Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-09, 09:11   #616
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
1) SUPER TARE FRATEEE!!! )=))). de mult nam mai ras asa.
2)nu poti sa compari o masina semi-sport cu una de pur strada cum nu poti sa compari supersonica ta cu admisii de turboreactor si supraalimentare pe impresii care e tot benzina cu un M3. daca citesti ce am zis mai sus pe aceeasi pagina o sa descoperi in ce conditii se poate compara un diesel cu benzina , mai precis un diesel fuge mai tare decat o masina cu 10-15 % mai multa putere decat el pe benzina.

cumm poti sa spui ca un diesel fuge mai tare decat o benzina cu aceeasi putere,chiar cu 10-15% mai mult?!?!? niciodata in viata lui,un diesel de aceeasi putere,nu o sa faca un benzinar. o benzina,cu aceeasi putere,eventual si aceeasi greutate,o sa faca fara drept de apel un diesel.treaba e probata!
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 14:46   #617
enkiduro

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 23
Default Re: Benzina sau motorina?

Am citit primele 10 pagini dupa care nu am mai avut rabdare.
Motoarele diesel Common Rail de ultima generatie sunt foarte performante, vezi Audi 2.0 Tdi 170 Cp si 350 Nm, Opel Insignia 2.0 CDTi 160 CP si 350 Nm sau varianta Bi Turbo de 190 CP , chiar si motorul pe care il am conceptie 2004 : 1.9 CDTi 16V 150 CP mi se pare incredibil de elastic si puternic. De asemenea este foarte silentios, nu suna ca un diesel normal cu batai de tractor. La viteza mare este mult mai silentios ca un benzinar. Accelereaza puternic de la 2000 pana la 4500 ture, la ce imi trebuie mai mult? Toata lumea lauda benzina, creste puterea pe masura ce cresti in ture, etc: pai nu e mai bine ca am puterea de la inceput, nu ma rog de ea sa se tureze ca sa apuc si eu cativa cai in plus si sa simt ca trage. Benzina turbo este intr-adevar super puternica, dar intrebarea mea catre un posesor de focus ST de vreo 225 cp model 2008: ce consum mediu ai? El zice: vreo 22. Eu: nu, nu ma refer cand ii dai in gura, ma refer mediu! El: PAI DA! Mediu am 22! Nu stiu ce stil de condus avea, dar sa fim seriosi.
De ce toata lumea spune ca e scumpa intretinerea la diesel?
Daca e benzina aspirat, nu mai discutam, e net inferioara dieselului modern.
Daca discutam de benzina turbo, de ce ar fi mai ieftina intretinerea ca la un diesel turbo? Eu pun ulei bun, filtre de marca si manopera si nu trec de 4 mil. E scump asta? Probleme n-am avut, sunt la al doilea diesel in 6 ani, so...
Nu toate dieselurile sunt extraordinare, dar cele puternice sunt cam tot ce mi as putea dori de la o masina!
No offense, asta e parerea mea!
enkiduro is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:08   #618
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina?

pai merge mai tare din cauza modului in care e livrata puterea. un diesel e capabil sa livreze majoritatea puterii inca de la 2000 ture. un motor pe benzina aspirat nu e capabil sa livreze putere mare de la 3000. la un motor benzina turbo aerul fortat in plus serveste la adaugarea unei cantitati mai mare de benzina, la un diesel presiunea din turbo e folosita mare parte la o aprindere mai buna si apoi se mai adauga inca putina motorina ca sa nu se iroseasca plusul de oxigen si va produce mai mult putere. nu inteleg ce vi se pare asa ciudat ca un diesel sa mearga mai bine ?? e o certitudine matematica. in practica depinde de cum sunt folosite pt ca fiecare are moduri de folosinta diferita.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:11   #619
enkiduro

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 23
Default Re: Benzina sau motorina?

Right you are!!!
enkiduro is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:12   #620
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

ce va mai place sa spuneti ca dieselul are putere la turatii mici si benzina nu. si ce daca ? in depasire retrogradezi si gata ai ajuns la puterea necesara. daca schimbi la 6000 de ture nu ai cum sa ajungi la 2000 . diferenta e ca difera plaja de turatii unde e puterea . mai important este marimea plajei de turatii unde se afla puterea.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:13   #621
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina?

pai marimea plajei e mai mare la diesel , asta explicam eu aici.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:15   #622
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

de unde stii ? asta e doar o idee asa generalizata ca real difera de la un motor la altul.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:26   #623
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
pai marimea plajei e mai mare la diesel , asta explicam eu aici.
ei pe dracu. pai cum sa fie mai mare cand un tdi (dieselul clasic romanesc) trage de la 2000 si pana pe la 4000-4500? 4500 fiind deja fortat? si in treptele 1-2 urca si al dracu de repede in ture. si in momentul in care schimbi toata puterea s-a dus dracu', pentru ca turele pica imediat?
ce ma distreaza cand ma dau cu dieseluri cand vad cum parca pica dintr-o data masina cand schimba viteza... si recupereaza apoi brusc foarte putin din distanta si incep iar sa-si piarda puterea, cand la benzina totul se produce frumos si liniar. dieselul nu e motor de curse, dieselul e motor de consum pentru oamenii care merg mai mult de 20mii km pe an si motor de tractiune pentru masini care cara ceva, sau pentru oameni care cand pleaca in vacanta pleaca cu bara spate aproape de asfalt
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:32   #624
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by enkiduro View Post
Am citit primele 10 pagini dupa care nu am mai avut rabdare.
Motoarele diesel Common Rail de ultima generatie sunt foarte performante, vezi Audi 2.0 Tdi 170 Cp si 350 Nm, Opel Insignia 2.0 CDTi 160 CP si 350 Nm sau varianta Bi Turbo de 190 CP , chiar si motorul pe care il am conceptie 2004 : 1.9 CDTi 16V 150 CP mi se pare incredibil de elastic si puternic. De asemenea este foarte silentios, nu suna ca un diesel normal cu batai de tractor. La viteza mare este mult mai silentios ca un benzinar. Accelereaza puternic de la 2000 pana la 4500 ture, la ce imi trebuie mai mult? Toata lumea lauda benzina, creste puterea pe masura ce cresti in ture, etc: pai nu e mai bine ca am puterea de la inceput, nu ma rog de ea sa se tureze ca sa apuc si eu cativa cai in plus si sa simt ca trage. Benzina turbo este intr-adevar super puternica, dar intrebarea mea catre un posesor de focus ST de vreo 225 cp model 2008: ce consum mediu ai? El zice: vreo 22. Eu: nu, nu ma refer cand ii dai in gura, ma refer mediu! El: PAI DA! Mediu am 22! Nu stiu ce stil de condus avea, dar sa fim seriosi.
De ce toata lumea spune ca e scumpa intretinerea la diesel?
Daca e benzina aspirat, nu mai discutam, e net inferioara dieselului modern.
Daca discutam de benzina turbo, de ce ar fi mai ieftina intretinerea ca la un diesel turbo? Eu pun ulei bun, filtre de marca si manopera si nu trec de 4 mil. E scump asta? Probleme n-am avut, sunt la al doilea diesel in 6 ani, so...
Nu toate dieselurile sunt extraordinare, dar cele puternice sunt cam tot ce mi as putea dori de la o masina!
No offense, asta e parerea mea!
consum mediu de 22 la st , what a joke
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:39   #625
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
consum mediu de 22 la st , what a joke
poate era instantaneumai mult de 18 maxim nu poate lua...

Last edited by adrian78bmw; 23-02-09 at 15:57.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:40   #626
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina?

m-am jurat ca nu mai intru pe threadul asta, dar ma vad nevoit!
1. consum mediu de 22? pai cred ca omul a pus o caramida pe acceleratie! ... sa va uitati la SLR McLaren sau la Ferrari 612Scaglietti, sau Lambo Gallardo.. alea au consum mediu de 19 ( in date tehnice ). Ca sa nu mai zic: Mercedes SL65 AMG ( asta nou ) are consum IN ORAS (atentie ) 24L/100km ... asta in date tehnice. Deci spune-i prietenului tau sa mai faca niste matematica sau sa isi verifice de urgenta computeru de bord.

2. amphe: ai dreptate..plaja nu e chiar mare la un diesel.. dar nu iti dau dreptate ca se ineaca! pai la un diesel de la 2000 la 4000 ( ma refer la astea mai puternice ).. se duce tata de abia il prinzi ! acu depinde si de masina si tipul cutiei de viteze !

3.skynet.. ai dreptate.. schimbi la 6000 si n-ai probleme cu benzinara.. da frate poate vreau sa depasesc si mai linistit fara sa ii rup motoru in fiecare depasire! ..la diesel depasesc linistit ..am cuplu..se duce.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:44   #627
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

urcand in ture nu inseamna ca distrugi motorul, asta e doar conceptia romanului de a merge la 1000 de ture. distrugi motorul daca nu schimbi filtre, ulei la timp si de calitate proasta
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:45   #628
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina?

a..deci daca eu stau 18 ore in continuu cu masina in treapta 1 sau 2 sau chiar 3.. la rosu..pana nu mai poate ea.. n-are nimic nu ? nu se intampla aaaabsolut nimic nu ?

nici eu nu suport conceptia romanului cu mia de ture.. un motor ( diesel ) se intretine bine de la 2000 la 3000 de ture , acolo se simte el bine!..sub..e de rau, peste (excesiv ) e de rau!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:47   #629
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
a..deci daca eu stau 18 ore in continuu cu masina in treapta 1 sau 2 sau chiar 3.. la rosu..pana nu mai poate ea.. n-are nimic nu ? nu se intampla aaaabsolut nimic nu ?

nici eu nu suport conceptia romanului cu mia de ture.. un motor ( diesel ) se intretine bine de la 2000 la 3000 de ture , acolo se simte el bine!..sub..e de rau, peste (excesiv ) e de rau!
sa nu-mi zici mie ca intr-o depasire doar la benzina ajungi aproape de redline si la diesel nu....cum am spus, difera plaja de turatii, atata tot.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 15:50   #630
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
sa nu-mi zici mie ca intr-o depasire doar la benzina ajungi aproape de redline si la diesel nu....cum am spus, difera plaja de turatii, atata tot.
numai voi astia cu Vtec ajungetzi la redline sef
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -