Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-12, 15:48   #4651
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Ciolo Romeo View Post
sal!vreau sa cumpar un golf IV,ce pareri aveti despre masina si ce varianta e mai buna
sunt atatea topicuri deschise despre golf 4, incearca sa folosesti butonul Search
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 07:49   #4652
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
cand sunt -10grade afara, in primii 5 km iti baga culdura putina spre deloc asta daca o iei usurel, daca ii dai tare si creste temperatura iti baga ceva ceva.
Interesant. Abia astept iarna sa vad daca baga sau nu caldura. Eu nu prea cred, dar daca voi zice-ti, atunci o-i vedea.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 12:03   #4653
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mai Fritz, am si eu cateva intrebari pentru tine.
Zici ca daca te faci mecanic ar da ceilalti faliment. Bun, de ce nu te faci? Iti e mai bine stand cu somaj 600E sau cat ziceai ca ai?
Zici ca ai o cunostinta cu un Logan nemuritor. Pana acum radeai de ele si erau cele mai proaste. Ai uitat ca ai o cunostinta la care a costat vreo o mie si ceva sa schimbe pompa de injectie la masina?

Eu am impresia ca te schimbi dupa cum bate vantul si ca daca maine iti cumperi un Opel sau altceva pe benzina, masinile germane o sa fie din nou cele mai bune. Dar neaparat pe benzina.

O dai in balarii...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 12:09   #4654
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Interesant. Abia astept iarna sa vad daca baga sau nu caldura. Eu nu prea cred, dar daca voi zice-ti, atunci o-i vedea.
Eu zic sa il crezi pe lord_wader ca are dreptate.
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 12:31   #4655
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Mai Fritz, am si eu cateva intrebari pentru tine.
Zici ca daca te faci mecanic ar da ceilalti faliment. Bun, de ce nu te faci? Iti e mai bine stand cu somaj 600E sau cat ziceai ca ai?
Zici ca ai o cunostinta cu un Logan nemuritor. Pana acum radeai de ele si erau cele mai proaste. Ai uitat ca ai o cunostinta la care a costat vreo o mie si ceva sa schimbe pompa de injectie la masina?

Eu am impresia ca te schimbi dupa cum bate vantul si ca daca maine iti cumperi un Opel sau altceva pe benzina, masinile germane o sa fie din nou cele mai bune. Dar neaparat pe benzina.

O dai in balarii...
Si se incurca in minciuni la greu dar macar se prinde cand il iei la misto si nu-ti mai raspunde.
Ar trebui sa ii puna un moderator in semnatura "Acest post este un pamflet".
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 13:28   #4656
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Mai Fritz, am si eu cateva intrebari pentru tine.
Zici ca daca te faci mecanic ar da ceilalti faliment. Bun, de ce nu te faci? Iti e mai bine stand cu somaj 600E sau cat ziceai ca ai?
Zici ca ai o cunostinta cu un Logan nemuritor. Pana acum radeai de ele si erau cele mai proaste. Ai uitat ca ai o cunostinta la care a costat vreo o mie si ceva sa schimbe pompa de injectie la masina?

Eu am impresia ca te schimbi dupa cum bate vantul si ca daca maine iti cumperi un Opel sau altceva pe benzina, masinile germane o sa fie din nou cele mai bune. Dar neaparat pe benzina.

O dai in balarii...
Pai uite cum sta treaba. Cind am avut benzinar , am fost tare in gura cu benzinaru.
Amu am diesel si is tare in gura cu dieselu. Is si eu ca vintu. Bate unde vrea el. Mecanic nu ma pot face decit in Romania cu natia mea. Ca aici in Austria nu ma angajeaza nimeni. Fiecare cu natia lui. Daca intelegi ce vreau sa zic. Bani de somerie i-au 750 plus 300 de euro ca lucrez 10 ore pe saptamina. In total 1000 si ceva. Deci is boos. Stau acasa si frec menta, si de plictiseala mai scriu pe aici pe forum. Cam asa sta treaba la mine. De Logan nu mai vb de rau, ca si aia-i tot o masina ca Renaultu. Mai ales dieselu ca consuma foarte putin. Si cu pompa de injectie la diesel, daaa , e foarte scumpa. Daca se duce am pus-o original. Si apoi no sa mai fiu tare in gura. Daca as trai in Romania - masina ideala pt mine ar fi un benzinar pe injectie, cu un motor de maxim 1200 cm cubi. Saaau - un diesel cu un motor de 1500 sau max 1700 cm cubi. Pt un consum si asigurare mica. Pt ca nu ne mai putem juca cu viteza, din cauza ca stau politaii la vinat. Care depaseste 50 in oras l-au taxat. Deci nu-i mai de joaca cu viteza. De ce mi-as lua asa o masina cu capacitate mica ? Pt ca salariile nu sint de 1000 ca si in strainatate, ci 200 max 300. Intradevar o pompa de injectie la benzinar costa pina la 200 de euro. La un diesel, pompa de injectie , mai ales la astea japoneze , costa 1600 de euro. E o diferenta enorma. Si vorbesc de pompe de injectie originale noi. Daca chiar asa o sa fie iarna, caaa.. nu-mi da incalzire dieselu. Atunci o s-o vind , si o sa-mi i-au un benzinar cu motor de 1200. Am auzit ca Renaultu clio pe benzina cu motor de 1400 - cica consuma foarte putin. Deocamdata dieselu e mai rentabil pt mine. Ca aici in Austria motorina e mai ieftina decit benzina cu 6 centi. Deci ...
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 17:37   #4657
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Acuma ma-m uitat pe net sa vad cum e cu consumu la benzinarele astea mai mici. Si este in felul urmator : motoarele de 1400 pe benzina, cu 75 de cai, indiferent de marca masinii - consuma intre 9,5 si 9,8. Motoarele de 1600 pe benzina, cu 75 de cai, indiferent de marca masinii - consuma 10 litrii. Consum in oras , bineinteles.
Si acuma sa luam dieselu. Motor de 2000 diesel cu 75 de cai, indiferent de marca masinii, este intre 7,8 si 8,1. Lupo cu motor de 1,4 tot cu 75 de cai - papa intre 5,5 si 6 litrii in oras. Clio, Logan -tot asa.
Deci tot dieselu e mai rentabil, pt ca nu e vorba de 1 litru, ci de 2 litrii in plus la benzinari.
La fiecare suta de kilometrii, 2 litrii sint ceva. Eu de ex. fac 700 de kilometrii pe luna.

2 litrii x 7=14 litrii. Cea ce inseamna 20 de euro pe luna. - economie.
Si consumul ce am afisat eu mai sus - nu e vrajeala.
Economia ce se stringe de la consum, se da pe altceva. Deci banii oricum se duc.
Am o intrebare. NU AR TREBUI SA SE INCHIDA THREADU ASTA ? Ca ma gindesc ca va-ti saturat de mine.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 17:58   #4658
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

nu ne-am saturat. daca iti iei masina pe gpl? sau electrica . apoi strigi ampera si voltera rullz.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 21:38   #4659
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Benzina sau motorina ?

FRANZe, hai sa nu ne mintim! Ca diesel rulz, ca benzina rulz! Fiecare ce ii place: chestia e simpla:
hai sa zic eu un bmw pe benzina mai ieftin la pret, mai ieftine piese da manaca mai mult!
Diesel mai scumpe piese, pret, da papa mai putin!

concluzie TOT AIAI!
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 22:19   #4660
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Tibylica View Post
FRANZe, hai sa nu ne mintim! Ca diesel rulz, ca benzina rulz! Fiecare ce ii place: chestia e simpla:
hai sa zic eu un bmw pe benzina mai ieftin la pret, mai ieftine piese da manaca mai mult!
Diesel mai scumpe piese, pret, da papa mai putin!

concluzie TOT AIAI!
Corect. Asta asa este. Da stai un pic. Enumera-mi citeva piese la diesel care sint mai ieftine decit la un benzinar. Mai multe, nu numai una, da ? Hai sa vedem...
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 07:22   #4661
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai tocmai, el a spus ca sunt mai scumpe piesele de la dizel.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 07:34   #4662
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

La diesel pana si uleiul e mai scump si bateria trebuie putin mai mare
Rezervorul cred ca e mai ieftin ca e mai mic la unele
A daaa si turometrul ca are mai putine gradatii pana la 5000 deci mai putina vopsea
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 09:14   #4663
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am gresit. Am vrut sa zic sa-mi enumerati cateva piese la diesel care-s mai scumpe decit la un benzinar. Bateria daa, amperi mai mare, si e mai scumpa. Adevarat. Dar tinind cont ca o schimbi odata la 3 ani, deci... Uleiul nu vad cum sa fie mai scump. Hai mai sa va vad ce piese sint mai scumpe la diesel decit la o benzinara. Frine, discuri ? Nici la astea nu este diferenta.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 11:45   #4664
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
La diesel pana si uleiul e mai scump si bateria trebuie putin mai mare
Rezervorul cred ca e mai ieftin ca e mai mic la unele
A daaa si turometrul ca are mai putine gradatii pana la 5000 deci mai putina vopsea
Masina in sine e mai scumpa decat un benzinar !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 12:14   #4665
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Am gresit. Am vrut sa zic sa-mi enumerati cateva piese la diesel care-s mai scumpe decit la un benzinar. Bateria daa, amperi mai mare, si e mai scumpa. Adevarat. Dar tinind cont ca o schimbi odata la 3 ani, deci... Uleiul nu vad cum sa fie mai scump. Hai mai sa va vad ce piese sint mai scumpe la diesel decit la o benzinara. Frine, discuri ? Nici la astea nu este diferenta.
Ambreiaj , volanta , injectoare , bujii incandescente ...
GL91ANB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -