Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-10, 17:38   #1981
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

david

in legatura cu schimbatul distributiei la motorul KV6 cel mai bine te poate informa Workaholic. are niste posturi foarte interesante undeva pe forum

Last edited by player1; 23-07-10 at 17:41.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 17:43   #1982
marius75r

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 21
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

sal am un rover 75 classic se cdt din anul 2001 cu mot 2000cc diesel si merge perfect,vreau sa stiu ce fel de norma de poluare are, euro cat?voi stiti?...

Last edited by marius75r; 23-07-10 at 17:46.
marius75r is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 17:46   #1983
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by inseder View Post
Sa o luam incetisor ca am adormit aseara si nu am avut cum sa mai raspund.

Intai pentru player : nu a dat jos decat masca si claxonul pentru ca a zis el ca e de ajuns .

Pentru xchris:
Multumesc pentru descrierea detaliata dar sincer nu cred ca a facut toti pasii nenea ala, dar na ce sa fac, nu stiam ce sa ii zic.

Pentru trimis multumesc frumos . Daca vrei un numar de telefon 0765258980.

Multumesc mult pentru promtitudinea raspunsurilor.
pentru a va ajuta
am postat aici schema electrica pt ventilatorul cu 3 viteze si cutia releelor de la cel cu 3 si cu 2 viteze (3 releel si respectiv 2 relee)

un releu este diferit fata de celelate doua dar corespund de la un circuit la altul
releul pt viteza1 este unul din cele doua mai mici, primul din stanga daca bine imi amintesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cooling fan 2 speed relay box.jpg
Views:	121
Size:	57.8 KB
ID:	1579531   Click image for larger version

Name:	Picture 015.jpg
Views:	111
Size:	822.5 KB
ID:	1579532   Click image for larger version

Name:	schema electrica ventilator rover 75 cdt.JPG
Views:	102
Size:	68.7 KB
ID:	1579533  

__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app

Last edited by player1; 23-07-10 at 17:57.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 17:49   #1984
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marius75r View Post
sal am un rover 75 classic se cdt din anul 2001 cu mot 2000cc diesel si merge perfect,vreau sa stiu ce fel de norma de poluare are, euro cat?voi stiti?...
euro 3 toata ziua
player1 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 19:19   #1985
marius75r

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 21
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

lume lume scot la vinzare (accept variante) un rover75 classic se,cdt din 2001,diesel,2000cc,cu volan pe dreapta ,numere de anglia,masina merge perfect,culoare midnight blue,puteti sa ma contactati la nr de tel 0746022180,,MARIUS"astept ofertele voastre(cei interesati)motivul pt care vind roverul e ca sotia nu poate conduce volan pe dreapta.am sa revin mai tarziu cu foto

Last edited by marius75r; 23-07-10 at 19:42.
marius75r is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 20:16   #1986
inseder

Stage 2
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 34
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
pentru a va ajuta
am postat aici schema electrica pt ventilatorul cu 3 viteze si cutia releelor de la cel cu 3 si cu 2 viteze (3 releel si respectiv 2 relee)

un releu este diferit fata de celelate doua dar corespund de la un circuit la altul
releul pt viteza1 este unul din cele doua mai mici, primul din stanga daca bine imi amintesc
Ms mult Player1.
O sa caut aceste relee si dupa o sa ma apuc de (de)/montat.

Acum vreau sa precizez cum am rezolvat problema cu usa care nu se deschidea de dinauntru :

Am desfacut masca de pe usa si tot ce a trebuit sa fac a fost sa pun cablu repectiv care deschidea pe un canal in care ar fi trebuit sa stea.
inseder is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 21:35   #1987
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marius75r View Post
lume lume scot la vinzare (accept variante) un rover75 classic se,cdt din 2001,diesel,2000cc,cu volan pe dreapta ,numere de anglia,masina merge perfect,culoare midnight blue,puteti sa ma contactati la nr de tel 0746022180,,MARIUS"astept ofertele voastre(cei interesati)motivul pt care vind roverul e ca sotia nu poate conduce volan pe dreapta.am sa revin mai tarziu cu foto
daca e cu cutie automata si cu trapa s ar putea sa ma intereseze pe mine
schimbi cu un ford mondeo 2001? + diferenta ta
player1 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 01:05   #1988
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

spune mi tu xchris daca sti:

cum pot "pacali" martorul de bec ars din bord in cazul in care vreau sa mi inlocuiesc becurile de la stopuri cu unele cu led?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	GLB382LED_AMBER.jpg
Views:	41
Size:	164.9 KB
ID:	1579972  
player1 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 07:16   #1989
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
spune mi tu xchris daca sti:

cum pot "pacali" martorul de bec ars din bord in cazul in care vreau sa mi inlocuiesc becurile de la stopuri cu unele cu led?
Ai probat?La cele mai multe calculatoare,aceastea vad doar daca exista sarcina pe portul respectiv,adica becurile au o rezistenta(ca si valoare).Dar becurile astea ar trebui sa fie calculate pe intrare pt a nu da eroare martorul.Probez eu luni daca vrei ca mi-ia dat idei....si asa am destule...
Haideti sa va mai arat ceva :

BR
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P3050139.jpg
Views:	195
Size:	51.4 KB
ID:	1580068  
xchris is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 08:04   #1990
inseder

Stage 2
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 34
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Super masina xchris. Bravo.

Am si eu niste intrebari :
ulei am inteles ca trebuie castrol magnatec 10w-40w
ce filtru de ulei, aer, polen imi trebuie?

Ca mi-e sa nu ma duc la service si sa imi puna aia ceva aiurea sau ceva foarte scump.

Ms mult.
inseder is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 09:34   #1991
dav|d

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 7
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Va multumesc pentru raspunsuri, cum am vazut si pe forumuri singura solutie este schimbarea distributiei.
Am intalnit o alta problema, cand dau drumul la aerul conditionat, iese un miros greu vreo 30 de secunde, dupa aceea functioneaza normal. Ar trebui schimbat filtru de aer si de polen? Sau e din alta cauza?
dav|d is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 09:44   #1992
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dav|d View Post
Va multumesc pentru raspunsuri, cum am vazut si pe forumuri singura solutie este schimbarea distributiei.
Am intalnit o alta problema, cand dau drumul la aerul conditionat, iese un miros greu vreo 30 de secunde, dupa aceea functioneaza normal. Ar trebui schimbat filtru de aer si de polen? Sau e din alta cauza?
Doar de polen.CA fapt divers,eu am bagat o pastila deodorant de aceea de care o bagi in aspirator .in compartimentul filtrului .

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 12:00   #1993
dav|d

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 7
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Merci pentru raspunsul promt.
Totusi, e greu de schimbat filtrul de polen, ma gandeam sa iau de pe ebay si sa-l schimb eu.
Merci
dav|d is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 13:09   #1994
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salve,
Poate cineva sa-mi dea culorile si functia afernta a firelor de la mufa audio?De abia acum am ajuns la partea audio si am gasit mufa taiata.Am cumparat mufa si masca si e momentul sa reconditionez si partea asta...Daca nu stie nimeni ma apuc de manualul de service

Multumesc anticipat!
xchris is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 13:25   #1995
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dav|d View Post
Merci pentru raspunsul promt.
Totusi, e greu de schimbat filtrul de polen, ma gandeam sa iau de pe ebay si sa-l schimb eu.
Merci
Il poti schimba tu lejer.Ai nevoie doar de o surubelnita dreapta mai ingusta.Dai chederul jos din fata celor doua capace de langa stergatoare,sub capace ai doua dopuri de plastic cu cap de stea .Le desfaci usor fara a apasa pe surubelnita,pana se ridica la cca juma de cm.Apoi tot cu surubelnita desfaci dopurile de langa parbriz,ai canturi la fiecare dop ,doar bagi surubelnita in unul din cele 2 canturi si ridici pana iese dopul.Am omis,sa dai stergatoarele jos inainte.Dupa ce termini cu toate dopurile de plastic,apuci ornamentul de la mijlocul Lui si-l torsionezi Putin in sus pana trece de balamalele capotei.Vei vedea acolo capacul de la filtru care e prins in 2 cleme .Schimba-l si reia operatia invers.Cu ocazia asta desfa si mufa de la ecu (deconectezi bateria inainte) si cureti cele 2 mufe cu un spray contact.Ecu e chiar langa filtru si tot ai ocazia asta...

!afta!
xchris is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -