Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-11, 16:10   #3541
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Dar 630d nu-i tare?, porsche care a declarat odata ca nu va pune in veci motoare diesel si si-a calcat cuvantul dupa ~1 an?
Si tine-te bine ca vine M5 diesel!

By the way, asa ziceam eu acum ~10 ani: ca o sa imi iau diesel cand o sa vad un producator traditional de masini sport cu motoare diesel, porsche are dinainte sa-mi iau eu, deci nu mi-am calcat cuvantul.
Super tare va fi cand 2.0d/tdi v-a fi impins spre 300cp, masina sport cu consum de 5 daca vrei
omule... tu nu intelegi nimic din ce spun altii.

635d e dragut...(nu exista 630d, si aici revenim la discutia din alt topic cu capacitatea motoarelor: motorul este 3.0) dar 630i cum mai e?!

Si M5 diesel va fi racheta, dar M5 benzina va fi OZN!! Plus ca aici mare dreptate au cei de la Top gear: Daca iti iei masina sport diesel nu arati decat ca esti o persoana zgarcita si ca te intinzi mai mult decat iti permit asternuturile.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 17:37   #3542
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Omule tu nu intelegi, eram in acelasi ton cu el ... ironic, aratam ca sunt masini mai cu pretentii de sportiva ca scirocco care au deja diesel.

Daca nu eram ironic ziceam de d5 bi-turbo (350cp) sau ceva de genul, ceva cu adevarat performant, dar eu ma refeream ca traditiile se schimba.
Stiu destul de bine diferentele intre x30d si x35d, am comis-o din viteza si oricum nu sunt interesat de seria 6 din moment ce nu voi avea vreodata.

M5 d va fi sub M5 i dar apropiat asta nu pentru ca M5 i ar fi la limita superioara, ci ca startegie de merketing.

Comparatia cu gaina care se infige la muci imi este reamintita tot mai des pe aici...
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 18:51   #3543
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

tu chiar crezi ca un diesel se poate lupta de la egal la egal cu o benzina?!

motorul diesel este cumparat doar pt consumul redus si atat. nu inteleg de ce te tot contrazici
steffan is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 19:04   #3544
SPooKye

Stage 3
 
SPooKye's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 147
Default Re: Benzina sau motorina ?

gaz)
SPooKye is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 19:04   #3545
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

RVL 2000, consumul asta de 5% la diesel e mult subapreciat, in realitate insa chiar si un logan iti poate consuma 6.5% in oras si tot atat sau mai mult in afara la 130/h. Stiu pe cineva care se lauda mai demult cu 5% la 220km/h in BMW, e adevarat ca e jumate din consumul de benzina dar nici 5 nu e. Cifra asta e asa ca sa ne amagim noi, sau e reala la mers subturat la motoare mai mari si la limita la cele mici(gen Peugeot, Corsa, Logan).
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 20:04   #3546
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu nu pricep ce problema aveti cu o masina sport diesel. Daca are performante dinamice foarte bune si consum redus, e vreo problema? Sau sunteti numai posesori de Ferrari pe aici? Ipocrizia ma enerveaza la culme, toti romanii au ori diesel ori 1.4 benzina dar pe internet sunt printii benzinei si mari raceri. Toate discutiile si toate intrebarile la romani pleaca asa: misto masina, pune-i jante mai mari, suspensie sport, asa, ce motor ai, 1.8? Mama, 2.5? Nu iti consuma mult? Cat consuma? etc
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 21:15   #3547
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

da, e o problema. o mare parte din frumusetea unei masini sport e sunetul produs de motor. ori la diesel, poate sa aiba si zece tobe, tot a tractor la arat se aude.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 23:19   #3548
mihaitarta

Stage 3
 
mihaitarta's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 106
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Pai pentru orice motor de peste 2000cmc platesti ditamai impozitul si ditamai rca-ul.
Plus ca la cum a crescut pretul benzinei orice consum de peste 10% il consideram ca mare.
E trist, da, dar taxele si benzina au crescut in asa hal incat am ajuns sa vedem orice 2500-3000cmc ca un exotism. Asta e, lumea a vrut UE.
cu rca-ul nu stiu ce sa zic. Am impresia ca nu prea mai are mare treaba cu cilindreea.
Adica eu la motor de 7700cmc am platit 360 lei/6 luni la BCR si n-a fost cea mai ieftina. Mai era carpatica la vreo 260 si euroins undeva intre. Prietena mea si-a facut cel mai ieftin RCA (nu retin unde) si a costat vreo 550 lei/an la un Smart de 1300 cmc. Ambele sunt pe persoana fizica.
De fapt daca stai sa te gandesti bine nici n-ar trebui sa aiba mare legatura.

Last edited by mihaitarta; 20-09-11 at 23:22.
mihaitarta is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 02:13   #3549
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

@lord_wader
Era un fel de a spune dar sa stii ca daca mergi legal nu e cu mult departe de adevar, chiar daca o calci in depasiri.
Eu fac relativ des alba-constanta si consum 6.1-6.2 la stilul meu, media o am 85-90.

Din nou: motorul meu e depasit, consumul la viteze mici a mai scazut, cu bmw efficient dynamics poti scadea si sub 5 (dar sincer eu nu mi-as lua asa ceva).
Consumul meu maxim in exterior a fost 7.5, pe alba-sibiu cand am vrut sa vad cat poate sa ia, totusi nu am depasit 150 pentru ca mi se pare mult chiar daca drumumul are mai mult de 1 banda/sens.

@steffane lasa-ma in lumea mea! Eu iti zic in clar, fara aluzii, ca totul e marketing dar tu intelegi ce vrei.
Ca sa-ti dau un exemplu asa cum tot zici tu ca sustin eu: e o aplicatie unde dieselul e superior benzinei - la masinile grele. Ai condus un suv sau o masina foarte incarcata cu motorul cel mai mic din gama, benzina?


Vreau sa adresez si eu o intrebare: toti aveti cabriolete?
Ce o tot dati atata cu sunetul, cand la un motor otto mai nou de 10 ani (marca premium) nu se aude mai nimic inauntru daca ai geamurile inchise si vorbesti normal, nu mai zic de o muzica in surdina.

@mihaitarta ba trebuie pentru ca prietena ta cu smartul, n-ar putea lovi atatea masini nici intentionat (la un singur accident ) cate poti tu din gresala sau altfel spus: la un accident cu un autobuz, de-abia si-ar da seama soferul in cazul smartului iar tu daca "vrei" teci prin el, din lateral.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 08:30   #3550
mihaitarta

Stage 3
 
mihaitarta's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 106
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
@lord_wader


@mihaitarta ba trebuie pentru ca prietena ta cu smartul, n-ar putea lovi atatea masini nici intentionat (la un singur accident ) cate poti tu din gresala sau altfel spus: la un accident cu un autobuz, de-abia si-ar da seama soferul in cazul smartului iar tu daca "vrei" teci prin el, din lateral.

Lasand gluma la o parte, cat de dobitoc esti la volan n-are nicio treaba cu marimea motorului.
Eu, cu W211 din 2004 nu am curajul sa merg cum ii vad pe unii cu Matiz, cielo Golf3, logan, dacii vechi, etc
mihaitarta is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 11:39   #3551
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
@steffane lasa-ma in lumea mea! Eu iti zic in clar, fara aluzii, ca totul e marketing dar tu intelegi ce vrei.
Ca sa-ti dau un exemplu asa cum tot zici tu ca sustin eu: e o aplicatie unde dieselul e superior benzinei - la masinile grele. Ai condus un suv sau o masina foarte incarcata cu motorul cel mai mic din gama, benzina?

La masinile de teren sau unele SUV-uri mi se pare normal sa aiba motor diesel, aici nu te contrazic. Ele chiar au nevoie de cuplu, dar la SUV-urile de lux nu mi se mai pare asa normal, in special la Cayenne.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 12:57   #3552
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Stiu pe cineva care se lauda mai demult cu 5% la 220km/h in BMW, e adevarat ca e jumate din consumul de benzina dar nici 5 nu e.
Minte sau nu ştie să calculeze un rahat de consum. La viteza aia ţinută relativ constant vreo 1-200 de km consumul la diesel la BMW e undeva între 12 şi 14, din experienţă proprie îţi spun.

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu nu pricep ce problema aveti cu o masina sport diesel. Daca are performante dinamice foarte bune si consum redus, e vreo problema? Sau sunteti numai posesori de Ferrari pe aici? Ipocrizia ma enerveaza la culme, toti romanii au ori diesel ori 1.4 benzina dar pe internet sunt printii benzinei si mari raceri. Toate discutiile si toate intrebarile la romani pleaca asa: misto masina, pune-i jante mai mari, suspensie sport, asa, ce motor ai, 1.8? Mama, 2.5? Nu iti consuma mult? Cat consuma? etc
Când îţi iei maşină de jde de sute mii de euro, sportivă, să moară pi2dele după tine ce bărbat bine, potent şi sportiv eşti tu, te trădezi că eşti numai imagine şi zero conţinut dacă te c_ci pe tine la o diferenţă de 25-30 de lei la suta de km din cauza consumului şi alegi dieselul ca motorizare. Ai bani de A5, de Seria6 etc şi-ţi iei diesel?
Nu sunt calcule făcute cum îşi face neamţul nici în 1% din cazuri, pe aici "potenţii" sunt fuduli, sunt şmecheri de conjunctură, nu oameni calculaţi, îi vezi în jurul tău zilnic şi ştii ce spun.

Last edited by aleks; 21-09-11 at 13:05.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 13:41   #3553
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ai bani de A5, de Seria6 etc şi-ţi iei diesel?
Nu sunt calcule făcute cum îşi face neamţul nici în 1% din cazuri, pe aici "potenţii" sunt fuduli, sunt şmecheri de conjunctură, nu oameni calculaţi, îi vezi în jurul tău zilnic şi ştii ce spun.
Poti sa-ti cumperi Seria 6 (de exemplu) doar pentru ca iti place cum arata, ce dotari are, si nu te intereseaza performantele, sunetul motorului, etc. si ti-l cumperi pe motorina ca sa te bucuri cat mai mult de lucrurile care te atrag la el
Si eu sunt pentru benzina, dar nu trebuie sa fie o regula cand iti cumperi o masina "sport" gen seria 6, a5, sa vina neaparat cu motor pe benzina ca altfel inseamna ca esti zgarcit sau ca n-ai bani de benzina. Poti sa te bucuri de ea si fara sa te intereseze motorizarea...
b-power is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 15:19   #3554
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

A5 sau seria6 nu e masina sport, are doar o caroserie sport.. Sincer masina sport cu motor diesel eu nu am auzit, sau cel putin eu nu as considera niciodata masina sport..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 16:00   #3555
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Sincer masina sport cu motor diesel eu nu am auzit
Primul lucru care-mi trece prin cap: R8
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -