Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-07, 19:58   #31
PiStI

Stage 3
 
PiStI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Re: Benzina sau motorina ?

in cazul prezentat benzinar 100%. mai ales la nivelul taxelor si asigurarilor actuale merita sa iei masina cu motor cat mai mic, dar daca se poate cat mai puternic.
performante foarte apropiate, la costuri mult diferite, in acest caz.
daca mergi foarte mult peste 30-40000 km, atunci ar merita diesel, sau daca esti fan, in rest nu prea e logic.
PiStI is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 11:42   #32
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Benzina sau motorina ?

1. Diferenta de consum intre turbo benzina si turbo Diesel, daca masinile sunt conduse asa cum trebuie, nu e foarte mare. In general un TDI consuma motorina cu seringa numai datorita faptului ca e condus la 1500 rpm prin oras, randamentul termic superior al unui Diesel are prea putin de-a face cu asta. La turatie maxima e cu totul altceva

(Off-topic: publicitatea facuta Dieselului ca motor putin consumator atrage exact acea categorie de clienti care nu-si alearga niciodata masinile, deci nu vor descoperi niciodata adevarul pe propriul lor buzunar )

2. Diferenta de consum nu este justificata de:
- pretul ridicat al masinii (sau rate de leasing impovaratoare si CASCO pe masura)
- costul de-a dreptul banditesc al reviziilor, triplu fata de modelele pe benzina (e curios faptul ca multi isi lauda masinutza Diesel ca economica si fara pretentii dar platesc fara sa clipeasca 2000 RON la o revizie, te face sa te intrebi de unde au bani )
- costul unor piese de schimb importante

3. Postez fiindca ma plictisesc, pe de-alde "TDI rullezz man, consuma 5%" nu-i convinge nici dracu'

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 19:58   #33
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

merci nautilus ca ai pus punctul pe "i".
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 02-02-07, 09:58   #34
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: Benzina sau motorina ?

Fiecare isi alege motorizarea care crede ca i se potriveste cel mai bine:
- daca ii place sa alerge mai mult decat sa se plimbe, atunci isi ia benzina;
- daca vrea sa se plimbe m ai mult si sa protejeze masina, atunci diesel clar;
- daca se gandeste la consum, diesel;
- daca se gandeste la pretul masinii, benzina;
Eu cand am ales mai intai TDI si apoi TDCI m-am gandit intai la consum, recunosc. Pentru mine la alegerea motorizarii a contat raportul PRET masina-CONSUM masina-FIABILITATE motor. Si cu 136CP pot sa o si alerg linistit din cand in cand. Parerea mea. Bye.
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 10:31   #35
CosmoZ@

Stage 2
 
CosmoZ@'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 57
Talking Re: Benzina sau motorina ?

sa fiu sincer.. eu am un diesel.. fuge... dar nu ca un benzinar!!
Quote:
Eu cand am ales mai intai TDI si apoi TDCI m-am gandit intai la consum, recunosc. Pentru mine la alegerea motorizarii a contat raportul PRET masina-CONSUM masina-FIABILITATE motor
si eu la fel... e bine sa ai un diesel pe langa casa cand tre sa faci un drum de 2000 de km .. mai economiseshti shi ai ce baga in cealalta mashina ... de fuga!
__________________
Any man who can drive safely while kissing a pretty girl is simply not giving the kiss the attention it deserves.
----------------------------------
Twinkle twinkle little.. turbo.. How I wonder how.. big you are!!
CosmoZ@ is offline   Reply With Quote
Old 04-02-07, 11:25   #36
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Thumbs down Re: Benzina sau motorina ?

Benzina sau motorina ?

E o intrebare pur si simplu IDIOATA! Nu imi pot imagina cum poti pune o asemenea intrebare seaca ?
Vrei o comparatie intre ele pe baza de ce??? De miros??? De culoare??? De densitate???
Daca vrei sa intrebi " Benzina sau motorina ? " trebuie sa specifici si anumite situatii in care omul ar trebuie sa aleaga intre ele... sincer daca intrebai : VIN SAU BERE ?? asta era altceva.... NIMENI NU BEA BENZINA SAU MOTORINA ( mai ales cu preturile astea )!!!
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-07, 20:35   #37
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

@manumeciu.
este vorba de tipuri de motorizari.
bineinteles ca nu am mari pretentii de la tine, avand in vedere postul "inteligent dupa parerea ta" pe care l-ai scris.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-07, 13:22   #38
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Wink Re: Benzina sau motorina ?

As putea crede ca esti "ironic"...dar nu cred ca ai idee de intelesul acestui cuvand. Pentru cultura ta generala....nu e tarziu sa incepi sa iti formezi una...motorizarile fie ele benzina sau diesel se aleg in functie de necesitati. Sa iti dau un exemplu : Benzina sau motorina cand vrei sa fugi ? Benzina sau motorina cand ai de facut n km pe an ? Benzina sau motorina cand iti iei o masina noua, sau pt a o revinde ? Benzina sau motorina..care motor e mai fiabil si are costurile de intretinere mai mici ? Benzina sau motorina...la care ii faci tunning mai eficient ?
Data viitoare sa iti pastrezi remarcile....ironice ( vezi DEX ) pentru tine. Daca vrei un raspuns eficient invata sa pui o intrebare la obiect.
Parerea mea inteligenta.....doar pentru fuga si tunning as alege benzina...pentru restu traiasca tractoarele!!!!!
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 19:00   #39
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by manumeciu View Post
As putea crede ca esti "ironic"...dar nu cred ca ai idee de intelesul acestui cuvand. Pentru cultura ta generala....nu e tarziu sa incepi sa iti formezi una...motorizarile fie ele benzina sau diesel se aleg in functie de necesitati. Sa iti dau un exemplu : Benzina sau motorina cand vrei sa fugi ? Benzina sau motorina cand ai de facut n km pe an ? Benzina sau motorina cand iti iei o masina noua, sau pt a o revinde ? Benzina sau motorina..care motor e mai fiabil si are costurile de intretinere mai mici ? Benzina sau motorina...la care ii faci tunning mai eficient ?
Data viitoare sa iti pastrezi remarcile....ironice ( vezi DEX ) pentru tine. Daca vrei un raspuns eficient invata sa pui o intrebare la obiect.
Parerea mea inteligenta.....doar pentru fuga si tunning as alege benzina...pentru restu traiasca tractoarele!!!!!
trag un fum si imi vad de drum,
stiu ca sunt mai bun.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 17:19   #40
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default Re: Benzina sau motorina ?

@nautilius Se vede ca nu ai avut niciodata un diesel,daca mergi cu el la 1500 de rpm sa stii ca consuma mai mult decat daca mergi cu el la 2000 de rpm.Si chiar daca ar consuma mai putin tot nu ar fi rentabil sa mergi la 1500 de ture ca se depune calamina pe turbo si intr-un final se va sparge,si va trebuie sa cumperi alta turbina deci alti bani alta distractie.
Si poti sa il alergi cat vrei un diesel ,nu o sa consume mai mult decat consumul mediu de la o benzina cu acceasi cilindree.

Last edited by im570rm; 07-02-07 at 17:23.
im570rm is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 20:34   #41
alexutzu07

Stage 3
 
alexutzu07's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 122
Wink Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by manumeciu View Post
Benzina sau motorina ?

E o intrebare pur si simplu IDIOATA! Nu imi pot imagina cum poti pune o asemenea intrebare seaca ?
Vrei o comparatie intre ele pe baza de ce??? De miros??? De culoare??? De densitate???
Daca vrei sa intrebi " Benzina sau motorina ? " trebuie sa specifici si anumite situatii in care omul ar trebuie sa aleaga intre ele... sincer daca intrebai : VIN SAU BERE ?? asta era altceva.... NIMENI NU BEA BENZINA SAU MOTORINA ( mai ales cu preturile astea )!!!
intrebarea nu a fost deloc idioata...poate nu ai inteles-o tu bine..si tb sa scrie titlul mai detaliat...poate daca scria asa "Pt ce ati opta, o masina pe benzina sau una pe diesel" iti convenea mai mult. In leg cu " trebuie sa specifici si anumite situatii in care omul ar trebuie sa aleaga intre ele"...era de la sine inteles ca se va ajunge aici...daca ai obs fiecare a zis..ca daca vrei o masina de alergat o iei pe benzina..pt plimbari pe diesel...deci tot aici se ajungea...
inainte sa postezi...mai gandeste-te....cred ca ai analizat cuvintele din thread prea in detaliu
alexutzu07 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 20:52   #42
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

danke alexutzu07.
vroia sa para si el istet.
lasa-l sa aiba clipa lui de glorie.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 05:43   #43
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

TDI frate....cuplu bomba......consum nimic......
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 21:02   #44
alexutzu07

Stage 3
 
alexutzu07's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 122
Default Re: Benzina sau motorina ?

Bitte schon Nemilosu.
da asa e vroia si el sa faca pe istetzu dar bine ai zis si mi-a placut..."trag un fum si imi vad de drum,stiu ca sunt mai bun"
alexutzu07 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 23:57   #45
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Benzina sau motorina ?

Poblema ceea mai mare in romania estra efectul placebo, si buzunarul mic (cel putin multi prezinta asa, dar din prostia lor platesc mai mult in termen lung), Romanul crede ca daca are masina diesel iese mai ieftin, merge mai bine (comparatie cu dascia da....dar ma rog, sa comparam cum trebue).
Poate ca de aceea este asa incat motoruna se gaseste usor de la tractoristi, roferi, camioane si multe de locuri.
Poate de acea este asa fiindaca in vremea Lui, nu era masina diesel numai ARO, ceeace era mai de graba tractor.
Eu nu stiu raspunsul dar vad ca in ultimul 1-2 ani (cel putin pentru clasa mica, mijlocie) incep sa vinde si la second masini cu motor pe benzina.
In europa niciodata n-a fost problema care sa alegi, fiecare considera cat merge cu masina si ca poate se suporta zgomotul facut de diesel, mai ales TDI...
Eagleee is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -