Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-10, 12:12   #2446
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Dar de unde stii tu si altii ca tine la cat trebuie schimbate in Romania consumabilele? E aceeasi chimie in rafinarii, sau poate crezi ca aia au alte metode chimice de obtinere a motorinei? E vorba de norma daca se respecta sau nu. Tu nu faci decat o speculatie pur subiectiva, fara nici o analiza, doar ca zici ca traiesti in Romania si atat. Ai analizat vre-un filtru dupa folosire, sau ceva in genul asta? Eu nu am sa fac o intretinere de om nebun doar pentru ca vanzatorii imi spun ca sa le schimb pe toate anual. Sunt povesti pentru habarnagii chestiile cu injectoare infundate si altele basme d-astea.
Eu nu stiu ce masini au unii de trebuie sa schimbe asa de des unele consumabile, ca la masinile de generatie noua intervalele s-au lungit considerabil. Masinile de generatie noua au multe componente longlife (nu are rost sa le amintesc aici). Mai simplu spus aceste masini sunt mai fiabile. Poate unii nu au ce face si atunci le schimba mai devreme de termen ca sa zica ca "uite ce grija am eu de masina, cine mai e ca mine asa de grijului". Eu nu vreau sa fac parte din grupa asta si merg pe ce zic inginerii.
Poate tu ai masina pe benzina cu filtru dala de 15 ron si la alea asa o fi termenul, dar la ce am eu trebuie la 60000 km. Primul a stat pe masina 108500 km (3,5 ani) si nici nu s-a cunoscut cand l-am schimbat. Astea sunt aiureli totale cu schimbatul la 10000-15000 km a filtrului de motorina. La motorina se purjeaza, sunt alte socoteli mai inteligente fata de cel de benzina.

Eu nu am spus ca il schimb la 60000 km pe cel de aer. Eu am vorbit 5 minute ca tu sa zici acelas lucru. Am spus ca il schimb la 60000 km sau pana in 4 ani, care intervine prima. Nu e tot una.
E aceeasi chimie dar asta nu inseamna ca produsul este acelasi. Unu la mana, difera aditivii folositi. Doi la mana, difera conditiile in care sunt transportate/depozitate la noi fata de alte tari. Azi poate sa transporte benzina X cu cisterna asta iar peste 2 saptamani benzina Y, alt tip, alta distractie. Nu suntem asa rigurosi ca sa avem aceeasi calitate. Apoi, poate mai sunt si "indoite" putin. Am alimentat de multe ori din alte tari (ungaria, austria, germania, etc) si fata de benzina noastra masina era ceva mai silentioasa si tragea ceva mai bine. Am constatat asta si pe masina unui prieten, cum mergea cu benzina din Ungaria (MOL si Shell parca, de ~100 CO) si cum mergea cu Petrom-ul de la noi...dar nu, chimia este aceeasi, sigur e la fel. La fel cum un Castrol Magnatec 5W30 este sintetic iar un Castrol Edge 5W30 tot sintetic este dar costa de 2 ori mai mult. Procesul de obtinere cu siguranta este foarte similar dar "ingredientele" sunt diferite, de acolo si rezultatul final. La fel si tuica care o fac oamenii la tara, poti sa o faci din cine stie ce tampenii sau poti sa o faci din prune, procesul este acelasi, rezultatul este diferit. Ce te face sa crezi ca la carburant rezultatul este la fel din punct de vedere calitativ atata timp cat respecta cine stie ce norma ?

Cat despre injectoare, infundate sau nu este vorba ca SE STRICA. Sau nu ai vazut niciodata injectoare (mai ales de diesel) stricate ?

Da, eu am benzina fiindca nu imi place diesel-ul dar asta nu are treaba cu faptul ca eu schimb uleiul, filtru de aer/ulei si alte consumabile mai repede. Foarte probabil sa fie mai scumpe ca la al tau 1.9 TDI dar nu este relevant. Ideea este ca eu nu stau pana sunt la sfarsitul vietii, pana se imbacseste filtrul de aer, pana uleiul se duce naiba de tot. Daca tu chiar crezi ca un ulei "longlife" tine 30 000 KM iar la praful din tara noastra e ok sa schimbi filtrul de aer la 60 000 doar ca asa au zis inginerii nemti, ok . Ei au tot interesul sa iti crape tie masina cand nu e in garantie ca doar de la ei cumperi piese. De obicei nu "se strica" masina daca nu schimbi consumabilele mai des dar se simte la cum trage masina, cum se aude masina, etc.

Sa ma zgarcesc la 150-200 lei o data pe an nu imi sta in fire, astea nu sunt economii. Daca ma gandesc cred ca dau de 10 ori mai mult pe tampenii gen McDonalds, Shaworma & co si sa fac economie la ulei, sa il tin cat scrie in carte pana e praf pulbere fina (si pun doar ulei full sintetic de calitate) ? Nu mersi

Quote:
Am spus ca il schimb la 60000 km sau pana in 4 ani
Nu e tot una dar l-ai tine 60 000 daca i-ai face in 4 ani deci tot cam aia este. Iar daca nu faci 60 000 in 4 ani poate faci 40-50 000...tot enorm este. Nu dai banii pe filtru dar ii dai pe motorina ca o data ce filtrul este plin de praf iti creste consumul. Asta da afacere.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 27-04-10 at 12:24.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 12:22   #2447
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am spus pe alt topic, ca am sa cantaresc filtrul nou pe care l-am cumparat pe cantar electronic, si am sa cantaresc pe urma si pe cel uzat (ambele Mann, aceleasi dimensiuni) si am sa vad atunci daca sunt povesti ce scriu aia pe pagina la Bosch cu 1,5 kg la 30000 km praf retinut.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 12:22   #2448
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Iulian face referire la filtru de motorina , care intradevar schimbarea lui este recomandata la cel putin 30.000 km de majoritatea fabricantilor .Ca nu au multi incredere sa mearga atat este altceva .

Peugeot Boxer de ex. prima revizie este la 40.000 (ulei+filtre)
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 12:27   #2449
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

@Kay

Multi au masini pe benzina, si la cele pe benzina se schimba mai des, stiu asta, dar filtrul lor si costa 15 ron sau 20 ron, mult mai putin ca la un diesel. In plus la diesel exista posibiliatea purjarii, iar filtru este pozitionat nu sub masina orizontal, ci in compartimentul motor, in pozitie verticala, iar marimea lui este considerabila (~18 mm H, si 81 mm L, chiar 89 mm), ceea ce permite un flux de motorina lent si o filtrare eficienta. Decantarea suspensiilor se face pe verticala la diesel, pe cand la cel de benzina pe orizontala filtrului, adica semicircular (jumatatea inferioara a filtrului, cea orientata spre asfalt). Eu sunt de parere ca si cei 60000 km indicati de producator sunt cu marja de siguranta dati, si cred ca pot fi folosite si mai mult de atat fara probleme.
Am facut referire doar la filtre de combustibil capsulate, care se schimba cu totul. La cele tip cartus este mai avantajos, pentru ca poti sa observi cu timpul de la un schimb la altul, cat se murdareste si in ce interval de timp/km, etc.

Si mai este o chestie pe care unii o inteleg greu sau nu vor sa o inteleaga: un filtru de benzina filtreaza la acelas numar de km mai mult combustibil decat unul de motorina, pentru ca consumul este uneori chiar de 2 ori mai mare la masinile pe benzina decat la cele pe motorina. Deci s-ar putea ca si fluxul de benzina care trece prin filtru sa fie mai mare, si atunci e normal ca la benzina sa se schimbe mai des.

In alta ordine de idei, un filtru (indiferent de aer, de motorina, de ulei), isi face treaba cel mai bine la mijlocul intervalului prescris de producator. Deci daca un filtru este prescris pentru 60000 km, iar tu il schimbi la 10000, nu ai castigat nimic, pentru ca el filtreaza optim intre 10000 km si 30000 km, sa zicem ca exemplu. Nu faci decat un schimb prematur intr-o pauza de gandire.

Last edited by iulian2476; 27-04-10 at 12:56.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 14:53   #2450
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Prin urmare nu vad de ce nu as face acest schimb la 60000 km. Nu stiam ce norma indeplineste motorina la noi si daca are continut ridicat de sulf. Eu am sa fac acest schimb la 60000 km, ca nu am chef sa arunc banii aiurea. 70-90 ron mie nu mi se pare putin.

@a3ds Ce masina ai (motor)?
Sincer sa fiu ultimul lucru de care imi fac eu griji e continutul de S din motorina, pana una alta pe mine ma ingrijoreaza gunoaiele, apa, praful, gazolina si alte chestii bagate voluntar sau involuntar in motorina. Apropo de cand nu ai mai fost prin Ro? problema ta referitor la acei 60mii, dar vezi ca pt. 90RON sa nu platesti in final 9000 sau mai mult cat o sa te coste pompa de inj, injectoarele, conductele si rezervorul
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 15:13   #2451
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dar de ce nu s-a infundat nimic la 108500 km, iar la altii si mai bine de atat, aici in Romania?
Citeste si tu ce am scris aici, si restul replay-urilor, pentru ca am adus si justificari. Cei ca tine doar atata au ca argument: Romania, Romania, Romania. Nimic nou in raspunsul tau. Nu tineti cont de anotimpul in care s-a circulat (cate veri, cate ierni), daca are filtru de benzina, sau de motorina, daca circula urba/extraurban, ce marca de filtru si-a luat, cat recomanda producatorii, faptul ca e aceeasi norma de combustibil, daca circula in zona montana, etc.

Doar atat repetati la infinit: Romania, Romania, Romania, de parca asta e cea mai ciumata tara din lume si cea mai inapoiata. M-am plictisit de placa asta a voastra uzata.
Daca esti asa de cunoscator, te intreb daca benzina premium de 98 de Romania fara plumb, nu e tot una cu cea premium de 98 fara plumb din Germania? De ce nu ar fi aceeasi? Ca nu vrei tu? De ce nu bagi acolo in Germania benzina 94, sau 95 (nu ma pricep la cifra octanica) in motorul care cere 98 premium?
Pe cei cu maisni pe benzina ii frustreaza faptul ca la diesel merge folosit filtrul mai mult, si atunci vin cu tot felul de motive puierile, ca asa, ca pe dincolo, ca sa vezi.
Pai tu nu intelegi de ce este important continutul de sulf din motorina, de aceea nu iti faci griji. Continutul de sulf din motorina nu afecteaza doar intervalul de schimb al filtrului de motorina, ci si uleiul de motor (care la continut ridicat de sulf in motorinei, trebuie schimbat la 7500 km, conform manualului si altor carti de specialitate).

Last edited by iulian2476; 27-04-10 at 15:43.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 15:40   #2452
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Daca esti asa de cunoscator, te intreb daca benzina premium de 98 de Romania fara plumb, nu e tot una cu cea premium de 98 fara plumb din Germania? De ce nu ar fi aceeasi? Ca nu vrei tu?
Hai că îţi răspund eu. Amândoi părinţii mei lucrează in petro-chimie. Amândoi la Rafinăria Brazi. Mama la OMV si tata la Petrom. E nevoie să îţi spun că diferă calitatea benzinei între Petrom si OMV?
Ca să îţi faci o idee, să ştii şi tu că în primul rând cifra octanică e umflată rău de tot. Adică dacă benzina are CO 95, ei rotunjesc spre 97. În Germania nu se va întâmpla asta niciodata.
În al doilea rând, nu îţi imagina că la Brazi lucrează numai oameni cu mănuşi de latex, care sunt foarte atenţi cu ceea ce fac. Pentru că aici toată lumea cunoaşte pe toată lumea. Dacă te prinde şeful că stai de pomană, şi ca facla unde ard deşeurile seamană cu o rachetă, poţi să îl rogi frumos să te lase, şi să îi explici că nu se va mai întâmpla. Şi gata. End of story.

Îţi garantez eu că nu vom avea niciodată aceleaşi standarde cu nemţii, şi asta ştii şi tu foarte bine! Şi asta nu pentru că nu are zaibărul aceeaşi formulă chimica. E vorba despre neglijenţa personalului.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 15:42   #2453
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
@Kay
Si mai este o chestie pe care unii o inteleg greu sau nu vor sa o inteleaga: un filtru de benzina filtreaza la acelas numar de km mai mult combustibil decat unul de motorina, pentru ca consumul este uneori chiar de 2 ori mai mare la masinile pe benzina decat la cele pe motorina. Deci s-ar putea ca si fluxul de benzina care trece prin filtru sa fie mai mare, si atunci e normal ca la benzina sa se schimbe mai des.
Sunt masini la care filtrul de benzina se schimba mult mai rar. Plus ca eu nu vorbeam doar de filtrul de carburant. Ia de exemplu Dacia Logan, masina proiectata pentru Romania si conditiile noastre. La variantele pe benzina filtrul de carburant nu se schimba, nu este prevazuta o astfel de operatiune. La diesel se schimba la fiecare revizie din cate stiu, adica 15 000 km. Nu are treaba cu cantitatea filtrata, benzina este destul de diferita de motorina la compozitie, nu compari mere cu pere.

Quote:
In alta ordine de idei, un filtru (indiferent de aer, de motorina, de ulei), isi face treaba cel mai bine la mijlocul intervalului prescris de producator. Deci daca un filtru este prescris pentru 60000 km, iar tu il schimbi la 10000, nu ai castigat nimic, pentru ca el filtreaza optim intre 10000 km si 30000 km, sa zicem ca exemplu. Nu faci decat un schimb prematur intr-o pauza de gandire.
Gresit. Daca il schimbi mai repede sigur nu ii faci un rau ci un bine. De ce sa schimbi piesa cand e uzata 80% cand poti sa o schimbi atunci cand e la 50% din "viata" ? El filtreaza optim de la primul kilometru iar pe masura ce se aduna praful devine din ce in ce mai rau. Din partea mea poti sa il tii si 500 000 km, nu e masina mea, nu ma priveste. Eu doar iti dadeam un sfat.

Quote:
Cei ca tine doar atata au ca argument: Romania, Romania, Romania. Nimic nou in raspunsul tau. Nu tineti cont de anotimpul in care s-a circulat (cate veri, cate ierni), daca are filtru de benzina, sau de motorina, daca circula urba/extraurban, ce marca de filtru si-a luat, cat recomanda producatorii, faptul ca e aceeasi norma de combustibil, daca circula in zona montana, etc.
Pai Romania Romania ca aici traim. Ce ti se pare deplasat ? Nu suntem cea mai praf tara dar nici in top nu suntem. Trebuie sa te obisnuiesti cu asta. Chiar si cineva care nu a iesit din tara este constient ca nu compari conditiile de la noi cu alea din Germania, unde a fost proiectat Golful tau. Noi avem praf sa ne saturam, de exemplu.

Quote:
Daca esti asa de cunoscator, te intreb daca benzina premium de 98 de Romania fara plumb, nu e tot una cu cea premium de 98 fara plumb din Germania? De ce nu ar fi aceeasi? Ca nu vrei tu? De ce nu bagi acolo in Germania benzina 94, sau 95 (nu ma pricep la cifra octanica) in motorul care cere 98 premium?
De ce nu ar fi aceeasi ? Pai ti-am scris mai sus. Ce parte nu ai inteles ? Daca respecta aceeasi norma inseamna ca e aceeasi ? Unu la mana, norma aia poate e respectata doar pe hartie nu si in realitate. Doi la mana, chiar daca au ambele aceeasi norma nu inseamna ca au aceeasi calitate. Si Dacia Oil 5W30 semi sintetic si Mobil 1 ESP 5W30 au norma ACEA A5 (ultima din domeniu). Sunt la fel ? Conteaza ca vreau sau ca nu vreau eu ? Alte argumente sunt mai sus - aditivii folositi (in toate benzinele), conditiile de depozitare, de transport, de filtrare, etc. Le mai scriu o data ?

Ca sa nu mai spun ca unele chestii sunt asa de logice incat ma mira ca trebuie mentionate sau chiar repetate. Conteaza si calitatea materiei prime din care rafinariile scot benzol sau motorina. Ti-am facut si o analogie cu bauturile alcoolice, chiar daca procesul este identic/similar pot fi diferente uriase in functie de materia procesata. Una este vinul facut dintr-o vie de la tara, cine stie ce specie de struguri, nealtoita, altul este vinul superior dintr-o specie consacrata / buna de struguri, altoiti, tratati corespunzator, etc. Procesul chimic este la fel. Oare la fel este si vinul rezultat ? Nu nu...batman batman.

Last edited by _anaconda_; 27-04-10 at 15:48.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 15:54   #2454
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

Justificarea reala, dar pe care romanii nu o recunosc si nu vor sa o recunoasca, legata de intervalul schimburilor la consumabile este faptul ca ei nu circula mult cu masina pe an, si ar trebui sa astepte ani buni pana s-ar indeplini sorocul (la schimbul filtrului de motorina, sau de aer de exemplu). In general, si ma refer la marea majoritate a romanilor circula 10-15000 km/an. In Occident se circula in medie mai mult, si se atinge intervalul de schimb la 1-2 ani.
Si atunci ca romanii sa nu fie mai prejosi, schimba si ei mai des. Snobi si fuduli, ce sa le faci. Sau poate arde camasa pe ei si vor sa se simta utili masinii. Cam la 90% dintre romani asta este justificarea. Stiu ca deranjeaza, dar trebuie spus si acest aspect. Ma refer la proprietarii de autoturisme personale.
Ca nemtii nu vom fi pentru ca nu avem simtul masurii si al utilului. Aia au masini din tata in fiu de zeci de ani. La noi cati au experienta de zeci de ani? Se vad si ei cu covrigul in mana si isi dau cu presupusul.

Last edited by iulian2476; 27-04-10 at 16:12.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:12   #2455
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu ii suspectez de mult pe romani si ca alimenteaza de la pompe fara sa aiba de fapt nevoie, doar se prefac ca circula cu masinile, de fapt fac tuica din motorina sau o folosesc la gatit in gospodarie.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:18   #2456
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ca romanii circula cu masinile fara rost, asta sa stie. Trebuie sa ii vada vecinii ca pleaca cu masina, sa nu se zica ca nu se folosesc de ea si ca zace masina. Am si eu la bloc destui de astia.

Eu inteleg ca la masina mana a II-a schimbi ce e de schimbat, dar pe urma normal e sa respecti intervalele prescrise, macar 70% din cat este prevazut.

Last edited by iulian2476; 27-04-10 at 16:28.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:24   #2457
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si eu sunt de parere ca injectoarele stricate romanii le schimba din fudulie. De fapt tind sa cred ca le strica ei voit ca sa para mai smecheri ca nemtalaii. Imbecila natie asta a noastra chiar sa vrem sa fim ca vesticii ..
Cat despre filtre cred ca din snobism imi schimb filtrul de aer la 7000 de km desi el e mai negru decat pacura cand il scot din carcasa. Totusi vreau sa fiu si eu in randul lumii si chiar sa par bo$$ ca dau 70 de lei pe un filtru cat mai des. Pax! pardon Vax

ps: cat despre masina ai dreptate ca multi circula degeaba cu masina. Dar mai sunt si multi care au locul de munca pe la 20 de km de casa si atunci e mai greu sa o iei la pas sau cu metroul prin otopeni
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:31   #2458
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dar tu ce vrei sa il scoti ca din fabrica, de culoare galbena? Esti un pretentios.
Un mecanic mi-a zis ca sunt 3 categorii principale de clienti: cei obisnuiti care isi cunosc interesul, atarnatorii si pretentiosii. De ultimele 2 categorii se fereste pe cat posibil.

Last edited by iulian2476; 27-04-10 at 16:35.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:36   #2459
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Cat despre filtre cred ca din snobism imi schimb filtrul de aer la 7000 de km desi el e mai negru decat pacura cand il scot din carcasa. Totusi vreau sa fiu si eu in randul lumii si chiar sa par bo$$ ca dau 70 de lei pe un filtru cat mai des. Pax! pardon Vax
Nu exista asa ceva. Din moment ce producatorul spune ca filtrul merge 20.000 - 30.000 km, dupa 7000 abia isi face rodajul. Praf sigur nu are aproape deloc in el (mai ales ca noi nu avem praf pe strazi). Cred ca e negru de suparare ca il schimbi aiurea . Cand iesi cu prietenii la o bere sigur crapa de invidie ca ai filtru nou.

PS - daca el se fereste de pretentiosi sigur si pretentiosii se feresc de el.

Last edited by _anaconda_; 27-04-10 at 16:38.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:39   #2460
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu schimbam filtrul de motorina la 15000 si iesea mereu negru desi bagam numai de la OMV.
Se mirau si mecanicii.
Probabil din cauza aditivilor .
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -