Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-03-12, 09:36   #4081
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

in legatura cu piesele va dau dreptate. TOATE SINT CONTRAFACUTE. am cumparat placute de frina de la bmw. si nu scria pe ea nimica, ca e made in germany, sau sa scrie pe ea bmw, nimica. scria doar ceva magarie pe ea sa nu fie goala. apoi tot de la bmw am comandat telescoapele de la portbagaj. ca erau cam slabite. tot de la firma bmw. si nu scria nici pe ala nimica. pai eu de unde sa stiu ca-i original ? daca nu scrie pe ea nimica ? normal ar trebui sa scrie cine le fabrica, nu ? daca e bmw, trebuie sa scrie si pe piese made in germany, nu ? daca ai o masina japoneza, la fel. trebe sa scrie pe piese made in japan. am cumparat un nike de aici cu 50 de euro. si stiti ce scrie pe ea ? made in china. pai asta-i original ? nimic nu-i original. si vorbind tot de economie. pai cine a-si cumpara masina noua. da pe ea sa zicem 20 de mii de euro. dupa 5 ani o vinde ca sa nu-i scada pretu prea tare. sau o vinde cind ajunge la 150 de mii de kilometrii. pt ca daca trece de km astia ? risca sa pateasca ce au patit multi. cu schimbat de pompa, turbina si restu. si cu cit o vinde dupa 5 ani ? deci pierde cel putin 10 mii de euro. pai si apoi unde-i economia daca pierzi atitia bani ? daca ai masina, nu se face economie. ca e dizel, ca e benzinar tot consuma. daca punem aceiasi cai putere dizel si benzina. diferenta de consum e de 1 litru max 2. PAI ASTA-I ECONOMIE ? sint multi dintre voi care beau mai mult decit masina. si mai vorbim de economie. si nu veniti cu abureli din astea ca la aceiasi cai putere dizel - benzina , consuma 3 sau 4 litrii mai putin. ca e minciuna, abureala. motoru meu de 1,8 benzina cu 140 de cai - si orice alta marca dizel care are 140 de cai - are motor de 2,5. deci cu benzinaru pierd la consum. si cu dizelaru pirzi la asigurare si impozit, ca e motoru mai mare. deci unde-i economia ? niciunde. si daca comparati 318-le benzina 140 de cai din 96' - cu un dizelar 1,8 tot 140 de cai din 2004 sa zicem. asigurarea e la fel. benzina pierde la consum, si dizelaru pierde la revinzare. dai pe un dizel din 2004 sa zicem 10 mii de euro. si dupa 3 ani pierzi 5 mii de euro. deci unde-i economia ? oricum o socoti-ti economie n-o sa fie in veci. Ori platesti amenda, ori platesti impozit si asigurare mai mare, ori pierzi la revinzare, ori pierzi la reparatii. deci economie nu exista. cel mai important la un benzinar este sa fie caroseria usoara. si atunci n-o sa-ti consume mult, indiferent de motor. daca la benzinar caroseria e grea? atunci o sa-ti consume foarte mult. la caroserie mai grea, de preferabil DIZEL. la caroserie usoara BENZINA.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 11:20   #4082
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Piesele originale nu prea au brand-ul pe ele, in general scrie si au sigla BMW pe ele sau au doar niste coduri. Foarte rar este trecut producatorul. Pe componentele mai rare sau compenente pe acre nu prea le gasesti aftermarket poti sa gasesti scris si prosucatorul.

Deasemenea in cele mai multe cazuri si daca aflii cine este producatorul original, piesa aftermarket a aceluias producator nu este la fel de calitativa. In cazul in care iti cumperi de exemplu o pompa de apa sau un releu sau o curea de distributie, o sa vezi inscriptionata si marca si nici nu exista diferente de calitate intre original si aftermarket, dar in cazul placutelor de frana de exemplu, fie ele Textar, Ate, Pagid, etc, chiar daca au acelasi producator cu originalul, calitatea produsului aftermarket este net inferioara, deci difera de la piesa la piesa.

Deasemenea si la piesele aftermarket diferentele sunt enrome, placutele de frana, amortizoarele, basculele, pivotii, etc. au multi producatori, iar calitatea dintre producatori uneori este imensa. In general produsul mai scump este mai bun, dar exista si exceptii desigur.

Exista deasemenea piese aftermarket mai bune decat originalul, dar de cele mai multe ori sunt mult mai scumpe sau mai rar au ~acelasi pret (ambreiaje, sisteme franare, amortizoare, etc.).

Pe o piesa nu trebuie sa scrie neaaparat made in Germany ca sa fie originala sau buna, masinile nu trebuiesc produse in tara propietarului, ele sunt produse in tari care ofera o fiscalitate mai buna, mana de lucru mai ieftina, pozitionare geografica, etc.. Asta nu inseamna ca exista rabat de calitate. VW Golf se producea la un moment dat si in Germania si in Ungaria si la un control al calitatii cele fabricate in Ungaria erau superior asamblate.

ORIGINAL - nu are legatura cu tara de provenienta, ORIGINALUL in cazul de fata inseaman produs de origine al producatorului, iar calitatea originalului depinde de calitatea impusa de producator.

Daca pui aceeasi putere si pe benzian si pe diesel diferenat de consum pote sa fie si de peste 7l%, depinde de putere si producator.

Tu in general dai exemple de masini sh, iar aici diferentele sunt mari. Conteaza foarte mult cum a fost exploatata si intretinuta masina (in general habar nu ai), conteaza cati bani dai pe o masina sh, deci cand a fost produsa si cati km are si clar cu cat este bugetul mai mic cu atat este de preferat un benzinar. La o masina de 2-5 ani si cu km putini dieselul de foarte multe ori este mult mai rentabil si asta fara sa existe vre-un risc in urmatorii ani sa in urmatoarea 100k de km, deci suficient cat sa nu te afecteze fiabilitatea pana la revanzare.

Tu incerci sa faci o regula dar conditionata pe vechituri, ceea ce nu se mai potriveste la masinile mai noi. Nu este o regula fixa, difera in functie de buget si necesitati.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 11:36   #4083
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am votat benzina!
Am si benzina si motorina si diferenta se simte al naibi de bine.Nu vreau sa-mi de-a nimeni reply!
O zi buna va doresc,
Cristian.
__________________
Skoda RS 1.8T 4x4 - 2006
Opel Astra 1.7CDTI - 2010 - SOLD

Opel Insignia 2.0CDTI 160hp - 2009
Hyundai Accent - 2006 - SOLD
Kia Sportage - 2003 - 2.0i 4x4
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 13:23   #4084
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by TR 69 CRS View Post
Am votat benzina!
Am si benzina si motorina si diferenta se simte al naibi de bine.Nu vreau sa-mi de-a nimeni reply!
O zi buna va doresc,
Cristian.
Atat timp cat scrii pe un forum nu poti sa ai pretentia sa nu primesti un reply pentru ca nu este blogul tau personal.


Ai Skoda RS 1.8T 4x4 - 2006
Opel Astra 1.7CDTI - 2010

Ce diferenta se simte bine, de performanta!? Normal. comparam un sedan semisportiv cu un diesel modest. Dealtfel daca te pun sa compari Astra ta 1.7 diesel cu un Logan de 1.4 benzina ce o sa alegi!? La fel daca compar un 330d cu Skoda ta care e mai tare!? Este absurda comparatia ta. Si daca nici nu suporta diferenta de ce mai deti Astra si nu o vinzi!? Daca faci 100 km/zi care renteaza mai mult?
Deci in functie de necesitati, buget si cerinte preferintele difera.

Eu acum am tot un benzinar si inca unul foarte misto, dar la mers e zi cu zi as prefera oricand un diesel automat pentru confort si economie (cu toate ca am un consum chiar bun la performantele oferite). Nu-mi foloseste si chiar nu este prea placuta deplasarea cu a mea masina in traficul superaglomerat si carosabilul actual plin de gropite/gropi ale Bucurestiului.

Deci, incearca sa fii obictiv, nu subiectiv.

O zi buna!

Last edited by GTR; 05-03-12 at 13:44.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 15:09   #4085
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ GTR. cum poti zice ca dizel versius benzina la aceleasi putere, ca e diferenta de 7 litrii la consum. ca asa ai scris mai sus. DA-MI EXEMPLE. care dizelar consuma cu 7 litrii mai putin decit benzinaru ? amu te prind cu minciuna, ca tare destept te crezi. hai sa te vad.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 15:12   #4086
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
@ GTR. cum poti zice ca dizel versius benzina la aceleasi putere, ca e diferenta de 7 litrii la consum. ca asa ai scris mai sus. DA-MI EXEMPLE. care dizelar consuma cu 7 litrii mai putin decit benzinaru ? amu te prind cu minciuna, ca tare destept te crezi. hai sa te vad.

In oras? Nu-i bai! Peugeot 206 1.6 hdi 110 cai vs. BMW 316i e46 104 cai sau 318i ~118 cai. O compari tu cu care vrei. Pejo-ul are cam 5-6 in oras. MAXIM 7, daca te grabesti si mergi cu spatele. BMW-ul are cam 12-13 in acelasi oras, in acelasi regim de condus.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 15:22   #4087
StefanAlex

Stage 3
 
StefanAlex's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 81
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
@ GTR. cum poti zice ca dizel versius benzina la aceleasi putere, ca e diferenta de 7 litrii la consum. ca asa ai scris mai sus. DA-MI EXEMPLE. care dizelar consuma cu 7 litrii mai putin decit benzinaru ? amu te prind cu minciuna, ca tare destept te crezi. hai sa te vad.
Orice 2.0 Tdi consuma cam 7 , 8 in oras , Mitsubishi Lancer Evolution VIII 2.0 T minim 14 15.
StefanAlex is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 15:59   #4088
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
In oras? Nu-i bai! Peugeot 206 1.6 hdi 110 cai vs. BMW 316i e46 104 cai sau 318i ~118 cai. O compari tu cu care vrei. Pejo-ul are cam 5-6 in oras. MAXIM 7, daca te grabesti si mergi cu spatele. BMW-ul are cam 12-13 in acelasi oras, in acelasi regim de condus.
daca tot compari ceva, fa-o pe aceeasi masina, ca apoi vine ala si zice ca de ce e una bamve si una pejo ! ( nu zic ca nu ai dreptate...caci .. ai )
Quote:
Originally Posted by StefanAlex View Post
Orice 2.0 Tdi consuma cam 7 , 8 in oras , Mitsubishi Lancer Evolution VIII 2.0 T minim 14 15.
2.0 tdi > 7 in oras la mers forjat si 2.0 T > 14 la mers la consum poate !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 16:04   #4089
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
In oras? Nu-i bai! Peugeot 206 1.6 hdi 110 cai vs. BMW 316i e46 104 cai sau 318i ~118 cai. O compari tu cu care vrei. Pejo-ul are cam 5-6 in oras. MAXIM 7, daca te grabesti si mergi cu spatele. BMW-ul are cam 12-13 in acelasi oras, in acelasi regim de condus.
peugeot 206 cu 110 cai consuma in oras 8,6. asa scrie cartea.
bmw 318i e 46 cu 118 cai consuma in oras 11,2 litrii. asa scrie cartea.
bmw 318ci e 46 cu 118 cai consuma in oras 11 litrii. asa scrie cartea.
tot 11 litrii consuma si 316i-u, cu 105 cai
deci diferenta e de 2 litrii si jumatate. si nu 7 cum ziceti.
peugeot-u asta 206 cu 110 cai afara consuma 5,1. in oras n-are cum sa consume 5 sau 6 cum ai scris. deci aici te-ai inselat. deci in oras a-ti ia 8,6. dar totusi e o diferenta de 2 litrii jumate.

Last edited by franz34sm; 05-03-12 at 16:14.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 16:32   #4090
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
peugeot 206 cu 110 cai consuma in oras 8,6. asa scrie cartea.
bmw 318i e 46 cu 118 cai consuma in oras 11,2 litrii. asa scrie cartea.
bmw 318ci e 46 cu 118 cai consuma in oras 11 litrii. asa scrie cartea.
tot 11 litrii consuma si 316i-u, cu 105 cai
deci diferenta e de 2 litrii si jumatate. si nu 7 cum ziceti.
peugeot-u asta 206 cu 110 cai afara consuma 5,1. in oras n-are cum sa consume 5 sau 6 cum ai scris. deci aici te-ai inselat. deci in oras a-ti ia 8,6. dar totusi e o diferenta de 2 litrii jumate.
Peugeot 206 1.6 diesel GARANTEZ eu ca mananca SUB 4 in afara la mers cu 70 constant! Am curaj sa fac si maine provocarea asta!
5.1 consuma afara un Logan 1.4 pe benzina, nu un Pejo diesel!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 20:03   #4091
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
@ GTR. cum poti zice ca dizel versius benzina la aceleasi putere, ca e diferenta de 7 litrii la consum. ca asa ai scris mai sus. DA-MI EXEMPLE. care dizelar consuma cu 7 litrii mai putin decit benzinaru ? amu te prind cu minciuna, ca tare destept te crezi. hai sa te vad.
Iti dau un simplu exemplu: Cayenne Benzina vs Diesel. Diferenta si de 10 litri la consumul in oras. Si nu te lua dupa ce scrie in cartea tehnica...pt ca e diferenta mare. La 200-220km/h cam tot atata diferenta la consum.

Si nu se crede destept....pt ca, chiar e.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 20:47   #4092
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
@ GTR. cum poti zice ca dizel versius benzina la aceleasi putere, ca e diferenta de 7 litrii la consum. ca asa ai scris mai sus. DA-MI EXEMPLE. care dizelar consuma cu 7 litrii mai putin decit benzinaru ? amu te prind cu minciuna, ca tare destept te crezi. hai sa te vad.
Nu ma cred destept, pe langa tine sunt foarte destept.:P Tu esti tare ca, comentezi si contrazici dar esti paralel rau cu domeniul, dar in fine, este distractiv oarecum.

Tocmai ai primit un raspuns de la 300zxtt si exemple se mai gasesc.

Daca asta era singura nedumerire a ta este bine, inseamna ca progresezi, inveti si asta e foarte bine. Ar trebui sa ne multumesti.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 22:07   #4093
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

asa-i cand ai carburant in sange si sangele fierbinte, pasiunea nu cunoaste limite, jignirea devine alint si adrenalina de pe sosea curge in vene din fotoliu.
mai bine mergeti la hungaroring/silverstone pe pista si vedeti cine este mai bun, un motor pe benzina sau unul pe motorina si gata topicul.

ferice de cei care isi permit ambele motorizari, un diesel de zi cu zi si unul pe benzina de week end.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 22:08   #4094
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
@ GTR. cum poti zice ca dizel versius benzina la aceleasi putere, ca e diferenta de 7 litrii la consum. ca asa ai scris mai sus. DA-MI EXEMPLE. care dizelar consuma cu 7 litrii mai putin decit benzinaru ? amu te prind cu minciuna, ca tare destept te crezi. hai sa te vad.
Da, Dacia 1310 de 62 cai consuma mediu de 7%, Mercedes G300D de 88cai consum mediu 10% ....intr-adevar vrei consum mic iei dizel =)))))
Vedeti ca totul se poate interpreta, si am comparat motoare cu putere relativ egala din aceeasi generatie :P
La aceeasi cai ziceti: 320i dubluvanos de 150cai la 160kmph consuma 10% iar 320d de tot atatia cai consuma la aceeasi viteza 7%.....intreadevar o diferenta de fix 7 litrii.....la un drum de 230km =)))))
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 22:10   #4095
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Atat timp cat scrii pe un forum nu poti sa ai pretentia sa nu primesti un reply pentru ca nu este blogul tau personal.


Ai Skoda RS 1.8T 4x4 - 2006
Opel Astra 1.7CDTI - 2010

Ce diferenta se simte bine, de performanta!? Normal. comparam un sedan semisportiv cu un diesel modest. Dealtfel daca te pun sa compari Astra ta 1.7 diesel cu un Logan de 1.4 benzina ce o sa alegi!? La fel daca compar un 330d cu Skoda ta care e mai tare!? Este absurda comparatia ta. Si daca nici nu suporta diferenta de ce mai deti Astra si nu o vinzi!? Daca faci 100 km/zi care renteaza mai mult?
Deci in functie de necesitati, buget si cerinte preferintele difera.

Eu acum am tot un benzinar si inca unul foarte misto, dar la mers e zi cu zi as prefera oricand un diesel automat pentru confort si economie (cu toate ca am un consum chiar bun la performantele oferite). Nu-mi foloseste si chiar nu este prea placuta deplasarea cu a mea masina in traficul superaglomerat si carosabilul actual plin de gropite/gropi ale Bucurestiului.

Deci, incearca sa fii obictiv, nu subiectiv.

O zi buna!
Nu de putere, nu mi-as permite sa le compar.Pur si simplu la intretinere, vibratul acela stresant si zgomotul de motorina nu-mi place....In rest o tin si eu pentru ca vara fac ~250/zi
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -