Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-09, 11:56   #706
liviu_p4

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 41
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Senzorul de ABS deserveste si ABS-ul si controlul tractiunii. Raspunsul e probabil da, dar nu neaparat senzorul, poate fi si o mufa (e vorba de cele albastre) sau un cablu defect.
Frana de mana uneori poate sta putin ridicata pentru ca se agata mansonul de protectie de surubul de reglaj, e primul lucru de verificat.
Mufele albastre unde se afla?
liviu_p4 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 15:42   #707
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by liviu_p4 View Post
Mufele albastre unde se afla?
Cum deschizi capota pe flancuri, deasupra rotii. Cele albastre sunt de la ABS, cea negra de la senzorul de uzura al placutelor (numai pe partea dreapta). Sunt cilindrice si mari.
Cele de pe rotile din spate nu stiu.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 16:29   #708
Maryus84

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 18
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Imi curge apa intre chiuloase,se vede rugina pe galerii,stie cineva de la ce ar putea fi problema?motor 2.0 v6
Maryus84 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 21:06   #709
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Maryus84 View Post
Imi curge apa intre chiuloase,se vede rugina pe galerii,stie cineva de la ce ar putea fi problema?motor 2.0 v6
Am raspuns la pm dar scriu si aici pentru toti ceilalti interesati. Nu e rugina, e culoarea antigelului (originalul este portocaliu). Noi folosim de obicei OAT roz. Inainte de orice altceva verificati termostatele, ele sunt vinovate aproape in toate cazurile, se fisureaza carcasa. Extrem de rar suspectul poate fi etansarea dinspre pompa de apa.
Se schimba, e o operatiune cu o gramada de zorzonele de dat jos, dar nu ceva de nerezolvat, chiar acasa.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 07:19   #710
tudor31

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Am patit si eu asa.Este arsa mufa de pe pompa abs.Am vb cu cel care mi-a adus pompa abs si a spus ca este o problema care apare des.Ajunge apa pe aceea mufa si face scurt.Mie mi-a trimis pompa cu tot cu mufe si le-am legat singur si acum este ok.
In concluzie verifica mufa de pe pompa.
tudor31 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 07:23   #711
tudor31

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Senzorul de ABS deserveste si ABS-ul si controlul tractiunii. Raspunsul e probabil da, dar nu neaparat senzorul, poate fi si o mufa (e vorba de cele albastre) sau un cablu defect.
Frana de mana uneori poate sta putin ridicata pentru ca se agata mansonul de protectie de surubul de reglaj, e primul lucru de verificat.
Am patit si eu asa.Este arsa mufa de pe pompa abs.Am vb cu cel care mi-a adus pompa abs si a spus ca este o problema care apare des.Ajunge apa pe aceea mufa si face scurt.Mie mi-a trimis pompa cu tot cu mufe si le-am legat singur si acum este ok.
In concluzie verifica mufa de pe pompa.
tudor31 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 07:50   #712
tudor31

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by liviu_p4 View Post
Salutare
Am revenit cu o problema. Dupa cativa Km de mers cu masina imi apare pe bord 3 erori.
Prima e ABS-ul, apoi controlul tractiunii , apoi imi apare semnul de frana de mana.
Sa fie cumva dus vre-un senzor de la ABS?
Posesor al unui rover 75 benzina 2.0 V6
Revin cu o precizare.S-a aprins la mine abs-ul ,controlul tractiunii si frana.Am pus-o pe tester si am sters erorile.Cand am plecat de la service dupa 10 km s-au aprins iarasi.Dupa 2 zile s-au stans.Au stat stansi cam 3 zile dupa care iarasi s-au stans.Dupa 1 zi mi-a mirosit a fum in mers si am oprit masina.Am deschis capota si era sa iau foc.Atunci mi-am dat seama ca de asta se aprindeau si se stingeau senzorii,faceau scurt in mufa.Mare atentie ,poti sa iei foc.Da bateria jos,carcasa in care care sta bateria si vezi pompa si desfaci mufa.Are o siguranta in partea stanga,tragi de ea si scoti mufa in sus si o verifici.
tudor31 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 18:07   #713
liviu_p4

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 41
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by tudor31 View Post
Revin cu o precizare.S-a aprins la mine abs-ul ,controlul tractiunii si frana.Am pus-o pe tester si am sters erorile.Cand am plecat de la service dupa 10 km s-au aprins iarasi.Dupa 2 zile s-au stans.Au stat stansi cam 3 zile dupa care iarasi s-au stans.Dupa 1 zi mi-a mirosit a fum in mers si am oprit masina.Am deschis capota si era sa iau foc.Atunci mi-am dat seama ca de asta se aprindeau si se stingeau senzorii,faceau scurt in mufa.Mare atentie ,poti sa iei foc.Da bateria jos,carcasa in care care sta bateria si vezi pompa si desfaci mufa.Are o siguranta in partea stanga,tragi de ea si scoti mufa in sus si o verifici.
Multumiri pentru sfaturi tuturor!
dar sunt cam pe langa in materie de mecanica, pompa despre care vb unde o gasesc sa pot ajunge la mufe?
Pe langa probelma cu ABS-ul, azi am mai descoperit o problema, si anume acul kilometrajului nu imi mai indica viteza( a ramas pe zero) sa fie in legatura cu ABS-ul? Probabil vre-un scurt?
liviu_p4 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 01:17   #714
BanditBora

Stage 3
 
BanditBora's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 85
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
99%. Scoate mufa, baga in marche-arriere, pune contactul si scurtcircuiteaza mufa cu o agrafa. Daca se aprind, e clar, il schmbi. Costa vreo 50 de lei.
Salut

Aceeasi problema cu luminile de marche-arriere o am si eu + ca de cand nu mi se mai aprind luminile nu-mi mai merg nici senzorii de parcare. Bulbul acesta de care vorbeai unde se afla? se schimba greu sau trebuie sa merg la un mecanic?

Multumesc pentru ajutor.
BanditBora is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 12:07   #715
Maryus84

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 18
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by BanditBora View Post
Salut

Aceeasi problema cu luminile de marche-arriere o am si eu + ca de cand nu mi se mai aprind luminile nu-mi mai merg nici senzorii de parcare. Bulbul acesta de care vorbeai unde se afla? se schimba greu sau trebuie sa merg la un mecanic?

Multumesc pentru ajutor.
eu am scapat doar cu niste contacte imperfecte,undeva nu a facut contact,am dus o la electrician
Maryus84 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 12:41   #716
BanditBora

Stage 3
 
BanditBora's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 85
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Ajutati-ma si pe mine cu un sfat va rog. A trebuit sa schimb bateria la masina si acum evident imi cere codul pentru casetofon. Stie cineva unde as putea sa ma duc sa aflu codul casetofonului? Cei de la Autombile Bavaria pot sa-mi dea codul daca ma duc cu seria de la sasiu?
BanditBora is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 13:45   #717
BanditBora

Stage 3
 
BanditBora's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 85
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Maryus84 View Post
eu am scapat doar cu niste contacte imperfecte,undeva nu a facut contact,am dus o la electrician
Nu cred sa fie vorba de contacte imperfecte ca de obicei imi spune computerul de bord, dar voi verifica ca sa fiu sigur.

Daca totusi este bulbul de vina stie cineva unde se afla si cat de greu este de schimbat?
BanditBora is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 19:15   #718
tudor31

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by liviu_p4 View Post
Multumiri pentru sfaturi tuturor!
dar sunt cam pe langa in materie de mecanica, pompa despre care vb unde o gasesc sa pot ajunge la mufe?
Pe langa probelma cu ABS-ul, azi am mai descoperit o problema, si anume acul kilometrajului nu imi mai indica viteza( a ramas pe zero) sa fie in legatura cu ABS-ul? Probabil vre-un scurt?

Eu am patit la fel,kilometrajul nu mai indica si acul de la rezervor cand era sus cand era la mijloc.
Desfaci bornele de la baterie,dai bateria jos,desfaci suruburile din fundul cutiei de la baterie.Desfaci filtrul de motorina este legat cu un colier de cutia in care sta bateria.Dai cutia bateriei afara.Apoi vezi pompa abs cu conductele de frana.Are 4 conducte.Langa acele 4 conducte vezi o mufa cu un capac negru.Dai capacul afara,tregi siguranta si scoti mufa si o verifici.Ai mare grija sa nu iei foc.O sa pun maine si poze.
tudor31 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 09:48   #719
1ghost

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 6
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut am gasit si eu acest forum si am cateva intrebari referitoare la rover 75 2000 motorina cdt stie cineva ce marca de turbina de turbina foloseste
1ghost is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 09:53   #720
1ghost

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 6
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

eu am prima problema delicata cu ea in 3ani si banuiesc ca de acolo se trage (supraturatia motorului, autoaprindere si mult fum in spate)daca stiti cumva si un pret ptr turbina, sau merita sa o repar pe cea veche va multumesc anticipat
1ghost is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -