Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-10, 02:05   #2146
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
huyndai tiburon 3.0 V6 parca atata are.. 170bhp. si 1.4tsi tot 170bhp. deci real, nu fictiv - tine-l in schema. si tiburon nu e exact o masina veche. alex a dat ex ala ca sa sublinieze ceva. eu am dat alt ex, in aceiasi idee. daca observi mai sus, am scris ca toti ar opta pt ceva mai puternic, daca ar avea ocazia. e logic ca intre 2 motoare de aceiasi cilindree sa il iei pe cel mai puternic, insa de obicei, puterea merge mana in mana cu cilindreea. iar cilindreea merge mana in mana cu consumul, intretinerea, taxe, impozite, asigurari etc. adica cam fix chestiile de care se fereste romanul in general. eu unul nu am auzit pe nimeni sa se vaite de puterea excesiva a motoarelor, numai de cheltuieli legate de masina.
este doar de 2.7 cu 167 cai.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 02:07   #2147
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
este doar de 2.7 cu 167 cai.
ma rog.. ideea e aceiasi cred..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 02:09   #2148
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
ma rog.. ideea e aceiasi cred..
da, dar nu poti compara un golf 5 1.4 cu un tiburon de 2.7. Unii vor v6 si aspect nervos, altii vor costuri mici , masina nemteasca , consum mai mic + taxe si alte cheltuieli. Cu siguranta si mai fiabil Vw decat hyundai.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 02:10   #2149
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
dar ia hai sa comparam un GTI cu un 2.0 TDI GT ( 170 ) sa vedem cum mai stau ele la pret, intretinere, consum..alea alea!
Asa cum am mai zis..la mine m-a dus revizia 400 ron, nu stiu cat e la benzina..dar nici 100 ron n-are cum sa fie !
Dar la revizie ti-au pus ulei de soia si ti-au spalat filtrele de a fost 400 ron?
Si probabil in 400 de ron ti-au facut si plinul la motorina si ti-au oferit si un weekwnd la munte intr-un hotel de 5 stele, nu?
ce naiba ma, ne iei de prosti, spune-ne si noua ce revizie e aia de 400 de ron, operatii si preturile detaliate.

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Mai ales bobina Spark
Si nu cred ca are rost sa compari un motor care are mai mult de 10 ani de cand e dezvoltat cu un motor aparut de 2ani.
Sa vedem primul 1.4tsi care ajunge la 500 de mii de km fara probleme grave
Si nu ma refer la cele de 170 cp.
Ci la cele mai mici care ar trebui sa fie mai fiabile.

Are cineva date despre fiabilitatea comparata otto vs diesel?
omule, folosesti multe masini care au 500k de km fara probleme grave?
ai mers tu 500k de km?
din punctul meu de vedere viata unei masini sau motor daca depaseste 300-350 k de km este ultrasuficient si corect si de-atea am vazut si am avut destule, vorbim de masini normale nu de microbuze sau de camioane.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 02:14   #2150
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
da, dar nu poti compara un golf 5 1.4 cu un tiburon de 2.7. Unii vor v6 si aspect nervos, altii vor costuri mici , masina nemteasca , consum mai mic + taxe si alte cheltuieli. Cu siguranta si mai fiabil Vw decat hyundai.
era doar un exemplu. nu te apuca sa dezvolti prea mult. ideea era importanta. snt sigur ca ai inteles. e simplu de altfel.. pe tine ce te-a impins spre 318? faptul ca are 140 de cai, si e mai controlabil, sau ca are motor mai mic si nu te zapaceste cu consumul si taxele? pe aceiasi masina, ca sa nu mai fie discutii inutile.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 02:17   #2151
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Dar la revizie ti-au pus ulei de soia si ti-au spalat filtrele de a fost 400 ron?
Si probabil in 400 de ron ti-au facut si plinul la motorina si ti-au oferit si un weekwnd la munte intr-un hotel de 5 stele, nu?
ce naiba ma, ne iei de prosti, spune-ne si noua ce revizie e aia de 400 de ron, operatii si preturile detaliate.

atata iasa, 4 filtre si schimbul de ulei erau 4 milioane cu manopera cu tot. 150 erau 4 filtre (aer,benzina,ulei,polen) si uleiul 2.5 mil 4l. Atata m-a costat pe mine la golful 5 ce l-am avut pana de 2 saptamani. Daca mergi la reprezentanta corect , te ia 7-8 milioane , dar e vorba de multa manopera, nu de servicii sau calitatea mai buna a filtrelor sau a uleiului.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 02:30   #2152
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
era doar un exemplu. nu te apuca sa dezvolti prea mult. ideea era importanta. snt sigur ca ai inteles. e simplu de altfel.. pe tine ce te-a impins spre 318? faptul ca are 140 de cai, si e mai controlabil, sau ca are motor mai mic si nu te zapaceste cu consumul si taxele? pe aceiasi masina, ca sa nu mai fie discutii inutile.
Ideea e urmatoarea : Vrei o masina dintr o clasa anume cu o putere ~110cp . Si in juru lui 110cp se invart mai multe cilindree 1.6 /110 cp sau 1.9 tdi 105 cp . 1.6 consum mai mare dar taxe mai mici , 1.9 consum mai mic ,taxe mai mari,pret mai mare de achizitie .Iti faci niste calcule si alegi .Indiferent de alegere , elementu de la care ai plecat a fost puterea .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 02:35   #2153
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
atata iasa, 4 filtre si schimbul de ulei erau 4 milioane cu manopera cu tot. 150 erau 4 filtre (aer,benzina,ulei,polen) si uleiul 2.5 mil 4l. Atata m-a costat pe mine la golful 5 ce l-am avut pana de 2 saptamani. Daca mergi la reprezentanta corect , te ia 7-8 milioane , dar e vorba de multa manopera, nu de servicii sau calitatea mai buna a filtrelor sau a uleiului.
Pai daca vorbim de variante de masini noi - reviziile la reprezentanta pentru pastrarea garantiei, daca vorbim de sh sunt multe variabile, tip de ulei folosit, marca de filtre, loc de achizitie, etc..
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 02:40   #2154
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pai daca vorbim de variante de masini noi - reviziile la reprezentanta pentru pastrarea garantiei, daca vorbim de sh sunt multe variabile, tip de ulei folosit, marca de filtre, loc de achizitie, etc..
da,asa este. Filtrele au fost mann si uleiul castrol full sintetic.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 04:21   #2155
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sunteti bolnavi
zGb is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 10:57   #2156
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Dar la revizie ti-au pus ulei de soia si ti-au spalat filtrele de a fost 400 ron?
Si probabil in 400 de ron ti-au facut si plinul la motorina si ti-au oferit si un weekwnd la munte intr-un hotel de 5 stele, nu?
ce naiba ma, ne iei de prosti, spune-ne si noua ce revizie e aia de 400 de ron, operatii si preturile detaliate.

de aia 400 ron mi-au schimbat si scutul motor ( scut achizitionat de mine ) . Uleiul a fost 150 ron, restul filtrelor pana la 350 ron , si manopera pana la 400 ron.
Vrei iara sa arat factura cum am aratat si la mercedes ? Ca nu stii tu unde sa te duci si te rup la bani e problema ta! Asa cum am demonstrat, am fost la revizie cu Merc C-klasse w204 ( asta nou ) la reprezentanta si m-a costat 800 ron revizia ! Depinde unde te duci sa ti-o faca !
__________________


Last edited by dolb; 11-01-10 at 11:01.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 11:15   #2157
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
era doar un exemplu. nu te apuca sa dezvolti prea mult. ideea era importanta. snt sigur ca ai inteles. e simplu de altfel.. pe tine ce te-a impins spre 318? faptul ca are 140 de cai, si e mai controlabil, sau ca are motor mai mic si nu te zapaceste cu consumul si taxele? pe aceiasi masina, ca sa nu mai fie discutii inutile.
pai pe mine nu m-a impins nimica spre un 1.8 , doar situatia.Asta am luat-o dupa ce am lovit cealalta masina (citroen C5 2.2hdi) sa imi fac treaba cu ea. Intamplator un prieten o avea si am luat-o in ziua cand am lovit masina. Deci nu a fost o alegere mult gandita , asa au fost imprejurarile.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 12:12   #2158
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
Sunteti bolnavi
cine?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 12:46   #2159
cristiactiv

Stage 1
 
cristiactiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 14
Member of:
[DACIA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

In primul rand benzina este un combustibil de calitate superioara motorinei, binenteles ca cele mai puternice sunt motoarele pe benzina.
cristiactiv is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 12:49   #2160
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sunt destule situatii in care ai motoare de cilindree diferita dar puteri similare, diferente mai mici sau mai mari. Vorbesc de motoare de acelasi tip, ori benzina ori diesel, sa nu existe diferente de principii de functionare care ar influenta alegerea.

Logan 1.2 16V (75CP) / 1.4 8V (75CP)

A3 1.6 TDI 105CP / 1.9 TDI 105CP

Golf 1.4 TSI (160-170CP) / 2.0 FSI 150 CP

Si ar mai fi suficiente dar astea sunt cateva. In toate situatiile de mai sus eu mi-as cumpara fara regrete varianta cu motor mai mic dar care are cel putin aceleasi performante dar ai ca avantaj taxe mai mici, eventual consum mai mic si altele. Daca situatia ar fi la fel in cazul unui benzinar de cilindree mai mica dar aceeasi putere, alegerea ar fi la fel.

Tind sa dau dreptate in privinta alegerii unui automobil, de multe ori ai retineri ca e prea mare motorul nu ca e prea puternic. La inmatriculare, impozit si ce mai e de platit se ia cilindreea nu puterea.

PS: 1.6 TDI nu stiu daca exista acum pe piata dar il anuntasera de ceva timp ca un motor "mai verde" pe A3.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 11-01-10 at 12:53.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -