Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-12, 20:55   #4711
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Scuzati de off, dar am gasit o chestie interesanta.
https://www.youtube.com/watch?v=JvA0cgfYxbU
De asta ce ziceti ? Ceva magneti care reduce consumul. Pe linga ca am diesel si consuma cit de cit putin, a-mi bag magneti din aia si a-mi va consuma si mai putin. Ce tare o sa fiu eu cu consumu atunci A montat careva asa ceva ?
sa vezi si cum franeaza masina cu magnetii aia. plus ca iti lipeste si masina de sosea la viteze mari daca este ceva fier in subsol.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 21:50   #4712
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
sa vezi si cum franeaza masina cu magnetii aia. plus ca iti lipeste si masina de sosea la viteze mari daca este ceva fier in subsol.
Nu mai fiti rai ca n-a precizat unde sa-i bage si ce consum sa reduca (ma gandesc ca de hartie)
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 22:38   #4713
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

daca vrei economie mergi mai mult pe jos, cu bicicleta, autobuzul, tramvaiul si metroul, sau mai simplu spus transportul in comun. cine isi cumpara masina vrea libertate, intimitate, comfort, viteza, economie de timp si nu neaparat de bani.


masina personala inseamna super costuri si nu economie.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 00:41   #4714
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca vrei economie mergi mai mult pe jos, cu bicicleta, autobuzul, tramvaiul si metroul, sau mai simplu spus transportul in comun. cine isi cumpara masina vrea libertate, intimitate, comfort, viteza, economie de timp si nu neaparat de bani.


masina personala inseamna super costuri si nu economie.
100 % adevarat.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 09:12   #4715
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daa, asa este. Ai masina, nu te gandii la economie. Corect. Vad ca nici unul dintre voi nu a auzit sau avut asa ceva. Ceva asemanator aici - https://www.youtube.com/watch?NR=1&fe...&v=5VCcz1yLtFg
E asta o vrajeala sau santem noi romanii ramasi cu 1 milion de ani in urma ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 19:13   #4716
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai da, dar vezi ca ala nu e cu magneti, deci e teapa.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 23:39   #4717
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca vrei economie mergi mai mult pe jos, cu bicicleta, autobuzul, tramvaiul si metroul, sau mai simplu spus transportul in comun. cine isi cumpara masina vrea libertate, intimitate, comfort, viteza, economie de timp si nu neaparat de bani.


masina personala inseamna super costuri si nu economie.
foarte corect, subscriu
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 09:05   #4718
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
foarte corect, subscriu
Nu subscriu... adica nu e valabil in toate cazurile, incercati sa bateti tara cu trenul respectiv taxi gara-casa (ca nu prea merge cu autobuzul cand ai o bagaje consistente) - de la doua persoane in sus,sigur e mai ieftin cu o masina fie benzina fie diesel, asta o stiu din proprie experienta, era valabil acum cativa ani, eram "intre masini" si am mers de cateva ori cu trenul.

Alt caz ar fi cand bati toata ziua un oras cu 16923 de opriri, pierzi o caruta de ore cu transportul in comun si totul se reduce la cat valoareaza orele ale in bani pentru fiecare.

Alt caz ar fi cand nu stai chiar in oras ci intr-o localitate satelit (sau un orasel mai mic)- si ai nevoie sa ajungi des in oras fara sa stii cand si cat de repede tre sa fi acolo, poti pierde iar timp=bani sau bani multi dintr-un foc depinde de situatie.

Daca sa zicem ca printr-o conjuctura as fi fost fortat sa merg doar cu trenul/microbuzul, etc., asta-iarna as fi putut sa pierd cat valoarea masinii+intretinere+consumul+eventuale defectiuni ale actualei masini pe ani buni.

In general inseamna doar o gaura neagra in buget dar acel confort, acea comoditate de a pleca cand vrei (ai nevoie) inseamna uneori tot bani, care sunt mai greu de estimat dar conteaza.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 21:21   #4719
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Confortul inseamna bani in orice caz, ori ca vorbim de masina, ori de casa, etc..

Referitor la titlul topicului am observat ca la motoarele mici alternativa ar fi in multe cazuri benzina, prin pretul de achizitie, diferentele mici de consum la performante echivalente, asta si in functie de producator.

La motoarele medii (2.0-3.0) avem deja variante foarte bune diesel cu performante ramarcabile la unele branduri, deci ai o performanta foarte buna cu o economie mare de combustibil.

Performanta mai mare si motoare mai placute sunt tot cele pe benzina, dar desiguri si cu costuri suplimentare care daca ti le permiti, merita.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-09-12, 02:28   #4720
The_italian_guy

Stage 1
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 10
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
Astept argumente fara jigniri sau exemple extreme gen formula 1, le mans, paris dakar etc.
eu aleg motorina, de ce?
Pai in primul rand, eu stau in Italia si aici litrul de benzina costa 1.98 si litrul de motorina 1.64, eu dimineata cand merg la lucru nu imi trebuie sa plec de pe loc cu scartait de roti si alte chesti, eu prefer diesel ca costa si consuma mai putin
The_italian_guy is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 22:10   #4721
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Deci oamenii... Am fost in Romania, si sa va povestesc cum e cu dieselu si cum e cu benzina. Am diesel cu motor de 2 litrii, cu 75 de cai, aspirat. Si are rezervor de 50 de litrii. I-am dat pe autoban cu 140-150 in continuu. Si la viteza asta, cu 50 de litrii am facut 730 de km. Asta ar insemna aproape 7 litrii la suta, pe autoban. E super. Golfu pe benzina tot cu 75 de cai, mi-a papat 8-9 litrii la suta pe autoban, la viteza asta. Deci e bun dieselu. A doua chestie la diesel, recunosc ca e puturoasa fata de benzinar, dar ce am observat la diesel este ca are cuplu mare, si am dat asa : in a doua pina la 70, si in a treia pina la 120 la ora. Asa ceva nu prea faci cu un benzinar cu 75 de cai. Problema e ca la diesel ai trebuie ceva timp pina ajunge la o anumita viteza. La benzinar nu e o probema, pt ca ala ajunge rapid la o viteza anume. Ce ma enerveaza la diesel, e ca urca incet in ture, e puturoasa. Pe cind benzinaru e nervos, si urca repede in ture. Eu cum traiesc in Viena, mi-e mai rentabil dieselu pt ca motorina e mai ieftina, si pt ca consuma mai putin. A-mi place benzinaru, pt ca e mai rapida, are sprint, e mai nervoasa. Si a-mi place dieselu, pt ca are cuplu mare si consuma mai putin. Deci cam asa stau treburile.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 22:45   #4722
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Deci oamenii... Am fost in Romania.

Sper ca ai plecat inapoi
Champion is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 23:25   #4723
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

fasso is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 00:41   #4724
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sa-ti dau vestea proasta ca loganu` de 75 de cai prinde ~80 in a 2-a? Nu, mai bine te las sa te bucuri de dieselu` tau cu-cuplu mare (131 nm, cu 5nm mai mult ca un motor 1.4 16v cu 75 de cai benzina de pe seat, skoda, vw).
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 02:07   #4725
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Exista masini pe benzina care nu prind 70 in a 2-a ?
BMnWA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -