Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-12, 20:31   #5041
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Motorina de vara (sa presupunem ca exista asa ceva) stiti la cate grade ingheata? Dar cea aditivata?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:16   #5042
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
am spus identice pt.ca sunt acceasi marca,acelasi model,acelasi an de fabricatie.pai si asta vroiam sa arat diferenta destul de mare la consum si la putere,nu cum spun unii ca nu este diferenta si ca nu merita.....
Pai hai sa-ti dau si eu exemplu de masini identice

VW Golf 4 1,9 tdi 90 cp.......VW Golf 4 Variant 1,8 benz 125 cp
..0-100 km/h.......12s............ .........................9,9s
..v max.............180km/h........ ....................201 km/h
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=8673
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=8691
Care-i mai puternic

Sau doua variante turbo la fel de identice
VW Golf 6 2,0 TDI........... VW Golf 6 2,0TSI
..0-100......9,3s............... ..........7,2s
..v max.....203 km/h......... .........235 km/h
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=8612
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=8610
De astea ce zici, care motor ii mai puternic

Vezi ca pot fi si masini identice cand sunt mai puternice benzinarele decat dieselurile ????????????
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:25   #5043
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Pai hai sa-ti dau si eu exemplu de masini identice

VW Golf 4 1,9 tdi 90 cp.......VW Golf 4 Variant 1,8 benz 125 cp
..0-100 km/h.......12s............ .........................9,9s
..v max.............180km/h........ ....................201 km/h
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=8673
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=8691
Care-i mai puternic

Sau doua variante turbo la fel de identice
VW Golf 6 2,0 TDI........... VW Golf 6 2,0TSI
..0-100......9,3s............... ..........7,2s
..v max.....203 km/h......... .........235 km/h
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=8612
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=8610
De astea ce zici, care motor ii mai puternic

Vezi ca pot fi si masini identice cand sunt mai puternice benzinarele decat dieselurile ????????????

nu ai inteles nici a doua oara ce am vrut sa spun pt.ca ori nu ai citit cu atentie ori refuzi sa intelegi.....comparatia pe care am facut-o era pt.cei care spuneau ca nu se merita sa iti iei masina diesel,ca nu este mare diferenta la consum si ca dieselul este mai scump la intretinut.....nu ma refeream la putere,doar prezentam masinile.....sa stii ca pe google stiu si eu sa caut puterea unei masinii,dar nu este nevoie crede-ma ca nu sunt vreun copil d-ala prost care vede o masina pe strada si fuge repede la calculator sa vada ce motor are,ce consum si cat de tare fuge.......
si chiar ma gandesc serios sa nu mai intru pe forum cand vad ca e plin de cunoscatori d-astia din auto-data,wikipedia,filmulete de curse de pe youtube si din ce mai aud pe strada......

Last edited by alex.panciu; 16-11-12 at 22:28.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:33   #5044
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

@capricosti Ideea era ca dieselul consuma mai putin cu toate ca are ceva mai multa putere, la acelasi producator.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:36   #5045
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
2 masini identice opel astra H amandoua 2007,intr-adevar una hatchback una breck......prima 1.6 benzina 105 cai 5 ...
nu se compara la nimic,dieselul superior din toate punctele de vedere......si zic ca este o diferenta destul de mare si la consum si la putere.....
La consum stie toata lumea ca sunt mai rentabile dieselurile dar cu puterea depinde de cai nu numai de motorina asa ca nu trebuie sa explici tu care se merita sau nu....

Si daca cineva vrea sa stie ce poate o masina poate afla mai corcet din datele tehnice oferite de fabricant, nu e nevoie sa ia de bune aberatiile unora care sunt subiectivi.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:36   #5046
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
@capricosti Ideea era ca dieselul consuma mai putin cu toate ca are ceva mai multa putere, la acelasi producator.
e greu frate sa se inteleaga chestiile astea oricum ai explica,cel mai simplu e sa cauti pe google....ce rost are realitatea daca scrie ceva pe net inseamna ca asa e
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:40   #5047
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Motorina de vara (sa presupunem ca exista asa ceva) stiti la cate grade ingheata? Dar cea aditivata?

In plin sezon rece, companiile petroliere care opereaza in Romania au inceput campania de promovare a combustibililor de iarna. Noile tipuri de motorina si benzina au efect si la -30 de grade Celsius. Insa indemnul la cheltuiala nu este intotdeauna justificat.
Sint mai scumpi decit carburantii obisnuiti si au nume pompoase. In afara de laudele companiilor petroliere, specificatiile producatorului de autovehicule va vor spune ce tip de combustibil este recomandat sa folositi pentru autovehiculul dumneavoastra.
„In manualul de utilizare al fiecarei masini este recomandat un anumit combustibil pentru o functionare la parametri normali a sistemului de eliminare a noxelor. Din acest motiv, nu are rost sa alimentezi cu un combustibil mai bun cita vreme catalizatoarele masinii tale nu pot procesa anumite noxe“, a declarat Emanuel Stefan, director after-sales Automobile Bavaria.
Achizitionarea unor combustibili mai buni, deci mai scumpi, sint doar cerinte ale pietei pentru respectarea normelor de poluare.
Petrolistii explica
Benzina si motorina special concepute pentru iarna sint carburanti care, prin aditivare, reduc gradul de inghet si care rezista la temperaturi mai joase decit in cazul altor tipuri. „Aditivarea motorinei creste operabilitatea la temperaturi joase, eliminind riscul infundarii filtrelor, imbunatateste proprietatile de lubrefiere ale acesteia si nu are efecte negative, de genul spumarii“, a explicat directorul general al Rompetrol Downstream, Paul Pop. Oficialii OMV sustin ca folosirea unui aditiv adecvat va scadea gradul de consum de ulei si motorina. „Tipul de motorina in care a fost inclus aditivul Coldex a fost testat in regiunile polare, unde s-a constatat ca temperatura de inghet este mai scazuta cu opt grade Celsius comparativ cu celelalte tipuri de motorina. Acest aditiv scade punctul de inghetare pina la – 22 de grade Celsius si reduce consumul de ulei si motorina“, a sustinut Rainer Schlang, directorul general al retelei de distributie a carburantilor OMV in Romania.


mai clar de atat...
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:42   #5048
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
La consum stie toata lumea ca sunt mai rentabile dieselurile dar cu puterea depinde de cai nu numai de motorina asa ca nu trebuie sa explici tu care se merita sau nu....

Si daca cineva vrea sa stie ce poate o masina poate afla mai corcet din datele tehnice oferite de fabricant, nu e nevoie sa ia de bune aberatiile unora care sunt subiectivi.
pai exact asta am incercat sa arat pt.lumea se contrazicea mai sus pe tema asta.......
si iti spun ca datele alea de fabricant nu prea au legatura cu realitatea....la consum nici atat.......si daca crezi ca sunt subiectiv si ca aberez eu zic sa mai lasi internetul asta si sa mai pui mana pe cate o masina.....ca din tastatura toti stim.....

nu ma laud si nu ma umflu in pene,am service,vad si merg zi de zi cu tot felul de cataracte,dar si cu masini din anii 90 sau 2000 care ma lasa fara cuvinte cat de bine au fost intretinute....deci eu nu vb din google....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:44   #5049
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
e greu frate sa se inteleaga chestiile astea oricum ai explica,cel mai simplu e sa cauti pe google....ce rost are realitatea daca scrie ceva pe net inseamna ca asa e
nu va mai certati ca oricum cu o masina pe benzina mergi mai des la peco, si asta e scopul acestui topic, vrei economie si motor decent cumperi diesel, vrei putere si consum pe masura cumperi benzina. normal nu 0.9, 1.2 sau 1.4.

eu aleg diesel ca imi place cum suna motorul si cata autonomie am cu un plin.


am luat ieri 1 l de benzina sa curat un lant de bicileta si numai cateva picaturi de pe capacul sticlei mi-au imputit toata masina, e oribil mirosul de benzina.

Last edited by ondin; 16-11-12 at 22:48.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:59   #5050
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
pai exact asta am incercat sa arat pt.lumea se contrazicea mai sus pe tema asta.......
si iti spun ca datele alea de fabricant nu prea au legatura cu realitatea....la consum nici atat.......si daca crezi ca sunt subiectiv si ca aberez eu zic sa mai lasi internetul asta si sa mai pui mana pe cate o masina.....ca din tastatura toti stim.....

nu ma laud si nu ma umflu in pene,am service,vad si merg zi de zi cu tot felul de cataracte,dar si cu masini din anii 90 sau 2000 care ma lasa fara cuvinte cat de bine au fost intretinute....deci eu nu vb din google....
Eu n-am service, dar am adus cateva masini din Germania, motorizari benzina EURO 4, sub 150 000km si am fost foarte multumit de ele. Am adus si Golf 4 1,9 TDI, cod motor ALH, si desi avea putin peste 230 000 km mergea foarte bine, era masina ingrijita dar la demaraj era evident mai lenta decat benzinare mici (Lupo 1,6 16v, Fiat Punto 1,2 16 v sau Audi A3 1,6). Pe autostrada la viteza legala 120-130 km/h diferenta de consum a fost neglijabila, asa ca nu pot sa zic ca TDI-ul m-a incantat prea tare...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 23:05   #5051
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Eu n-am service, dar am adus cateva masini din Germania, motorizari benzina EURO 4, sub 150 000km si am fost foarte multumit de ele. Am adus si Golf 4 1,9 TDI, cod motor ALH, si desi avea putin peste 230 000 km mergea foarte bine, era masina ingrijita dar la demaraj era evident mai lenta decat benzinare mici (Lupo 1,6 16v, Fiat Punto 1,2 16 v sau Audi A3 1,6). Pe autostrada la viteza legala 120-130 km/h diferenta de consum a fost neglijabila, asa ca nu pot sa zic ca TDI-ul m-a incantat prea tare...
fiecare masina e buna si exceleaza in felul ei,la vitezele astea diferenta de consum este f.mica,ai dreptate.....din punctul meu de vedere diferenta de consum se vede cand folosesti toata puterea aia data de producator dintr-o masina....producatorii dau puterea maxima a masinii,dar nu dau consumul cand folosesti totii caii......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 14:45   #5052
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cu cat puterea este mai mare, cu atat diferenta de consum este mai mare. Normal ca la motoare de 100 CP diferenta de consum este mica, dar diferenta este simtitoare la SUV-uri, jeep-uri si limuzine cu putere mare.

Diferente mari mai intervin si in fuctie de producator, existand diferente mari de consum real intre motoare (cu aceeasi putere si acelasi combustibil) de la producatori diferiti.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 17-11-12 at 14:49.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 19:45   #5053
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Multumesc pt. raspuns Ondin
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 20:19   #5054
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Diferentele se vad si mai bine dupa ce privesti un grafic dyno.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 22:00   #5055
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dar despre benzina + GPL ce parere aveti? Puterea nu scade cu mult, dar consumul e cu mult mai mic!
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -