Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-08, 12:18   #466
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Draga soferule de SUV,
Daca tu ai ditamai masina,nu-ti da nimeni dreptul sa depasesti coloana oprita la semafor.Nimanui nu-i place sa astepte intr-o coloana de 10 km pe drum nationat (!),dar daca toti am pune pe avarii si am lua-o pe contrasens ce s-ar intampla? Nu generalizez, nu toti soferii de SUV sunt nesimtiti, dar ieri doar dinastia am vazut.
Si daca tot am adus aminte de coloana care mi-a mancat nervii ieri:daca tot sunteti cu familia si asteptati in coloana,poate si voi va doriti ca si mine sa inaintam cat de mult intr-un timp cat de scurt. Ceea ce nu se va intampla daca tu soferule te dai jos sa fumezi,fii`tu isi face nevoie pe marginea drumului,iar nevasta`ta taie un pepene pe capota, iar cand coloana se pune in miscare,nici macar nu va grabiti sa va urcati in masina si sa va reluati drumul.
Si draga soferule de Renault Clio ,daca nici cand am incetinit la 50 la ora ca sa te las sa ma depasesti,sa nu mai stai in c... meu,nu ai fost in stare pentru ca venea din fata ceva f departe,macar taci dracu si nu ma mai provoca,oricum esti afon in ale condusului.
__________________
Eu ii spun DiaBLo
Prietenii imi spun DeBiL
Beware of the DBL
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 13:10   #467
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

"Draga" taximetrist pe Logan care ai oglinzile indreptate inspre mine...
Cand iesi din parcare te uiti in oglinda, ma vezi ca vin, stai locului si astepti sa trec! Eventual asteapta sa trec. Daca iti trag 2-3 claxoane, sunt ca avertizare sa te uiti in oglinda inainte sa faci vreo prostie.

Spun asta pentru ca ieri circulam pe banda 1, am vazut un taxi Logan care a dat semnal ca vrea sa iasa si nu am vazut soferul sa se uite macar in oglinda inainte sa execute manevra. Astfel i-am dat 2-3 claxoane scurte pentru a-l avertiza sa stea acolo (circulam cu 20/30 pentru ca eram in apropiere de trecerea de pietoni). El a scos botul cand mai aveam 2 metri pana la el, am smucit stanga de volan sa nu il pocnesc (norocul meu ca nu era nimic in stanga, ca altfel provocam un accident din cauza retardatului astuia)

Am oprit, l-am lasat sa se apropie de masina mea si tot el era cu gura mare: cica de ce nu ma asigur ... Tot eu sa ma asigur cand circul regulamentar si el iese din parcare. Sa ma asigur la ce? Ca vrea sa iasa? Ce e asta ... prioritate de taxi? Trebuia sa intru in el, sa isi ia 2-3 stingatoare in gura si sa ii sparg statia de emisie receptie. Sa vedem atunci ce rezolva rahatul ala.
Sa mor de nu isi merita bataie toti taximetristi nostri. Nesimtire mai mare decat a lor, a maxi-taxi-urilor si a tiristilor nu am pomenit.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 13:10   #468
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
filmu asta e ca promo-ul ala facut de politie cu fufele alea "frumoase"... woooow am vazut, gata! nu mai merg cu viteza! aoleu daca arat ca fufele alea

Sincer..nici 1% din populatia vitezomana care priveste asemenea videoclipuri, nu isi va schimba stilul de condus! pt ca el este intiparit in minte, ori din copilarie, ori ( ca in cazul meu ) ca te-a invatat asa instructorul, ori ca ai trecut de la 1310 la logan s.a.m.d !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 20:36   #469
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
filmu asta e ca promo-ul ala facut de politie cu fufele alea "frumoase"... woooow am vazut, gata! nu mai merg cu viteza! aoleu daca arat ca fufele alea

Sincer..nici 1% din populatia vitezomana care priveste asemenea videoclipuri, nu isi va schimba stilul de condus! pt ca el este intiparit in minte, ori din copilarie, ori ( ca in cazul meu ) ca te-a invatat asa instructorul, ori ca ai trecut de la 1310 la logan s.a.m.d !
nu e vb ca vai o sa mergi ma incet. pe mine sincer m-a facut sa merg mai incet atunci cand sunt cu pasager in masina sau pe motor.

Last edited by aleks; 05-08-08 at 09:01.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 23:46   #470
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
nu e vb ca vai o sa mergi ma incet. pe mine sincer m-a facut sa merg mai incet atunci cand sunt cu pasager in masina sau pe motor.

.
asa am zis si eu, ca stau mai potolit cand sunt cu pasager, si uite-ma duminica pe a2 cu inca 3 oameni in masina, cu 190 in majoritatea momentelor.
ce-i drept ma abtin de la depasiri, ca nu stiu ce surprize am si nu risc.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 10:59   #471
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Suntem cam offtopic...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 11:24   #472
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Mustang Mach One View Post
"Draga" taximetrist pe Logan care ai oglinzile indreptate inspre mine...
Cand iesi din parcare te uiti in oglinda, ma vezi ca vin, stai locului si astepti sa trec! Eventual asteapta sa trec. Daca iti trag 2-3 claxoane, sunt ca avertizare sa te uiti in oglinda inainte sa faci vreo prostie.

Spun asta pentru ca ieri circulam pe banda 1, am vazut un taxi Logan care a dat semnal ca vrea sa iasa si nu am vazut soferul sa se uite macar in oglinda inainte sa execute manevra. Astfel i-am dat 2-3 claxoane scurte pentru a-l avertiza sa stea acolo (circulam cu 20/30 pentru ca eram in apropiere de trecerea de pietoni). El a scos botul cand mai aveam 2 metri pana la el, am smucit stanga de volan sa nu il pocnesc (norocul meu ca nu era nimic in stanga, ca altfel provocam un accident din cauza retardatului astuia)

Am oprit, l-am lasat sa se apropie de masina mea si tot el era cu gura mare: cica de ce nu ma asigur ... Tot eu sa ma asigur cand circul regulamentar si el iese din parcare. Sa ma asigur la ce? Ca vrea sa iasa? Ce e asta ... prioritate de taxi
? Trebuia sa intru in el, sa isi ia 2-3 stingatoare in gura si sa ii sparg statia de emisie receptie. Sa vedem atunci ce rezolva rahatul ala.
Sa mor de nu isi merita bataie toti taximetristi nostri. Nesimtire mai mare decat a lor, a maxi-taxi-urilor si a tiristilor nu am pomenit.
imi pare rau sa te contrazic insa orice mijloc de transport / transport in comun ( autobuz/autocar/taxi/metrou/troleu/etc) are PRIORITATE! adica daca el iesea de acolo tu trebuia ori sa ii dai prioritate sa iasa, ori sa iti alegi alta band in asa fel incat sa ii facilitezi iesirea sorry..nu eu fac regulile! si mie mi se pare o stupizenie, pt ca si eu am patit ceva de genul cu un maxi taxi, era tras pe dreapta...dar calumea pe dreapta ..si eu mergeam linistit si dintr-odata intoarce in mijlocu strazii fara sa se uite! dar el nici macar semnal nu a pus!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 11:41   #473
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
imi pare rau sa te contrazic insa orice mijloc de transport / transport in comun ( autobuz/autocar/taxi/metrou/troleu/etc) are PRIORITATE! adica daca el iesea de acolo tu trebuia ori sa ii dai prioritate sa iasa, ori sa iti alegi alta band in asa fel incat sa ii facilitezi iesirea sorry..nu eu fac regulile! si mie mi se pare o stupizenie, pt ca si eu am patit ceva de genul cu un maxi taxi, era tras pe dreapta...dar calumea pe dreapta ..si eu mergeam linistit si dintr-odata intoarce in mijlocu strazii fara sa se uite! dar el nici macar semnal nu a pus!
dooooolb...vezi ca zici aiureli!intr-adevar au prioritate, dar daca opresc numai in statiile prevazute cu alveola!asa daca opreste pe marginea drumului dupa care iese in fatza ta, poti sa-l pocnesti lejer pe fraier ca n-avea nicio prioritate
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 12:19   #474
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

da, asa e, nu exista prioritate daca taximterila iese el din parcare cu tupeu, aia se cheama tot neacordare
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 12:34   #475
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Raman la ideea ca taximetristii trebuiesc batuti de fiecare data cand provoaca un accident sau cand sunt cu gura mare.
Poate devin educati - desi ... exista o vorba: nu invata nimeni nimic cu bataia.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 13:32   #476
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

dupa parerea mea mult mai periculosi sunt tiristii decat taximetristii!inca o faza recenta: draga soferule de tir, cand incerc si eu sa te depasesc, incearca te rog frumos sa nu accelerezi pt ca, e nevoie sa-ti reamintesc ca esti cu tirul si in niciun caz nu ai demarajul pe care il am eu, plus ca ti se mai si mareste consumul la faze dastea!multumesc!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 14:30   #477
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
dooooolb...vezi ca zici aiureli!intr-adevar au prioritate, dar daca opresc numai in statiile prevazute cu alveola!asa daca opreste pe marginea drumului dupa care iese in fatza ta, poti sa-l pocnesti lejer pe fraier ca n-avea nicio prioritate
Quote:
Originally Posted by aleks View Post
da, asa e, nu exista prioritate daca taximterila iese el din parcare cu tupeu, aia se cheama tot neacordare
ia incercati voi 2 sa recititi noul cod rutier
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 14:43   #478
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Nu e ca tine dolb
In primul rand nu stiu daca taxiul e incadrat ca mijloc de transport in comun... nu e deloc "in comun" Si in al doilea rand, este vorba despre statiile prevazute cu alveola... taxiurile nu au ce cauta in statiile de autobuz/troleu/tramvai. Nu crezi?
Nu au nimic in comun taxiurile cu mijloacele de transport in comun... vezi ca le incurci

Draga soferule: cand schimbi banda mai intai dai semnal, te asiguri si abea dupa aceea te bagi. In nici un caz nu tragi de volan si in acelasi timp dai semnal, ca abea dupa ce ai intrat jumatate pe banda mea si eu m-am dus pe linia de tramvai ca sa te feresc (daca era bordura ce faceam?) sa te uiti in oglinda si sa constati ca mai sunt si alte masini in circulatie... culmea, mai sunt si alte masini in jurul tau in Bucurestiul asta aglomerat. Si dupa ce ca m-ai scos de pe drum, insisti in prostia ta ca sa te bagi pe banda mea si tragi in continuare de volan, chiar daca m-ai vazut... vrei tu acolo, atunci! Nicio secunda mai tarziu, sa nu cumva sa-ti pierzi locul rezervat de pe drum. Ai impresia ca o sa pun frana si sa-ti fac loc, mai ales dupa ce te-ai bagat aiurea de prima data?
Draga soferito: cand urci pe melc pe Podul Grant, daca nu vine nimic din stanga (dar absolut nici o masina), te-ai oprit, te-ai asigurat si ai plecat... de ce naiba pui frana brusca ca sa te mai asiguri odata, dupa ce ai intrat deja jumate pe banda??? Si nu e vorba ca nu ar fi vizibilitate... cer senin si in stanga podul coboara, deci se vede perfect tot pana la semafor.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 14:53   #479
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Nu e ca tine dolb
In primul rand nu stiu daca taxiul e incadrat ca mijloc de transport in comun... nu e deloc "in comun" Si in al doilea rand, este vorba despre statiile prevazute cu alveola... taxiurile nu au ce cauta in statiile de autobuz/troleu/tramvai. Nu crezi?
Nu au nimic in comun taxiurile cu mijloacele de transport in comun... vezi ca le incurci
la mine in oras e o strada cu sens unic, are 3 benzi, 2 sunt pt masini, iar o banda pentru mijloace de transport in comun care merg in celalalt sens! adica "pe interzis" , iar masinile nu au ce cauta pe banda aia! cum se face ca pe banda aia circula si autobuze si maxitaxi si TAXIURI , si cum se face ca si eu am patit treburi cu taxiuri , care nu erau in statie si urlau la mine ca ce ca ei au prioritate ca sunt mijloc de transport persoane
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 15:43   #480
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

dolb are partea lui de dreptate, ca si taxiurile au in anumite zone refugii speciale, dar de aici si pana la a darama orice masina trece pe strada, pe simplul motiv ca el e cu taxiul, si iese de unde ii vine lui bine, e cale lunga...
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -