Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-08, 12:37   #361
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by kontraok View Post
Daca imi spui ca ai depsait pe dreapta este inconstienta PURA nu pot sa cred ca nu aveai timp sa depasesti normal hai sa ne intoarcem la topic asta nu este o actiune de bun simt din partea ta asta in viziunea mea.
atata timp cat semnalizezi corespunzator ( si nu ma refer doar la semnalizarea dreapta, ci la faruri/claxon ) iar el te vede ( pt ca il vezi cand se uita in retrovizoare ) poti folosi banda de urgenta, ca pana la urma E BANDA DE URGENTA
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 12:42   #362
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by kontraok View Post
dolb are dreptate fiecare merge pe permisul lui si pe antiradarul, detectorul sau gps-ul lui daca tu il vezi ca merge tare ca la 250 la ora se vede clar cum vine eu zic sa il lasi sa se duca daca nu ai destul timp sa depasesti ce ai in fata. Ziceam ca daca mergi cu 150 si ai tir la 90 in fata stai acolo pana la trecerea celui cu viteza MOOLT superioara din vreo trei motive 1 nu risti sa te ia bolidul scapat de sub control din cauza franarii bruste la o viteza mare (ca este ud pe jos, ca este polei, ETC). 2 sincer un tir la 90 la ora nu prea sunt sanse sa franeze asa de brusc DECI te poti apropia foarte mult de el ca oricum esti depasit rapid. 3. Nu te priveste de ce ala care merge cu 250 la ora merge asa de tare poate moare masa, naste nevastasa, fisa, poate chiar masa, ii arde casa acasa oricum banda delanga axul drumului este pentru depasire acolo stai numai cand ai pe cineva in fata si DUPA ASIGURAREA IN PREALABIL poti da semnal si te poti incadra pe acea banda daca tu te-ai fii asigurat cand depaseai tirurile nu ai fii intrat pe banda deci nu ai fii luat flashuri de la MERTZAN sau ce masa conducea ala.

In concluzie deschide-ti bine ochii soselele sunt nemiloase si pe sosea sunt multi inconstienti.

P.S. Evitati Prahova
Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cred ca punctul lui de vedere este contra afirmatiei tale si sincer si al meu e la fel! adica e problema mea ca am 220, eu imi pierd permisul! cel din fata ar trebui sa se asigure si sa aprecieze bine indiferent de viteza mea
lasa permisul, ideea e ca eu daca am 150 si depasesc un tir sau doua, sunt pe banda de langa axul drumului, nu ma bag intre ele sau alte manevre ciudate, ca sa treci tu ca nu iti tii caii pe sosea din cauza ca-ti apare un obstacol. nu ma bag in depasire daca te vad ca vii, ar fi o prostie mare cat mine sa fac asa ceva, si numai un inconstient s-ar baga atunci intr-o depasire cu o racheta pe urmele lui, dar daca DEJA sunt in depasire, nu ma arunc de pe sosea ca nu poti tu opri, si sa te fereasca al de sus sa nu poti opri pana in hayonul sau in portbagajul meu...

Last edited by aleks; 21-07-08 at 12:48.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 12:49   #363
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
lasa permisul, ideea e ca eu daca am 150 si depasesc un tir sau doua, sunt pe banda de langa axul drumului, nu ma bag intre ele sau alte manevre ciudate, ca sa treci tu ca nu iti tii caii pe sosea din cauza ca-ti apare un obstacol. nu ma bag in depasire daca te vad ca vii, ar fi o prostie mare cat mine sa fac asa ceva, si numai un inconstient s-ar baga atunci intr-o depasire cu o racheta pe urmele lui, dar daca DEJA sunt in depasire, nu ma arunc de pe sosea ca nu poti tu opri, si sa te fereasca al de sus sa nu poti opri pana in hayonul sau in portbagajul meu...
in sfarsit cineva care e de acord cu mine
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 12:57   #364
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
lasa permisul, ideea e ca eu daca am 150 si depasesc un tir sau doua, sunt pe banda de langa axul drumului, nu ma bag intre ele sau alte manevre ciudate, ca sa treci tu ca nu iti tii caii pe sosea din cauza ca-ti apare un obstacol. nu ma bag in depasire daca te vad ca vii, ar fi o prostie mare cat mine sa fac asa ceva, si numai un inconstient s-ar baga atunci intr-o depasire cu o racheta pe urmele lui, dar daca DEJA sunt in depasire, nu ma arunc de pe sosea ca nu poti tu opri, si sa te fereasca al de sus sa nu poti opri pana in hayonul sau in portbagajul meu...
daca esti deja in depasire e altceva! dar eu sa fiu la 150 de metri si sa intre unu in depasire si sa stau dupa el 3 ore deja e vorba de nesimtire
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 13:04   #365
kontraok
VW Driver

Stage 3
 
kontraok's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 85
Member of:
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Bine inteles este de acord cu tine ca noi toti daca esti deja in depasire daca nu ai apucat sa intrii era discutia dar daca esti bagat deja in depasire si ai numai 110 poti ramane acolo si pana depasesti si 5 tiruri. Este normal ca ala cu "racheta" sa puna frana.
__________________
Se stie ca atata timp cat nu-ti pasa unde esti, nu te poti rataci. Si soferul prudent se uita în ambele sensuri înainte de a trece pe rosu…https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/76402-volkswagen-golf-iii-exist.html
kontraok is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 13:11   #366
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

ok, ma bucur ca ne-am lamurit
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 13:15   #367
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
ok, ma bucur ca ne-am lamurit
da aleks ne-am lamurit dar ce incercam eu sa zic e ca vineri cand m-am dus la mare, prindeam numai fete ( ca ma uitam la sofer ) cu masini care cat de cat erau puternice si exact in fata mea se bagau si d'abia depaseau iar eu franam destul de violent de la 220 la 140 si nu s-a intamplat odata ci de 10 ori! e normal sa turbezi cand vezi rezervorul pe jumatate gol cand stii ca puteai sa consumi doar un sfert!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 14:34   #368
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

pai atunci nu mai merge cu 220, cu toate ca sunt 100% sigur ca nu prinde atatiar zu faza cu tirurile pe autostrada, eu unul nu m-as risca sa ma bag intre ele...poa sa vina unu din spate si cu 500 la ora, nu ma intereseaza, atata timp cat sunt in depasire si n-am efectuat aceasta manevra in fatza lui, ci am semnalizat din timp schimbarea benzii, n-are decat sa astepte pana termina depasirea!cand vom aveam si noi autobanda altfel se va circula, dar fac pariu ca si atunci se vor gasi destepti care sa mearga cu 90-100 pe banda de langa ax!romania!!!get use to it!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 15:21   #369
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
pai atunci nu mai merge cu 220, cu toate ca sunt 100% sigur ca nu prinde atatiar zu faza cu tirurile pe autostrada, eu unul nu m-as risca sa ma bag intre ele...poa sa vina unu din spate si cu 500 la ora, nu ma intereseaza, atata timp cat sunt in depasire si n-am efectuat aceasta manevra in fatza lui, ci am semnalizat din timp schimbarea benzii, n-are decat sa astepte pana termina depasirea!cand vom aveam si noi autobanda altfel se va circula, dar fac pariu ca si atunci se vor gasi destepti care sa mearga cu 90-100 pe banda de langa ax!romania!!!get use to it!
1 la mana te asigur ca prinde 220 ( pe GPS )
2 la mana am fost obligat sa merg cu asa viteza pentru ca am plecat din tgv la 17:00, si pe autostrada am intrat destul de tarziu .. in jur de 19:00 pentru ca au fost cozi interminabile pe centura din cauza idiotilor care stau enorm de mult sa se asigure! Trebuia sa ajung urgent in Mamaia ca sa imi caut de cazare

3 la mana si cu autobanda ca in america cu 6 benzi pe sens si tot o sa se gaseasca o fufa cu x5 sau ML sa depaseasca cu 90 la ora
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 15:31   #370
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

din ciclul "Draga soferule..."; faza de astazi: draga soferule care te pregatesti sa depasesti un tir, cand vezi ca vin in depasire de coloana si mai dau si flash-uri pe deasupra, incearca sa nu te bagi si tu in depasire in fatza mea ca poate nu-mi tin franele sau nu sunt atent si ma urc pe tine!oglinzile alea care le ai in lateralele masinii nu sunt pe post de design, sunt acolo pt ca trebuie sa te uiti in ele cand te pregatesti sa faci manevre d'astea suicidale!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 15:37   #371
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

a si voiam sa mai spun ceva!

una e sa depasesti cu 120 la ora pe banda de urgenta ( asa te poate vedea cel depasit ) si alta e sa vii cu 220 la ora pe banda de urgenta fiind aproape nevazut si se pot intrampla multe chestii tragice! asa ca dragi soferi daca tot depasiti greu si stiti ca incurcati, puteti folosi banda de urgenta!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 15:50   #372
Jesse
VW Driver

Stage 3
 
Jesse's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 91
Member of:
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

am patit o data o faza la un semafor. eram cu dacia solenza si un tigan cu o pisicuta "hai sa ne dam". i-am zis clar sa termine ca nu ma pun la mintea tuturor prostilor, el tot insista, mi-a taiat calea dupa semafor, s-a oprit pe dreapta, m-a lasat sa trec de el, apoi s-a tot tinut dupa mn pana am intrat intr-un MC.

De asemenea tin sa adaug:
-nu mai circulati pe 10 benzi in loc de una de parca v-ati cumparat strada
-in nici un caz nu mai mergeti cu 70 pe banda a 2-a pe DN1 in afara localitatilor si sa nu vreti sa va dati la o parte nici la flash nici la claxon!!!!
-nu mai puneti frana aiurea, numai pt ca unu de la un km in fata a pus frana
-nu mai taiati calea altora fara semnalizare
-nu mai iesiti de pe stradute fara sa va asigurati (era sa fac n accidente din cauza asta)
-nu mai depasiti coloanele de la semafoare ca dup-aia sa luati fata unui alt sofer care se chinuie in trafic
-F IMPORTANT : NU MAI FACETI 3 BENZI IN LOC DE 2 SAU 2 IN LOC DE UNA! cei care au banda lor sunt facuti sandwich si mai mult trafic se face in stilu asta decat daca stati linistiti..
__________________
Passat B5 1.8T 150 CP

Jesse is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 17:38   #373
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

sunt 2 chestii pe care le-am observat citind pe aici:
1 cultura de autostrada la noi nu exista!(se intelege de fapt ca habar nu are lumea cu ce se mananca)
2 "figurile" de genu' depasim pe banda de urgenta,sau flashuim ca ne simtim tari in clanta (mentionez ca in tarile civilizate, de ex. germania nu se dau flashuri,intentia de a depasi se arata cu semnalizatorul, iar daca primesti flash,e bai mare ca intr-adevar ai incurcat omul),deci astea dispar instantaneu cind omul e in afara.de ce? pentru ca acolo stii bine ca e mucles!daca nu te comporti corect in citeva minute ti-ai luat ceaiul,ori de la politie...ori ai murit! iar daca faci un accident,nu numai tu o patesti !la 200/h
sunt oameni multi,si mai toata lumea e peste 180...incercati sa uitati ideea asta timpita "las' ca intra","da-l in pul@,eu am iesit deja in depasire"...ca va jucati cu viata multora! poate nici daca vrea nu mai poate celalalt sa te lase...
Bagati in cap!Autostrada nu e terenul de joaca,unde ne permitem sa ne rupem in figuri!
__________________
WARNING!!!I have an attitude,and I know how to use it!
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 17:43   #374
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

la obiect, si perfect adevarat, la fel ca in toate domeniile, si in domeniul sofatului avem nevoie de cultura, cultura auto, cultura civilizatiei, asta e... doar in timp le putem capata.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 21:43   #375
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

din ciclul: "draga boule cu masina de firma". dau sa ies azi din parcare (cu spatele, masina fiind parcata in diagonala la bordura pe strada principala). vine unu cu un logan van pe banda mea, banda din dreapta lui fiind libera. deja statusem mult, am zis ca s-o simti si el. si ma apuc si dau incetu cu incetu sa-i dau timp sa vada ce am de gand. la care trece la cativa cm de mine si da claxon (il si vedeam in oglinda lui cum ma injura). dau si eu (fiind deja in spatele lui), schitez un "bagami-as p**a-n mata de cretin". ma vede si incepe sa franeze. dau sa trec prin dreapta lui, trage de volan spre mine. trag tare stanga, ma pun in stanga lui, iar incearca usor cu volanul. pana la urma s-a lasat si l-am depasit. dobitocu e dobitoc. murea daca se baga pe banda cealalta cand vroiam sa ies si eu, mai ales ca ma vazuse de departe. e greu sa fii de bun simt...
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -