Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-08, 12:54   #166
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Dragi soferi din Sibiu( si din alte orase din tara):
-daca eu stau la stop si semnalizez stanga,nu te pune si tu in stanga/dreapta mea cu intentia sa faci aceeasi manevra .fa abstractie de semnul de incepator, nu stau la stop de dragul de a sta,voi pleca cu prima ocazie, oricum nu te voi lasa sa mi te bagi in fata si s-ar putea s-o facem de oaie
-nu veni ca turbatul pe cetatii (la farm 24) ... iesi frumos printre masini si am sa te vad si am sa te las , dar nu miza pe faptul ca o sa pun o frana brusca mereu doar ca sa te evit
-parcarea de la real are niste tablite pe niste stalpi; pe unele scrie STOP,iar altele au o forma triunghiulara; chiar nu sunt cu rol decorativ,ar fi bine daca te-ai ghida dupa semnificatia lor
-daca iesi dintr-o parcare,pentru Dumnezeu, ASIGURA-TE
Iar pentru anumite specimene ce le-am intalnit pe drumul Sibiu-Cluj:
-faptul ca ai o masina puternica nu iti da dreptul sa ma depasesti pe linie continua
-daca nu ai unde sa ma depasesti sau nu poti , nu ma mai impinge de la spate
-nu fa triplare
-daca se merge in coloana cu o anumita viteza,cel mai probabil acolo e un RADAR. nu ne intereseaza daca ai pile in politie sau daca te dau banii afara din casa,stai pe curul tau si grabeste-te acolo unde te poti grabi
-daca te depasesc, nu ma claxona si nu-mi baga faza lunga in ochi. intelege ca desi am 65 de cai,cel mai probabil dau fum loganului tau la orice ora

Dincolo de regulile de conducere sta limita bunului simt; asta aviz parvenitilor care au masini puternice si care cred ca pot face tot ce vor ei in trafic
__________________
Eu ii spun DiaBLo
Prietenii imi spun DeBiL
Beware of the DBL
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 13:57   #167
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by CSU SIBIU View Post
Dragi soferi din Sibiu( si din alte orase din tara):
-daca eu stau la stop si semnalizez stanga,nu te pune si tu in stanga/dreapta mea cu intentia sa faci aceeasi manevra .fa abstractie de semnul de incepator, nu stau la stop de dragul de a sta,voi pleca cu prima ocazie, oricum nu te voi lasa sa mi te bagi in fata si s-ar putea s-o facem de oaie
daca vrei sa faci stanga este obligatia ta sa te incadrezi cat mai mult pe banda stanga... ca daca te incadrezi pe banda dreapta degeaba semnalizezi ca incurci lumea
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 13:59   #168
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

vreau sa zic : daca eu ma incadrez cum trebuie,iar el se incadreaza pe cealalta banda pentru a merge in aceeasi directie cu mine
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 14:04   #169
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

daca tu te incadrezi cum trebuie si el se incadreaza langa tine, obligat trebuie sa iti acorde prioritate in manevra insa pana bagi tu a1-a el poate sa faca deja manevra! e cu dus intors

iar la faza cu linia continua si radarul... frate daca pe om il tine care e problema? atata timp cat pe tine nu te incurca, nu iti incurca vreo manevra, nu te incetineste, nu te enerveaza lasa-l ca el pierde permisul nu tu! ( vorbind de pierdut permis, aseara am visat ca m-a luat radaru cu 150 in localitate )
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 14:08   #170
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

ma incurca deoarece mergandu-se in coloana,el se angajeaza in depasire si apoi da blitzuri ca disperatul,iar tu trebuie sa-i faci loc daca nu il vrei peste tine
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 14:23   #171
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

nu trebuie sa ii faci loc pentru ca el nu s-a incadrat corespunzator! si eu am patit o d'asta.. era o fomeie pe banda din stanga si eu langa ea, si cand am virat amandoi ea neavand loc ( cica...dar avea ).. a intrat in mine si eu am fost scos vinovat desi am fost la alta expertiza si imi spusesera ca trebuia data culpa comuna
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 14:30   #172
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Alta faza de ratat ... pe un drum cu 2 sensuri de mers ... nu e nici macar la 50 m de zebra el este pe banda de langa ax ... si eu pe cea de langa bordura .... opreste si da prioritate unui ambulant care sa trezit sa traverseze strada pe unde apuca ... la faza asta daca nu ma tine frana sau instictul il iau din plin .. ca tzaranu de pieton mai si alearga sa traverseze repede ... daca eu il calc ... automat este vina celui de langa ax ca a acordat prioritate unde nu trebuia .. dar tot te simti foarte naspa dak il calci pe ala
__________________

Why Just Touch The Sky ... When You Can Rule It !!!
Speed Can Slow You Down
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 15:15   #173
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by CSU SIBIU View Post
Dragi soferi din Sibiu( si din alte orase din tara):
-daca eu stau la stop si semnalizez stanga,nu te pune si tu in stanga/dreapta mea cu intentia sa faci aceeasi manevra .fa abstractie de semnul de incepator, nu stau la stop de dragul de a sta,voi pleca cu prima ocazie, oricum nu te voi lasa sa mi te bagi in fata si s-ar putea s-o facem de oaie
-nu veni ca turbatul pe cetatii (la farm 24) ... iesi frumos printre masini si am sa te vad si am sa te las , dar nu miza pe faptul ca o sa pun o frana brusca mereu doar ca sa te evit
-parcarea de la real are niste tablite pe niste stalpi; pe unele scrie STOP,iar altele au o forma triunghiulara; chiar nu sunt cu rol decorativ,ar fi bine daca te-ai ghida dupa semnificatia lor
-daca iesi dintr-o parcare,pentru Dumnezeu, ASIGURA-TE
Iar pentru anumite specimene ce le-am intalnit pe drumul Sibiu-Cluj:
-faptul ca ai o masina puternica nu iti da dreptul sa ma depasesti pe linie continua
-daca nu ai unde sa ma depasesti sau nu poti , nu ma mai impinge de la spate
-nu fa triplare
-daca se merge in coloana cu o anumita viteza,cel mai probabil acolo e un RADAR. nu ne intereseaza daca ai pile in politie sau daca te dau banii afara din casa,stai pe curul tau si grabeste-te acolo unde te poti grabi
-daca te depasesc, nu ma claxona si nu-mi baga faza lunga in ochi. intelege ca desi am 65 de cai,cel mai probabil dau fum loganului tau la orice ora

Dincolo de regulile de conducere sta limita bunului simt; asta aviz parvenitilor care au masini puternice si care cred ca pot face tot ce vor ei in trafic
Hai ca deja am inceput sa vorbim de parca toti mergem dupa regulament. Aici vorbim de bun simt nu de regulamentar.
1. daca facem stanga amandoi si am timp, ma duc inaintea ta, daca nu imi fac si eu un loc pana la urma, daca tu nu ma lasi.
2. Daca vreau sa te depasesc pe linie continua, este treaba mea si pe tine nu te incurc cu nimic.
3.Daca tu vezi ca ma grabesc si nu am pe unde sa depasesc ai putea sa te dai cat se poate in dreapta, sa-mi fie si mie mai usor
4. Daca eu intru in depasire si vin cu viteza, iar tu nu te uiti in glinzi cand depasesti , eu sunt obligat sa fac triplare. Iar nu te afecteaza pe tine cu nimic, faptul ca fac eu triplare
5. Ce legatura are depasirea cu claxonul si faza lunga in ochi? Poate ca ai facut tu ceva de te-a claxonat ala, ca mie nu mi s-a intamplat niciodata sa ma claxoneze lumea aiurea.
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 15:17   #174
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

mie mi s-a intamplat sa depasesc f repede si foarte riscant pt cel de pe contrasens( ca eu eram sigur de mine ) si sa imi dea claxon/flash
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 15:31   #175
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
mie mi s-a intamplat sa depasesc f repede si foarte riscant pt cel de pe contrasens( ca eu eram sigur de mine ) si sa imi dea claxon/flash
din cauza asta se intampla atatea accidente, toti sunteti siguri pe voi. prea multa incredere la volan strica.
si ca sa fim ontopic:

- nu te mai hazarda in depasiri ca un nemernic, ca poate eu nu am prezenta de spirit si intuitie, sa franez din timp si sa ma dau cat mai pe dreapta.
poate iti vine de pe celalalt sens o femeie gramada, cu vreun h2 sau nu stiu ce animal, care se blocheaza si vine direct peste tine.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 15:41   #176
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
mie mi s-a intamplat sa depasesc f repede si foarte riscant pt cel de pe contrasens( ca eu eram sigur de mine ) si sa imi dea claxon/flash
Colegu' din Sibiu zicea ca ii dau flash-uri cei din spate, adica cei pe care ii depaseste
Quote:
Originally Posted by CSU SIBIU View Post
-daca te depasesc, nu ma claxona si nu-mi baga faza lunga in ochi. intelege ca desi am 65 de cai,cel mai probabil dau fum loganului tau la orice ora
Si inca ceva, daca eu depasesc coloana si e radar, cu ce te afecteaza pe tine? Poate nu ai inteles, dar vorbeam de REGULI DE BUN SIMT!
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 16:05   #177
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Colegu' din Sibiu zicea ca ii dau flash-uri cei din spate, adica cei pe care ii depaseste


Si inca ceva, daca eu depasesc coloana si e radar, cu ce te afecteaza pe tine? Poate nu ai inteles, dar vorbeam de REGULI DE BUN SIMT!
depasesti coloana, incalci regulile de circulatie.

respectarea regulilor, tine de bun simt prietene
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 16:26   #178
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
din cauza asta se intampla atatea accidente, toti sunteti siguri pe voi. prea multa incredere la volan strica.
si ca sa fim ontopic:

- nu te mai hazarda in depasiri ca un nemernic, ca poate eu nu am prezenta de spirit si intuitie, sa franez din timp si sa ma dau cat mai pe dreapta.
poate iti vine de pe celalalt sens o femeie gramada, cu vreun h2 sau nu stiu ce animal, care se blocheaza si vine direct peste tine.
eu cand sunt sigur..pai sunt sigur nene nu ma risc si nu's copil d'ala de nu stie ce e aia masina si d'abia si-a luat permis!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 16:26   #179
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Colegu' din Sibiu zicea ca ii dau flash-uri cei din spate, adica cei pe care ii depaseste

!
si eu tot la ei ma refeream dar poate nu m-am exprimat cum trebuia
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 18:36   #180
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Toate situatiile la care m-am referit(depasirea coloanei,depasirea pe linie continua,etc), m-am referit pentru ca imi pun si mie siguranta in pericol. Daca celui ce ma depaseste ii vine ceva din fata si nu mai are timp sa se redreseze,trage dreapta si intra in mine. Regret daca exprimarea mea nu a fost indeajuns de clara. Numai bine
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -