Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-10, 21:40   #2266
cozmin23
Old School Cars


Stage 5
 
cozmin23's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 868
Member of:
[4Tuning International]
[Old School Cars]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
aici e diferenta care nu o observi. Tu trebuie sa modifici ceva de fabrica tractoryc style sa poti face o benzina de fabrica.. Deci te chinui cu un diesel modificat sa faci un benzinar normal de fabrica. Poate te face un a3 mini back ca al tau de 1.8 turbo tot asa modificat sa iti pui 3.0tdi pe a3 tau si tot sa te gandesti pe unde sa ii mai pui o turbina sa mai castigi cativa cai de caruta.
buna teorie,bravo!!!
cozmin23 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 21:59   #2267
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
aici e diferenta care nu o observi. Tu trebuie sa modifici ceva de fabrica tractoryc style sa poti face o benzina de fabrica.. Deci te chinui cu un diesel modificat sa faci un benzinar normal de fabrica. Poate te face un a3 mini back ca al tau de 1.8 turbo tot asa modificat sa iti pui 3.0tdi pe a3 tau si tot sa te gandesti pe unde sa ii mai pui o turbina sa mai castigi cativa cai de caruta.
Te rog sa nu recurgi la jigniri atunci când rămâi fară argumente, nu ai reuşit sa-ţi cizelezi discursul nici până acum deşi asta a fost rugămintea de bază pe care ţi-am adresat-o.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:00   #2268
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Vezi domnule bmnwa gandesti doar langa masina ta
De aia se intampla accidentele.
Trebuie sa gandesti mai departe de ce se intampla la 2 metri in fata motorului tau de bemveu.
Eu mi-am dublat puterea masinii cu 1500E.
Faci si tu la fel?
Face orice benzinar la fel?
Face vreun benzinar la fel?
As putea deschide un poll cu raportul bani investiti/performanta castigata si ai fi surprins de ce poate scoate un diesel cu bani putini, orice diesel.
Dar nu e bun ca pute,nu suna sportiv si nu are sange albastru
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:01   #2269
unnic

Stage 1
 
unnic's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 21
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Stai calm, sare lejer de 0.3 litri pe ora si la ralanti, fara sa te atingi de acceleratie. Iti dai seama ca nu merge pe acadele ca sa iti arate tie 0.0% / h. Am un coleg cu Golf IV Variant 1.9 TEDY 101CP si ii arata 1.0-1.2 l / h iarna la rece, deci probabil cu motorul in temperatura ii scade pe la 0.8 l / h deci asta cu 0% e poveste, oricat de idiot este computerul nu iti arata asa ceva.
nu merge pe acadele dar ii dadea o valoare atat de mika ca nu i inregistra calculatorul...dar iti spun matematic cat mia luat iasi -brasov +100 km =720 km (adika dus intors iasi- brasov plus o plimbare pe langa brasov de 100 km)
un sfert de rezervor plus 5 litri (12,5 +5 =17,5) 720:17,5 = 4.1 l ...deci de aia exista vw si restul
unnic is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:03   #2270
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Te rog sa nu recurgi la jigniri atunci când rămâi fară argumente, nu ai reuşit sa-ţi cizelezi discursul nici până acum deşi asta a fost rugămintea de bază pe care ţi-am adresat-o.
Eu nici nu eram in discutie ca sa pot ramane fara argumente, chiar nu am cautat sa jignesc pentru ca el si-a intitulat masina tractor. Daca nu as avea argumente sau as ramane nu m-as baga dar asta a fost remarca la un post de-al lui.. Chiar nu cred ca e deplasat deloc postul meu.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:05   #2271
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
deci de aia exista vw si restul
Ok, m-ai lamurit. Daca mergeai cu un Peugeot 1.6HDI sau un Logan 1.5 dCI sau cu alte masini diesel de 70-105CP in aceleasi conditii, sa fii sigur ca nu scoteai tot consum similar, doar VW RULLZ si nimeni nu e ca 1.9 TDI al tau.

@ Bluey - la benzinare (turbo evident) nici nu e nevoie sa dublezi puterea .

La A6 3.0 TFSI de exemplu, cu un soft (cateva sute de euro) castigi cam 100 CP. Face orice diesel asa ceva ? Face vreun diesel asa ceva ? Un 3.0 TDI sau 3.0d de la BMW (286CP) nu castiga 100CP prin soft nici sa le bati (sa mearga mai mult de 400m cu softul ala, evident).

Exemple ar fi cu duiumul, 335i care cu un soft castiga o gramada de putere, motoarele 2.0 TFSI (200-265CP) si asa mai departe.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 18-02-10 at 22:09.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:09   #2272
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ok, m-ai lamurit. Daca mergeai cu un Peugeot 1.6HDI sau un Logan 1.5 dCI sau cu alte masini diesel de 70-105CP in aceleasi conditii, sa fii sigur ca nu scoteai tot consum similar, doar VW RULLZ si nimeni nu e ca 1.9 TDI al tau.

@ Bluey - la benzinare (turbo evident) nici nu e nevoie sa dublezi puterea .

La A6 3.0 TFSI de exemplu, cu un soft (cateva sute de euro) castigi cam 100 CP. Face orice diesel asa ceva ? Face vreun diesel asa ceva ?
Ai fost vreodata la curse?
Si da.
3.0 tdi cu un soft agresiv face cam 100cp.Doar ca exista viata si dupa soft si nu prea sunt multe motoare pe benzina care sa nu ceara alte interne sau blocuri motor.
Fa o mica socoteala ce inseamna dublat puterea la acel 3.0 tfsi si apoi discutam.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:11   #2273
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Te referi la costuri ? Normal ca e mai costisitor, doar dublu inseamna 600-700CP, nu te astepti sa faci asta cu 1500 euro nu ? Sau la 3.0 TDI ajungi la 500 CP cu 1500 euro ?

PS - da, am fost la curse .

PS2 - 3.0 TFSI @ 400 CP prin resoftare este cat se poate de utilizabil si fiabil, nu este un soft agresiv doar sa fie, e oferit de firme cu prestigiu, garantie, etc.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:21   #2274
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Te referi la costuri ? Normal ca e mai costisitor, doar dublu inseamna 600-700CP, nu te astepti sa faci asta cu 1500 euro nu ? Sau la 3.0 TDI ajungi la 500 CP cu 1500 euro ?

PS - da, am fost la curse .

PS2 - 3.0 TFSI @ 400 CP prin resoftare este cat se poate de utilizabil si fiabil, nu este un soft agresiv doar sa fie, e oferit de firme cu prestigiu, garantie, etc.
Ok.
Hai sa-ti explic:
La nivelul de putere al lui 3.0tfsi 100cp extra nu inseamna nimic in cazul unei competitii organizate.
Si oricum ai calcula nu o sa scoti un raport pret/performante la fel de bune pentru benzina ca pentru diesel.
Cu problema ca dieselul este limitat.
Adica se pot scoate 500cp dintr-un 2.0tdi dar nu se pot scoate 800 ca dintr-un 2.0t .
Datorita acestui gen de preconceptii oamenii nu isi modifica motoarele diesel desi modificarile se fac mai ieftin si mai eficace decat la motoarele pe benzina.
Din acelasi motiv la diesele inca se face pionierat pe cand la benzinare e nevoie doar sa deschizi ebay-ul si gasesti orice piesa aftermarket pentru aproape orice motor.
Noroc ca mai exista pasionati si oameni dornici de iesit din anonimat
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:23   #2275
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Eu mi-am dublat puterea masinii cu 1500E.
Iti dau dreptate pentru ceea ce sustii referitor la masina ta. Sigur consuma destul de putin pe langa o benzina cu echivalentul cailor tai. Fiecare isi vede avantajul la ce are si e bine intr-un fel sa nu visezi la ce are altul si sa te rezumi la ce ai tu in ograda. Referitor la puterea masinii.. incearca sa faci un transplant cu un motor diesel mai mare,mai performant sa vezi la ce sume ajungi si incearca sa faci acelasi lucru cu benzinar de 2.5 sau 3.0. Acolo cred ca ar castiga benzina cu niste costuri mai mici si o performanta mai buna. Oricum cu 1500 euro faci un diesel de 14.000 euro ajungand la 15.500euro. Cu un benzinar daca ajungi la suma asta iti dai seama ca faci o piesa ? Este pe forum un 325i cu nos + soft de vanzare cu 5500 euro. Pun pariu ca are optiuni peste dieselul tau si.. nu stiu daca exista termen de comparatie. Totusi, e mai ieftin cu 10000 euro. Cred ca iti dai seama ce se pot face cu banii aia peste acel 325.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:27   #2276
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Optiunile pentru diesel sunt diferite de cele pentru benzina???
Nos-ul il transforma intr-un rege al soselelor?
Ai uitat sa specifici anul de fabricatie al acelui 325

p.s. daca imi pun o sigla alb-albastra o sa fug mai tare decat un 325 cu nos?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:35   #2277
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu nu ma refeream neaparat la curse, ce performante ai in grupa respectiva si asa mai departe ci pur si simplu la puterea motorului.

Diesel turbo vs benzina aspirat, clar diesel castiga la costurile de upgrade. Diesel turbo vs benzina turbo este comparatia normal si deja aici e mai complicata ecuatia.

E remarcabil ce ai reusit cu un 2.0 TDI in 1500E dar daca ne uitam putin, momentan esti la puterea unui 2.0 TFSI stock @ 265CP, asta spuneam prin "poate benzina nu are nevoie sa isi dubleze performantele". La capitolul scos cp din motor este clar ca din aceeasi cilindree la benzinar poti scoate mai mult.

La tuning extrem, iar benzina castiga detasat, exista motoare de 3 litri cu 1500 CP, motoare de 2 litri cu 1000 CP, adica 500 cp / litru. La diesel mai greu cu asemenea valori, la masini de serie exista de mult 150-200 CP / litru la benzinar pe cand la diesel de abia s-a ajuns la 100, la capitolul asta chiar nu are rost o discutie. Decat sa comparam suma X pe procentajul Y care este dezachilibrat (din prisma faptului ca de multe ori benzina are deja mai multi CP deci procentaj mai mare = castig mai mare) am putea compara cat costa sa duci 2 motoare la puterea X.

3.0 TDI => 400 CP vs 3.0 TFSI => 400 CP, eu cred ca e mai ieftin la 3.0 TFSI . sau 2.0 TFSI la 300 CP vs 3.0 TDI la 300 CP, etc.

Este perfect adevarat ce spui tu, pentru 99.9999% din soferi/proprietari e absolut irelevant faptul ca poti scoate 400-500 CP / litru din benzina si e stupid sa iti faci conceptii pe baza faptului asta, ar trebui sa conteze situatia la puteri mai "normale" unde poti obtine lucruri foarte frumoase si la diesel, exemplu la tine.

Bottom line - e mai ieftin sa dublezi puterea la un 2.0 TDI dar un 2.0 TDI cu puterea dublata este cat un 2.0 TFSI stock cu 0E bagati in el, normal ca daca vorbim de dublat la 2.0 TFSI e mai scump dar sa ne uitam si la rezultat, 280 CP vs 530 CP, nu e tocmai comparabil .

@ BMWNSNA - am inteles, BMW RULLZ, 325i este regele asfaltului, mai ales cu NOS, Golf SUX, engine swap e viitorul, BMW din 90' e mai tare ca Audi din 2010, acum las-o mai moale.

Last edited by _anaconda_; 18-02-10 at 22:40.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:37   #2278
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Optiunile pentru diesel sunt diferite de cele pentru benzina???
Nos-ul il transforma intr-un rege al soselelor?
Ai uitat sa specifici anul de fabricatie al acelui 325

p.s. daca imi pun o sigla alb-albastra o sa fug mai tare decat un 325 cu nos?
nos-ul il transforma in ceva mai tare cu 80 de cai peste stock-ul de 192 care sunt oricum imblanziti de un soft. Conteaza anul ? crezi ca in audi din 2005 stai mai bine decat in scaunele sport recaro ? sau..te-ai obijnuit cu plasticele de vw golf ? E naspa sa vezi un euro 2 cum te saluta din mers fara retineri mai naspa decat sa vezi un euro 5 diesel din 2008 cum scoate pe horn fum reni mos craciun si alte accesorii pana ajunge la 3999 ture la oferta )

ps.. referitor la optiuni , ideea e ca nu ai mai multe optiuni pe 2010 - le tau hatchback decat un bmw modest din 95.. sau confort..
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:41   #2279
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
ps.. referitor la optiuni , ideea e ca nu ai mai multe optiuni pe 2010 - le tau hatchback decat un bmw modest din 95.. sau confort..
Intra pe www . audi . ro, configureaza un Audi A3 si vezi ce optiuni ai acolo, la un E36 full option nici macar dotarile standard de pe un A3 chel nu le ai, la optionalele alea nici macar nu visa cand el se rezuma la geamuri electrice, AC si eventual CD Player. Ah, si tapiserie de piele. E ultra aberant sa compari 2 masini cu o diferenta de 15-20 de ani de la conceptie la capitolul optionale dar pentru un fanatic BMW ca tine, orice e posibil .

Last edited by _anaconda_; 18-02-10 at 22:44.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:41   #2280
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ai vazut filmuletul cu masina mea si ai vazut si cat fum scoate
Si cred ca 325-ul ala are nevoie de un shot mai mare ca sa faca treaba.
Inca nu am vazut euro2-ul ala dar cred ca tu ar trebui sa iti scrii bmw pe un perete si sa te inchini la el seara.
Nu mai vrei sa ne dam ?
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -