Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-10, 15:02   #2656
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Dennis_TL View Post
GIXER tu cred ca ai mers pe jos pana la 26 ani , ti-ai luat o cazatura de bmw la 27 si faci pe duru aici. cuplul ala de diesel obtinut in ture joase iti misca masina , da este adevarat. ia o fisa dyno de benzina si una de turbo diesel vezi la 1200-1500-2000-2500 ce cuplu si cati cp are fiecare in parte? s-ar putea sa ramai uimit (ca prost esti ) ca la un 1.9tdi ca ai zis ca te-ai plimbat sa ai mai multi cp si mult mai mult cuplu decat la o benzina . de aici consum mai mic la diesel si reprize foarte bune si de aici si senzatia ca dieselul se conduce mai usor, pentru ca nu trebuie sa inrosesti acul la turometru pentru un mers decent/sportiv.
daca noi am auzit de masina din carti, net, reviste etc si tu zeule esti prodriver la ferrari e doar parerea ta.trageti o palma, nu degeaba sustii ca ai 10% consum la farasul ala cu motor de 2.5 pe care il intretii din alocatia de handicapat, esti cel mai prost din curtea scolii . asa o sa ramai mereu
Esti tare batut in cap, nu mai am ce discuta cu tine.....dute invartindu-te si ia-ti dizel de 1.6 sa fii tu jmeker ca ai cuplu da te face un tico la stop.
Sa ai tu euro cati km am eu numnai cu masina ai avea de facut mult mai bune lucruri si mai distractive decat sa scrii pe forum
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:03   #2657
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pe ideea "Viperul consuma cel mai putin ca are motorul cel mai mare"
Te-ai gandit sa le predai niste lectii fabricantilor de automobile??
Poti sa incluzi si tema : curbe la 80km/h pe amortizoare sh
Si bineinteles: bemveul meu e cel mai tare, consum ca al meu nimeni nu are, driftul meu e cel mai mare.
Pana la urma tot nu ne-ai lamurit care consuma mai mult in viziunea ta :525i sau 525d? Ca ie tot benve.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:05   #2658
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Gixer....

Quote:
Originally Posted by Dennis_TL View Post
daca noi am auzit de masina din carti, net, reviste etc si tu zeule esti prodriver la ferrari e doar parerea ta.trageti o palma, nu degeaba sustii ca ai 10% consum la farasul ala cu motor de 2.5 pe care il intretii din alocatia de handicapat, esti cel mai prost din curtea scolii . asa o sa ramai mereu
Eu zic sa taci. Cred ca toata lumea s-a saturat de paginile umplute de tine cu tot felul de aberatii!!! Masina poate n-are nimic, dar tu sigur ai... asa cum a subliniat colegu Denis mai sus... Eu nu ma dau mare cu tot felu de minciuni, masina mea merge bine, si nu m-am laudat cu un consum penibil de mincinos. Deci crezi ce vrei.

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Pe ideea "Viperul consuma cel mai putin ca are motorul cel mai mare"
Te-ai gandit sa le predai niste lectii fabricantilor de automobile??
Poti sa incluzi si tema : curbe la 80km/h pe amortizoare sh
Si bineinteles: bemveul meu e cel mai tare, consum ca al meu nimeni nu are, driftul meu e cel mai mare.
Pana la urma tot nu ne-ai lamurit care consuma mai mult in viziunea ta :525i sau 525d? Ca ie tot benve.
Vreau si eu la lectii d-astea, poate fac drift cu Tico la 180, si consuma cat o bicicleta
PS: Gixer, te rog sa raspunzi la intrebarea lui bluey.... toti suntem curiosi
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic

Last edited by B-99-SAA; 20-07-10 at 15:09.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:07   #2659
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
8% mers sportiv in timp ce bemveul tau ia 10% mediu mai mult in afara si mers foarte relaxat. Daca mergi sportiv cu el iti ia cel putin dublu fata de TDI. Nu de alta dar ma plimb des cu un E34 525ix din 91' al unui prieten si stiu exact cat consuma, numai economic nu este.

La 50 km/h in TR4 sau 90 km/h in TR5 tinut constant, consumul instant este de 8%+, asta e minimul absolut. Pe forja daca bagi de 100 lei benzina o termini de nici nu iti dai seama asa ca lasa-ne cu povestile astea de 10% consum mediu "de-a latu" cand el nu scoate 10% decat daca mergi super incet. La mers normal are undeva la 12%.
Numa usor prietene, ca una e i si alta e ix......din cauza 4x4-ui consumul e cu 20% mai mare, pt ca pierderile in transmisie sunt cu 20% mai mari......deci unde iti ia 12 la ix la i simplu ia 10%
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:09   #2660
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

LE: Deci noi astia care mergem pe asfalt suntem melteni. Nice one! Eu zic sa-ti stergi mucii de la nas si sa te intorci la sapa unde ti-e locul pentru ca , dat fiind limbajul de balta si de om fara pic de bun simt, cam ti-ar sta bine in ipostaza de ziler.
Avea cineva dreptate ca ai mers pe jos si acum ai dat cu botu' de masina si ti se pare avion trocariciul ala de 20 de ani. Si ca sa-ti dai seama ce gandire rudimentara ai , afla ca o masina din 2010 chiar si Kia e mai sigura decat coaja ta de 20 de ani chiar daca " se farama toata". Si asta pentru ca scopul la masinile contemporane ( adica nu ce ai tu un accident ambulant) este sa se deformeze in caz de impact pentru a proteja ocupantii habitaclului. Acum ca mi-ai oferit un motiv sa te compatimesc , iti urez succes la "offroad" cu ragalia ta , pardon supercar cu consum de tico. (care pun pariu ca daca mergi tu cu el il faci sa consume 30 cu siguranta ca doar stim ce-ti poate pielea ). Salutare din lumea reala si asfaltata!
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:11   #2661
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Gixer....



Eu zic sa taci. Cred ca toata lumea s-a saturat de paginile umplute de tine cu tot felul de aberatii!!! Masina poate n-are nimic, dar tu sigur ai... asa cum a subliniat colegu densi mai sus... Eu nu ma dau mare cu tot felu de minciuni, masina mea merge bine, si nu m-am laudat cu un consum penibil de mincinos. Deci crezi ce vrei.
Colegu tau s-a ales cu-n frumos report din partea mea, nu eu am inceput cu jicnirile, dar am fost provocat, asta este, cine nu mai are argumente trece la bota.....adevarul supara pe om, ciuda-i mare la romani, stiu foarte bine ....o sa luam probabil amandoi warn sau ban dar nu conteaza.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:14   #2662
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
LE: Deci noi astia care mergem pe asfalt suntem melteni. Nice one! Eu zic sa-ti stergi mucii de la nas si sa te intorci la sapa unde ti-e locul pentru ca , dat fiind limbajul de balta si de om fara pic de bun simt, cam ti-ar sta bine in ipostaza de ziler.
Avea cineva dreptate ca ai mers pe jos si acum ai dat cu botu' de masina si ti se pare avion trocariciul ala de 20 de ani. Si ca sa-ti dai seama ce gandire rudimentara ai , afla ca o masina din 2010 chiar si Kia e mai sigura decat coaja ta de 20 de ani chiar daca " se farama toata". Si asta pentru ca scopul la masinile contemporane ( adica nu ce ai tu un accident ambulant) este sa se deformeze in caz de impact pentru a proteja ocupantii habitaclului. Acum ca mi-ai oferit un motiv sa te compatimesc , iti urez succes la "offroad" cu ragalia ta , pardon supercar cu consum de tico. (care pun pariu ca daca mergi tu cu el il faci sa consume 30 cu siguranta ca doar stim ce-ti poate pielea ). Salutare din lumea reala si asfaltata!
Nu ma mai intereseaza daca iau warn, dar sper sa iei si tu, ce te bagi in seama? te simti? (a se citi meltean, si speriat de condus)
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:16   #2663
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Colegu tau s-a ales cu-n frumos report din partea mea, nu eu am inceput cu jicnirile, dar am fost provocat, asta este, cine nu mai are argumente trece la bota.....adevarul supara pe om, ciuda-i mare la romani, stiu foarte bine ....o sa luam probabil amandoi warn sau ban dar nu conteaza.
Tinand cont ca tu te-ai luat in gura cu toti pe topicu asta, nu vad de ce as lua doar eu warn... sa luam amandoi e una, sa iau numai eu ar fi ciudat. Daca ar citi cineva ultimele cateva pagini doar, cred ca te-ar bana pe viata, si si-ar daca seama ca esti cam paralel si ai chef de cearta.

Mersi cavaliere, chiar o sa-i dau masina lu gixer o tura poate scoate consum record la Tico (enorm de mic sau foarte mare, depinde cum vrea el, ca si-asa e zmeu...)
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:22   #2664
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Pe ideea "Viperul consuma cel mai putin ca are motorul cel mai mare"
Te-ai gandit sa le predai niste lectii fabricantilor de automobile??
Poti sa incluzi si tema : curbe la 80km/h pe amortizoare sh
Si bineinteles: bemveul meu e cel mai tare, consum ca al meu nimeni nu are, driftul meu e cel mai mare.
Pana la urma tot nu ne-ai lamurit care consuma mai mult in viziunea ta :525i sau 525d? Ca ie tot benve.
Hahaha, numai 80, da ce zici de 120 cu scartait de roti Plus mers de-a latu cu 1-a blana cam 50-100m pe ud ce-i drept.
N-am apucat ca tot ma agreseaza diferiti aiuriti: la acelas ristm 525d ia cam 7.5-8 iar 525i cam 10.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:27   #2665
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ GIXER - ce Mobil 1 15W45 ? Sincer nu am vazut niciun ulei 15W45, ori 15W40 ori 15W50. Apoi tu sigur confunzi Mobil cu Mobil1, e mare diferenta, Mobil1 sunt uleiurile de top de la ei dar 15W40/50 nu am vazut sa existe sub forma de Mobil1, deci te-ai ales cu un Mobil (simplu) low cost.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:27   #2666
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Gixer e genu de taran care a plecat in Spania, a muncit 6 ani si si-a inchiriat o rabla de bombeu si acu a venit cu ea in Romania sa se laude ca are bombeu cu consum de skateboard
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:37   #2667
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ GIXER - ce Mobil 1 15W45 ? Sincer nu am vazut niciun ulei 15W45, ori 15W40 ori 15W50. Apoi tu sigur confunzi Mobil cu Mobil1, e mare diferenta, Mobil1 sunt uleiurile de top de la ei dar 15W40/50 nu am vazut sa existe sub forma de Mobil1, deci te-ai ales cu un Mobil (simplu) low cost.
Mobil1 15w40 am vrut sa zic......esti asa sigur ca nu exista? Vrei sa iti fac poza cu bidonul?
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:38   #2668
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Gixer e genu de taran care a plecat in Spania, a muncit 6 ani si si-a inchiriat o rabla de bombeu si acu a venit cu ea in Romania sa se laude ca are bombeu cu consum de skateboard
Ce intelijent esti si tu, asa m-ai nimerit.....de o sa ai norocul asta si-n trafic, tot la 2 km o sa faci un accident.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:46   #2669
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Uita-te bine pe bidon si spune-mi daca scrie Mobil 1 sau Mobil simplu, fara 1, si revin-o.

Mobil 1 sunt produsele de top, 5W30 ESP Formula, 0W40 New Life/Protection Formula, 0W40 TurboDiesel, 0W30 Fuel Economy Formula, 10W60 Extended Life, 5W50 Rally Formula.

Ce ai luat tu probabil e Super 1000 X1 15W40 care este un ulei low cost, slabut (~15 lei / litru) care este la ani lumina fata de produsele Mobil (si nu numai) de top.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:47   #2670
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Deci si 525d consuma mai putin sau cel mult la fel ca 1.6D.
Normal ca doar e motorul mai mare.. Inteleg logica.
Si daca e masina mai grea prinde viteza mai mare.Pentru ca are inertie...
A dracu fizica asta.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -