tuning sunt dedicati motoarelor 1.4 ! laser frate
fasso is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 22:28   #1520
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
majoritatea celor de forum detin clasicul benzinar de 1.4,
Quote:
Originally Posted by fasso View Post
ai concluzionat tu ca userii 4 tuning sunt dedicati motoarelor 1.4 ! laser frate
diferenta mare intre ce am spus eu si ce ai inteles tu... Si nu a trebuit sa trag nicio concluzie, majoritatea detin acest motor (chiar si eu), si nu numai decat userii de pe acest forum.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 22:52   #1521
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
daca vrei o masina sport si sa o folosesti in mod sportiv ai nevoie de o pista destinata pentru asa ceva, cum majoritatea circulam cu masina doar pe drumurile publice nu cred ca o masina pe benzina iese in evidenta mai mult ca una diesel.
Voturile pentru benzina sunt de 3x mai multe pentruca majoritatea celor de forum detin clasicul benzinar de 1.4, iar ca in orice poll majoritatea voteaza cu ceia ce detine.
o iei doar pt a iesi in evindenta? ca atunci nu are rost discutia.. ideea e ca forumul se numeste 4TUNING si se presupune ca e un forum destinat pasionatilor de curse auto si masini sport. iti dai seama ca luand asta in considerare, remarca cu sunetul de evac sport nu isi are rostul. daca aveam discutia pe familistul2009.ro, intr-adevar.. nu avea rost benzina.. insa se presupune ca discutam prin prisma performantelor, fiind un forum de specialitate, cu "ghiduri" de tuning, fise dyno, event-uri de drift si 1/4mile..
__________________
From WTF to DIY to OMG

Last edited by mistreku; 21-10-09 at 22:54.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 00:07   #1522
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu personal am ales diesel din cauza consumului iar la revizii era diferenta foarte mica la costuri. Benzina as alege doar daca masina ar fi sport, una din clasa mica cu 200 cai sau mai mult, sau din clasa mare peste 300-400 cai, bineinteles ca masina de week-end pe criza asta...raman la diesel-ul de 1.4
__________________
http://www.BagStore.ro
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 00:40   #1523
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Default Re: Benzina sau motorina ?

doresc sa vad un clasament in europa: disele vs benzina si aici ma refer cati au diesel si cati au benzina! eu cred ca romania se afla pe locul 1 la % de masini diesel.

la noi o masina trebuie sa aiba un consum cat mai mic, sa tinda spre 0 daca se poate, max de 140 cp si aia diesel, pt ca..consuma prea mult frateee..

stau de vb cu multi si cand aud de un mot pe benzina mai mare de 200 cp sau 2000 cc...li se ridica parul in cap.

am avut masini si diesel si benzina si pot spune ca per total se merita sa ai benzina si pct forte ar fii silentiozitatea.
makess is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 10:02   #1524
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by makess View Post
doresc sa vad un clasament in europa: disele vs benzina si aici ma refer cati au diesel si cati au benzina! eu cred ca romania se afla pe locul 1 la % de masini diesel.
.
de unde ai scos aberatiile astea?daca postezi ceva vino si cu niste argumente ,cifre ,articole etc..

Normele de poluare si costul carburantilor favorizeaza acum motoarele alimentate cu motorina, dar Euro V va revitaliza propulsoarele pe benzina. Conform unei cercetari in domeniul mijloacelor de propulsie, cresterea spectaculoasa a vanzarilor diesel va fi stopata brusc in 2010

Un lucru demn de luat in seama este insa avansul major al motorizarilor diesel din totalul vehiculelor achizitionate de clienti pe tot cuprinsul batranului continent. Conform statisticilor ACEA (Asociatia Constructorilor Europeni de Automobile), in 2004, peste 48% din piata a fost ocupata de dieseluri, in crestere cu 4,3% fata de anul precedent, comertul cu masini propulsate de motoare alimentate cu benzina scazand continuu in ultimii ani. Cea mai mare cota de piata a dieselurilor este intalnita in Luxemburg, unde 72.5% dintre masinile vandute in 2004 au motoare alimentate cu motorina, iar dintre cele mai mari cinci piete europene, Franta detine concentrarea cea mai puternica de dieseluri, 69,2%, urmata de Spania cu 65,4% si Italia cu 58,3%. La capatul celalalt al clasamentului se situeaza Germania si Marea Britanie, iar europenii care au rezistat cele mai bine invaziei diesel sunt grecii, numai 2,9% dintre masinile acestora fiind alimentate cu motorina.


Aflata intr-o crestere spectaculoasa, piata auto din Romania a inregistrat in primele doua luni din 2005 o cota a dieselurilor de 22,8%, in timp ce din importurile anului 2004, nu mai putin de 53,5% au fost masini cu acest tip de carburant.

Proportie vanzari diesel / benzina Proportie vanzari diesel / benzina
Autohtone + Import an 2008
61.9% benzina
38.1% diesel

Proportie vanzari diesel / benzina
Autohtone + Import
70.5% 68.4% benzina
29.5% 31.6% diesel
Sep 2009 Cumul 2009


dupa cate observ masiniile diesel se cam duc in cap .Viitorul e al masiniilor cu motoare pe benzina de capacitatii intre 1.2 1.4 1.6 turbo cu puterii intre 105 si 200 cp
__________________

Last edited by adrian78bmw; 22-10-09 at 10:06.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 10:09   #1525
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by makess View Post
am avut masini si diesel si benzina si pot spune ca per total se merita sa ai benzina si pct forte ar fii silentiozitatea.
Sunt curios cu cate masini diesel din noua generatie ai mers de afirmi lucrul asta. Eu pot spune ca in mers si chiar si la relanti nu e diferenta la sunetul motorului.Doar de afara poti auzi ca e diesel. Si aici ma refer la motoare diesel in 6 sau 8 cilindri.

Excludem celebrele 1.9 tdi.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 11:24   #1526
gonzy_et

Stage 5
 
gonzy_et's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 501
Default Re: Benzina sau motorina ?

Salut dau dreptate tuturor care au ales benzina normal k sunt cam doua chestii diferite si daca in ziua de az un 2000 comonrel dizel are stoc 170 cp dar compara un 2000 TFSI 200 cp care e numarul lu aceas gama VW dar diferenta e enorma ai forta si in dizal dar astalalt te rupe in ori ce turatie si orice treapta de viteza chear si in ultimele fata de dizel
Asta e necazul la noi in tara ne duce sa cautam dizele dar nici nu renuntam la consum adica avem dizele puternice pentru ce fiindca nu mai au aceas scop ci de economice noi vrem amandoua si economic si puternic (cam nu se poate)

Si apropo sa va povestesc ceva de fiabilitati la dizel experiente din experienta tovarasilor mei, doi dintre ei au 525tds 145cp unul are e34 si celalalt e39 intradevar sunt puternice la uz normal dar cea ce faceam noi cu ele nu era normal adica (bornouturi,Derapaje,mers la turatii mari) in 2 ani au fost farza numai prin servisuri umbla amu si gata cu forta e34 amu nu mai trage deloc adica un 1.9tdi de 90cp il face varza
si scoate un fum ca o locomotiva pe aburi si e39 nu mai are forta nici macar sa invarta rotile din spate p asfalt numai pe prundis (si apropu la consum cum mergeau asta era uneva la 8,10,)

Aveam inainte un 316i din 90 neinmatriculat credetima elea 100 de cp erau suficient pentru un pusti de 20 ani care invata niste chestii de baza al motorsportului si nu pot povesti cat neam distrat cu masina aia nu ne distram cu nici una in ziua de az din pacate e o masi sincera cu abilitati extraordinare am vaduto in 2007 dupa 2 ani de condus anormal ,si pana in ziua de az e in stare f buna masina si consumuri mixte since 8,9 acceptabil zic eu

(p.s. cred ca o sami iau inca unul dar tot neimatriculat pentru distractie dar un 6 cilindri)
gonzy_et is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 11:49   #1527
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

sunt curios daca ai mai mult de 16 ani.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 14:00   #1528
gonzy_et

Stage 5
 
gonzy_et's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 501
Default Re: Benzina sau motorina ?

scrie la avatar acolo sau vrei copie dupa buletin
gonzy_et is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 14:10   #1529
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
diferenta mare intre ce am spus eu si ce ai inteles tu... Si nu a trebuit sa trag nicio concluzie, majoritatea detin acest motor (chiar si eu), si nu numai decat userii de pe acest forum.
din 67 000 useri imi vine greu a crede ca majoritatea sunt detinatori de 1.4 . iti zic eu ce domina : 1.9 TDI (clasicul si eternul) , 1.5 DCI (batran si cocosat, dar eficient) si abia apoi vine 1.4
P.S. la diesel e misto ca poti trna cu canistra in ea motorina de 2.5 ron litru ( daca mai e atat, habar n-am)
fasso is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 14:19   #1530
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Benzina sau motorina ?

adevaratii pasionati si cunoscatori raman pe benzina.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -