Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-10, 00:36   #2131
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

intotdeauna e loc de mai bine
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 00:39   #2132
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
intotdeauna e loc de mai bine
un 2000 diesel poate scoate linistit 8 sec daca e umflat fara probleme , chestia e ca nu stiu cat du motorul atatea 8 secunde. poate umbla cu laptopul dupa el si il schimba cand vrea.. cand merge la drum il face de 116 cai sa scoata consum , cand face filmulete pentru youtube il face de 240 cai )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 00:45   #2133
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

cum necum,poate ne spune si noua cum face de scoate un timp mai bun cu 1.3 secunde fata de ce da producatorul...poate asa voi reusi si eu sa ajung la respectabila cifra de 5.5 pana la suta
__________________
0011001100110011
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 00:54   #2134
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mă uitam la disputa care tot apare aici, dacă să comparăm 2 motoare cu turbo sau dieselul turbo şi benzina aspirată.
Întrebarea mea e următoarea: nu mai bine comparăm aceleaşi puteri? Pentru ca aspectul ăsta e esenţial când alegi o maşină.
Ok, îmi cumpăr o maşină x, ce fac eu, cât merg, cum vreau să fie?
Maică-mii îi sunt de ajuns 50-60 de cai, lui taică-meu îi trebuie ceva decent de 120-140 de cai, mie ceva pe la 200, să zicem.
Cum obtin puterile astea, cel mai bine pentru mine? Puterea mare pe care o vreau eu o cer de la un benzinar, nu toţi reuşim ceea ce a făcut bluey, de exemplu.
Maică-mii o benzinară mică îi e suficientă, nu prea are rost să alegi diesel, deşi sunt Polo în 3 pistoane de exemplu, sau Golf-uri SDI. Mai bine nu, niciuna din variante nu e extraordinară, dar aici fiecare alege după cum găseşte piaţa, după cum îi place fiecăruia, aici e subiectivismul factorul decisiv.
Tatăl meu preferă diesel, are peste 50 de ani, omul vrea spaţiu, putere suficientă, fără să se complice, e clientul tipic pentru dieselul de genul ăla.
Au fost nişte exemple oarecare, doar pentru ideea de ansamblu asupra propunerii mele.

Altă idee:
90 de cai la benzină (Astra 1.4i) cu 90 de cai la diesel (Golf 4 1.9 TDI), de exemplu, ce e nevoie la fiecare din cele două, ce costuri de întreţinere implică, ce costuri de achiziţie au etc. Alegeţi voi şi două maşini noi, să vedem, ce ne costa fiecare, la aceleaşi puteri.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 00:56   #2135
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am vazut aici pe cineva care compara 1.9 tdi 105 cp de cand ii lumea cu motorul nou de la vw 1.4 tsi cu tehnologie de varf si asaltat de premii ...e logic ca , ce e nou , teoretic trebe sa fie mai bun .
Ce nedumerire am eu , e in legatura cu "International Engine of the Year Awards 2009" ....inteleg ca noul 3.8 aspirat , economic , fiabil si puternic de la porsche a luat primul loc dar locul 2 apartine unui diesel 3.0 de la bmw ..priviti :
http://www.ukipme.com/engineoftheyea...9/bestnew.html
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 01:03   #2136
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

@aleks: eu zic ca principalul factor in alegerea unei masini e in general cilindreea, nu puterea. puterea evident ca fiecare vrea sa fie cat mai mare, insa intr-o limita de cilindree. pt ca urmeaza, taxa, asigurare, impozit etc. si in general, cand am auzit discutii legate de alegerea unei masini, sau refuzul de a cump o masina, argumentul principal a fost: are motor mic, ma costa putin (taxe, asig, consum), sau "nu o iau ca are motor prea mare, costa mult".
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 01:20   #2137
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cilindreea şi nu puterea?
Pe principiul: ce contează dacă-i 1.9 SDi sau 1.9 de 136 de cai, ca tot 1.9 e?
Mă îndoiesc.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 01:27   #2138
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Mă uitam la disputa care tot apare aici, dacă să comparăm 2 motoare cu turbo sau dieselul turbo şi benzina aspirată.
Întrebarea mea e următoarea: nu mai bine comparăm aceleaşi puteri? Pentru ca aspectul ăsta e esenţial când alegi o maşină.
Ok, îmi cumpăr o maşină x, ce fac eu, cât merg, cum vreau să fie?
Maică-mii îi sunt de ajuns 50-60 de cai, lui taică-meu îi trebuie ceva decent de 120-140 de cai, mie ceva pe la 200, să zicem.
Cum obtin puterile astea, cel mai bine pentru mine? Puterea mare pe care o vreau eu o cer de la un benzinar, nu toţi reuşim ceea ce a făcut bluey, de exemplu.
Maică-mii o benzinară mică îi e suficientă, nu prea are rost să alegi diesel, deşi sunt Polo în 3 pistoane de exemplu, sau Golf-uri SDI. Mai bine nu, niciuna din variante nu e extraordinară, dar aici fiecare alege după cum găseşte piaţa, după cum îi place fiecăruia, aici e subiectivismul factorul decisiv.
Tatăl meu preferă diesel, are peste 50 de ani, omul vrea spaţiu, putere suficientă, fără să se complice, e clientul tipic pentru dieselul de genul ăla.
Au fost nişte exemple oarecare, doar pentru ideea de ansamblu asupra propunerii mele.

Altă idee:
90 de cai la benzină (Astra 1.4i) cu 90 de cai la diesel (Golf 4 1.9 TDI), de exemplu, ce e nevoie la fiecare din cele două, ce costuri de întreţinere implică, ce costuri de achiziţie au etc. Alegeţi voi şi două maşini noi, să vedem, ce ne costa fiecare, la aceleaşi puteri.
foarte corect. daca as gasi o combinatie buna nu as refuza un 1.9 diesel , mi-ar placea sa bag de 2 ori mai putin in masina, adica in loc de 12-14 milioane pe lunao diferenta la 6-7 mil se cam simte. Dar asta ar fi doar pentru umblat si facut treaba , nu pentru placere, satisfactie sau..distractie.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 01:31   #2139
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Cilindreea şi nu puterea?
Pe principiul: ce contează dacă-i 1.9 SDi sau 1.9 de 136 de cai, ca tot 1.9 e?
Mă îndoiesc.
pai daca e la aceiasi cilindree, e logic sa alegi motorul mai puternic. dar asta cand deja te-ai hotarat ca te tin buzunarele pt cilindreea respectiva. dupa ex tau, pot sa-ti dau si eu un contra-ex: ce conteaza ca e 1.4 tsi de 170 de cai sau 3.0 v6 de 170cai? iau 3.0, ca se aude mai bine.. la fel, ma indoiesc ca asta ar fi rationamentul unui cumparator. cati dintre cumparatori ai auzit ca nu si-au luat o masina pt ca avea prea multi cai, si cati ai auzit ca nu au luat-o pt ca era motorul prea mare?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 01:38   #2140
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
pai daca e la aceiasi cilindree, e logic sa alegi motorul mai puternic. dar asta cand deja te-ai hotarat ca te tin buzunarele pt cilindreea respectiva. dupa ex tau, pot sa-ti dau si eu un contra-ex: ce conteaza ca e 1.4 tsi de 170 de cai sau 3.0 v6 de 170cai? iau 3.0, ca se aude mai bine.. la fel, ma indoiesc ca asta ar fi rationamentul unui cumparator. cati dintre cumparatori ai auzit ca nu si-au luat o masina pt ca avea prea multi cai, si cati ai auzit ca nu au luat-o pt ca era motorul prea mare?
sunt destui care nu si-ar lua pentru ca are motorul prea mare sau prea multi cai. in general oamenii calculati care stiu ce au nevoie si nu cauta mai mult doar de dragul sunetului si se limiteaza in nevoile personale.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 01:38   #2141
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
pai daca e la aceiasi cilindree, e logic sa alegi motorul mai puternic. dar asta cand deja te-ai hotarat ca te tin buzunarele pt cilindreea respectiva. dupa ex tau, pot sa-ti dau si eu un contra-ex: ce conteaza ca e 1.4 tsi de 170 de cai sau 3.0 v6 de 170cai? iau 3.0, ca se aude mai bine.. la fel, ma indoiesc ca asta ar fi rationamentul unui cumparator. cati dintre cumparatori ai auzit ca nu si-au luat o masina pt ca avea prea multi cai, si cati ai auzit ca nu au luat-o pt ca era motorul prea mare?
Nu ai cum sa fii niciodata in posibilitatea de a alege intre un 1.4 tsi/170 cp si 3.0 v6/170 cp .Sunt ani multi intre motoare si nu o sa se regasesca pe aceasi masina .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 01:45   #2142
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Nu ai cum sa fii niciodata in posibilitatea de a alege intre un 1.4 tsi/170 cp si 3.0 v6/170 cp .Sunt ani multi intre motoare si nu o sa se regasesca pe aceasi masina .
era doar un exemplu. chiar crezi ca nu se gasesc masini din aceiasi generatie, de puteri apropiate dar cilindree diferita?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 01:47   #2143
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
era doar un exemplu. chiar crezi ca nu se gasesc masini din aceiasi generatie, de puteri apropiate dar cilindree diferita?
nu prea.. nu stiu ce masina mai are la motor de 3000 doar 170 cai. poate ceva opel omega din 2002 dar vorbim de masini dupa 2005-2006.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 01:53   #2144
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
era doar un exemplu. chiar crezi ca nu se gasesc masini din aceiasi generatie, de puteri apropiate dar cilindree diferita?



Aleks ti a dat un exemplu real 1.9 sdi /70 , 1.9 tdi /131 cp .Cilindree egala ,diferente mari intre puteri . Exemplu tau e fictiv si iese din schema .Diferente asa mari la cilindree(1.4/3.0) cu puteri apropiate nu cred ca o sa gasesti ,mie cel putin nu imi vin in minte acum .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 01:58   #2145
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

huyndai tiburon 3.0 V6 parca atata are.. 170bhp. si 1.4tsi tot 170bhp. deci real, nu fictiv - tine-l in schema. si tiburon nu e exact o masina veche. alex a dat ex ala ca sa sublinieze ceva. eu am dat alt ex, in aceiasi idee. daca observi mai sus, am scris ca toti ar opta pt ceva mai puternic, daca ar avea ocazia. e logic ca intre 2 motoare de aceiasi cilindree sa il iei pe cel mai puternic, insa de obicei, puterea merge mana in mana cu cilindreea. iar cilindreea merge mana in mana cu consumul, intretinerea, taxe, impozite, asigurari etc. adica cam fix chestiile de care se fereste romanul in general. eu unul nu am auzit pe nimeni sa se vaite de puterea excesiva a motoarelor, numai de cheltuieli legate de masina.

p.s. mai la obiect, tu de ex de ce ai optat pt motorul de 1.6 pe 407-le ala? te speria puterea la un 2.0hdi? sau ti s-a parut mai lesne de intretinut asta?

Last edited by mistreku; 11-01-10 at 02:05.
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -