Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-12, 11:24   #4696
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dar la Peco, statia, pistolul de benzina e ok, in schimb cel de motorina in general e infect.. Daca nu au manusi sau hartie sa il prinzi cu ea, iti miroase mana o saptamana.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 11:36   #4697
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
Dar la Peco, statia, pistolul de benzina e ok, in schimb cel de motorina in general e infect.. Daca nu au manusi sau hartie sa il prinzi cu ea, iti miroase mana o saptamana.
Eu n-am vazut pe nimeni sa poarte manusi sau hartie cind alimenteaza cu motorina. Si nici nu-mi miroase mina. Ca daca ar fi asa, atunci as folosi si eu o hirtie cind alimentez. Dar uite ca nu e nevoie. Probabil ai facut si tu o gluma.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 11:48   #4698
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu am glumit... Cel putin la benzinarile din Arad, greu gasesc o pompa diesel sa fie curata.. Toate sunt curse si murdare. Si nu alimentez de la pompa pentru TIR-uri.
De aia au si acele manusi de plastic de unica folosinta puse la pompa, pentru a nu te murdari.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 11:52   #4699
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Eu n-am zis ca conteaza sau ca e dezastru cum miroase combustibilul. Era doar o afirmare. Motorina nu pute ca si benzina. Cind mergeam cu nevastamea la peco sa fac plinu, statea cu usa deschisa ca era foarte cald afara, si din cauza ca benzina mirosea tare, a inchis usa ca nu suporta mirosu de benzina. Acuma am diesel. Si cind merg cu dieselu la peco, am observat ca nevastamea nu mai inchide usa de la masina. Cind am intrebato . Cei ? Acuma nu mai inchizi usa ? Raspunsul ei a fost : pai asta ( motorina ) nu miroase. Deci mirosu de motorina n-o mai deranja. Si asta e ceva nuu ? De aia nu trebuie sa facem mare TAM TAM din asta.
Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Eu n-am vazut pe nimeni sa poarte manusi sau hartie cind alimenteaza cu motorina. Si nici nu-mi miroase mina. Ca daca ar fi asa, atunci as folosi si eu o hirtie cind alimentez. Dar uite ca nu e nevoie. Probabil ai facut si tu o gluma.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 12:44   #4700
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
a fost un prieten,nu stiu cati oameni si ce viteza dar la ce circulatie e la noi sa fim seriosi,cu cat poate ajunge mai repede unu grabit si unu care circula ok fara sa dea pe linii duble si in sate/comunte sa fie tot pe 120-130 , cu 60-90 minute ? cu ce riscuri merge unu care merge mai tare cu 50-60 km mai mult ca unu ce merge normal ? din cate am observat eu la drum lung,masina nu prea simte greutatea adica 100-150 kg,de fapt la drum lung in mare parte mergi constant,usor o inferioara la o depasire dar nu faci NFS pe soarelui cand mergi la mare si tu ai de facut 5-600km intr-o zi de 39-40 grade.
daca a fost un prieten atunci nu se prea pune, ca nu poti sa bagi mana in foc, eu vb de experiente personale, mergi tu la peco pui pana la buson ajungi la destinatie si pui iar pana la buson, faci socoata si vezi cat ai ars.
daca gpl era o solutie economica si viabila zi de zi atunci orice producator de top era cu cutia sub presiune in portbagajul masinilor de la saloanele auto de prestigiu.cred ca nu de nebuni se incapataneaza sa puna fie motoare pe benzina fie pe motorina.si mai nou se lupta pe piata cu masinile electrice.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 14:25   #4701
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Benzina sau motorina ?

Intr-adevar,cel mai apropiat consum de realitate este cel obtinut prin metoda " plin-plin",nu merge dupa ureche,iar computerul de bord nu este intotdeauna la fel de precis.In timp ce lumea vorbeste de motoare electrice,nenumarati americani si nu numai consuma tone de combustibili pentru prostiile lor de masini.(in special cele vechi).Peste 100 ani,sau si mai repede..in caz ca se termina petrolul,in afara de combustibili alternativi vor fi doar masini electrice...Vad ca la ei a aparut insa si moda cu hibridele-Toyota Prius de exemplu,foarte economic in oras,dar mai putin eficient la viteze mari decat un diesel...
https://www.youtube.com/watch?v=8VjmARPMXaY

Last edited by golf3diesel; 24-08-12 at 14:29.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 14:46   #4702
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Merge si dieselul pe GPL fara nici o jena
GPL-ul nu e rentabil pe diesel. Economie medie de ~7% nu justifica investitia initiala pentru un utilizator obisnuit.

@Ondin succesul unui produs nu depinde doar de calitatea lui ci si de spiritul de turma de care nu scapam oricat ne-am civiliza. Nu pot sa uit ce succes imens a avut dewoo cand a intrat in Ro la niste preturi foarte mari, nu uit ca un tico era dublu cat o dacie fiind practic peaceeasi treapta de tehnologie, doar mai ingrijit facute.
A si mai era si consumul domne! Dar facea cineva un calcul in cat timp se amortiza diferenta de 3500$ la cat era benzina in 98-2000?
Ca sa nu mai vorbesc de fiabilitate, nimeni nu stia in primii ani ce probleme ar putea sa puna orice model din gama, totusi s-au vandut ca painea calda.
Cam acelasi lucru si cu loganul, doar ca ar fi un mic "plus" , faptul ca e pe o platforma relativ cunoscuta.

On topic: celora care va e frica de injectoare si pompe de inalta: ce veti face cand singurele motoare otto vor fi cele cu injectie directa?

@BMwNa Cateodata conteaza cele 90 de min, de exemplu cand tresa faci drumul si intors cele 3 chiar 4 ore conteaza enorm.

Tata cu GPL exact cum ai spus tu, atat consuma, doar ca are logan, face ~9 ore sebes-ct, eu fac cu familia in masina in medie 7:30, imi permit sa mai merg si cu ei cu 160 pe autostrazi. Daca e mai liber cobor si sub 7h dar mai rar.
Consum mai mult pentru ca nu merg "la consum", de obicei se situeaza la 6-6.3. Daca as vrea sa consum mai mult devine inconfortabil pentru pasageri.
Singur am reusit o singura data noaptea, si fortat de imprejurari sub 5.5h, consum 7.4, si asta din cauza ca am avut unde sa merg pe autostrazi, altfel e cam sinuciderea sa atingi consumul asta pe europene.
6h-6:30 fac in mod normal cand sunt singur, noaptea, deci cu 2,5 3 ore mai putin decat cu loganul GPL relax, dus intors inseamna 5-6h. Una e sa conduci 12h si alta 18h.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 15:46   #4703
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
Intr-adevar,cel mai apropiat consum de realitate este cel obtinut prin metoda " plin-plin",nu merge dupa ureche,iar computerul de bord nu este intotdeauna la fel de precis.In timp ce lumea vorbeste de motoare electrice,nenumarati americani si nu numai consuma tone de combustibili pentru prostiile lor de masini.(in special cele vechi).Peste 100 ani,sau si mai repede..in caz ca se termina petrolul,in afara de combustibili alternativi vor fi doar masini electrice...Vad ca la ei a aparut insa si moda cu hibridele-Toyota Prius de exemplu,foarte economic in oras,dar mai putin eficient la viteze mari decat un diesel...
https://www.youtube.com/watch?v=8VjmARPMXaY
Vad ca aici Golfu TDI a castigat.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 22:49   #4704
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

once tdi, always tdi. nu ai cum sa nu iubesti un tdi.



bonus :

inventia-care-ne-poate-scapa-de-taxele-la-motorina-catalizatorul-fara-platina

"Motoarele diesel sunt preferate de mai mult de jumătate dintre europeni în primul rând datorită avantajelor aduse de consumul mai redus - avantaje pe care încep să le înţeleagă şi americanii, unde vânzările de maşini diesel cresc vertiginos în ultimii ani."
ondin is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 12:14   #4705
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Benzinarul se lauda cu viteza ( e mai agera, mai sprintena ), iar ...
Dieselu se lauda cu consumul mai mic si cu forta pe care o are.
Cam asa stau treburile cu benzina vs motorina.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 12:39   #4706
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Gata bre, 2 posturi colegii un post tu , din 10 postari 3 sunt ale tale si macar de ar fi informatii 80% corecte. Am inteles toti inca de acum o luna din topicurile astea parerea ta dupa ce ai avut 2 ani sau cati au fost o pisica si 2 luni un nissan si dupa ce ai consultat cativa mecanici.
"Added to ignore list".

Last edited by maverick1508; 25-08-12 at 12:41.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 00:58   #4707
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
6h-6:30 fac in mod normal cand sunt singur, noaptea, deci cu 2,5 3 ore mai putin decat cu loganul GPL relax, dus intors inseamna 5-6h. Una e sa conduci 12h si alta 18h.
pai vorbim de 2 lucrui diferite,tu mergi cu treaba la CT , eu merg in vacanta. Eu cand plec in vacanta vreau sa zobr,sa plutesc sa uit de stress,de piese,de masini de toate gandurile care ma agita,daca vreau sa merg cu 200 sa merg cu 200, daca vreau sa merg cu 90 pe pilot sa merg. Stiu ce inseamna sa ai un traseu regulat,sa cunosti drumul,sa nu faci nici o oprire sau maxim 1 scurta.. Eu de ex daca merg pana la mare cred ca ma opresc de 5-6 ori,cel putin asa a fost acuma cand am fost.
Conteaza si daca faci 12 sau 16 ore,dar te grabesti,ridici riscurile si te si consumi cu toti prostii de pe drum.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 07:32   #4708
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Iti dau dreptate co o mica mentiune: singura data cand m-am consumat a fost atunci cu 5h30, (atunci a fost mult mai greu decat daca as fi facut 8 ore relaxat) in rest eu intodeauna merg cat permite traficul pana in Pitesti (nu cred ca depsesc 5 turisme pana acolo), si recuperz dupa aia, noaptea, cum merg eu, nu e nici un stres pe autostrada, doar ca incetinec in dreptul parcarilor sau cand trec pe langa unu care merge incet.
Asa am facut mereu pentru ca altfel m-ar termina nervos sa depasesc pe ficare care merge mai incet cu 10km/h fata de cat as vrea eu, ca sa nu mai zic ca pierzi toata placerea drumului.
Ai dreptate: si cu familia opresc doar vreo doua ori si foarte scurt.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 18:53   #4709
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Scuzati de off, dar am gasit o chestie interesanta.
https://www.youtube.com/watch?v=JvA0cgfYxbU
De asta ce ziceti ? Ceva magneti care reduce consumul. Pe linga ca am diesel si consuma cit de cit putin, a-mi bag magneti din aia si a-mi va consuma si mai putin. Ce tare o sa fiu eu cu consumu atunci A montat careva asa ceva ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 19:53   #4710
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu am auzit ca daca pui o rasnita de cafea pe instalatie iti creste puterea si tine oarecum locul unei turbine! Cica il alimentezi de la alternator si atunci cand se invarte baga aer cu presiune in motor si creste puterea pana la 30% !!
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -