Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-12, 22:45   #4411
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Cum ramine cu consumu ? A-mi areti o poza cu cartea masinii la pagina cu consum ? Sa vad si eu cu ochii mei. ca bordu arata ce vrea el. ca vrajeala asta cu 5 litrii la suta - eu nu o cred. In fine. Deci masina mea arata beton A-ti vazut si voi nu ? Un lucru stim sigur. Cu cit ai dai mai mult la masina sa pape, cu atit fuge mai tare. consum mic - asa si va merge slab. consum mare - va rupe pamintu. Simplu nu ?
Am certitudinea ca bc-ul meu este mai evoluat dpdv al iq-ului ca tine asa ca iti dau dreptate.
Si mi-a spus proverbul ala sa nu ma pun cu tine ca am mintea prea obosita.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.

Last edited by bluey; 03-06-12 at 22:57.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-06-12, 23:06   #4412
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
https://www.youtube.com/watch?v=wnEsEROwG6E
franz, face si benzinarul tau asa?
Cat crezi tu ca merg cu un plin?
Si nu e facut pe autostrada consumul ala
franze tu iti dai seama ca masina ta consuma 14 cat un 2.5 cu soft si evacuare si fata de el merge ca un corsa de 1.0 ? deci da-i pace cu lauda ca e departe de realitate.. la 1.9tdi 116cai + box am scos si eu 3.7 la mers constat in jur de 75-80 , partea amuzanta e ca uneori chiar nu iti permite traficul,aglomeratia de pe drum sa mergi mai tare. tdi-ul meu consuma 9 daca merg cu 180 pe autostrada constant,al tau cat mananca ?

totusi,atatea optiuni dar tu nu ai litrometru clasic de la bmw,cred ca masina a fost 314i inainte )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 00:42   #4413
Eriksson
2 Roti

Stage 5
 
Eriksson's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 346
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
vrajeala asta cu 5 litrii la suta - eu nu o cred. In fine.
un exemplu de masina de 5% in oras
Renault Clio 1.5dci
Eriksson is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 07:47   #4414
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Eriksson View Post
un exemplu de masina de 5% in oras
Renault Clio 1.5dci
Si Peugeot 206 1.4 hdi. Cam toate masinile mici cu motoare diesel consuma asa, dar depinde in cea mai mare parte de oras. Oricum Franz e paralel cu tot ce are 4 roti, deci nu cred ca are rost sa isi bata cineva capul cu el.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 13:55   #4415
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Franz e paralel cu tot ce are 4 roti, deci nu cred ca are rost sa isi bata cineva capul cu el.
Si labil: acum beczina rulz (si toceste cele cateva chestii care le stie despre otto),
acum vrea unul din cele mai slabe dieseluri pentru consum.

Ca sa mai fiu si on-topic , eu in principiu sunt doar pro CR si accept PD, sistemele vechi sunt foarte ok dar doar in aplicatii industriale unde fiecare cilindru are pompa lui dar nu aree corp comun cu injectorul
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 15:23   #4416
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
franze tu iti dai seama ca masina ta consuma 14 cat un 2.5 cu soft si evacuare si fata de el merge ca un corsa de 1.0 ? deci da-i pace cu lauda ca e departe de realitate.. la 1.9tdi 116cai + box am scos si eu 3.7 la mers constat in jur de 75-80 , partea amuzanta e ca uneori chiar nu iti permite traficul,aglomeratia de pe drum sa mergi mai tare. tdi-ul meu consuma 9 daca merg cu 180 pe autostrada constant,al tau cat mananca ?

totusi,atatea optiuni dar tu nu ai litrometru clasic de la bmw,cred ca masina a fost 314i inainte )
Si apoi zici ca 14 litrii consuma un motor de 2,5 ? Si mai si merge ca o Corsa, cu motor de 1000. Na fain. Se vede ca esti varza. Poate masinile tale alea cu 500 de euro merg ca si o Corsa. Ca tu numa jafuri de masini ai.
11,2 a-mi arata bordu la 180 km pe ora.
Apropo de aia care zic ca este dizel care consuma 5 litrii. Intrebarea e : Merge cu 210 la ora ? ca Bmw-u meu ? Poti depasii cu ele ? Deci poti sa te ..... pe ea consum de 5 litrii. In fine eu raman fan benzinar. Restu poa sa-si ieie dizel.
Cu un Golf 3 cu 75 de cai benzina am intrecut un dizel cu 90 de cai.
Cu Bmw-u meu de 140 de cai benzina am intrecut un Bmw-u cu 150 de cai dizel.
Dizelu tot varza o sa fie, cu turbo cu tot. De aia nu vezi dizeluri la competitii, ca-s asa de bune si fug de rupe pamintu, mai ca un benzinar. Majoritatea sinteti varza la capitolul masini. Io cred ca va-ti inteles voi intre voi sa va prostit un pic pe net.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 15:30   #4417
REPTYLE
4Tuning International Member


Stage 5
 
REPTYLE's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 366
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Benzina sau motorina ?

@franz - mie 1.9 tdi de 110 cp,imi ia 6% consum in oras,mers normal , nu batraneste sau la consum .
la 80km/h -in a5a consum 3-4 % mers constant .
daca dieselu` e varza de ce vrei sa-ti iei tdsu` ala de 90 ?))
la 180 - 10% consum.

Last edited by REPTYLE; 04-06-12 at 15:32.
REPTYLE is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 16:11   #4418
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Apropo de aia care zic ca este dizel care consuma 5 litrii. Intrebarea e : Merge cu 210 la ora ? ca Bmw-u meu ? Poti depasii cu ele ? Deci poti sa te ..... pe ea consum de 5 litrii. In fine eu raman fan benzinar. Restu poa sa-si ieie dizel.

Nu! nu merge cu 210. Poate un 170-175 pe ceas. Dar la ce iti trebuie mai mult?
Intrebarea ta e cel putin idioata. O Lada Niva nu cred ca trece de 140 dar ca sa fiu in acelasi ton cu tine te intreb: poti sa intri cu bmw-ul tau pe unde intra Lada? sac nu poti!

Bmw-ul tau de 140Cp in cate secunde face suta? Sunt masini mai vechi, mai ieftine, cu motor mai mic decat a ta care fac suta mai repede. sac


PS: Bruce Lee il bate pe Van Damme? ce crezi?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 16:24   #4419
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Majoritatea sinteti varza la capitolul masini. Io cred ca va-ti inteles voi intre voi sa va prostit un pic pe net.
EPIC!
raduku is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 16:47   #4420
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Cu un Golf 3 cu 75 de cai benzina am intrecut un dizel cu 90 de cai.
Cu Bmw-u meu de 140 de cai benzina am intrecut un Bmw-u cu 150 de cai dizel.
Dizelu tot varza o sa fie, cu turbo cu tot. De aia nu vezi dizeluri la competitii, ca-s asa de bune si fug de rupe pamintu, mai ca un benzinar.
1. cu golfu tau de 75 cp nu i-o dai nici unui logan de aceeasi putere.
2.eu am 150cp/1500kg (nu 140/1350kg ca a ta) daca te tine hai sa faci una pe "pink-uri" ca in filmele din care ai cunostinte despre masini
3. in competitii sunt niste limite - nu poti tu sa vi cu viper sa concurezi la cupa dacia nova, acolo unde este permis, dieselul este prezent.

P.S. Crede-ma ca 318TiA-ul tau nu e o racheta pe langa dieselurile moderne
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 17:45   #4421
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Benzina sau motorina ?

Franz- https://www.youtube.com/watch?v=8R0yUwJ7tsg&feature=plcp
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 22:34   #4422
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

baieti, n-are rost! mai stiti voi o alta masina care sa mearga cu 210, sa stie sa mai faca si depasiri si sa mai aiba si piele pe scaune ?!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 22:41   #4423
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

prosti rau. dupa franz. astia cu motorina. nu merge decat cu 250-300 maxim. el nu are o problema cu motorina neaparat, si-ar cumpara si el, dar crede ca e scumpe rau piesele, ca asa i-a spus lui mecanicul din satu mare.l-a mintit pe fata, dar e bine ca el are incredere in cineva bun.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 00:42   #4424
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Si apoi zici ca 14 litrii consuma un motor de 2,5 ? Si mai si merge ca o Corsa, cu motor de 1000. Na fain. Se vede ca esti varza. Poate masinile tale alea cu 500 de euro merg ca si o Corsa. Ca tu numa jafuri de masini ai.
11,2 a-mi arata bordu la 180 km pe ora.
Apropo de aia care zic ca este dizel care consuma 5 litrii. Intrebarea e : Merge cu 210 la ora ? ca Bmw-u meu ? Poti depasii cu ele ? Deci poti sa te ..... pe ea consum de 5 litrii. In fine eu raman fan benzinar. Restu poa sa-si ieie dizel.
Cu un Golf 3 cu 75 de cai benzina am intrecut un dizel cu 90 de cai.
Cu Bmw-u meu de 140 de cai benzina am intrecut un Bmw-u cu 150 de cai dizel.
Dizelu tot varza o sa fie, cu turbo cu tot. De aia nu vezi dizeluri la competitii, ca-s asa de bune si fug de rupe pamintu, mai ca un benzinar. Majoritatea sinteti varza la capitolul masini. Io cred ca va-ti inteles voi intre voi sa va prostit un pic pe net.

bemveul tau de 140 cai automat este o putoare de masina cu o cutie super performaNOT! tu faci plecaciuni dupa un tdi de 131 cai,o masina de 1500 kg,tu in primul rand nu ai avut masini sa bati din gura aici dar din plictiseala iti mai dam cate un reply sa vedem ce perle mai scoti. Cu un diesel depasesti mult mai usor si mai relaxat si tu ca sofer si motor ca si turatie. Lasa masinile mele de 500 euro si nu mai vorbi tu de competitii cand ai avut 2 masini un golf si un ghemveu care nu se poate tine nici dupa o masina de 116 cai diesel de 1500 kg.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 02:41   #4425
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Si apoi zici ca 14 litrii consuma un motor de 2,5 ? Si mai si merge ca o Corsa, cu motor de 1000. Na fain. Se vede ca esti varza. Poate masinile tale alea cu 500 de euro merg ca si o Corsa. Ca tu numa jafuri de masini ai.
11,2 a-mi arata bordu la 180 km pe ora.
Apropo de aia care zic ca este dizel care consuma 5 litrii. Intrebarea e : Merge cu 210 la ora ? ca Bmw-u meu ? Poti depasii cu ele ? Deci poti sa te ..... pe ea consum de 5 litrii. In fine eu raman fan benzinar. Restu poa sa-si ieie dizel.
Cu un Golf 3 cu 75 de cai benzina am intrecut un dizel cu 90 de cai.
Cu Bmw-u meu de 140 de cai benzina am intrecut un Bmw-u cu 150 de cai dizel.
Dizelu tot varza o sa fie, cu turbo cu tot. De aia nu vezi dizeluri la competitii, ca-s asa de bune si fug de rupe pamintu, mai ca un benzinar. Majoritatea sinteti varza la capitolul masini. Io cred ca va-ti inteles voi intre voi sa va prostit un pic pe net.
imi pare rau ca nu mai am opelul astra 1.7 DTI ca ti-as fi scos eu porcariile din cap.
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -