Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-10, 22:53   #2731
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
E39 asta e vreun dinozaur ceva???
Frate cu t-rex?
Stiai ca din dinozauri se face practic benzina???
.....??
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 23:12   #2732
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
La acceleratii 0-100, 80-120 in 4-a bate chiar si 525d-ul E39 de 163cai pe 520i de 170, deci clar ca la puteri egale bate clar dieselul si si viteza maxima e aceeasi
demarajul ala 80-120 il poti face in treapta 3 la benzinar. si te asigur ca il face mai repede decat dieselul in treapta a 4a
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 16:29   #2733
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

80-120 daca vreau sa-l fac cum trebuie clar nu-l fac cu a 4a la benzinar. La Vectra n-am nici 3000rpm intr-a 4a la 80.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 17:56   #2734
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
demarajul ala 80-120 il poti face in treapta 3 la benzinar. si te asigur ca il face mai repede decat dieselul in treapta a 4a
Asa da, dar vezi ca regula e sa fie ambele in treapta 4 sau 5 de viteza.....daca ar fi ambele intr-a 3-a la 80 cred ca bate benzina
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 18:18   #2735
BebyTm

Stock
 
BebyTm's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 7
Default Re: Benzina sau motorina ?

Depinde ce doresti de la masina dar mai nou si diselurile cu turbina fac fata foarte frumos si plus ca motoru disel are viata mai lunga acuma ma rog fiecare cu parerea lui chit ca am un benzinar mi se par super ok si diselurile mai ales generatia noua ;
BebyTm is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 18:24   #2736
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BebyTm View Post
Depinde ce doresti de la masina dar mai nou si diselurile cu turbina fac fata foarte frumos si plus ca motoru disel are viata mai lunga acuma ma rog fiecare cu parerea lui chit ca am un benzinar mi se par super ok si diselurile mai ales generatia noua ;
Asta cu viata lunga e cu dus si cu intors. Da, e drept, au blocurile facute din otel, dar sunt foarte multe benzinare aspirate cu foarte multi km care inca merg corect. Numai Loganuri 1.4 de taxi cu peste 200-300k km cate am vazut...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 18:30   #2737
khenny

Stock
 
khenny's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 6
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Benzina sau motorina ?

benzina frate ca nu e tractor
khenny is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 18:54   #2738
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by khenny View Post
benzina frate ca nu e tractor

Nu-i tractor dar te cam arde la buzunar. Uite de ex. eu saptamana trecuta am fost pe TF plecand din judetul Iasi. 950km dus intors prin Onesti-Bv in aceeasi zi. La finalul zilei consumasem 40L de motorina, asta inseamna 4.21L/suta. Nu vreau sa imi imaginez cata benzina as fi consumat cu o masina pe benzina si mai ales cat ar fi costat. Pot sa spun ca sunt norocos, nici macar aia 40L de motorina nu m-au costat nimic In cazul meu clar motorina, daca nu as avea gratis m-as mai gandi.
Cand mergeam cu dacia 1310 la Lacu Rosu nu-mi ajungea un rezervor plin.Trebuia sa car canistra dupa mine pt. ca nu aveam incredere in statiile fantoma de pe drum.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 19:03   #2739
khenny

Stock
 
khenny's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 6
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Nu-i tractor dar te cam arde la buzunar. Uite de ex. eu saptamana trecuta am fost pe TF plecand din judetul Iasi. 950km dus intors prin Onesti-Bv in aceeasi zi. La finalul zilei consumasem 40L de motorina, asta inseamna 4.21L/suta. Nu vreau sa imi imaginez cata benzina as fi consumat cu o masina pe benzina si mai ales cat ar fi costat. Pot sa spun ca sunt norocos, nici macar aia 40L de motorina nu m-au costat nimic In cazul meu clar motorina, daca nu as avea gratis m-as mai gandi.
Cand mergeam cu dacia 1310 la Lacu Rosu nu-mi ajungea un rezervor plin.Trebuia sa car canistra dupa mine pt. ca nu aveam incredere in statiile fantoma de pe drum.
ai dreptate. la un drum lung diesel-ul renteaza. dar e intretinerea scumpa si piesele la fel. eu daca am de facut solo un drum atat de lung , mai bine ma duc cu autocaru. ... nu sti cum s-o dai ca la noi in tara nici motorina nici benzina nu sunt calitative...
khenny is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 20:03   #2740
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by khenny View Post
ai dreptate. la un drum lung diesel-ul renteaza. dar e intretinerea scumpa si piesele la fel. eu daca am de facut solo un drum atat de lung , mai bine ma duc cu autocaru. ... nu sti cum s-o dai ca la noi in tara nici motorina nici benzina nu sunt calitative...
eu nu stiu de unde e conceptia asta stupida , romaneasca, precum ca motoarele diesel sunt scumpe la intretinere.
La ce intretinere? la ce te referi?
O revizie la un diesel ( normal pana in 2000cc) e cu 50 , 100, maxim 200 ron mai scumpa decat la un benzinar.
Economisesti 400 -500 ron pe an la revizii ca ai benzinar, dar dai pe partea cealalta cvadruplu la consum.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 22:38   #2741
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu ma multumesc si cu turatii mai putine dar cuplu destul de puternic incat sa ma tin de volan cand demarez cu "tractorasul"
Oricand as prefera un diesel ca masina de familie ,de plimbari zilnice si destul de lungi iar pentru forjat cu siguranta as alege un benzinar turbo.
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 22:57   #2742
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
eu nu stiu de unde e conceptia asta stupida , romaneasca, precum ca motoarele diesel sunt scumpe la intretinere.
La ce intretinere? la ce te referi?
O revizie la un diesel ( normal pana in 2000cc) e cu 50 , 100, maxim 200 ron mai scumpa decat la un benzinar.
Economisesti 400 -500 ron pe an la revizii ca ai benzinar, dar dai pe partea cealalta cvadruplu la consum.
Depinde ce motoare compari. Eu cred ca noile motoare benzina turbo de cilindree mica sunt foarte comparabile cu diesel-urile (pe masini mai mici).
Uite, luam ca exemplu Astra J 1.4T 140cp 6 trepte. Consum declarat: 4.8extern, 7.5urban. Aceeasi putere la Golf, de exemplu, pe motorizarea diesel este la o cilindree de 2l. Acum pune in balanta diferenta de costuri la revizii (cat de mica ar fi ea), diferenta de impozit, rca, si ai sa vezi ca in cazul in care nu faci mai mult de 20000km pe an, nu prea iesi in avantaj cu diesel-ul.

Cat despre revizii, daca stii unde sa le faci, chiar si folosind consumabile din cele mai scumpe tot iesi mai ieftin decat la reprezentanta. Si mult mai bine dpdv al calitatii (considerand ca pui consumabile calumea). E mai greu daca ai masina in garantie, problema de care ma lovesc si eu.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 00:19   #2743
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Recent m-am urcat in Spania intr-un taxiu Golf 4 variant, ma uit pe kilometraj, vad 380.000 km, ma gandesc ca o fi facut ceva kilometri, dar mergea bine. A doua zi un alt taxiu, un golf 5 plus, m-am speriat putin cand am vazut kilometrajul care afisa nu mai putin de 570.000 km. Nu suna ca in ziua cand a iesit din showroom, insa mergea ok, iar la ce sofer avea de 200 de kg ce gafaia cand schimba vitezele chiar mi-a creat o impresia buna. Nu stiu sigur ce motorizare era , dar dupa sunet clasicul 1.9 .
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 00:46   #2744
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Foarte misto la diesel este cuplul mare la turatii mici/medii, alea dau placerea condusului si mai ales confortul+consumul scazut de combustibil. Iar despre fiabilitate, nimic de zis, numai in Romania nu tine "diesel" din 2 factori, unu soferi imbecili care nu stiu sa mearga cu diesel si merg subturat, 2 motorina foarte proasta si service facut aiurea .

Si eu sunt de aceeasi parere ca intretinerea la diesel scumpa este un mit, am avut diesel, legendarul 1.9tdi si intretinerea era banala, 5 l de ulei + vreo 4 filtre, pana in 3 milioane. Un diesel merge fara interventii la motor vreo 400 de mii de km, adica vreo 10 ani minim daca il exploatezi corect.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 01:09   #2745
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Foarte misto la diesel este cuplul mare la turatii mici/medii, alea dau placerea condusului si mai ales confortul+consumul scazut de combustibil. Iar despre fiabilitate, nimic de zis, numai in Romania nu tine "diesel" din 2 factori, unu soferi imbecili care nu stiu sa mearga cu diesel si merg subturat, 2 motorina foarte proasta si service facut aiurea .

Si eu sunt de aceeasi parere ca intretinerea la diesel scumpa este un mit, am avut diesel, legendarul 1.9tdi si intretinerea era banala, 5 l de ulei + vreo 4 filtre, pana in 3 milioane. Un diesel merge fara interventii la motor vreo 400 de mii de km, adica vreo 10 ani minim daca il exploatezi corect.
exact asta am vrut sa exprim si eu in postul meu de mai sus!
Daca sti cum sa mergi cu un diesel, nu ai probleme grave, si per total iesi mai ieftin decat cu un benzinar ( asta daca faci peste 15000 km pe an ).
Cine vrea sa ma contrazica, sa imi dea un benzinar si ii promit ca in o saptamana, motorul e bun de aruncat !
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -