Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-12, 16:21   #3841
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Trebuie sa fie cel mai lung topic ever, cel putin de pe 4tuning.
Nu stiu ce nevoie e de atatea pagini sa intelegeti odata ca masinile sunt la fel, daca vrei consum mic iti iei diesel sau turbo diesel, daca vrei putere iti iei benzina sau benzina turbo.
Fiecare e mai buna ca cealalta, pentru ca pentru fiecare isi serveste scopul. Damn.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 16:24   #3842
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pentru un motor de 1.9 tdi nus cam putini 90 cp, ar trebui sa consume cam mult...
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 17:05   #3843
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
Pentru un motor de 1.9 tdi nus cam putini 90 cp, ar trebui sa consume cam mult...
Are cuplu mare...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 17:05   #3844
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by on1x1 View Post
Pe RVL 2000 il intereseaza consumul la 180 KM/H, "mult" mai mic la diesel.
De ex un 320i dublu-vanos consuma chiar mai putin un pic decat un 725Tds sau 740d la orice regim, pe oriunde, deci conteaza mai mult decat daca e benzinar sau diesel un motor, si anume pe ce masina e montat si de ce capacitatea e. Daca comparam 320d cu acelasi 320i, la regim de autostrada normal de 120-150kmph, benzinarul va lua cam 8 iar dieselul cam 6% deci o diferenta vizibila intr-adevar...
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 17:08   #3845
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Benzina sau motorina ?

2.0 benzina Ford Mondeo 2008, 210kmh : ~11.5 l/100
2.0 motorina Skoda Superb, 210kmh ~ 12l/100 (masina plina)
Predator is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 17:12   #3846
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

ce ma distrati voi astia cu dizelu. am avut un golf 3 benzina 75 de cai timp de un an jumate. apoi am condus masina unui coleg tot un golf tdi cu 90 de cai. deci dizel. i-am dat talpa pina la fund si tot ai trebuia ceva timp sa pot depasi cu el. 90 de cai cu tot cu turbo. poti sa faci pe el cai varza. la golf benzina cu 75 de cai cand ai dadeam talpa pina la 5000 rpm se simtea ca-i nervoasa si nu se chinuia la depasiri ca dizelu de 90 de cai. asa ca degeaba ziceti voi ca dizelu asa si asa ca nu-i asa. odata ce eu am condus si una si alta si simt diferenta, nu ma puteti minti. poate pe cei care n-au avut dizel. pardon, turbo dizel. un benzinar de 75 de cai al face antotdeauna pe un TDI 90 de cai. oricand. si afara si in oras.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 17:17   #3847
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
2.0 benzina Ford Mondeo 2008, 210kmh : ~11.5 l/100
2.0 motorina Skoda Superb, 210kmh ~ 12l/100 (masina plina)
asta ziceam si eu. ca nu prea este diferenta de consum intre dizel si benzina. a mea benzinar cu 140 de cai motor 1,8 la 170 la ora a-mi ia 10 litrii. asta am testat-o eu.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 17:35   #3848
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
ce ma distrati voi astia cu dizelu. am avut un golf 3 benzina 75 de cai timp de un an jumate. apoi am condus masina unui coleg tot un golf tdi cu 90 de cai. deci dizel. i-am dat talpa pina la fund si tot ai trebuia ceva timp sa pot depasi cu el. 90 de cai cu tot cu turbo. poti sa faci pe el cai varza. la golf benzina cu 75 de cai cand ai dadeam talpa pina la 5000 rpm se simtea ca-i nervoasa si nu se chinuia la depasiri ca dizelu de 90 de cai. asa ca degeaba ziceti voi ca dizelu asa si asa ca nu-i asa. odata ce eu am condus si una si alta si simt diferenta, nu ma puteti minti. poate pe cei care n-au avut dizel. pardon, turbo dizel. un benzinar de 75 de cai al face antotdeauna pe un TDI 90 de cai. oricand. si afara si in oras.
Pai da.
Stie toata lumea ca e mai puternic calul putere de benzinar decat cel de diesel.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 18:39   #3849
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
Ce vorbesti tu ma cu motoru tau de 1.2? Mai bine merg cu scuteru si cu motorina , parintii mei au o Skoda Octavia 2 din 2007 motor de 1.9 diesel are un consum mediu de 6.7% si credema ca isi ia ture calumea , da este impozitul mai mare dar macar ai siguranta la o depasire , tu cu 1.2 ce depasesti ?Eventual biciclete.....Tu compari Logan 1.5 dci cu cu Fiat 500 1.2 sigur as merge pe logan chit ca nu-mi place deloc, daca as castiga unu la un concurs l-as vinde in 30 minute) Fi serios Frantz
si tu ai experienta in condus ceva mai multa decat fritz asta intre un fiat 500 1.2 si un logan dci tu alegi loganul ... pai ce pretentii mai putem avea. daca ziceai orice alta masina exceptand loganul probabil ca-ti dadeam dreptate. aaa da, si facem pariu ca un motor de 1.2 exploatat de un sofer bun poate face depasiri normale ?! sau vrei un versus ?!

Last edited by aleks; 11-01-12 at 15:29.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 18:44   #3850
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
si tu ai experienta in condus ceva mai multa decat fritz asta intre un fiat 500 1.2 si un logan dci tu alegi loganul ... pai ce pretentii mai putem avea. daca ziceai orice alta masina exceptand loganul probabil ca-ti dadeam dreptate. aaa da, si facem pariu ca un motor de 1.2 exploatat de un sofer bun poate face depasiri normale ?! sau vrei un versus ?!
fritz asta are experienta. mai ales la virsta lui. tu mai tre sa cresti pina o sa ai ceva habar.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 18:51   #3851
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
fritz asta are experienta. mai ales la virsta lui. tu mai tre sa cresti pina o sa ai ceva habar.
evident .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 19:16   #3852
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

cine a-si i-a un benzinar, nu sta cu morcovu in cur. ca daca i-a pica turbina ? sau pompa de inalta presiune, sau injectoarele din cauza motorinei de proasta calitate. a-ti vazut si voi ce murdara si cu mizerie e motorina. hai - la masini noi inca nu sant probleme. dar din 10 daca e unu care asi permite o masina noua. restu SH. pe vremuri cand motorina era la jumate pret fata de benzina DA ERA MAI RENTABIL. da amu cand motorina e mai scumpa, nu se mai merita. poate la anu motorina va fi mai scumpa cu un leu sau doi ca si benzina. atunci cred ca or turba toti dizelarii. gata cu viata buna. o masina dizel se strica daca o conduci tot timpu subturat. asta o spun toti mecanicii. cu un benzinar poti sa mergi subturat. dar nu e bine sa o obisnuiesti asa pt ca ramine lenesa. am fost la o reprezentanta logan in orasu meu. si i-am intrebat pe aia , ce masina mi-ar recomanda ? dizel sau benzina ? si mi-au raspuns BENZINA. i-am intrebat de ce ? si mi-au raspuns pt ca multi dizelari au venit inapoi la reprezentanta cu fel si fel de probleme. dar benzinari nu prea. daca nu credeti. mergeti si voi la o reprezentanta logan si antrebatii si voi.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 19:21   #3853
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

"a-m impresia ca a-i ma-i zis de 7 ori lucrul asta an posturile anteriuare" . la varsta ta, ai deja probleme cu memoria ?! din cauza experientei

@ bluey : intr-adevar, cum si un kg de cuie e mai greu decat un kg de fulgi
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 19:30   #3854
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
"a-m impresia ca a-i ma-i zis de 7 ori lucrul asta an posturile anteriuare" . la varsta ta, ai deja probleme cu memoria ?! din cauza experientei

@ bluey : intr-adevar, cum si un kg de cuie e mai greu decat un kg de fulgi
aici ati dau dreptate. cu memoria stau cam prost. da cu experienta niciodata. dizelu e facut pt carat saci de cartofi. cuplu mare. ca sa nu trebuiasca sa o turezi de pe loc pina la 5000 de turatii ca la un benzinar. deci dizelu e bun pt forta si cuplu. dizelu are cuplu mare la turatii mici, si benzina are cuplu mare la turatii mari. depinde la ce folosesti masina. daca cari saci de cartofi , a-ti i-ei dizel. iar daca vrei viteza , a-ti i-ei benzinar. zic eu ceva nu ?

Last edited by franz34sm; 10-01-12 at 19:42.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 19:55   #3855
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
si tu ai experienta in condus ceva mai multa decat fritz asta intre un fiat 500 1.2 si un logan dci tu alegi loganul ... pai ce pretentii mai putem avea. daca ziceai orice alta masina exceptand loganul probabil ca-ti dadeam dreptate. aaa da, si facem pariu ca un motor de 1.2 exploatat de un sofer bun poate face depasiri normale ?! sau vrei un versus ?!
Dupa cum am zis nu-mi place loganul deloc nici cum arata nici ca motorizare, prima masina a fost un logan de 1.4 , praf deci nu am ce sa comentez dar dci-urile am auzit ca se tin binisor(Asta din auzite) dar multi de aici cred ca imi dau dreptate intre un Fiat 500 1.2 sau Logan 1.5 dci , multi cred ca aleg loganul akm fiecare cu parerea lui asta nu tine de experienta in condus , nu pot sa zic ca am foarte multa experienta , am permisul cam de 10 luni , dar oricum am condus cv , 2 drumuri pe sapt pana la Iasi de la Brasov dus-intors sunt 1200 km ....app vezi ca am facut un versus intre cele 2

Last edited by aleks; 11-01-12 at 15:55.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -