Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-11, 11:32   #3526
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1.4 TSI a batut 1.6 tdi in toate testele, inlusiv in ultimul AMS si nu ma refer la consum unde diferenta reala a fost de 1.3 l/100 km si nici la performante unde TSI bate la mica diferenta ci la mersul masinii.
Motivarea:
+ "Motorul pe benzina, avid de turatii, elastic, si rafinat asigura acceleratii si reprize remarcabile"

- "Ezitarea clar sesizabila a dieselului la plecarile de pe loc nu-l recomanda, in ciuda consumului mediu redus. In plus, silentiozitatea lui lasa de dorit."

Competitia actuala intre benzina si motorina este surprinzatoare in unele cazuri, dovada este A8 4,2 FSI care ia bataie la toate capitolele de la A8 4.2 TDI si BMW 535d care este in echilibru total cu 535i, diferentele fiind minime.

Surprinzator este noul *28i BMW, un motor de 2 litri turboalimentat de 245 CP si un cuplu maxim de 350NM de la DOAR 1250 rpm!!!

Deci este clar ca motoarele diesel reusite pot pune in dificultate multe motoare pe benzina, insa este tot atat de clar ca benzinarele de top sunt net superioare motoarelor diesel.
Si noul motor Mercedes 1.8CGI 204cp sta foarte bine langa 2.2 CDI 204cp pe CKlasse..
1.2TSI 105CP a iesit castigator intr-un test comparativ cu 1.6TDI BlueMotion diferenta de 2l la consum care la o masini noi echivalente se amortizeaza in 33000km .Aviz pentru cei interesati ultimul numar din AutoBild!!
Din testul Autobild castigatori diesel
Volvo S60 D3 vs S60 2.0T
Audi A8 4.2 TDI vs 4.2 FSI
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 15:40   #3527
mihaitarta

Stage 3
 
mihaitarta's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 106
Default Re: Benzina sau motorina ?

Din punctul meu de vedere disputa asta benzina vs motorina are o structura simpla: e vorba de bani si nimic altceva.
In calitate de posesor de diesel pt masina de zi cu zi, nu pot justifica alegerea facuta decat prin prisma banilor.

Deci:
Decizia mea finala (intre w211 E320cdi si E320) s-a luat pe baza consumului in primul rand ( urban 10-11 la diesel vs 16-17 benzina). Mai e si cuplul, iar pentru a avea cuplul unui 320cdi, alternativa ar fi fost E500 V8 si problema cu diferenta de consum s-ar fi accentuat si mai tare, si s-ar fi adaugat la ea si diferenta de pret deloc neglijabila, si diferenta la impozit, deasemenea deloc neglijabila. Adica bani bani si iarasi bani.
Daca banii n-ar fi contat, imi luam E500. Sincer, asta mi-as fi dorit, dar trebuie sa fim un pic realisti.

As vrea sa aud o explicatie argumentata pro diesel care sa n-aiba nicio legatura cu banii (consum, pret, etc).
Ma si gandesc de ce s-ar putea lega si variantele pica pe rand ca mustele:
-silentiozitate nu
-consum = bani
-pret=bani
-cuplu mare = daca nu conteaza banii poti lua un benzinar mai mare cu acelsi cuplu
-altceva nu-mi vine

Nu sustin ca regret in vreun fel alegerea pe care am facut-o, ca au trecut 7 ani si 170.000 km de atunci si sunt convins si acum ca in conditiile date am facut cea mai buna alegere, desi dpdv al impozitului era mai ok un 270, dar nu le putem avea pe toate )
Tocmai acest "in conditiile date" constituie problema. Facem alegeri de compromis...dieselul este o alegere de compromis. Nu e exact ceea ce mi-am dorit, dar e "close enough".

Inca o chestie: Nu stiu daca mai tineti minte, dar a fost o perioada de pe la sfarsitul anilor 90 pana pe la mijlocul anilor 2000 in care erai super fraier daca iti cumparai masina pe benzina )

Last edited by mihaitarta; 19-09-11 at 15:54.
mihaitarta is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 22:39   #3528
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai, prin prisma banilor, toate masinile obisnuite de pe strada sunt compromisuri, nu cred ca ar refuza prea multi putere suplimentara cu zero investitii si zero costuri suplimentare.

Competitia nu este intre motoarele d/i ale acelorasi marci, ci intre marci diferite iar marea batalie se da si cu fiabilitatea.
Din exemplele de mai inainte si 335i si 335d sunt capabile de mai mult asta reiese foarte clar din faptul ca 335i-ul a fost blocat pentru rescriere, cel putin la inceput (nu mai stiu acum) iar 3.0 d-ul a fost dus de alpina la peste 240cp inca din 2000, pe D10.
Ma repet: suntem spectatorii unui joc in care jucatorii nu isi arunca cele mai bune carti din prima.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 06:49   #3529
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cred ca discutiile astea diesel vs benzina apar in tari sarace ca si Romania unde vezi o masina mai noua (pe benzina) cu motor peste 1.8 la o suta de alte masini, la fel si la diesel f rar vezi un 2.5TDi sau 3.0. Oamenii isi cumpara masini comune de familie si doar la pasionati sau instariti vezi masini puternice. Si mai sunt cei cu bani putini care nu isi permit decat forduri scorpio, sierra, vectre care au motoare mari in general ca asa erau vremurile atunci.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 08:59   #3530
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

E chestie de mentalitate si spirit de turma:
- in Elvetia am un prieten care vrea suv dar benzina, zice ca oricum pretul motorina/benzina e acelasi, ei sunt asa relaxati financiar de nu se uita la diferente de consum
Acolo nu vezi dieseluri si nu vezi sub 2000cc, e tara in care am vazut cele mai multe varfuri de gama inclusiv la masini mici: clio sport, hyundai cupe 2.7, golf4 205cp (parca v5)
- in Spania 90% sunt diesel cu toate ca o duc mult mai bine ca noi
- din Olanda am avut un coleg care aprecia Dacia, nu avea dar zicea ca e ok desi el era cu "tancurile"

In comunitatile mai mici mentalitatile se pot schimba mai repede, in Maiaguez (Puerto Rico) un taximetrist imi poveste ca el e dintre cei care realizeaza ca nu au ce sa faca cu v8 si ca multumit cu toyota lui cu motor mai modest.

La noi e chestie si de mandrie, masini ca in Ro eu n-am mai vazut (in afara de Elvetia si US), adica da avem 3000+cc dar bagam benzina de 10 euro... pai daca pretul combustibilului e o problema eu zic ca mai bine o masina ieftina la care sa-i faci plinul dar atunci vei fi luat de tampit ca nu iti donezi un rinichi ca sa fi si tu in randu` lumi cu masina cu toate ca inca stai cu parintii si locul de munca nu ti-e prea sigur...asta-i Ro, za lend of ciois.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 09:26   #3531
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tot īn ideea asta, mă uitam aşa pe drumurile patriei, eu cred că noi suntem campioni europeni la cumpărat maşini sport diesel, indiferent că e coupe, cabrio nu contează, dacă s-ar comercializa am avea rezervată 80% din producţia de Ferrari şi Lamborghini pe motorină.
Ca deobicei, la noi se exagerează īn orice direcţie....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 09:40   #3532
mihaitarta

Stage 3
 
mihaitarta's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 106
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Tot īn ideea asta, mă uitam aşa pe drumurile patriei, eu cred că noi suntem campioni europeni la cumpărat maşini sport diesel, indiferent că e coupe, cabrio nu contează, dacă s-ar comercializa am avea rezervată 80% din producţia de Ferrari şi Lamborghini pe motorină.
Ca deobicei, la noi se exagerează īn orice direcţie....
Pe mine ma intristeaza putin faptul ca un motor de 2000 a ajuns sa fie considerat mare si ca 4 nu mai e numarul minim de cilindri.
mihaitarta is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 09:44   #3533
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mihaitarta View Post
Pe mine ma intristeaza putin faptul ca un motor de 2000 a ajuns sa fie considerat mare si ca 4 nu mai e numarul minim de cilindri.
Pai pentru orice motor de peste 2000cmc platesti ditamai impozitul si ditamai rca-ul.
Plus ca la cum a crescut pretul benzinei orice consum de peste 10% il consideram ca mare.
E trist, da, dar taxele si benzina au crescut in asa hal incat am ajuns sa vedem orice 2500-3000cmc ca un exotism. Asta e, lumea a vrut UE.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 10:12   #3534
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mihaitarta View Post
Pe mine ma intristeaza putin faptul ca un motor de 2000 a ajuns sa fie considerat mare si ca 4 nu mai e numarul minim de cilindri.
Fiat a scos un motor cu 2 cilindri 900cc supraalimentat. Si e foarte laudat.
Probabil au un roman la departamentul de motoare care nu vrea nici in ruptul capului sa puna un V8 de 7litri si 200cp pe Fiat 500.
Nu vrea lumea sa inteleaga odata ca motoarele mari si gurmande sunt mult mai bune.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 14:29   #3535
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Tot īn ideea asta, mă uitam aşa pe drumurile patriei, eu cred că noi suntem campioni europeni la cumpărat maşini sport diesel, indiferent că e coupe, cabrio nu contează, dacă s-ar comercializa am avea rezervată 80% din producţia de Ferrari şi Lamborghini pe motorină.
Ca deobicei, la noi se exagerează īn orice direcţie....
mie personal cea mai tare duma mi se pare scirocco Tdi, si ea vine direct de la nemtzi, de la creatori culmea e ca unii posesori sau fosti posesori de scirocco, modele vechi, sunt incantati de idee....adica vorba aia..masina sport dar consum redus.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 14:43   #3536
mihaitarta

Stage 3
 
mihaitarta's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 106
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Fiat a scos un motor cu 2 cilindri 900cc supraalimentat. Si e foarte laudat.
Probabil au un roman la departamentul de motoare care nu vrea nici in ruptul capului sa puna un V8 de 7litri si 200cp pe Fiat 500.
Nu vrea lumea sa inteleaga odata ca motoarele mari si gurmande sunt mult mai bune.
de-ala sa-ti iei tu

Nu trebuie v8 pe fiat 500, dar macar un 1.4-1.6, daca se poate turbo si cu 4 cilindri, ca-i masina.

Vai s-amar unde or ajuns masinile. Trebuia sa ma nasc cu vreo 30-40 de ani mai repede si nu in Romania....too late for that

Pana la urma o sa ajungem sa ne dam pe strada in tomberoane de plastic si sa facem sunet de motor cu gura...

P.S. Unde ai vazut V8 de 7 l si 200 cp?

Last edited by mihaitarta; 20-09-11 at 14:55.
mihaitarta is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 14:52   #3537
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
mie personal cea mai tare duma mi se pare scirocco Tdi, si ea vine direct de la nemtzi, de la creatori culmea e ca unii posesori sau fosti posesori de scirocco, modele vechi, sunt incantati de idee....adica vorba aia..masina sport dar consum redus.
Atāt timp cāt există cerere va exista şi ofertă.
Exagerarea pe direcţia asta, īn ţărişoara noastră, asta mă deranjează(sau nici măcar).
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 14:59   #3538
mihaitarta

Stage 3
 
mihaitarta's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 106
Default Re: Benzina sau motorina ?

Fiti atenti ce am gasit in subsol la reclame pe 4tuning: http://www.magnofuel.ro/

Jesus Christ ! ...tzeapa asta s-a dat in State prin anii 70 dupa criza de petrol...serios mai pune botul cineva?!

Last edited by mihaitarta; 20-09-11 at 15:03.
mihaitarta is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 15:50   #3539
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
mie personal cea mai tare duma mi se pare scirocco Tdi, si ea vine direct de la nemtzi, de la creatori culmea e ca unii posesori sau fosti posesori de scirocco, modele vechi, sunt incantati de idee....adica vorba aia..masina sport dar consum redus.
Dar 630d nu-i tare?, porsche care a declarat odata ca nu va pune in veci motoare diesel si si-a calcat cuvantul dupa ~1 an?
Si tine-te bine ca vine M5 diesel!

By the way, asa ziceam eu acum ~10 ani: ca o sa imi iau diesel cand o sa vad un producator traditional de masini sport cu motoare diesel, porsche are dinainte sa-mi iau eu, deci nu mi-am calcat cuvantul.
Super tare va fi cand 2.0d/tdi v-a fi impins spre 300cp, masina sport cu consum de 5 daca vrei
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 15:54   #3540
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Dar 630d nu-i tare?, porsche care a declarat odata ca nu va pune in veci motoare diesel si si-a calcat cuvantul dupa ~1 an?
Si tine-te bine ca vine M5 diesel!

By the way, asa ziceam eu acum ~10 ani: ca o sa imi iau diesel cand o sa vad un producator traditional de masini sport cu motoare diesel, porsche are dinainte sa-mi iau eu, deci nu mi-am calcat cuvantul.
Super tare va fi cand 2.0d/tdi v-a fi impins spre 300cp, masina sport cu consum de 5 daca vrei
~Skoda Octavia RS TDi ? Nu am inteles niciodata ce cauta RS si TDi in aceeasi sintagma / propozitie / enunt.
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -