Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-10, 19:29   #1906
cvbv

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 38
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

nu am scris despre coduri pt ca nu stiu cum le gasesc . Am vazut pe forum ca daca ramane aprins becul de la airbag e din cauza mufelor de sub scaun .
Firele le-am cositorit si izolat .








Quote:
Originally Posted by Georgel1982 View Post
verifica ce cod de eroare iti apare.. daca ai scris mai sus imi cer scuze, dar nu am rasfoit forumul.. trimite mi codul si iti spun exact care mufa are probleme... un cod relativ corect la airbag iti da si un tester bosh .. cam 50 lei costa diagnoza.. cum ai lipit firele?
cvbv is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 19:36   #1907
Georgel1982

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 41
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by cvbv View Post
nu am scris despre coduri pt ca nu stiu cum le gasesc . Am vazut pe forum ca daca ramane aprins becul de la airbag e din cauza mufelor de sub scaun .
Firele le-am cositorit si izolat .
mergi la o diagnoza. poate fi de la oricare airbag.. este adevarat ca cel mai des erorile apar din cauza airbag urilor laterale, dar trebuie sa faci un test sa vezi exact de unde este problema. poate fi si de la airbagul din volan sau cel din dreapta.. chiar si in spate.. cauta un tester bosh, fa o diagnoza si iti spune ce erori iti apar.. nu sterge niciuna pana nu rezolvi problema fizic... stiu ca e stresant, si eu am avut problema asta 1 sapt si era de la airbagul din dreapta din scaun.. si ciudat este ca nu mai statuse nimeni acolo dinainte sa apara eraoare.. si din cand in cand mai disparea... am fost la tester, mi a dat 2 erori la airbag ul respectiv, am desfacut mufa, am dat cu spray contact si gata.. cand am pus contactul s a stins becul din bord

ce am observat la rover, spre deosebire de alte masini, daca rezolvi problema nu mai trebuie sa stergi eroarea, pentru ca dispare automat.. nu stiu insa daca la MAF este acelasi lucru.. am inteles ca trebuie reprogramat senzorul...
Georgel1982 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 19:41   #1908
cvbv

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 38
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

am inteles tot pana la MAF ...




Quote:
Originally Posted by Georgel1982 View Post
mergi la o diagnoza. poate fi de la oricare airbag.. este adevarat ca cel mai des erorile apar din cauza airbag urilor laterale, dar trebuie sa faci un test sa vezi exact de unde este problema. poate fi si de la airbagul din volan sau cel din dreapta.. chiar si in spate.. cauta un tester bosh, fa o diagnoza si iti spune ce erori iti apar.. nu sterge niciuna pana nu rezolvi problema fizic... stiu ca e stresant, si eu am avut problema asta 1 sapt si era de la airbagul din dreapta din scaun.. si ciudat este ca nu mai statuse nimeni acolo dinainte sa apara eraoare.. si din cand in cand mai disparea... am fost la tester, mi a dat 2 erori la airbag ul respectiv, am desfacut mufa, am dat cu spray contact si gata.. cand am pus contactul s a stins becul din bord

ce am observat la rover, spre deosebire de alte masini, daca rezolvi problema nu mai trebuie sa stergi eroarea, pentru ca dispare automat.. nu stiu insa daca la MAF este acelasi lucru.. am inteles ca trebuie reprogramat senzorul...
cvbv is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 19:42   #1909
Georgel1982

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 41
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Pentru cunoscatori: ce metoda de tunning imi recomandati? vreau sa mai pun cativa cai (am 131, desi cineva spunea pe aici ca e acelasi motor cu 116 doar ca modificat din soft.. am mai auzit si ca cel de 116 cai e bmw320 si cel de 131 e de bmw 520... intre 320 si 520 nu am cautat care e dif.. posibil ca toata lumea sa aiba dreptate)..

Cand se mia face o uniune cu rover-urile... in mine a intrat unul cu 1 zi inainte si nu am mai putut veni.. ca mi a indoi telescopul si aripa fata stanga... oricum pozele sunt mortale...
Georgel1982 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 19:54   #1910
Georgel1982

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 41
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by cvbv View Post
am inteles tot pana la MAF ...
MAF= ceva cu aerul... unii zic masa de air flow... nu am cautat exact denumirea stiintifica.. e debitmerul: o camaruta in care se amesteca si se incalzeste sau se raceste aerul
Georgel1982 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 00:54   #1911
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Georgel1982 View Post
Pentru cunoscatori: ce metoda de tunning imi recomandati? vreau sa mai pun cativa cai (am 131, desi cineva spunea pe aici ca e acelasi motor cu 116 doar ca modificat din soft.. am mai auzit si ca cel de 116 cai e bmw320 si cel de 131 e de bmw 520... intre 320 si 520 nu am cautat care e dif.. posibil ca toata lumea sa aiba dreptate)..

Cand se mia face o uniune cu rover-urile... in mine a intrat unul cu 1 zi inainte si nu am mai putut veni.. ca mi a indoi telescopul si aripa fata stanga... oricum pozele sunt mortale...
e vorba despre motorul M47D20 de la BMW, "nascut" in anul 1998, 1951 centimetri cubi pe care l au numit M47R pt Rover, este cuplat cu transmisie Getrag 283 si este dispus transversal in comparatie cu BMW unde este dispus longitudinal, de aici diferenta de putere(96 KW Rover , 100 KW BMW pt motorul cdti), cuplu(260Nm la rover 265Nm la BMW pt motorul de 85KW-116 cai si 280Nm BMW, 299 Nm Rover pt motorul cdti),ventilator antrenat direct de vibrochen la BMW, fiind dispus longitudinal, electric la Rover si altele, dar astea sunt detalii

a echipat roverul 75 din 1999 pana in 2004 (cdt) dezvoltand o putere de 116 cai, acelasi motor cu aceeasi putere a echipat BMW urile E46 318d in perioada 2001-2003

iar cel de 131 de cai care echipeaza roverul in periaoda 2004-2005 (cdti) este cel de pe E46-le 320d (1999-2001) si acelasi de pe E39 520d (2000-2003)

deci a echipat si seria 3 si seria 5 de la BMW in acelasi timp dar in ani diferiti fata de Rover

si a mai echipat si Land Rover-ul Freelander in perioada 2001-2006, asta ca fapt divers
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app

Last edited by player1; 09-07-10 at 01:23.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 01:28   #1912
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Georgel1982 View Post
MAF= ceva cu aerul... unii zic masa de air flow... nu am cautat exact denumirea stiintifica.. e debitmerul: o camaruta in care se amesteca si se incalzeste sau se raceste aerul
iar cu MAF-ul e alta problema dar e ora 2:28 si o lasam pe alta data
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 12:23   #1913
miki2

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 7
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut,

pentru roverul75 din 2004 mai am o intrebare. de curand s-a aprins senzorul de airbag de la bord. am fost cu el la un prieten pe tester si da o eroare la ...un senzor de greutate la scaunul din dreapta.
s-a mai confruntat cineva cu astfel de problema? ce este de facut in cazul asta? unde se poate rezolva aceasta pb?

merci anticipat pentru raspuns
miki2 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 13:13   #1914
Georgel1982

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 41
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by miki2 View Post
Salut,

pentru roverul75 din 2004 mai am o intrebare. de curand s-a aprins senzorul de airbag de la bord. am fost cu el la un prieten pe tester si da o eroare la ...un senzor de greutate la scaunul din dreapta.
s-a mai confruntat cineva cu astfel de problema? ce este de facut in cazul asta? unde se poate rezolva aceasta pb?

merci anticipat pentru raspuns
daca imi spui exact ce eroare iti dadea... eu nu stiu sa aiba senzor de greutate in scaun...
Georgel1982 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 14:21   #1915
miki2

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 7
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Georgel1982 View Post
daca imi spui exact ce eroare iti dadea... eu nu stiu sa aiba senzor de greutate in scaun...

ziceau ca e vb. de plasa de sub scaun (cea care sesizeaza prezenta pasagerului in masina) si ca ar fi vreun senzor pe acolo, acolo este eroarea de care zic
miki2 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 07:51   #1916
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by miki2 View Post
Salut,

pentru roverul75 din 2004 mai am o intrebare. de curand s-a aprins senzorul de airbag de la bord. am fost cu el la un prieten pe tester si da o eroare la ...un senzor de greutate la scaunul din dreapta.
s-a mai confruntat cineva cu astfel de problema? ce este de facut in cazul asta? unde se poate rezolva aceasta pb?

merci anticipat pentru raspuns
cum ai rezolvat cu reparatul masinii?
cautai far stanga si bara fata facelift
player1 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 09:26   #1917
miki2

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 7
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
cum ai rezolvat cu reparatul masinii?
cautai far stanga si bara fata facelift
pana la urma le-am recuperat pe amandoua...farul ar cam tb schimbat ca nu mai merge mecanismul de reglare automata, dar nu am gasit pana acum nimic sa fie cat de cat ok, bara am avut noroc ca nu a fost sparta si numai indoita deci a fost indreptata si pusa la loc...foarte greu cu piesele astea, mai ales elementele de caroserie
miki2 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 08:15   #1918
cvbv

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 38
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

referitor la coduri se eroare pt bec aprins airbag :

am fost la tester Bosch si codurile sunt B 1008 si B 1011 .
airbag frontal sofer si pasager - scurtcircuit .

stie cineva ce inseamna asta ? unde sa verific eventuale contacte ?
exista senzori ai acestor airbag-uri pe care sa-i verific ?
cvbv is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 00:52   #1919
anusca lucian

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Default

fratilor am si io un rover 75 si am mers cu diodele de la alernator arse si si am luat cateva gropi mai serioase si miau ramas toate luminile aprinse si nu stiu ce sa mai fac va rog faturi un servis mai bun sau un electrician mai bun please

si daca stiti pe cineva va rog un numar de tel ceva va multumesc am nevoie urgent de ajutor ca nu pot merge nici asa cu ea ca mi se consuma repede bateria

Last edited by alex MG ZR 160; 12-07-10 at 13:09.
anusca lucian is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 18:49   #1920
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Unhappy Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Stie cineva un modul de ABS(cel de sub baterie) la un pret mai acceptabil pt rover 75?Nu stiu daca conteaza dar e benzina 2.5,fab. 2000.Merci.
xchris is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -