Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-14, 17:01   #3826
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
John,cu cheia de contact a lui Nicu ai dreptate,imi amintesc exact ca la un start antrenament sa rupt in doua,ciotul a ramas in contact si Nicu a alergat ca intzepat de viespie sa caute o scula dupa parerea mea,asta cu cheia a fost un pic exagerat
Cornele,cea ce priveste extinctorul,habar nu am cum a functionat fiindca nu lam incercat niciodata
Exagerat dar in final se aduna si Nicu stia si nu purta tricou cu maneca lunga pt ca se adauga la greutate...tricou subtire, cu maneca scurta, negru de regula si costumul de pilot deasupra ) cat ar fi fost de frig...Baba rabda frumusetea !!!...la capitolul usurari inca nu am terminat, mai am si alte taine dar vorba lui Tibi pe rand si data aviatoare la Sezonul X ep Y Tibi eu nu team intrebat de probe la extinctor, team intrebat cum lai facut, probe la extinctor am facut eu dupa care am schimbat buteliile interioare (2) si lam umplut cu praf....este un dezastru ce poate face unul dublu cum aveam eu...o juma de zi mia trebuit sa curat masina cu mecanicul meu dar ideea este ca isi facea treaba foarte bine, iar in situatii nashpa ai vrea sa ai cat mai multe sa scuipe pe tine !!!
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 30-03-14 at 17:19.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-14, 17:46   #3827
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
ITA Cluj - parca in 1983
Am recunoscut 3 personaje - de la stg - Rudi Fancsali, Ita Muresan, Avram Mihai.
Bai Road esti de belea ...sus era sicris PCR si jos la parasolaru' Daciei sicrie BRIGITTE, pe mieii aia beheheee inafara de Ita Muresan sorry nui cunosc pt ca nu am avut tangenta cu ei dar era bine ca existau alaturi de alti nebuni ca noi
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-14, 18:18   #3828
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele,se pare ca inbatranesc,nici daca ma omori nu mi amintesc unde a fost plasat,sau de unde a provenit extinctorul la primul easter,la monococa cred ca a fost sub genunchi,dar nici aici nu mai sint sigur,poate sti tu,la ultimul easter cred ca am avut doua mai mici plasate lateral,undeva linga radiatoare
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-14, 18:45   #3829
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Cornele,se pare ca inbatranesc,nici daca ma omori nu mi amintesc unde a fost plasat,sau de unde a provenit extinctorul la primul easter,la monococa cred ca a fost sub genunchi,dar nici aici nu mai sint sigur,poate sti tu,la ultimul easter cred ca am avut doua mai mici plasate lateral,undeva linga radiatoare
Heheheee asta inseamna ca stau mai bine cu memoria ...normal sunt mai tanar ...stiu ca la Hungaroring am avut probleme ca specifica regulamentul (nu stiu nici io numi aduc aminte) minim 5 kg de praf...ori eu aveam 2 sudate la capete de 2,5 l, pana la urma sa lamurit treaba ca leam zis sami dea butelii de presiune si praf si le fac proba intro punga de plastic si so cantareasca dupa aia...la echipa Romaniei se legau de orice cacat cat de mic...au vrut sami gaureasca roll-bar-ul sa vada cat de gros este in carne...parca eram vreun pericol major pt restul care aveau 10-20 de cai in plus....a fost o aventura la Hungaroring 1986...in schimb dupa cursa unde am fost singurul roman care a terminat neau cantarit pe digital pe 4 roti si miau dat o diploma pt cea mai echilibrata masina din concurs si 6000 de forinti cu care in loc sa iau sapunuri si deodorante si ciocolata la copii miam luat gume si ulei sintetic care la noi nu se gasea )

Last edited by cornel1955; 30-03-14 at 18:47.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-14, 11:00   #3830
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ceace priveste fuzetele si eu am usurat dar abia in iarna,dupa primul sezon dar mai mult cu polizorul si cu flexul si nu atit de mult
dicul de frina a fost aproape la fel ca a lui Cornel beleaua a fost ca trebia sa folosesti intotdeauna placutze noi de frina daca erau prea subtiri zburau afara cauza de abandon 1986 Hungaroring cu monococa
dar sa continui cu primul Easter problema mare arcuri si telescoape am hotarit neavind altceva sa scurtam telescoapele de Dacia corpul exterior scurtat si cu un filet,tija si cilindrul interior pe exterior un filet cu doua piulitzr mari sa poti regla arcurile rezultatul a fost un monstru greu si care nu functionn asa cum am fi dorit noi,dar pentru inceput leam montat asa dorintza de a vedea cum se conduce un Easter era prea mare pentru a putea face multe mofturi arcuri facute in uzina UCMR la fel de monstruoase ce sai faci eram la inceput
continuarea urmeaza
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-14, 15:30   #3831
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
ceace priveste fuzetele si eu am usurat dar abia in iarna,dupa primul sezon dar mai mult cu polizorul si cu flexul si nu atit de mult
dicul de frina a fost aproape la fel ca a lui Cornel beleaua a fost ca trebia sa folosesti intotdeauna placutze noi de frina daca erau prea subtiri zburau afara cauza de abandon 1986 Hungaroring cu monococa...................
........................................
continuarea urmeaza
Asa este cu franele, dar in Bucuresti era un mosh pe langa piata Sudului care iti facea placute cat vroiai de groase si dintrun material gen azbest care avea eficienta la franare incomparabil mai buna decat originalele....beleaua era ca se duceau foarte repede si ca sa nu zboare din locas le schimbam la 2 duble coasta-circuit...la Riga 1986 fiind multe ture si circuitul cu multe viraje si franari am terminat la limita...daca mai erau 2-3 ture cred ca zburau si ateriza moshu' direct in padurile alea
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-14, 18:24   #3832
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

mie mia zburat placutza dreapta la Hungaroring exact la sfirsitul liniei drepte ,inaintea virajului dreapta atunci am strins bucile,te rog sa ma crezi dupa aceea am modificat si eu placutzele am adaugat e partea din spate cred ca 2 mm tabla dar solutia nu era prea buna urmatoarele discuri nu leam mai subtiat,ci am gaurit radial ceva in genul discurilor ventilate munca de chinez batran
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-14, 21:03   #3833
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Observ ca am cam ramas singuri aici cu vizionari garla si nici o poveste romantica de odinioara cu taiat cu bomfaierul sau ciocane date in deget...Pai sa facem galagie !!! ESPECIALY FOR PAUL GEANTA SI BAIATUL SAU din America si Canada poze cu Paul facute de mine personal si folosite de altii fara acordul meu...prima poza Braila 82 nu este facuta de mine dar primesc reclamatiile aici fara suparare, ultima este cu Vladimir Stanoevici tot INMT Buc si cred sunt amintiri placute...Poza 3 si 6 coasta Valea Domanului Resita '82, poza 4 circuit viteza Resita '82 si #5 coasta Vidraru tot '82...toate sunt Gr A2 sau 1 jumate cum era atunci
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	paul geanta braila 82.jpeg
Views:	74
Size:	27.5 KB
ID:	2967434   Click image for larger version

Name:	paul geanta toboc bucuresti  82.jpeg
Views:	73
Size:	40.9 KB
ID:	2967435   Click image for larger version

Name:	PG resita 82.JPG
Views:	85
Size:	796.7 KB
ID:	2967436  

Click image for larger version

Name:	PG Resita circuit 82.JPG
Views:	88
Size:	769.8 KB
ID:	2967437   Click image for larger version

Name:	PG Vidraru 82.JPG
Views:	90
Size:	1.69 MB
ID:	2967438   Click image for larger version

Name:	stanoevici82.JPG
Views:	82
Size:	823.6 KB
ID:	2967439  


Last edited by cornel1955; 06-04-14 at 21:33.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-14, 21:19   #3834
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
mie mia zburat placutza dreapta la Hungaroring exact la sfirsitul liniei drepte ,inaintea virajului dreapta atunci am strins bucile,te rog sa ma crezi dupa aceea am modificat si eu placutzele am adaugat e partea din spate cred ca 2 mm tabla dar solutia nu era prea buna urmatoarele discuri nu leam mai subtiat,ci am gaurit radial ceva in genul discurilor ventilate munca de chinez batran
Pai la capatul liniei drepte iti venea inima in gat...cand incepea coborarea pana la spatiul de franare crestea turatia de la 7800 la 8500...tot acolo in 86 dupa noi la o luna sa deschis oficial circuitul pt F1 iar Shumi sia pierdut aripa deportanta exact pe coborare si sa oprit in cauciucuri ...era daca tin minte bine la Renault

Last edited by cornel1955; 06-04-14 at 21:25.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 13:13   #3835
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele,ca intotdeauna poze faine,de fiecare data ma bucur cind vad poze de la Vidraru,nu stiu de ce dar a fost una din coastele mele preferate
cea ce priveste Hungaroring,inaugurarea a fost 10 august 1986,noi am vazut primul antrenament vineri 8 august venind de la Schleiz care a fost pe 3 august cea ce imi amintesc exact toti pilotzii de F1 au iesit de mai multe ori in decor,la iarba verde pe atunci si injurau de mama focului ca trebuiau sa incruciszeze mainile pe volan curbele nu ieseau dintro bucata cum erau ei obisnuitzi.Noi am plecat vineri mai departe spre casa,dar eu mam intors am avut un unchi in Budapesta care mia facut rost de un bilet si am vazut duminica cursa a cistigat Piquet,Senna 2,Mansell 3
Placutza mia zburat anul urmator,in01987
nu stiu daca mai citeste cineva aici in forum,ar fi bine de stiut,dar ce sai faci,inmasura posibilitatzilor eu scriu mai departe AHOI
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 13:15   #3836
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Continuă Tibi că cititori sunt mulți.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 13:23   #3837
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

citim, citim....sunt discutii interesante, amintiri placute, amanunte tehnice importante din pionieratul formulelor,.....continuati ! ms frumos
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 14:16   #3838
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

+1 cititor!
Am sa fac un desen (extra-handicapat) pt ca nu mi-e clara o chestie pe care a spus-o Cornel mai inainte, aia cu axa pivotului + levierul de directie al fuzetei care ar trebui sa pice pe centrul puntii spate, am vreo 3 tipuri de fuzete in studiu si la toate levierul de directie e in plan cu axa pivotului, daca nu chiar mai in afara, deci nici poveste sa ajunga acolo... Nu s-o aplica la masinile de serie, sau poate n-am priceput eu bine..?
john17 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 14:35   #3839
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Cornele,ca intotdeauna poze faine,de fiecare data ma bucur cind vad poze de la Vidraru,nu stiu de ce dar a fost una din coastele mele preferate
cea ce priveste Hungaroring,inaugurarea a fost 10 august 1986,noi am vazut primul antrenament vineri 8 august venind de la Schleiz care a fost pe 3 august cea ce imi amintesc exact toti pilotzii de F1 au iesit de mai multe ori in decor,la iarba verde pe atunci si injurau de mama focului ca trebuiau sa incruciszeze mainile pe volan curbele nu ieseau dintro bucata cum erau ei obisnuitzi.Noi am plecat vineri mai departe spre casa,dar eu mam intors am avut un unchi in Budapesta care mia facut rost de un bilet si am vazut duminica cursa a cistigat Piquet,Senna 2,Mansell 3
Placutza mia zburat anul urmator,in01987
nu stiu daca mai citeste cineva aici in forum,ar fi bine de stiut,dar ce sai faci,inmasura posibilitatzilor eu scriu mai departe AHOI
Asta cu Vidraru poti sa o mai zici o data Tibi pt ca a fost si preferata mea...multi se speriau de ea si primul care baga panica in concurenti era Ilie Sporea care se uita peste parapet si zicea "Daca sari afara aici nu te mai aduna cu toate pensetele din jud. Arges"...o coasta completa dupa parerea mea si de mana 100%...dupa ea urmeaza Valea Domanului si Stana de Vale dupa opinia mea...pozele de mai sus leam bagat la rugamintea baiatului lui Paul Geanta si cred ca iam facut o surpriza placuta...ati vazut ca trebuie un pic de galagie ca se dezmorteasca moshii...sa auzim de bine ca vine Apocalipsa

Last edited by cornel1955; 07-04-14 at 14:38.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 15:02   #3840
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
+1 cititor!
Am sa fac un desen (extra-handicapat) pt ca nu mi-e clara o chestie pe care a spus-o Cornel mai inainte, aia cu axa pivotului + levierul de directie al fuzetei care ar trebui sa pice pe centrul puntii spate, am vreo 3 tipuri de fuzete in studiu si la toate levierul de directie e in plan cu axa pivotului, daca nu chiar mai in afara, deci nici poveste sa ajunga acolo... Nu s-o aplica la masinile de serie, sau poate n-am priceput eu bine..?
la masinile de serie nu ai sa vezi nici unghiul de fuga exagerat de la masinile de formula si nici geometria rotilor fata avand in vedere si tractiunea pe spate, ampatament, ecartament, etc...eu am aflat asta de la resiteni si de la INMT....daca vrei testeaza pe o macheta ce am zis eu in postul trecut...bracheazai rotile la maxim si impingeo pe un suport nisipos si ai sa vezi urmarea...eu am facut dupa regula mea si a mers perfect, altii pot sa faca ce le trece prin minte ! voi face si un desen poate nu sa inteles bine

Last edited by cornel1955; 07-04-14 at 15:06.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -