Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-07, 18:03   #46
z3r0m3CSL

Stage 4
 
z3r0m3CSL's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 228
Default Re: Benzina sau motorina ?

Io zic ca si Dieselul trage si se poate scoate cai si din el ex. Alpina D3 (BMW 320d) motor 2.0 cc si 200 cp, si mai sant, mie miar fi de ajuns si poti sa si fugi destul cu el, dar un benzinar ii mai bun din punct de vedere Benzina ii un comb mai bun ca motorina arde mai rpd etc.
Dar daca as avea bani mias lua un D3 ca ai la el si consum bun si performante bune si toate alea numa ca ii destul de scump.
Da tot o masina super sport trebe sa ai un motor cu bezina ca scoate mai multi cai mai ales cu in turbocompresor sau cu un compresor !!!
Concuzie:
1.Vrei o masina care fuge depinde cat de tare ca ii destul si un diesel de 140 - 150 CP da daca vrei ceva mai tare iati un benzinar.
2.Vrei consum bun, aici normal ca Dieselul Rulzz
3.Vrei pret bun aici ii normal ca benzinarul ii mai ieftin da nu toate, ca alea care fuga tare (peste 160 CP) si alea is scumpe da nu stiu, tu sti ce iti place si pareri o sa mai vina ...
__________________
Incepator in arta condusului !!!
z3r0m3CSL is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 19:42   #47
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by z3r0<3_BMW_M3_CSL View Post
Io zic ca si Dieselul trage si se poate scoate cai si din el ex. Alpina D3 (BMW 320d) motor 2.0 cc si 200 cp, si mai sant, mie miar fi de ajuns si poti sa si fugi destul cu el, dar un benzinar ii mai bun din punct de vedere Benzina ii un comb mai bun ca motorina arde mai rpd etc...
Dar daca as avea bani mias lua un D3 ca ai la el si consum bun si performante bune si toate alea numa ca ii destul de scump.

Nimeni nu zice ca nu trage, dar tu ai vazut diesel de 2.0 care sa aiba peste 400cai, eu nu, sau sa iasa fin fabrica cu peste 250cai...Cu asta ar trebuia comparam un turbo diesel al momentului...nu prea se apote(un pdtdi cu un evo 7-8-9).
Ei un D3...te mai intereseaza consumul...sa fim serioasi, pe banii aia ei un 330 si raman bani pentru benzina...multa...(Ps. performanta asta se poate scoate si din 1.9TDI...)
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 22:30   #48
buiux200

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 7
Default Re: Benzina sau motorina ?

De ce nu vedeti pe drumuri nici un camion pe benzina?(poate doar prin State unde apa este mai scumpa ca benzina...).Fiecare motorizare are avantajele si dezavantajele ei. Depinde la ce folosesti masina. Multumesc.
buiux200 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-07, 14:52   #49
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by buiux200 View Post
De ce nu vedeti pe drumuri nici un camion pe benzina?(poate doar prin State unde apa este mai scumpa ca benzina...).Fiecare motorizare are avantajele si dezavantajele ei. Depinde la ce folosesti masina. Multumesc.
cam asta era ideea.
Diesel e bun la curse pt cuplul de la plecare si atat.
Dupa aceea incepe sa vb rpm-ul benzinei.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 25-02-07, 22:11   #50
z3r0m3CSL

Stage 4
 
z3r0m3CSL's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 228
Default Re: Benzina sau motorina ?

Zimi ce model stock td sau tdi etc (Diesel turbo) care scoate 200 hp din 2.0l !
Nu ma intereseaza neaparat consumul dar, ii o masina cu un consum ff mic performante foarte bune si ii diesel !!! asta ma impresionat la D3 !
z3r0m3CSL is offline   Reply With Quote
Old 26-02-07, 07:47   #51
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Benzina sau motorina ?

Oameni buni...vad ca e foarte greu pentru voi sa intelegeti ca diedelul costa mul mai mult (constructia motorului) dintr-o simpla cauza, presiune mult mai mare decat la benzina, si de asta este fecut mai robust (ps. din blocul de TDI se face motor de benzina turbo cu peste 400cai...), este mult mai greu motorul, mai ales interiorul, axele, bielele, pistonul...de asta nu poate rpm mare motorul...dar daca vrei rpm sa zic de 8000 de la un diesel (se poate, s-a mai vazut) costa triplu sau petru ori atata tuningul motorului decat la una cu benzina...
Eu nu stiu cat de stoc e un D3...eu asa stiam ca alpina este o firma de tuning...poate ma insel...
Si ultima, de ce nu sunt camioane pe benzina...gandestete...performanta cam =0, nu e pentru ce sa aiba, rpm max ~1700, si ~400cai din 12-18 litri...e cert ca u in jur de 2000Nm dar oricum nu sunt facute motorarele acelea pentu a fuge.

ps. nu sunt inpotriva dieselui, am si au una, dar sa luati cu capul, nu si pentru ca e diesel...daca luati de dragul placerii de diesel (ce e o aberatie fiind ce placere iti da un diesel...), inca ceva, motorarele de azi pe menzina cam nu semena cu 1300...daci nu se strica...tin mai mult...tin ~500.000km...costa mia putin decat un diesel...consum cu 2-30% mia mult max...

Dar bafta cu tactoarele ca vad ca tineti tare mult ala asta...mai ales care isi cumpara masina si anual merge max 10.000km, luati diesel, piardeti bani, aruncati pe geam, numai sa ziceti unde sunteti, sa culeg si eu recolta :P
Punetiva si calculati cat costa una si celalata...si sa va uitati la tot nu numia consum...ci si la piese, reparatie, intretinere si diferenta de pret.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 13:00   #52
z3r0m3CSL

Stage 4
 
z3r0m3CSL's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 228
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Eagleee View Post
Oameni buni...vad ca e foarte greu pentru voi sa intelegeti ca diedelul costa mul mai mult (constructia motorului) dintr-o simpla cauza, presiune mult mai mare decat la benzina, si de asta este fecut mai robust (ps. din blocul de TDI se face motor de benzina turbo cu peste 400cai...), este mult mai greu motorul, mai ales interiorul, axele, bielele, pistonul...de asta nu poate rpm mare motorul...dar daca vrei rpm sa zic de 8000 de la un diesel (se poate, s-a mai vazut) costa triplu sau petru ori atata tuningul motorului decat la una cu benzina...
Eu nu stiu cat de stoc e un D3...eu asa stiam ca alpina este o firma de tuning...poate ma insel...
Si ultima, de ce nu sunt camioane pe benzina...gandestete...performanta cam =0, nu e pentru ce sa aiba, rpm max ~1700, si ~400cai din 12-18 litri...e cert ca u in jur de 2000Nm dar oricum nu sunt facute motorarele acelea pentu a fuge.

ps. nu sunt inpotriva dieselui, am si au una, dar sa luati cu capul, nu si pentru ca e diesel...daca luati de dragul placerii de diesel (ce e o aberatie fiind ce placere iti da un diesel...), inca ceva, motorarele de azi pe menzina cam nu semena cu 1300...daci nu se strica...tin mai mult...tin ~500.000km...costa mia putin decat un diesel...consum cu 2-30% mia mult max...

Dar bafta cu tactoarele ca vad ca tineti tare mult ala asta...mai ales care isi cumpara masina si anual merge max 10.000km, luati diesel, piardeti bani, aruncati pe geam, numai sa ziceti unde sunteti, sa culeg si eu recolta :P
Punetiva si calculati cat costa una si celalata...si sa va uitati la tot nu numia consum...ci si la piese, reparatie, intretinere si diferenta de pret.
Nu chiar stock, ai dreptate !!!
z3r0m3CSL is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 19:07   #53
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Benzina sau motorina ?

benzina PT TOTDEAUNA!nu o se poate compara cele doua!

deci...benzina pt adrenalina++
diesel pt plimbari cu costuri mai mici,drumuri lungi si linistite.

un tdi de 2.0 ~de cel putin 140 cp e o masina buna!dar numai peste 140+...
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 09:27   #54
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: Benzina sau motorina ?

Atat timp cat nu iei un diesel ca sa il fugaresti toata ziua, ci ca sa te tina si sa mai ai si niste rezerve de putere acolo sa nu te faci de ras, cred ca motorul 2.0 si 140 HP e ideal. Mai ales daca ii mai schimbi si turbina si un cip cu 1500 il aduci la 200 HP si cred ca e suficient pentru multi dintre noi. Am un passat in oras in cazul acesta. Parerea mea. Bye
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 14:49   #55
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu nu inteleg de ce comparati aspiratul cu turbo...e o aberatie
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 01:19   #56
myxro

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 15
Default Re: Benzina sau motorina ?

o sa dureze la infinit discutia asta a trebuit unu sa puna intrebarea si acu se cearta toti...... benzina rulz, am diesel da adrenalina sunet si feeling nu gasesti ca la benzina .
myxro is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 01:46   #57
b_13_wrc

Stage 4
 
b_13_wrc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 285
Default Re: Benzina sau motorina ?

http://jokeonlineworld.com/gift.html



desi conduc un TDI optez pt benzina dar TURBO.....printre primele posturi se vb de o comparatzie intr-un motor de 2.0 benzina aspirat si 2.0 TDI dupa parerea mea TDI-u este mai bun din toate punctele de vedere....nu mai vb ca dak scotzi 300 euro din buzunar ii ridici usor puterea fatza de benzina aspirat.
Dak vrei o masina pana in 200cp poate umpic mai mult clar TDI dar dak iti permitzi un consum de 18-25% iti iei un benzinar TURBO care nu are termen de comparatzie......turbo e turbo fie el si diesel.
b_13_wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 21:36   #58
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Wink Re: Benzina sau motorina ?

daca viteza shi sprinturi rapide io tias recomanda benzina, daca vrei cuplu iati un diesel
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 01-04-07, 19:54   #59
z3r0m3CSL

Stage 4
 
z3r0m3CSL's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 228
Default Re: Benzina sau motorina ?

Da in ultimul timp incepe sa castige teren si Diesel, sant masina diesel si in cursele de la Le Mans, si in curse cu motociclete, o sa se bage si in WTCC sau cel putin asa am auzit !!! da se poate face si cu Diesel ce se face cu benzin,(in drift inca nu am vazut diesel) da e mai complicat, si tot cu benzin e mai fain si mai simplu !!!
z3r0m3CSL is offline   Reply With Quote
Old 02-04-07, 08:28   #60
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

intrebare pt cunoscatori :
cate masini erau diesel la tuning days la concursul de burn ??????????????
Nemilosu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -