Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-06, 21:09   #1
gotti

Stage 3
 
gotti's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 122
Default Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Hello
Pentru posesorii de Rover 75
Va rog raspundeti-mi si mie la niste intrebari
1) cum sunt ele ca masini?
2) se gasesc piese?
3) sunt scumpe?
4) este fiabila masina
5) cum se conporta la gropi
6) cum se revand

Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre
gotti is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 02:38   #2
naiba

Stock
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5
Smile Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75

masina excelenta. motor f bun....BMW...ma refer la cel diesel 2000 cmc...piesele se gasesc cam greu...astepti cam mult ptr ele. Fiabila...gropile abia se simt. suspensiile sunt cam moi...insa amortizeaza perfect.
naiba is offline   Reply With Quote
Old 10-07-06, 01:51   #3
fox_golf

Stage 2
 
fox_golf's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 49
Default Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by gotti
Hello
Pentru posesorii de Rover 75
Va rog raspundeti-mi si mie la niste intrebari
1) cum sunt ele ca masini?
2) se gasesc piese?
3) sunt scumpe?
4) este fiabila masina
5) cum se conporta la gropi
6) cum se revand

Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre
okay.. hai sa-ti spun eu cate ceva despre rover..
in primul rand nu sunt niste masini performanete.... chiar daca rover 75 e top of the range.... nu se poate compara cu un bmw seria 5sau 7 si nici cu merc... E SAU S.
Am condus printre altele si rover.... nu sunt masini fiabile crede-ma.... de obicei se duce ambreiajul la ele ( nu spun asta din propria experienta dar am vb cu mecanicii de la noi de la firma si mi-au marturisit ca au probleme cu ambreiajul)
in comparatie cu fordul care e o masina de clasa medie.... e mult sub..
Nu uita ca au dat faliment cea ce inseamna ceva...
Piese se fabrica in continuare pentru ce-l putin 10ani asa ca asta nu e o problema..
SPER SA NU MA INJURI.
Bafta
fox_golf is offline   Reply With Quote
Old 10-07-06, 02:42   #4
naiba

Stock
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5
Post Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Faza cu ambreiajul este cat de cat reala....insa muulti si ff multi cred k este o problema...cand se urca prima data la volanul unui rover 75. ESTE F TARE...tipic masinilor sport. am condus mult timp un ford mondeo RS 220 CP si ambreiajul (sport evident) era la fel de tare. Plus ca problema cu ambreiajul se intalneste la aprox toate diesel`urile....pt ca de cele mai multe ori nu sunt calcate pana la fund Pentru mine masina este f buna si NU o pot compara cu un VW, Ford, Renault, Seat, Toyota etc. O vad undeva langa Audi, BMW, Mercedes....dupa acestea bineinteles. Toate bune!
naiba is offline   Reply With Quote
Old 10-07-06, 03:09   #5
Dan98

Stage 3
 
Dan98's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 149
Default Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75

Rover a dat faliment...
Dan98 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 18:54   #6
alinmob

Stage 1
 
alinmob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 24
Default Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75

in primul rand si mercedes era sa dea faliment asta e , trebe sa recunoastem ca bani mai multi ies din piesele de schimb, iar rover a fuzionat cu MG asa ca o sa auzim mult mai multe despre el chiar anul asta au lansat un nou model 75 cu face lift si cateva inbunatatiri , eu zic ca nu se poate compara cu un ford sau cu un opel si nu se adreseaza acelorasi clienti,,, eu am avut un rover din 94 820 si era un model limuzina , am facut 80000km cu el fara sa schimb nimic in afara de ulei si sa-i bag benzina ,acum am un rover 75 si sunt foarte multumit ,motorul diesel se comporta foarte bine si masina sta pe sosea foarte bine cea ce nu puteam spune de ford mondeo sau astra pur si simplu nu au aceiasi clasa. Rover este comparat cu seria 3 si clasa C de la mercedes dar la bani pe care iti iei rover iei un seria 3 chel iar la clasa c nu mai vorbesc ,,, asa ca trebuie sa ne gandim la raportul calitate pret si bineinteles felul in care arata masina ,piele lemn incalzire in scaune pachet crom silentioasa si deosebita .....M-am saturat sa vad in oras numai 3 si pasaturi asa ca daca vrei sa iesi din tiparu asta ti-l recomand chiar te las sa faci o tura cu al meu sa vezi diferenta.
alinmob is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 18:19   #7
SweetmC

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 13
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Hmm si eu as vrea sa-mi iau un rover 75 daca nu resuesc macar unul 45 mi se pare o masina buna,dar m-ar interesa consumul ei
SweetmC is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 18:59   #8
alinmob

Stage 1
 
alinmob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 24
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

eu am consum de 7-8 in oras dar pt un motor bmw de 2000 e consumul foarte bum iar in afara 6
alinmob is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 21:09   #9
damiris

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 2
Default salut

salut am si eu o intrebare .ai idee ce cod au casetofoanele de pe rover75,cele din fabrica cu mag de cd uri ? sau da mi un nr de tel sa ti explic mai exact ce caut ,sau ce am patit
damiris is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 21:10   #10
damiris

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

sal am si eu o mare problema dak sti zi mi si mie ce cod au casetofoanele de pe ROVER75 CELE CARE SUNT DIN FABRICA PE MASINA SAU DA MI UN NR DE TEL SA TI EXPLIC MAI EXACT DESPRE CE ESTE VB
damiris is offline   Reply With Quote
Old 21-05-07, 02:04   #11
alinmob

Stage 1
 
alinmob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 24
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

0728666927 nr meu
alinmob is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 10:56   #12
Grigoras Cristian

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 332
Default Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by fox_golf View Post
okay.. hai sa-ti spun eu cate ceva despre rover..
in primul rand nu sunt niste masini performanete.... chiar daca rover 75 e top of the range.... nu se poate compara cu un bmw seria 5sau 7 si nici cu merc... E SAU S.
Am condus printre altele si rover.... nu sunt masini fiabile crede-ma.... de obicei se duce ambreiajul la ele ( nu spun asta din propria experienta dar am vb cu mecanicii de la noi de la firma si mi-au marturisit ca au probleme cu ambreiajul)
in comparatie cu fordul care e o masina de clasa medie.... e mult sub..
Nu uita ca au dat faliment cea ce inseamna ceva...
Piese se fabrica in continuare pentru ce-l putin 10ani asa ca asta nu e o problema..
SPER SA NU MA INJURI.
Bafta

Nu sunt masini fiabile?))) eu am un rover 400 1.6 16 valve 120.000 si nu a trebuit ABSOLUT NIMIC schimbat in afara de ulei si filtre.ATAT.Si oricum a reinceput productie de rovere din mai 2007.E fordul mai bun ca o masina englezeasca?ma refer la fordurile de la noi nu alea americane!
IN 120.000 nu a avut nici o problema cu ambreajul.P.S masina a stat nemiscata 3 ani ptr ca fosta prorrietara a plecat din tara.Deci lasa-te
Grigoras Cristian is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 11:00   #13
rearhorse

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 330
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

iti recomand sa iti iei rover 75, iesi din tipar,e o masina fiabila si foarte eleganta.
cineva de aici zicea ca nu se poate compara cu seria 5 sau seria 7, nu se poate compara la motorizare si in general la pachetele optionale ,pentru ca la rover sunt mai sarace.
dar comparatia se opreste aici, de cate ori este mai scumpa o seria 5 sau 7?
masinile nu sunt comparabile pentru ca rover 75 e o limuzina mult mai eleganta decat bmw-ul 5 si 7 si iti garantez ca daca faci un tur cu ele prin oras ,75-u o sa intoarca cele mai multe priviri ( eu am un 45 din 2002, argintiu si face impresie mai buna decat o masina noua ).
ca fiabilitate, am cu 45-u 142.000 km si pana acum ca piese am schimbat amortizoarele fata si consumabilele.urmeaza sa schimb chiar saptamana viitoare cilindrul de la ambreiaj , desi suspectam ambreiajul , am fost la service si se pare ca e cilindrul.
oricum si daca aveau probleme cu ambreiajul , nu mi se pare un capat de tara sa schimbi un ambreiaj la 100.000 , avand in vedere ca masina in rest este foarte fiabila si pentru pretul ei face toti banii.
rearhorse is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 11:46   #14
Grigoras Cristian

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 332
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

corect.Eu acum trebuie sa-i schimb distributia.Si atrage toate privirile si face fff multe masini nemtesti ).Stiti voi la ce ma refer
Grigoras Cristian is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 13:12   #15
AvataR

Stage 3
 
AvataR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 150
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

pentru fox_golf, daca mai citeste, o mica intrebare: ai zis ca roverul 75 nu e o masina ok, dar despre bmw 520 ce parere ai, sunt masini performante?
AvataR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -