Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 00:14   #3106
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Benzina sau motorina ?

Stimulentule,

Te rog sa te abtii de la afirmatii tehnice si istorice pe care nu le poti sustine cu bibliografie.
Faci niste asumptii de te doare mintea.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:24   #3107
vectra22dti

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 167
Default Re: Benzina sau motorina ?

cu motoarele de sub 1.4 nu sunt de accord, chiar daca au turbo. mi se pare o ineptie sa ii pui turbo la matiz, cam asa ceva. la 1.2 sa pui turbo, nu suna aiurea rau de tot?
sau 1.2 biturbo...), deja este desene animate!

in ziua de astazi cine are motor peste 3001 cm inseamna ca este bogatan imputit. au bagat astea niste taxe zici ca ei rarefiaza aerul din adosfera si scad poluarea din orase, ai draq.
vectra22dti is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:30   #3108
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

anaconda, tu cred ca esti foarte optimist cu cifrele date de producatori. De ce zic asta, 1.4t de la Opel J sau cat este ultima generatie nu consuma sub 11 urban. Poate in sate gen Alba Iulia sau ma rog, mers noaptea, sa consume 8. Ai prins ideea. Pe hartie si benzia este economica, in realitate toti cei care fac km multi isi iau diesel.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:30   #3109
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Stimulentule,

Te rog sa te abtii de la afirmatii tehnice si istorice pe care nu le poti sustine cu bibliografie.
Faci niste asumptii de te doare mintea.
Scopul tau pe acest forum este sa faci pe superioru' sau ce?
Daca ai de gand sa ma corectezi prezinta-mi argumente si sunt de acord cu tine. Am vazut scris/vorbit in articole/emisiuni despre aparitia motorului diesel acest lucru. Daca or minti, asta e.

Apropo, cand incerci sa atragi atentia cuiva, ironizarea persoanei respective nu-i o solutie. Daca mai ai ceva offtopic de spus te invit sa-mi dai un PM.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:36   #3110
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by vectra22dti View Post
cu motoarele de sub 1.4 nu sunt de accord, chiar daca au turbo. mi se pare o ineptie sa ii pui turbo la matiz, cam asa ceva. la 1.2 sa pui turbo, nu suna aiurea rau de tot?
sau 1.2 biturbo...), deja este desene animate!

in ziua de astazi cine are motor peste 3001 cm inseamna ca este bogatan imputit. au bagat astea niste taxe zici ca ei rarefiaza aerul din adosfera si scad poluarea din orase, ai draq.
Pentru un om care nu are pretentii sportive de la masina un 1.2tsi de 105cp nu-i rau, pentru ca e destul de prietenos cu buzunarul. Are 6 trepte, e suficient de bun pentru un drum extern facut in conditii de condus normal. Astfel de motoare n-au fost gandite pentru fuga, ci ca sa inlocuiasca motoare aspirate mai mari totodata scazand si consumul.
Bine, nu stiu daca este la fel de fiabil ca un 1.6 aspirat dar asta o sa vedem in timp, ca deocamdata motoarele astea sunt la inceput.

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
anaconda, tu cred ca esti foarte optimist cu cifrele date de producatori. De ce zic asta, 1.4t de la Opel J sau cat este ultima generatie nu consuma sub 11 urban. Poate in sate gen Alba Iulia sau ma rog, mers noaptea, sa consume 8. Ai prins ideea. Pe hartie si benzia este economica, in realitate toti cei care fac km multi isi iau diesel.
Nu anaconda a spus asta, ci eu. Nu cunosc pe nimeni sa detina un J 1.4T ca sa stiu ce si cum, deci ma iau dupa ce zice producatorul, ca la masinile mele n-a mintit. Plus ca oras, in limba producatorului nu inseamna Bucuresti sau alte anormalitati dpdv al traficului. Orase aglomerate ca Bucurestiul sunt cam rare in Europa deci nu-s de luat drept etalon.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:41   #3111
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
vorbe goale

Cand dai din gura pe un loc public este bine sa o faci cu cap. Multi citesc si pleaca cu mintea in alte directii decat realitatea.

Daca tu crezi ca Dieselul a fost inventat sa mearga cu uleiul ce-l scoti tu din friteuza, ai pus botul la tampeniile unora. Aici nu e folclor sa dam din gura in gura.

In secolul 19 cand produsele petroliere erau impure, tu vroiai ulei folosit 100% pur sa arunci in motor. Hihi.
__________________

low sau nu ?

Last edited by Predator; 08-01-11 at 00:44.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:41   #3112
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Consumul dat de producator este stabilit sintetic, prin test in laborator, nu scot masina in oras, nu are nici o legatura cu viata reala. Si este doar un soi de etalon, ca sa iti faci o idee de cat consuma o masina in comparatie cu alta, folosind aceeasi metoda sintetica. De fapt, este mai mult o unealta de marketing, masini super economice de o tona jumate benzina cu consum de diesel. Let's get real.

http://www.autogreen.ro/2009/02/09/c...sumul-oficial/

Last edited by a3ds; 08-01-11 at 00:45.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:53   #3113
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

ca sa inteleg...
aici unu se faleste cu un logan diesel si e tare mandru de el iar altul cu un consum de 5.3 intr-un oras ca bucuresti? Ai drq nemti iar au sarit peste cal cand au declarat consumul in carte la 1.9 tdi.
Bluey,ca fapt divers,posed si un 1.6hdi 110 cai,si consuma 7 fix in oras.asadar cu 5.3% cred ca furi curent
__________________
0011001100110011
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:57   #3114
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Consumul dat de producator este stabilit sintetic, prin test in laborator, nu scot masina in oras, nu are nici o legatura cu viata reala. Si este doar un soi de etalon, ca sa iti faci o idee de cat consuma o masina in comparatie cu alta, folosind aceeasi metoda sintetica. De fapt, este mai mult o unealta de marketing, masini super economice de o tona jumate benzina cu consum de diesel. Let's get real.

http://www.autogreen.ro/2009/02/09/c...sumul-oficial/
Ok, cum zici tu, si eu credeam ca tine inainte pana sa ma lamuresc ca eu am acelasi consum ca cel declarat (la Vectra declarat 9.9 urban, eu momentan am 9.0 pe BC - vezi poza de pe pagina precedenta -, dar BC-ul mai are si erori, asa ca nu-l consider instrument de precizie) si de atunci pana nu intreb un proprietar nu-mi formez o opinie. Stiu si destule cazuri in care cifrele date de producator erau total aberante si optimiste. Depinde foarte mult si de stilul de mers. Eu consumul asta l-am obtinut la un mers normal si cat mai constant.

Predator, las-o moarta si schimba-ti atitudinea.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 01:14   #3115
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Anaconda , ia compara tu acum la exploatare/rafinament/putere motoare de 3.0 diesel si 3.0 benzina sau 2.0 turbo diesel cu 2.0 turbo benzina , sa vezi cam pe unde ajungi si aici vorbim strict de stock , fara modificari !

Si normal ca mari diferente la motoarele de cilindree mica nu vor fi , dar cu cat creste capacitatea cilindrica , cu atat ele vor fi mai evidente , parerea mea ! ca sa nu mai zic de potentialul motoarelor diesel in tuning

PS : daca tu crezi ca valorile prezentate de audi sunt reale , inseamna ca eu sunt mos craciun
Ce ? 3.0 dizal e mai rafinat ca 3.0 benzina ? Nu zau ? Normal ca nu mai zici de potentialul diesel in tuning fiindca este MULT mai mic decat cel al motoarelor pe benzina. Cand o sa imi arati dizal de 500 CP / litru la masini de strada atunci vorbim, daca tot ai zis de tuning...idem si pentru "GABBY".

@ a3ds - iti dai seama ca nu cred consumul ala mediu dar s-a mintit la amandoua, amandoua s-au testat de pe metodele alea irelevante. Dar nu la toate masinile consumul din carte e fals, sunt suficiente care chiar consuma ca acolo.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 03:29   #3116
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ce ? 3.0 dizal e mai rafinat ca 3.0 benzina ? Nu zau ? Normal ca nu mai zici de potentialul diesel in tuning fiindca este MULT mai mic decat cel al motoarelor pe benzina. Cand o sa imi arati dizal de 500 CP / litru la masini de strada atunci vorbim, daca tot ai zis de tuning...idem si pentru "GABBY".

@ a3ds - iti dai seama ca nu cred consumul ala mediu dar s-a mintit la amandoua, amandoua s-au testat de pe metodele alea irelevante. Dar nu la toate masinile consumul din carte e fals, sunt suficiente care chiar consuma ca acolo.
Nu am sustinut ca e mai rafinat un diesel ca un benzinar , ti am cerut doar sa faci o comparatie , in plus trebuie sa recunoastem ca in vremurile de acum un diesel e la aceeasi putere ca si un benzinar de aceeasi cilindree [3.0d vs 3.0b ] , mai intervine si acea variabila , pentru ce iti doresti acea masina [ pentru mine se preteaza mai bine un diesel decat un benzinar , cu toate ca sincer iti spun ca ador benzinarele turbo ]. Dau un mic exemplu : am un 530d de 220 de cai stock , care consuma in jur de 10 litri la suta de kilometri in oras [ nu stau in bucuresti ] , pe cand la un 530 benzina [ 231 de cai ] nu sta la discutie fara un 15-16 in oras , nu mai spun de consumul extraurban . Cat despre tuning eu cred ca exagerezi faza cu 500 de cai /litru , eu faceam referire la un tuning dayli use , nu dus la extrem , la care fiabilitatea nu e asa de buna. Uite cateva exemple : bmw cu motorul diesel de 3.0 turbo si biturbo , cauta putin pe net sa vezi ce potential au acele motoare , la audi 3.0 diesel si la 2.0d tot de la vw audi [ cod motor BKD ] , cu o investitie modica de bani , ai un castig de putere de peste 100 de cai , sau 1.9 tdi de la vw care a fost dus si peste 300 de cai , eu cred ca merita , daca nu, priveste la americani cu motoarele lor diesel care au sarit de mult pragul de 1000 de cai si care distrug pe 400 de metri muscle car uri modificate. Dieselul nu mai e ce era acum 10 ani , au evoluat tehnologiile , puterile au screscut si in ziua de azi , dieselul sa apropiat extrem de mult de benzinare ca putere [ ca sa nu mai zic de cuplu ]. Iti dau dreptate dieselul nu se aude si se tureaza precum un benzinar , dar daca ai privi atent la motoarele de generatie actuala ai vedea , ca deja unele motoare pot atinge 5000 de rpm fara probleme , eu cred ca e un inceput ! la sunet au reusit cei de la miltek sa scoata o evacuare asemanatoare unei benzinare . Imposibil? nu , totul e doar o problema de timp .
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 13:08   #3117
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
ca sa inteleg...
aici unu se faleste cu un logan diesel si e tare mandru de el iar altul cu un consum de 5.3 intr-un oras ca bucuresti? Ai drq nemti iar au sarit peste cal cand au declarat consumul in carte la 1.9 tdi.
Bluey,ca fapt divers,posed si un 1.6hdi 110 cai,si consuma 7 fix in oras.asadar cu 5.3% cred ca furi curent
Irelevanta parerea ta.
Masina e in fata casei si merg zilnic cu ea la serviciu
Am pus chiar si o poza pe care tu o combati cu parerea ta.Esti de-a dreptul amuzant.
Daca esti cuminte te scot diseara la o cafea si te plimb cu Bora de la "rece" ca sa vedem amandoi cat consuma.Da-mi un pm si stabilim ceva.
Numai tine cont ca 5.3 am scos cand era aglomerat, seara dupa 8.30 scot sub 5.
Nu merg chiar turat cu el mai ales ca e frig afara si probabil asa se explica.
Si de cand consuma un CR mai putin ca un VE-pump???

Amphetamine, in caz ca nu ai cautat pe internet , exista statii de prelucrare a biodieselului din orice ulei ars care se vand la 1000$. Practic scot glicerina din ulei (ars sau nears) si il filtreaza. Pot functiona chiar si dieselurile noi cu astfel de combustibil, mai ales ca noile normative impun ca motorina de la pompa sa aiba un procent destul de mare de biodiesel inclus.
Ideea e ca oricine poate avea o astfel de statie acasa si poate rade in nas statiei Peco la orice ora.

Uite un site luat de pe google la intamplare:
http://www.homebiodieselkits.com/
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 13:38   #3118
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
ca sa nu mai zic de potentialul motoarelor diesel in tuning
Asta e cea mai tare )))))), zi`mi unde se opreste tuningul la masinile pe benzina si unde continua la cele diesel , care e acel potential nemarginit ? Ca se creste presiunea in turbina? Foarte multi sustin sus si tare ca generatiile noi de diesel fac fata acum masinilor pe benzina , da adevarat fac fata daca compari un motor turbo cu unul aspirat , hai sa punem 2.0 T si 2.0 Tdi unul langa altul sa vedem ce se intampla , si daca ai pomenit de potential zi`mi cat cresti cu un 2.0t si unde te opresti cu TDI`ul!
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 14:16   #3119
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Urban_Racing View Post
Asta e cea mai tare )))))), zi`mi unde se opreste tuningul la masinile pe benzina si unde continua la cele diesel , care e acel potential nemarginit ? Ca se creste presiunea in turbina? Foarte multi sustin sus si tare ca generatiile noi de diesel fac fata acum masinilor pe benzina , da adevarat fac fata daca compari un motor turbo cu unul aspirat , hai sa punem 2.0 T si 2.0 Tdi unul langa altul sa vedem ce se intampla , si daca ai pomenit de potential zi`mi cat cresti cu un 2.0t si unde te opresti cu TDI`ul!
Deja mergi pe un teren minat aici
Esti sigur ca stii exact despre ce vorbesti??? ))
Daca nu stie orice nea Caisa la coltul strazii sa le faca tiuning nu inseamna ca nu se pot modifica.
Si crede-ma pe cuvant daca nu vrei sa verifici raportul cp/E e mult in favoarea dieselelor.
Intr-adevar au unele limite dar acestea inca nu au fost atinse
Incercati sa ganditi putin si in afara cutiei.Pamantul e rotund si se invarte in jurul Soarelui desi a fost greu de convins lumea de asta.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 15:40   #3120
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Hai sa gandim in afara cutiei. Un 3.0 TFSI ajunge la 435 CP doar din soft. Zici ca un 3.0 TDI 240 CP castiga 200 CP cu bani mai putini ? Sau un 5.0 V10 TFSI care ajunge la 730CP cu soft, evacuare si nimicuri din astea, cu siguranta un 5.0 V10 TDI (313CP) castiga 400 CP mult mai usor, sau poate te refereai la costul de a duce un 2.0 TDI la performantele unui 2.0 TFSI 265CP resoftat ? Eu sunt curios de ce insisti tu pe anumite chestii...

LE - cand vad ce se afirma pe aici ma bufneste rasul, afirmatii gen "nici nu zic de potential de tuning, nici nu zic de cuplu, dieselul a ajuns benzina, ca a evoluat mult (de parca benzina a ramas pe loc)" si asa mai departe .

Last edited by _anaconda_; 08-01-11 at 15:45.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -