Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-10, 20:23   #3046
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
eu nu cred ca un motor de super sportiva(sau sport-touring) tine 350 000km..sunt multe foarte forjate care deja la 80 000km-100 000km nu mai au caii din fabrica..stiu ca sunt fiabile dar sunt si cele mai forjate motoare de motociclete (in linie dreapta evident ca majoritatea nu le dau unde trebuie adica pe circuit...)
VFR-ul de 750 e arhicunoscut in lumea moto pt fiabilitatea chiar iesita din comun, dar stai linistit ca si restul motoarelor sportive pot depasi 100mii km daca sunt tratate cum trebuie....totusi o sa vezi mai ales pe la noi ca, un motor de 10 ani are cam 30-40mii km, si la fel si unul de 20 de ani....ciudat nu?.....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 20:29   #3047
DrD3ViL

Stage 3
 
DrD3ViL's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Default Re: Benzina sau motorina ?

[QUOTE=amphetamine;3694137]Tico
Serios, acum multi ani toate taxiurile din Pitesti erau Tico. Tin minte ca prin 2006 m-am urcat intr-unul din Tico-urile ramase si avea putin peste 700k km la bord. L-am intrebat pe sofer daca-i bun kilometrajul si a zis ca da, tocmai facuse segmentare si n-avea de gand sa-si dea masina curand. Si nu era singurul exemplar cu atatia km, sunt sigur ca macar 2-3 dintre ele au atins 1mil km.

Tocmai facuse segmentarea nr.5 sau 6 probabil
DrD3ViL is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 21:17   #3048
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tocmai am vorbit cu un om(instructor la scoala de soferi) ce are Tico, vreo 400.000km si zicea ca vrea sa il vanda, iar despre consum zicea ca din prima zi a fost de 5/% in afara iar in oras vreo 6-6.5. Deci nici buburuzele astea mici nu consuma fenomenal de putin asa cum spun producatorii.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 18:59   #3049
mada_10

Stage 2
 
mada_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 57
Smile Re: Benzina sau motorina ?

pai acum depinde si pentru ce fel de masini optezi daca vrei o masina sport optezi benzina si dacavrei o masina 4x4 optez motorna
mada_10 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 19:53   #3050
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Cool Re: Benzina sau motorina ?

nu vreau masina sport care sa scoata un nor de fum negru cand plec de pe loc mai fortat...raman la benzina

Last edited by danydaniel19; 06-10-10 at 19:56.
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 20:00   #3051
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Wink Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mada_10 View Post
pai acum depinde si pentru ce fel de masini optezi daca vrei o masina sport optezi benzina si dacavrei o masina 4x4 optez motorna
stii cum e...daca vrei o masina pt tine opteaza pt benzina iar daca vrei una pt toata familia merge un disel
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 21:41   #3052
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Acuma sa fiu un pic malitios: am auzit o vorba la racerii americani:
"Gas and diesel is for cleanning spare parts, alcohol is for drinking and nitromethane is for racing"
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 09:26   #3053
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si tractoarele, camioanele lor de sute de Cp ce consuma? gunoi reciclat?

Legat de subiect, am observat ca in ultimii ani pe la peco au inceput sa apara cate 2 pompe cu motorina pe rand, inainte pt. motorina era o singura pompa in tot peco, toata murdara si veche intr-un colt acolo pt. camioane. E clar ca numarul de masini diesel(sh cele mai multe) este in crestere serioasa. Cand mergi la munte vezi o multime de TDi-uri si alte D-uri, la fel de multe masini pe benzina cu motoare mici maxim 1.6 si aproape deloc(adica destul de rar) masini pe benzina de 1.8-2.0 etc Am stat odata vreo jumate de ora( pe o banca la aer "curat") si am observat ce masini trec pe sosea. Cam 2 din 5 erau TDi.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 09:38   #3054
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca citesti pe aici drumurile ar trebui sa fie pline de supercaruri cu motoare de la v8 in sus si toti soferii ar merge pe serpentine cu turometrul la limita rosie.
Doar ca pe strada multi nu prea stiu sa isi conduca motorul de 1.2 sau 1.4 de pe masina primita cadou la 18 ani .
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 10:01   #3055
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Legat de subiect, am observat ca in ultimii ani pe la peco au inceput sa apara cate 2 pompe cu motorina pe rand, inainte pt. motorina era o singura pompa in tot peco, toata murdara si veche intr-un colt acolo pt. camioane. E clar ca numarul de masini diesel(sh cele mai multe) este in crestere serioasa. Cand mergi la munte vezi o multime de TDi-uri si alte D-uri, la fel de multe masini pe benzina cu motoare mici maxim 1.6 si aproape deloc(adica destul de rar) masini pe benzina de 1.8-2.0 etc Am stat odata vreo jumate de ora( pe o banca la aer "curat") si am observat ce masini trec pe sosea. Cam 2 din 5 erau TDi.
De fapt, din cate am citit, ultimele statistici arata ca vanzarile de masini diesel au scazut si cele de benzina au crescut. Bineinteles, e vorba de masinile noi cumparate in RO.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 12:04   #3056
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Daca citesti pe aici drumurile ar trebui sa fie pline de supercaruri cu motoare de la v8 in sus si toti soferii ar merge pe serpentine cu turometrul la limita rosie.

Doar ca pe strada multi nu prea stiu sa isi conduca motorul de 1.2 sau 1.4 de pe masina primita cadou la 18 ani .
Nuuuu, ar trebui sa avem masini electrica sa nu mai poluam atata.....da cu motor de 150kw

Pai cum sa poti conduce bine o masina cu asa motor, cand toate motoarele de capacitate d-asta sunt puse pe masini cu tractie fatza?!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 12:08   #3057
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Benzina.
Ca nu ma duc la arat,desi la motorul care il am ar merge si cu plug fara probleme.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 18:40   #3058
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Nuuuu, ar trebui sa avem masini electrica sa nu mai poluam atata.....da cu motor de 150kw

Pai cum sa poti conduce bine o masina cu asa motor, cand toate motoarele de capacitate d-asta sunt puse pe masini cu tractie fatza?!
tot acolo iesi si cu motorul electric.....cand o sa-ti vina factura de la enel
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 11:12   #3059
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by danydaniel19 View Post
tot acolo iesi si cu motorul electric.....cand o sa-ti vina factura de la enel
Pai nu bre, ca punem panouri solare pe terenul nelucrat din Romania.....asta ar trebui sa ne faca sa si exportam "tone de corent"

Sau daca ramane ca si acuma, imi faca adaptor pt incarcare la 200Kv si dau 50 de lei la paznicul de la baraj si ma agat juma de ora de magistrala, sau mai ieftin de un stalp de inalta tensiune de pe camp
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 13:17   #3060
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
De fapt, din cate am citit, ultimele statistici arata ca vanzarile de masini diesel au scazut si cele de benzina au crescut. Bineinteles, e vorba de masinile noi cumparate in RO.
La masini noi cred, dar la ce vezi pe strada iti da impresia ca toti au trecut pe diesel sau pe 1.2, 1.4
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -