Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-10, 14:38   #2041
inseder

Stage 2
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 34
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Ma poate ajuta si pe mine cineva sa gasesc releele de la ventilatorul de la radiator?

Am rover 75 motor 2.0 cdt an fab. 2001 .

Ventilatorul banuiesc ca e in 3 viteze pentru ca nu are rezistenta aia mare.

Multumesc anticipat.
inseder is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 23:50   #2042
dinu aurelian

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 3
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare tuturor am sckimbat amortizoarele pe fata si dupa asta este mai inalta cu 8-10 cm.vreau sa stiu care ar fi problema daca poate cineva sa raspuda.va rog anticipat ROVER75
dinu aurelian is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 20:07   #2043
westwood78

Stage 1
 
westwood78's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 13
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by inseder View Post
Ma poate ajuta si pe mine cineva sa gasesc releele de la ventilatorul de la radiator?

Am rover 75 motor 2.0 cdt an fab. 2001 .

Ventilatorul banuiesc ca e in 3 viteze pentru ca nu are rezistenta aia mare.

Multumesc anticipat.
"inseder"....eu am pus un releu normal.....nu neaparat de rover ......mi-a masurat electricianul si mi-a pus de la un opel cica si merge bine ...n-am probleme
eu am cu doua relee si mi se arsese ala mic.....
westwood78 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 23:31   #2044
inseder

Stage 2
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 34
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by westwood78 View Post
"inseder"....eu am pus un releu normal.....nu neaparat de rover ......mi-a masurat electricianul si mi-a pus de la un opel cica si merge bine ...n-am probleme
eu am cu doua relee si mi se arsese ala mic.....
ms mult. o sa incerc.
inseder is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 19:43   #2045
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dinu aurelian View Post
salutare tuturor am sckimbat amortizoarele pe fata si dupa asta este mai inalta cu 8-10 cm.vreau sa stiu care ar fi problema daca poate cineva sa raspuda.va rog anticipat ROVER75
au aceiasi lungime amortizoarele,cele noi si cele vechi?
ai schimbat si arcurile?
player1 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 20:16   #2046
toby75

Stage 3
 
toby75's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 162
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Maryus84 View Post
Buna tuturor.Am o problema la roverul meu 2.0 benzina la frane si mai exact cand calc pedala de frana se aude ca un huruit sau un scartzait gros,nu stiu exact cum sa i zic acelui sunet si atunci prind foarte prost franele,se aprinde si acel bec rosu cu semnul exclamarii care este aprins si cand este frana de mana ridicata si sta aprins becul abs dar numai dupa ce rulez putin se aprinde.Cel mai des se intampla treaba asta dupa ce plec de pe loc adica la rece.Un mecanic mi a zis ca ar fi discurile,au ceva uzura discurile dar nu sunt foarte rele.
Verifica nivelul la lichidul de frina!!!
toby75 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 09:20   #2047
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dinu aurelian View Post
salutare tuturor am sckimbat amortizoarele pe fata si dupa asta este mai inalta cu 8-10 cm.vreau sa stiu care ar fi problema daca poate cineva sa raspuda.va rog anticipat ROVER75
man.. daca era mai inalta cu 8-10 cm o faceai land rover.. poate este cu cativa cm...

daca ai schimbat si arcurile ar fii normal sa fie mai inalta cu 2-4 cm.. dar nu mai mult... si mai ales ca un amortizor, indiferent de masina si de marca, nu are rol de a inalta autoturismul... (exceptie cele cu reglaj manual sau electric).

Last edited by scooby89; 08-08-10 at 09:27.
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 18:20   #2048
westwood78

Stage 1
 
westwood78's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 13
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

o intrebare...poate stiti......angel eye...ptr. rover 75????....stie careva??..vre-un site ceva???
westwood78 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 23:30   #2049
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by westwood78 View Post
o intrebare...poate stiti......angel eye...ptr. rover 75????....stie careva??..vre-un site ceva???
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-ROVER-25-4...item563e8e2442

am gasit de la englezi

99.99 pounds + 22.50 transportul pt romania
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	kit xenon.JPG
Views:	81
Size:	41.8 KB
ID:	1602776   Click image for larger version

Name:	angeleyes001.jpg
Views:	106
Size:	11.0 KB
ID:	1602777   Click image for larger version

Name:	Angel Eyes1.jpg
Views:	91
Size:	15.5 KB
ID:	1602778  

__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 21:21   #2050
aicinuprea

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Buna seara, am ocazia sa fac un schimb de masini, golful meu 4 din '98 pe un Rover din 2000, motorul de 2 l cdti. Ar mai tb doar sa i platesc taxa de inmatriculare( cam 900 euro, mai putin chiar daca fac si deprecierea). Intrebarea mea este legata de piese de schimb, se gasesc? Pt ca am un prieten care a lucrat la Augsburg in '01-'05 si mi a spus ca era jale la piese pt Rover, nu se gaseau mai deloc. Pt motor am inteles ca nu sunt probleme de piese, pt ca e BMW, dar pt restul, ca de ex o macara de geam sau niste chichite care vor pica la un moment dat, se intampla sa stai luni dupa ele sa nu gasesti?
Am inteles ca motorul e destul de fiabil, la ce capitole sufera masina? E normal ca la o masina de 10 ani sa schimbi cate ceva, dar sa stiu la ce sa ma astept. M am plimbat cu masina, pare ok, ii functioneaza oglinzile, geamurile electrice, indicatorul de la km e picat, tb schimbata o piesa la el, 80 ron cica, o usa spate e blocata din cauza protectiei copii la inchidere centralizata, dar cica se face usor dand jos panoul si umbland acolo, bara de protectie fatza e usor crapata vreo 10 cm sub numar. Cam atat.
Orice parere e binevenita, va multumesc anticipat
aicinuprea is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 21:51   #2051
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by aicinuprea View Post
Buna seara, am ocazia sa fac un schimb de masini, golful meu 4 din '98 pe un Rover din 2000, motorul de 2 l cdti. Ar mai tb doar sa i platesc taxa de inmatriculare( cam 900 euro, mai putin chiar daca fac si deprecierea). Intrebarea mea este legata de piese de schimb, se gasesc? Pt ca am un prieten care a lucrat la Augsburg in '01-'05 si mi a spus ca era jale la piese pt Rover, nu se gaseau mai deloc. Pt motor am inteles ca nu sunt probleme de piese, pt ca e BMW, dar pt restul, ca de ex o macara de geam sau niste chichite care vor pica la un moment dat, se intampla sa stai luni dupa ele sa nu gasesti?
Am inteles ca motorul e destul de fiabil, la ce capitole sufera masina? E normal ca la o masina de 10 ani sa schimbi cate ceva, dar sa stiu la ce sa ma astept. M am plimbat cu masina, pare ok, ii functioneaza oglinzile, geamurile electrice, indicatorul de la km e picat, tb schimbata o piesa la el, 80 ron cica, o usa spate e blocata din cauza protectiei copii la inchidere centralizata, dar cica se face usor dand jos panoul si umbland acolo, bara de protectie fatza e usor crapata vreo 10 cm sub numar. Cam atat.
Orice parere e binevenita, va multumesc anticipat
adevarat cu piesele.. de exemplu si a mea are tot 10 ani, tot diesel.. si acum trebuie sa schimb niste bucse pe spate.. si nu le gasesc.. si pe unde le gasesc,,, f rar,, multi bani.. si mai stau asa ca poate se gasesc ceva de la bmw... caut,.
la motor sincer nu sunt probleme... doar ca sunt scumpe consumabilele si bucsele.. in rest.. jos palaria...
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 22:36   #2052
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by aicinuprea View Post
Buna seara, am ocazia sa fac un schimb de masini, golful meu 4 din '98 pe un Rover din 2000, motorul de 2 l cdti. Ar mai tb doar sa i platesc taxa de inmatriculare( cam 900 euro, mai putin chiar daca fac si deprecierea). Intrebarea mea este legata de piese de schimb, se gasesc? Pt ca am un prieten care a lucrat la Augsburg in '01-'05 si mi a spus ca era jale la piese pt Rover, nu se gaseau mai deloc. Pt motor am inteles ca nu sunt probleme de piese, pt ca e BMW, dar pt restul, ca de ex o macara de geam sau niste chichite care vor pica la un moment dat, se intampla sa stai luni dupa ele sa nu gasesti?
Am inteles ca motorul e destul de fiabil, la ce capitole sufera masina? E normal ca la o masina de 10 ani sa schimbi cate ceva, dar sa stiu la ce sa ma astept. M am plimbat cu masina, pare ok, ii functioneaza oglinzile, geamurile electrice, indicatorul de la km e picat, tb schimbata o piesa la el, 80 ron cica, o usa spate e blocata din cauza protectiei copii la inchidere centralizata, dar cica se face usor dand jos panoul si umbland acolo, bara de protectie fatza e usor crapata vreo 10 cm sub numar. Cam atat.
Orice parere e binevenita, va multumesc anticipat
masina asta poate sa te bucure de fiecare data cand o conduci sau poate sa ti faca viata un calvar

depinde cat de mult iti place si cata rabdare ai
o poti duce cu ea mult si bine fara sa bagi un leu in ea inafara de consumabile sau poate sa ti pice azi una si maine alta iar dupa ce o repari sa ti pice altceva. piese se gasesc, e plin e bay ul de ele iar pretul e relativ, depinde cati bani esti dispus sa bagi in ea

daca te bazezi pe service uri vei fi un sofer chinuit de multi mecanici cu multe pareri...diferite

va rog sa ma contraziceti

Last edited by player1; 09-08-10 at 22:46.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 23:31   #2053
aicinuprea

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Deci la magazine de piese auto nu prea se gasesc piese? Si ma refer la posibile maruntisuri, gen relee, bucse, macarale geam, furtunase, filtre. Adica exista posibilitatea sa vrei sa o faci si sa nu ai cu ce piese, si sa stai luni intregi cu ea pa banca?
Comparativ, la Golful meu nu am nici o problema in a lua piese, de la no name pana la originale. Nu ma astept sa fie la acelasi pret, dar sa se gaseasca
aicinuprea is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 02:11   #2054
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by aicinuprea View Post
Deci la magazine de piese auto nu prea se gasesc piese? Si ma refer la posibile maruntisuri, gen relee, bucse, macarale geam, furtunase, filtre. Adica exista posibilitatea sa vrei sa o faci si sa nu ai cu ce piese, si sa stai luni intregi cu ea pa banca?
Comparativ, la Golful meu nu am nici o problema in a lua piese, de la no name pana la originale. Nu ma astept sa fie la acelasi pret, dar sa se gaseasca
nu exista "luni intregi" doar daca nu ai bani sa cumperi piesele sau daca ai pleznit o serios

la magazine se gasesc consumabile si maruntisuri pe comanda. vin de pe o zi pe alta,uneori poate mai mult dar cel mai ieftin e de pe ebay

parti de caroserie(usi,capota,aripi) nu vei gasi noi (decat in anglia-www.rimmerbros.co.uk dar nu cred ca ti convine sa dai 654 de lire plus transportul 99,61 pe o usa noua sau 502 lire +trs pe o capota), doar din dezmembrari (cateva sute de lei) dar nu e stres pt ca tabla e galvanizata. nu s au intalnit inca rover 75-uri ruginite

Last edited by player1; 10-08-10 at 02:26.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 10:05   #2055
Maryus84

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 18
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by toby75 View Post
Verifica nivelul la lichidul de frina!!!
Este in regula cu lichidul
Maryus84 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -